3 praktické rady jak udržet pořádek v domácnosti i v době svátků

Situace, kterou znají všechny hospodyňky. Zejména ty, které obývají domácnost společně s malými dětmi. Před Velkou nocí, Vánocemi či v rámci jarního úklidu gruntujeme, leštíme a luxujeme celý byt, vyzdobíme obývák, dokonale uklidíme dětský pokoj a také ložnice vypadá jako z katalogu luxusního hotelu.

Udržování pořádku v bytě

Ale už den dva po naší namáhavé práci v domácnosti se začínají na kuchyňské lince objevovat odložené hrnky na kávu. V dětském pokoji nastane pravidelný výbuch rozházených hraček. Vedle postele se hromadí oblečení. Na nečekaných místech se objevují drobky, a zase někdo zanechal otisky prstů na vylešteném zrcadle na chodbě.

Vypadá to tak, že naše námaha vyšla nazmar. Vždyť ten pořádek nám nevydrží ani do příchodu první návštěvy! Jak si tedy udržet pořádek během celých svátků, abychom se nezbláznili a rodina strávila společný čas bez hádek a nervozity?

Prevence už při uklízení

Není žádným tajemstvím, že nejvíc nepořádku nám v domácnosti dělají zbytečnosti. Množství hraček, se kterými si nikdo nehraje. Jen je děti vysypou z krabice a nechají ležet uprostřed obýváku. Povytahované knihy, časopisy, spousta oblečení a kosmetická polička plná nepoužitých přípravků, na které jen padá prach (který je třeba sem tam utřít).

Jako správná hospodyňka máte dvě možnosti. Tou první je radikálně protřídit všechny zbytečnosti (i vícekrát), a zamezit tak vzniku dalšího nepořádku. Minimalismus ve skříních, knihovnách a šatnících je prvním krokem k tomu, aby byl váš domov čistší a přehlednější.

Třídění věcí a vyhazování zbytečností

Tím druhým je vybavit domácnost větším množstvím krabic, které nahradí nedostatečný úložný prostor. Zbavte se plyšáků, omalovánek, pastelek nebo desítek krémů vystavených na policích a skryjte je před očima návštěv do papírových krabic, košíků a bedniček. Uvidíte, že za pár dní vám ani nebudou chybět.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie Úložné boxy

Sledujte kritická místa

Každá domácnost je má. Místa, kde se hromadí nepořádek a zbytečnosti, které jsou na očích domácím i návštěvám. Kuchyňská linka, jídelní stůl, podlaha ve vstupní hale, kde necháme pohozené cokoliv, co právě nepotřebujeme.

Usilujte, abyste nádobí vložili do myčky nebo umyli hned, jak se použijí. Je to zejména věc dobrého zvyku. Kuchyňský stůl má sloužit ke stolování, ne na psaní domácích úkolů, žehlení, odkládání klíčů a kabelky.

Mytí nádobí v kuchyni

Tím, že sebe i ostatní členy rodiny naučíme využívat kuchyňský stůl jako místo, kde se společně setkáváme při společné večeři nebo nedělních snídaních, vytvoříme doma nejen rodinnější atmosféru, ale ušetříme si množství času, které věnujeme odkládání zbytečných věcí po hře a práci.

Stejně tak můžeme partnera i děti naučit, že je velmi důležité hned po příchodu domů odložit všechny věci – kabáty, boty, čapky a školní tašky na své místo. Neměly by zůstat pohozené na podlaze či vedle skříňky určené na odkládání. Vstupní hala je prvním místem, které při příchodu domů vidíme, a je dobrý pocit, když po dlouhém dnu vstoupíme do uklizené místnosti.

Ranní a večerní uklízení

Nahánění se smetákem a prachovkou během celého dne nemá velký smysl. Obzvlášť ne mezi svátky, které chceme prožít klidně a se zajímavějším programem. Dopřejte domácnosti aspoň ranní a večerní uklízecí rituál, kterým ji udržíte v dobrém stavu.

Hneď, jak se vzbudíte, ustelte si postel. Máloco tak vylepší ložnici jako vyhlazené polštáře a uložené peřiny. Všechno ostatní se při ustlané posteli ztratí. Vyperte nezbytné prádlo a po snídani pouklízejte nádobí v kuchyni. Během dne vám potom stačí dát vyprané prádlo do sušičky a vaši pomocníci je mohou kdykoliv po dosušení vybrat a poskládat.

Udržování pořádku v kuchyni a na lince

Večerní uklízení zvládnete za necelou čtvrthodinku. Stačí pozametat nebo vysavačem rychle přejet podlahy, vložit nádobí po večeři do myčky, utřít jídelní stůl a pracovní desku v kuchyni vlhkým hadrem. Děti mohou místo vás odložit hračky a knížky. A opět máte čas na rodinku.

Nezapomeňte, že čas mezi svátky je potřebné věnovat zejména sobě a svým nejbližším, domácnost je až na druhém místě. A hosté bývají obvykle tolerantní a jsou rádi, že se s vámi mohli setkat. Užívejte si tedy sváteční chvíle příjemně a bez stresu.

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 25.11.2018
Hodnocení článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...