6 tipů, jak prodloužit životnost televizoru

Přestože už televizory nepatří mezi nejdominantnější média, tak stále mají svoje místo v domácnostech. Večerní pohodička při filmu, fotbalu nebo nějakém dokumentu s položenýma nohama na stole má svoje kouzlo.

Sledovanie TV

Na to, aby vám televizor vydržel sloužit co nejdéle, je důležitá správná péče o tento spotřebič a následující tipy vám právě s tímto pomohou.

Oblíbené televizory

1. Doba zapnutí

V první řadě musíte pochopit, že televizory nejsou stavěné na to, aby byly zapnuté celý den. V mnohých domácnostech televizor funguje jako rádio, resp. jako kulisa v pozadí – jen aby nebylo ticho.

Ráno se zapne a večer se vypne, přičemž reálný čas strávený aktivním sledováním možná není ani víc než hodinu nebo dvě. Součástky televizoru se zbytečně přehřívají a přetěžují a to má přímou souvislot s jeho životností.

  • Tip: Zapínejte televizor jen tehdy, když skutečně budete něco sledovat.

2. Nastavení obrazu

Po zakoupení je obraz televizoru v základním, tedy továrním nastavení. Toto tovární nastavení se často vyznačuje vysokým jasem či sytostí – toho se potřebujete zbavit.

Prepínanie TV programov

Zkuste si trochu pohrát s nastavením obrazu a přizpůsobit ho tak, aby vypadal přirozeně a nebyl zbytečně "přepálený". Pomůžete tím nejen televizoru, ale také vašim očím, protože vysoký jas a sytost škodí zraku.

  • Tip: Snižte původní nastavení jasu, sytosti nebo kontrastu.

3. Umístění a péče o televizor

Televizory mají v sobě velkou spoustu součástek, které jsou při zapnutí v plné permanenci, a proto se přehřívají. Z toho nám vychází jednoduchá rovnice – málo prostoru kolem televizoru se rovná menší cirkulace vzduchu a tím pádem většímu přehřívání. To má za následek větší opotřebování součástek, no a to vyúsťuje do snižování životnosti.

Kolem televizoru by měl být dostatek místa a zároveň by konkrétní umístění mělo být mimo dosah dětí či domácích mazlíčků, ktoří by s televizorem mohli naložiť "po svém".

Pravidelně ho čistěte a vysávejte – především ventilátory, které se často zanášejí a výkonnost jejich chlazení tak klesá. Na správnou péči o televizor můžete využívat antistatickou prachovku a speciální roztoky určené na obrazovky.

  • Tip: Mějte kolem televizoru dostatek místa a pravidelně ho čistěte.

4. Odpojení od proudu

Pokud chcete ochránit váš televizor i mimo dobu jeho provozu, tak ho vypojujte ze zásuvky. V tom případě se elektrický výboj v případě bouřky do televizoru nedostane.

Zástrčka v zásuvke

Pokud vám neustálé vytahování a zasouvání zástrčky přijde otravné, tak můžete investovat do přepěťové ochrany nebo prodlužovačky s vypínačem. První možnost brání před elektrickými výkyvy, druhá alternativa zase nahrazuje neustálé vytahování ze zásuvky.

  • Tip: Po vypnutí zamezte přístupu elektrického proudu nebo používejte přepěťovou ochranu.

5. Vypínání při zapojení dalších zařízení

K televizorům se dá připojit množství dalších zařízení – notebook, domácí kino nebo DVD přehrávače a jiná elektronika. Před tím, než půjdete tato zařízení k televizoru zapojit, tak byste ho měli vypnout. O nezměněnou kvalitu zvuku a obrazu se v tomto případě postarají stíněné kabely.

  • Tip: Při zapojování elektroniky vypínejte televizor.

6. Výběr televizoru a záruka

Koupě televizoru představuje investici do budoucna a někdy se vyplatí si připlatit za kvalitu. Určete si vaši cenovou hladinu a hledejte v ní ty nejmodernější a nejlepší produkty. S tím vám pomohou uživatelské recenze nebo různé testy televizorů. V případě poruchy vás určitě potěší delší záruka od výrobce.

  • Tip: Na výběru si dejte záležet a pouvažujte o prodloužené záruce.

Oblíbené televizory

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?Jak brousit nože? Ocílkou, bruskou či brusným kamenem?

Při obnově ostří nožů byste měli rozlišovat mezi ostřením a broušením. Při ostření jde totiž o obnovu ostří nože, které se každodenním používáním opotřebovává. Jak a čím si nůž nabrousit?

Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?Zpomalovací WC sedadlo s automatickým sklápěním je hit. Jak změřit a vybrat správnou WC desku?

Výběr správné WC desky, jejího tvaru či materiálu si zaslouží naši pozornost. Záchodová deska by měla být pohodlná, mít správné rozměry a důležitý je i celkový design. Pomůžeme vám vybrat.

Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?Jak vybrat objektiv na zrcadlovku?

Pokud s focením začínáte, podívejte se s námi na dělení objektivů podle různých kritérií a na to, jak vybrat správný objektiv pro váš fotografický žánr.