10 věcí, které ovlivňují cenu vašeho bytu

Cena nemovitosti je velmi proměnlivý faktor. Pokud byste si prohlédli aktuální nabídky bytů, zjistili byste, že cena dvou bytů stejné rozlohy se může od sebe diametrálně lišit.

Co ovlivňuje cenu nemovitosti?

Způsobené je to tím, že na cenu a hodnotu nemovitosti má vliv více faktorů, které si dnes v článku rozebereme a posvítíme si i na to, do jaké míry hýbou finální cenou.

1. Nejdůležitější je poloha

Poloha bytu se dá rozdělit do více kategorií. To, že každá z nich má nejvyšší vliv na celkovou cenu, je nesporné. Přece jen, při koupi nového bytu chceme, aby byla v dostupné vzdálenosti dobrá občanská vybavenost. 

V případě polohy nemáme na mysli jen to, kde se dá nejblíž nakoupit. Také se bavíme o úrovni infrastruktury nebo pracovních možnostech. Z tohoto hlediska jsou mnohem přitažlivější velká města, hlavně v blízkosti Prahy. I to je jeden z důvodů, proč je cena tamějších bytů vyšší než na venkově. Poloha může tvořit klidně až 25procentní část ceny.

2. Čím větší, tím dražší

Logické a jasné. Pokud chcete bydlet ve větším bytě, musíte si připlatit. Rozdíl je samozřejmě i v tom, zda se díváte na byt s rozlohou 60 m2 nebo 100 m2. I tento faktor se výrazně podílí na tvorbě ceny - až 25 %. Svoji roli stále sehrává poloha, protože ze dvou stejně velkých bytů bude dražší ten, který je blíže situovaný k centru města.

3. Vlastnictví bytu

Byt v osobním vlastnictví, či družstevní? I tato poměrně nenápadná věc má velký dopad na cenu. Ačkoliv se na první pohled zdá volba družstevního bytu jako lepší volba, i tady ale sehrávají roli nějaké proměnné. Například, zda je nutné splácet byt družstvu za úvěr.

Koupě a cena bytu v novostavbě

Důležité je i celkové fungování sdružení vlastníků bytů. Jaká je výška úspor, fondu oprav nebo jak vysoký úvěr je nutné splácet za rekonstrukce. Na tvorbě ceny se tento faktor podílí ve výšce 12 až 14 %.

4. Poloha v bytovce/paneláku

Nenechte se nalákat na podezřele nižší cenu – platí pro všechny body stejně. Lahce se může stát, že najdete byt za velmi přijatelnou cenu, ale když si o něm zjišťujete víc, přijdete na to, že v rámci bytového domu nemá příliš atraktivní polohu.

Nejméně lákavé umístění je přímo v přízemí nebo v nejvyšším poschodí pod střechou. V přízemí je vyšší riziko krádeže, a pokud je byt na frekventované ulici, vadit vám může také větší hluk. Ve vrchních poschodích je citelně větší teplo, hrozit může i vytopení. Takto položené byty jsou často levnější, vyrovnat se budete muset s uvedenými problémy. Vliv na cenu je 8–10 %.

5. Stav bytu

Kupujete nově postavený byt, kompletně nebo částečně zrekonstruovaný nebo v původním stavu? To všechno ovlivňuje cenu, a jestli byt není v původním stavu, cena půjde nahoru. Majitelé bytů totiž chtějí, aby se jim investice v podobě rekonstrukce pochopitelně vrátila při jeho prodeji.

Byt během předělávky

Kupující dostane byt ve výborném stavu, pokud však vzhled interiéru nesplňuje jeho preference, rekonstrukce bude kontraproduktivní. Byt v původním stavu bude vyžadovat investici do jeho přestavby. Na druhé straně, cena je nižší a můžete si ho v případě potřeby přestavět podle představ. Vliv na cenu je 5–7 %.

6. Vybavení bytu a jiné prostory

I u tohoto bodu je to poměrně jednoduché. Vypočítat pro a proti si můžete jednoduchým "selským rozumem". Pokud se byt prodává s vybavením – spotrebiči a nábytkem, jeho cena musí jít nahoru. Byt může mít i jiné prostory, které se někdy nepočítají do výměry – balkón, terasa, sklep a jiné. Je pochopitelné, že velikost a počet těchto prostor také zvýší cenu. Podíl na ceně je přibližně 5 %.

7. Parkovací místo

Mít parkovací místo v blízkosti bytu a obzvlášť neplacené parkoviště je nesmírnou výhodou. Především ve větších městech a rušných lokalitách. Je tedy samozřejmé, že dostupnost parkovacích ploch bude mírně zvyšovat cenovou hladinu bytu. V tomto případě je podíl přibližně 5 %.

8. Rozdělení místností

Rozdělení místností, respektive dispozice bytu, úzce souvisí s jeho stavem a vybavením. I tento faktor může s cenou pohnout. V překladu mluvíme o tom, jak jsou uspořádené místnosti v bytě. Jak jsou na sebe napojené, zda jsou průchozí, nebo ne. Právě byty s průchozími místnostmi mají cenu nižší. Podíl na celkové ceně je 3–4 %.

Koupě nového bytu pro novomanžele

9. Občanská vybavenost

Skutečně je důležité, zda se byt nachází v centru, nebo na periférii. Do ceny se následně započítává i to, zda jsou v blízkosti obchody, školy, školky, lékař, pošta nebo dostupnost MHD. Čím lepší místo z hlediska dostupnosti, tím vyšší cena. Celkový podíl je přibližně 3 %.

10. Orientace bytu

Orientace bytu podle světových stran je subjektivní záležitostí. Z hlediska vytápění je dobré, když je byt situovaný do dvou opačných stran, neboli sever-jih nebo východ-západ. Nejde však o klíčový faktor, a proto tvoří cenu jen ze 2-3 %.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 04.03.2019
Hodnocení článku:
(94%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bydlení ve městě nebo na vesnici? Vyberte si to správné místo pro životBydlení ve městě nebo na vesnici? Vyberte si to správné místo pro život

Přemýšlíte o tom, zda se přestěhovat do města nebo na vesnici? Obě místa mají své plusy i mínusy. Na ty nejdůležitější z nich se podíváme v následujících řádcích.

Jak bezpečně zaplatit cenu za koupi nemovitosti. Bankovní vinkulace je řešeníJak bezpečně zaplatit cenu za koupi nemovitosti. Bankovní vinkulace je řešení

Ať už budete za bydlení platit vlastními zdroji, nebo kombinací hypotečního úvěru a vlastních zdrojů, měli byste myslet dopředu a být opatrní. Kupní cenu totiž můžete uhradit více způsoby.

Jak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Stáhněte si náš vzorJak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Stáhněte si náš vzor