6 tipů, jak prodloužit životnost televizoru

Přestože už televizory nepatří mezi nejdominantnější média, tak stále mají svoje místo v domácnostech. Večerní pohodička při filmu, fotbalu nebo nějakém dokumentu s položenýma nohama na stole má svoje kouzlo.

Sledovanie TV

Na to, aby vám televizor vydržel sloužit co nejdéle, je důležitá správná péče o tento spotřebič a následující tipy vám právě s tímto pomohou.

Oblíbené televize

1. Doba zapnutí

V první řadě musíte pochopit, že televizory nejsou stavěné na to, aby byly zapnuté celý den. V mnohých domácnostech televizor funguje jako rádio, resp. jako kulisa v pozadí – jen aby nebylo ticho.

Ráno se zapne a večer se vypne, přičemž reálný čas strávený aktivním sledováním možná není ani víc než hodinu nebo dvě. Součástky televizoru se zbytečně přehřívají a přetěžují a to má přímou souvislot s jeho životností.

  • Tip: Zapínejte televizor jen tehdy, když skutečně budete něco sledovat.

2. Nastavení obrazu

Po zakoupení je obraz televizoru v základním, tedy továrním nastavení. Toto tovární nastavení se často vyznačuje vysokým jasem či sytostí – toho se potřebujete zbavit.

Prepínanie TV programov

Zkuste si trochu pohrát s nastavením obrazu a přizpůsobit ho tak, aby vypadal přirozeně a nebyl zbytečně "přepálený". Pomůžete tím nejen televizoru, ale také vašim očím, protože vysoký jas a sytost škodí zraku.

  • Tip: Snižte původní nastavení jasu, sytosti nebo kontrastu.

3. Umístění a péče o televizor

Televizory mají v sobě velkou spoustu součástek, které jsou při zapnutí v plné permanenci, a proto se přehřívají. Z toho nám vychází jednoduchá rovnice – málo prostoru kolem televizoru se rovná menší cirkulace vzduchu a tím pádem většímu přehřívání. To má za následek větší opotřebování součástek, no a to vyúsťuje do snižování životnosti.

Kolem televizoru by měl být dostatek místa a zároveň by konkrétní umístění mělo být mimo dosah dětí či domácích mazlíčků, ktoří by s televizorem mohli naložiť "po svém".

Pravidelně ho čistěte a vysávejte – především ventilátory, které se často zanášejí a výkonnost jejich chlazení tak klesá. Na správnou péči o televizor můžete využívat antistatickou prachovku a speciální roztoky určené na obrazovky.

  • Tip: Mějte kolem televizoru dostatek místa a pravidelně ho čistěte.

4. Odpojení od proudu

Pokud chcete ochránit váš televizor i mimo dobu jeho provozu, tak ho vypojujte ze zásuvky. V tom případě se elektrický výboj v případě bouřky do televizoru nedostane.

Zástrčka v zásuvke

Pokud vám neustálé vytahování a zasouvání zástrčky přijde otravné, tak můžete investovat do přepěťové ochrany nebo prodlužovačky s vypínačem. První možnost brání před elektrickými výkyvy, druhá alternativa zase nahrazuje neustálé vytahování ze zásuvky.

  • Tip: Po vypnutí zamezte přístupu elektrického proudu nebo používejte přepěťovou ochranu.

5. Vypínání při zapojení dalších zařízení

K televizorům se dá připojit množství dalších zařízení – notebook, domácí kino nebo DVD přehrávače a jiná elektronika. Před tím, než půjdete tato zařízení k televizoru zapojit, tak byste ho měli vypnout. O nezměněnou kvalitu zvuku a obrazu se v tomto případě postarají stíněné kabely.

  • Tip: Při zapojování elektroniky vypínejte televizor.

6. Výběr televizoru a záruka

Koupě televizoru představuje investici do budoucna a někdy se vyplatí si připlatit za kvalitu. Určete si vaši cenovou hladinu a hledejte v ní ty nejmodernější a nejlepší produkty. S tím vám pomohou uživatelské recenze nebo různé testy televizorů. V případě poruchy vás určitě potěší delší záruka od výrobce.

  • Tip: Na výběru si dejte záležet a pouvažujte o prodloužené záruce.

Oblíbené televizory

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vodyRezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vody

Rezavá, hnědá nebo kalná voda z vodovodu představuje nepříjemnou starost a klidně se může vyskytnout i ve vaší domácnosti. Co tento jev způsobuje a jak se dá proti němu bojovat, vám...

Jak udržet potraviny chladné i ve vedrech. Chladicí taška nebo box jsou řešenímJak udržet potraviny chladné i ve vedrech. Chladicí taška nebo box jsou řešením

Slunce, voda, písek a na osvěžení něco příjemně chlazené. Sen všech letních dovolenkářů. Počasí neovlivníte, teplotu svého oblíbeného nápoje a potravin ano. Prozradíme vám, jak udržet...

Jak zařídit koupelnu pro seniory. Bezbariérové kouty i celé koupelnyJak zařídit koupelnu pro seniory. Bezbariérové kouty i celé koupelny

Jak by měla vypadat bezbariérová koupelna pro seniory? Podívejme se na to, jak přizpůsobit tuto místnost tak, aby byla účelová a bezpečná zároveň.