Dřevěný, nebo zděný altánek? V létě vám poskytne stín

Dřevěný nebo zděný altánek slouží jako dokonalé místo pro odpočinek v teplých měsících. Dají se v něm organizovat rodinná posezení či oslavy a poslouží výborně i na pití ranní kávy. Chcete se toto léto pustit do jeho realizace?

Bílý dřevěný altán v zahradě

Podívejte se čím začít a jak altánek postavit co nejrychleji a nejlevněji.

Kdy potřebujete při stavbě altánku povolení od stavebního úřadu

Stavební povolení na stavbu altánku je i není potřebné. Rozhoduje o tom jeho celková rozloha a také to, jak budou vyřešené jeho základy.

 • Při stavbě altánku s pevnými základy, který celkovou rozlohou nepřesáhne 25 m² a výškou 5 m, nepotřebujete stavební povolení. Podle stavebního zákona jde o drobnou stavbu, kterou jste povinní jen ohlásit na příslušném stavebním úřadu.
 • U altánků s rozlohou nad 25 m² nebo výškou nad 5 m stavební povolení potřebujete.
 • Pokud si koupíte montovaný altánek nebo ho postavíte tak, že nebude základy pevně spojený se zemí, jde o takzvanou dočasnou stavbu, proto nepotřebujete stavební povolení, dokonce nejste povinní tuto stavbu ohlásit.

V každom prípade je vždy dobré sa informovať na príslušnom stavebnom úrade. Stavebný zákon si môžu jednotliví úradníci vysvetľovať rozdielne.

Stavba altánku: zděný versus dřevěný

Pokud se nemůžete rozhodnout, zda se pustit do stavby dřevěného nebo zděného altánku, měli byste dobře zvážit všechna pro a proti obou materiálů. Cenově vás vyjde dráž altánek zděný, ale na druhé straně bude mít i o něco delší životnost. Kromě toho se o něj není nutné pravidelně starat. Cihly nebo jiný moderní zdicí materiál mají vyšší hmotnost, proto musíte také věnovat větší pozornost jeho správnému upevnění. Nevyhnete se betonování, lepení a práci s maltou. U zděného altánku potřebujete aspoň jakés takés zkušenosti s tímto typem práce.

Stavba altánku ze dřeva

Stavbu altánku ze dřeva zvládnou i začátečníci, dřevo je levnější, lehčí, stavba vás bude stát méně času i peněz. Na druhé straně se musíte připravit na každoroční ošetřování, jako je moření nebo lakování. Co se týká izolačních vlastností, zděná stavba teplo zadrží delší dobu, když se však během dne zahřeje, teplotu si drží i ve večerních hodinách. Dřevo vás před horkem během dne neuchrání dokonale, ale hned jak zapadne slunce, z altánku nebude sálat žádné zbytkové teplo.

Výběr vhodného místa pro altánek

Před stavbou altánku si musíte vybrat správné místo. Mělo by být „po ruce“, ale zároveň nezasahovat do celkového prostoru. Při výběru konkrétního místa se postavte na různé body vašeho pozemku, dobře se rozhlédněte a zvažte všechny plusy a mínusy jednotlivých míst.

 • Altánek u domu je praktický z důvodu, že při rodinných oslavách nebo letních opékačkách nebudete muset všechno nádobí a jídlo nosit na konec zahrady. Na druhé straně vám tato stavba může překážet ve výhledu z horních podlaží domu nebo zastínit okna na těch spodních.
 • Pěstujete květiny, bylinky či zeleninu? Pokud už vaše záhony existují, altánek nikdy nestavte na místě, které je zastíní.
 • Pokud záhony ještě nemáte, myslete dopředu, aby vám altánek v budoucnosti nepřekážel. V tomto směru myslete i na jiné plány na vašem pozemku (malé stavby, výsadba stromů atd.).
 • Elektrická přípojka by se neměla nacházet moc daleko od altánku. Samozřejmě, někdy není možné se řídit podle tohoto parametru. V tom případě budete muset elektřinu „dotáhnout“ k altánku.
 • Altánek postavený v těsné blízkosti plotu také nemusí být nejlepším řešením. Při hlučnějším posezení může vaše bezprostřední blízkost sousedům překážet a jak určitě víte, dobré sousedské vztahy jsou někdy důležitější než altánek.
 • Vybírejte si místa na rovině. Stavba čehokoliv ve strmém terénu si vyžaduje nákladné a zdlouhavé zemní úpravy.

Příprava plochy pod altánkem

Vybrali jste si místo, teď je čas na zemní úpravy. Plocha, na které altánek postavíte, musí být co nejrovnější. Nejlepší pomůckou je obyčejná vodováha. Nerovnosti se dají vyřešit jak zkopáním, tak nanošením zeminy. První způsob je o něco vhodnější. Nanosená zemina má tendenci časem „sedat“, což vás může pěkně potrápit. Když zem odkopete, stačí ji jen zlehka udupat a můžete stavět. Při nanošené zemině musíte na jí udusání použít válec, žehličku nebo takzvanou žábupočkat určitou dobu, aby se takříkajíc uležela.

Stavění dřevěného altánku

Výběr dlažby do altánku

 • Kámen je nejdražší volbou, zároveň má však nejdelší životnost a je nenáročný na údržbu. Dřevěná podlaha vypadá pěkně a působí „teplým“ dojmem. Vyžaduje však pravidelnou péči, můžou ji napadnout plísně nebo dřevokazný hmyz a musí být dobře chráněná před deštěm a vlhkostí.
 • Betonová dlažba je nejlevnější alternativou, počítejte však s poměrně náročnou údržbou. Beton neumyjete a i zametání může být dost komplikované. Navíc se může časem začít drobit.
 • Keramická dlažba také nemusí být nejhoršé volbou, je však potřebné vybírat takovou, která je protiskluzová a vhodná do exteriéru. Keramika má dlouhou životnost, jednoduše se udržuje, ale je o něco křehčí.

Výběr dřeva na stavbu altánku

Dřevo si vybírejte podle druhu, ale i podle kvality. Při koupi dřeva přímo z pily můžete dost ušetřit, dejte si však pozor, aby bylo dostatečně preschlé. Opracované a ošetřené dřevo je automaticky dražší, nemusíte s ním už však ztrácet čas.

 • Smrkové dřevo je nejlevnější, nejdostupnější, a protože je měkké, práci s ním zvládnou i úplní amatéři. Na druhé straně má velmi krátkou životnost, jen 10–15 roků, časem se obvykle deformuje a ztrácí svoji přirozenou barvu.
 • O něco delší životnost má dřevo borové a modřínové (cca 15 roků), které si dobře zachovává svoje vzhledové vlastnosti a je poměrně levné.
 • Dubové či bukové dřevo je už skutečně dražší alternativou, má však delší životnost (15–25 roků), je pevnější, odolnější vůči blednutí barev a škůdcům.
 • Sáhnout můžete i po exotických dřevech se životností nad 40 roků, za které si však budete muset pořádně připlatit.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zahradní altány

Jak postavit dřevěný altánek svépomocí

Postavit dřevěný altánek svépomocí není až tak náročné, jak si možná myslíte. Dřevo je velmi tvárný materiál, který snese i zásah nezkušeného mistra. Abyste se vyhnuli zbytečným nepříjemnostem a překážkám, které mohou celou práci prodloužit i prodražit, je dobré si předem důkladně naplánovat všechno, co jsme si vyjmenovali výše. Možností a postupů, jak altánek stavět, existují stovky. My se podíváme na jakýsi základní návod na stavbu jednoduchého zahradního altánku ze dřeva, se čtvercovým nebo obdélníkovým půdorysem, který bude mít celkovou rozlohu něco kolem 23–25 m².

Stavba základových patek

 1. Začněte s vytvořením základových patek, které budou sloužit na upevnění nosných stojek. Při této velikosti altánku by se měly nacházet ve všech jeho rozích, a pokud chcete mít jistotu, že stavba vydrží i hurikán, přidejte po jedné základové patce i na každou stranu (dohromady jich bude 8).
 2. Základovou patku vytvoříte tak, že na vyhraněných bodech vykopete jámu s hloubkou min. 50 cm. Hloubka závisí na výšce altánku a také váze jeho střechy. Čím hlouběji do země patky zapustíte, tím stabilnější bude. 80 cm, to je například hloubka, do které v průměru zamrzá země. Když stojky zapustíte mělčeji, altánek se může v zimě „hýbat“.
 3. Do jam beton nalejte přímo nebo si pomozte betonovými tvárnicemi, které vám práci trochu ulehčí. Jednu můžete položit i nad úroveň země, čímž prodloužíte základy altánku. V tomto případě beton nalejte do tvárnic.
 4. Když beton mírně proschne, zapusťte do něj ocelové patky, které slouží na upevnění dřevěných stojek. Nevkládejte je do úplně měkkého betonu, protože se do něj doslova ponoří. Jejich rozměry závisí na tom, jak hrubé stojky použijete na stavbu altánku.
 5. Před tím, než se pustíte do dalších prací, nechte beton pořádně ztvrdnout. V závislosti na počasí to může trvat 2 dny až týden.

Základová deska

 1. Jde o betonový podklad, který bude tvořit podlahu altánku. Na vyrovnané a důkladně udusané ploše nejdříve vytvořte asi 15–20 cm hrubou vrstvu štěku, ideálně s frakcí 16/32.
 2. Na štěrk byste měli uložit kari rohože, není to však nezbytné. Jejich oka mohou mít jakoukoliv velikost. Pokud vám zůstaly nějaké menší kousky rohoží z jiných prací na zahradě, klidně použijte ty. Altánek není žádná obrovská stavba, takže svoji úlohu splní plnohodnotně.
 3. Po obvodu takto připravené plochy uložte bednění z desek. Použít můžete i betonové obrubníky nebo tenké tvárnice (rozměr cca 25 x 30 x 50 cm).
 4. Desku nakonec vylejte betonem, který nechte vytuhnout.
 5. Deska spolu s podlahou, která přijde na ni, by se měly nacházet nad úrovní země. Tak se vyhnete problémům se zatékající vodou do altánku.

Svépomocí postavený zděný altán

Stavba nosné konstrukce

 1. Nejdříve osaďte a upevněte nosné stojky do zabetonovaných ocelových patek. jejich tlouštka závisí na váze střechy. Všeobecně by měly být hrubé minimálně 140 x 120 mm. Výšku si vyberte podle toho, jak vysoký chcete mít altánek.
 2. Stojky po obvodu (na horní části) propojte dřevěnými trámy – vazníky. Jejich tlouštka může být stejná jako tlouštka stojek.
 3. Konstrukci musíte na závěr ukotvit v podélném i příčném směru takzvanými vzpěrnými sloupky.

Konstrukce a podhledový záklop sedlové střechy ve tvaru A

 1. Pokud se rozhodnete pro sedlovou střechu, z fošen (ideálně I80 × 80/50 mm) vytvořte krokve ve tvaru písmene A.
 2. Na oba okraje altánku umístěte 2 fošny blízko vedle sebe, mezi nimi použijte další 4 s většími rozestupy.
 3. Fošny na jedné straně upevněte o vazníky, které spojují nosnou konstrukci, a v hřebeni (ve středu) je upevněte o sebe. Nejúčinnějším druhem spoje je takzvané přeplátování.
 4. Krokve propojte dvojicemi fošen se stejnou tlouštkou (tzv. kleštiny), a to asi v jejich polovině.
 5. Na střešní konstrukci následně upevněte dřevěné desky (cca 150 x 20 mm), které vytvoří samotnou střechu. Použít můžete i OSB desky s minimální tlouštkou 18 mm, pod ně je možné upevnit ještě několik desek navíc, které zabrání jejich prohýbání.
 6. Na desky nebo OSB desky nakonec položte střešní krytinu. Můžete použít plechovou střešní krytinu nebo asfaltové pásy, které mají mnohem lepší hydroizolační vlastnosti.
 7. Nezapomeňte ani na okapy, aby vám při nejmenším dešti celý altánek nezmokl.

Konstrukce a podhledový záklop rovné střechy

Rovná střecha je jednodušší na realizaci, problémy se však mohou objevit v zimě při bohaté sněhové nadílce. Jinak řečeno, sníh z ní budete muset pravidelně shazovat, protože může poškodit celý altánek. Při její stavbě se nemusíte trápit s vytvářením krokví ve tvaru A. Fošny pouze jednoduše připevníte na vazníkypřímo na ně pripevněte obyčejné nebo OSB desky. I rovná střecha by měla mít aspoň mírný sklon, a to minimálně 15 °. V tomto případě na vrch střechy použijte hydroizolační fólii z měkčeného PVC nebo falcovou plechovou krytinu. Oba materiály jsou vhodné na použití ve sklonu od 3 °.

Cena altánku

O konečné ceně altánku rozhodují jeho rozměry a použitý materiál. Levněji vás nepochybně vyjde koupě dřeva přímo z pily. To sice není opracované, ale pomocí brusky, mořidla a laku to zvládnete určitě i sami. Abyste si udělali aspoň přibližnou představu o konečné ceně altánku, tady jsou orientační ceny základních stavebních materiálů:

 • Kari rohož: 10–15 eur/ks
 • Plechová střešní krytina: od 5 eur/m²
 • Asfaltové pásy: od 4 eur/m²
 • Štěrk s frakcí 16/23: 24 eur/t
 • Ocelové patky: od 3 eur/ks
 • Smrkové hranoly, fošny, desky: 200–240 eur/m3
 • Cement: od 0,12 eur/kg
 • Betonové tvárnice: od 1 eura/ks
 • Písek: od 18 eur/t

Jak postavit altánek z palet

Různé zahradní stavby z palet jsou dnes velmi populární. Ano, můžete si z nich vyrobit i altánek. Jak přesně, to je v podstatě jen na vás. Palety se dají rozebrat na jednotlivé desky, ze kterých můžete vytvořit montovanou nosnou konstrukci zahradního altánku, nebo z nich vyskládat podlahu. Palety v celku poslouží výborně jako střešní konstrukce, kterou už nemusíte montovat dohromady, nebo jako podklad pod dřevěnou podlahu. Dají se z nich vyrobit také obvodové stěny altánku. Protože nejde o úplně běžný postup, na konkrétní kroky při stavebních pracech budete muset přijít zčásti sami.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.Publikováno dne: 02.07.2021
Hodnocení článku:
(91%)

V této kategorii najdete i:

Dřevěná fasáda na dům – všechno, co potřebujete vědětDřevěná fasáda na dům – všechno, co potřebujete vědět

Odvětrané dřevěné fasády můžete využít u jakéhokoliv typu stavby. Mají výborné izolační vlastnosti, jsou levné a ekologické, mají dlouhou životnost a jejich estetická stránka také není k...

Sluneční plachty na zahradu nebo na terasu – montáž zvládnete i samiSluneční plachty na zahradu nebo na terasu – montáž zvládnete i sami

Znáte tento způsob stánění? Sluneční plachty jsou vhodné na zahradu, na terasu i na panelákové balkony. Všechny bližší informace i tipy, kde si je opatřit, najdete ve článku.

Jak navrhnout a zrealizovat zahradní jezírko svépomocí?Jak navrhnout a zrealizovat zahradní jezírko svépomocí?

Pokud máte na zahrádce dost  "placu" , nepřemýšlejte příliš dlouho, navrhněte a udělejte si umělé jezírko úplně sami. S naším postupem "jak na to", vám vytvoření zahradního jezírka...