6 tipů, jak prodloužit životnost televizoru

Přestože už televizory nepatří mezi nejdominantnější média, tak stále mají svoje místo v domácnostech. Večerní pohodička při filmu, fotbalu nebo nějakém dokumentu s položenýma nohama na stole má svoje kouzlo.

Sledovanie TV

Na to, aby vám televizor vydržel sloužit co nejdéle, je důležitá správná péče o tento spotřebič a následující tipy vám právě s tímto pomohou.

Oblíbené televize

1. Doba zapnutí

V první řadě musíte pochopit, že televizory nejsou stavěné na to, aby byly zapnuté celý den. V mnohých domácnostech televizor funguje jako rádio, resp. jako kulisa v pozadí – jen aby nebylo ticho.

Ráno se zapne a večer se vypne, přičemž reálný čas strávený aktivním sledováním možná není ani víc než hodinu nebo dvě. Součástky televizoru se zbytečně přehřívají a přetěžují a to má přímou souvislot s jeho životností.

  • Tip: Zapínejte televizor jen tehdy, když skutečně budete něco sledovat.

2. Nastavení obrazu

Po zakoupení je obraz televizoru v základním, tedy továrním nastavení. Toto tovární nastavení se často vyznačuje vysokým jasem či sytostí – toho se potřebujete zbavit.

Prepínanie TV programov

Zkuste si trochu pohrát s nastavením obrazu a přizpůsobit ho tak, aby vypadal přirozeně a nebyl zbytečně "přepálený". Pomůžete tím nejen televizoru, ale také vašim očím, protože vysoký jas a sytost škodí zraku.

  • Tip: Snižte původní nastavení jasu, sytosti nebo kontrastu.

3. Umístění a péče o televizor

Televizory mají v sobě velkou spoustu součástek, které jsou při zapnutí v plné permanenci, a proto se přehřívají. Z toho nám vychází jednoduchá rovnice – málo prostoru kolem televizoru se rovná menší cirkulace vzduchu a tím pádem většímu přehřívání. To má za následek větší opotřebování součástek, no a to vyúsťuje do snižování životnosti.

Kolem televizoru by měl být dostatek místa a zároveň by konkrétní umístění mělo být mimo dosah dětí či domácích mazlíčků, ktoří by s televizorem mohli naložiť "po svém".

Pravidelně ho čistěte a vysávejte – především ventilátory, které se často zanášejí a výkonnost jejich chlazení tak klesá. Na správnou péči o televizor můžete využívat antistatickou prachovku a speciální roztoky určené na obrazovky.

  • Tip: Mějte kolem televizoru dostatek místa a pravidelně ho čistěte.

4. Odpojení od proudu

Pokud chcete ochránit váš televizor i mimo dobu jeho provozu, tak ho vypojujte ze zásuvky. V tom případě se elektrický výboj v případě bouřky do televizoru nedostane.

Zástrčka v zásuvke

Pokud vám neustálé vytahování a zasouvání zástrčky přijde otravné, tak můžete investovat do přepěťové ochrany nebo prodlužovačky s vypínačem. První možnost brání před elektrickými výkyvy, druhá alternativa zase nahrazuje neustálé vytahování ze zásuvky.

  • Tip: Po vypnutí zamezte přístupu elektrického proudu nebo používejte přepěťovou ochranu.

5. Vypínání při zapojení dalších zařízení

K televizorům se dá připojit množství dalších zařízení – notebook, domácí kino nebo DVD přehrávače a jiná elektronika. Před tím, než půjdete tato zařízení k televizoru zapojit, tak byste ho měli vypnout. O nezměněnou kvalitu zvuku a obrazu se v tomto případě postarají stíněné kabely.

  • Tip: Při zapojování elektroniky vypínejte televizor.

6. Výběr televizoru a záruka

Koupě televizoru představuje investici do budoucna a někdy se vyplatí si připlatit za kvalitu. Určete si vaši cenovou hladinu a hledejte v ní ty nejmodernější a nejlepší produkty. S tím vám pomohou uživatelské recenze nebo různé testy televizorů. V případě poruchy vás určitě potěší delší záruka od výrobce.

  • Tip: Na výběru si dejte záležet a pouvažujte o prodloužené záruce.

Oblíbené televizory

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkovéJaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkové

Terasy u rodinných domů poskytují jedinečné místo na odpočinek, které je využívané minimálně 4 měsíce v roce. Pokud ji ještě nemáte, poradíme vám, kde, jak a z čeho ji postavit.

Praní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třebaPraní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třeba

Sháníte do svojí domácnosti přikrývky nebo polštáře, které byste mohli používat celoročně, které jsou hypoalergenní a zároveň vyrobené z přírodních materiálů? Vsaďte na ovčí rouno....

Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?

Obklady do koupelny musí být. Nejlépe od podlahy až po strop. Lesklé, nebo matné? To je otázka. Každému vyhovují jiné. Podívejte se s námi, jaký je mezi nimi rozdíl.