Asparágus – pěstování, zalévání, hnojení a rozmnožování

Asparágus, někdy označovaný jako okrasný chřest, je okrasná květina nebo polokeř, který si odbyl svoje pomyslné zlaté období v době socialismu.

Zelené listy rostliny asparágus

Existuje množství druhů této rostliny, a proto je poznáme jako chutnou zeleninu, ale také jako ozdobné typy, které dokážou svojí sytě zelenou osvěžit vaši místnost, ačkoliv se už v současnosti netěší až tak velkému zájmu jako kdysi.

Krátce o asparágusech...

V obchodech narazíte na vícero rozličných typů asparágusu, ale pěstovatelské postupy jsou u všech prakticky stejné. Jak jsme už naznačili, tak jejich sláva začala upadat po éře socialismu, ale to ani náhodou neznamená, že byste jim nemohli dát ve vaší domácnosti šanci.

Jejich pěstování je poměrně jednoduché, tak proč to nevyzkoušet? Pojďme se podívat na body, kterých byste se měli držet.

Při jaké teplotě pěstovat asparágus?

V první řadě si musíte uvědomit, že asparágus může nabýt poměrně velkých rozměrů, a proto by měl mít kolem sebe poměrně dost místa. V rámci jeho teplotních požadavků se doporučuje, aby se při pěstování teplota udržovala v rovnoměrné hladině. Přes léto je vhodné, aby byla teplota přibližně 20-21°C, vyšší hodnoty by mu mohly škodit.

Asparágus v květináči v zahradě

Během zimy můžete asparágusy přesunout do mírně chladnější místnosti. Na fórech se doporučená teplota během tohoto ročního období pohybuje v relativně širokém intervalu od 8 °C až po 17 °C, takže možnosti umíestění jsou poměrně velké. Někde se však dočtete, že teplota by neměla být nižší než 10 °C, ale i přesto snese nízké teploty, i když se nedá považovat za mrazuvzdornou rostlinu, proto si dávejte pozor.

Zalévání a hnojení asparágusů

Asparágus jako pokojová rostlina potřebuje, aby byla pravidelně zalévaná a udržovaná ve vláze. Od jara do podzimu potřebuje květ vydatnou zálivku. Nenechte substrát úplně vyschnout a zalévejte každý den nebo každý druhý den, záleží na teplotě a míře vlhkosti/suchoty.

Jelikož má rád vlhkost, tak v čase vysokých teplot jej můžete čas od času jemně postříkat vodou. Během zimy je potřeba vláhy o něco menší, a proto můžete klidně počkat, až zemina vyschne a až potom zalévat.

Na hnojení používejte klasická tekutá univerzální hnojiva, respektive hnojiva na zelené rostliny. Na jaře a na podzim můžete hnojit jednou za dva týdny, během teplých letních měsíců můžete hnojit častěji; i jednou týdně. Přes zimu je to podobně jako se zaléváním, takže stačí hnojit méně – přibližně jednou za tři týdny nebo jednou za měsíc, podle potřeby.

Kolik světla a jakou kvalitu vzduchu asparágus potřebuje?

Měl by být umístěný na dobře osvětleném místě, ale přímé světlo mu škodí, především během zimy. Pokud je dlouho vystavený přímému slunci, tak hrozí zežloutnutí listů. Proto ho můžete pěstovat na vnitřních parapetech, ale pokud to bude možné, tak se vyhněte jižním stranám domu/bytu, protože právě tehdy dochází k uvedenému znehodnocení listů kvůli slunci.

Pěstování a péče o asparágus

Asparágus je rostlina, která si příliš nepotrpí na teplotu a kvalitu vzduchu, a i když má raději nižší teploty a vlhký vzduch, tak klidně může být umístěný nad radiátor, protože se mu bude dařit i při sušším vzduchu. Problém suchého vzduchu u rostlin nastává většinou v zimě, když se místnosti musí více vytápět.

Jak na přesazení a rozmnožování asparágusů

S přesazením nemusíte příliš spěchat, protože starší asparágusy se přesazují přibližně jednou za tři roky, tedy v případech, když už jsou kořeny dostatečně rozrostlé a současný květináč jim nestačí. Na přesazení si připravte dostatečně velkou nádobu. Tu naplňte středně těžkou nebo lehkou zeminou, která je bohatá na živiny. Výborný je i mix písku a listovky nebo drnovky.

Postup přesazení je jednoduchý. Rostlinu opatrně vybereme z květináče a dbáme na to, abychom nepoškodili kořenový systém. Ten se může rozrůst a v těchto případech musíme kořenové hlízy ručně otrhat, čímž zmenšíme kořen asi o třetinu. Následně asparágus přesadíme do už připravené půdy a během růstu pravidelně přihnojujeme.

Přesazování asparágus do nového květináče

Jelikož je asparágus trvanlivou bylinou, tak je vhodný na domácí rozmnožování a vytváření si záhonů z vlastních zásob. Vysazuje se pomocí semen a množíme ji tak, že po vybrání ze substrátu ji opatrně rozdělíme na tři nebo čtyři části tím způsobem, aby každá část měla nadzemní výhonky. Následně „novou“ rostlinu vydatně hnojíme, abychom podpořili její růst.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 10.01.2019
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jakSázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jak

Máte zahradu, ale nemáte příliš velké zkušenosti s pěstováním plodin? Rádi vám s tím pomůžeme. Připravili jsme si pro vás souhrnný návod pěstování nejrozšířenějších rostlin v našich...

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.

Pěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdciPěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdci

Paprika, to je zelenina desítek tvarů, barev i chutí. Pěstování papriky není žádná věda, v článku vám poradíme, jak se o ně starat, jaké odrůdy jsou vhodné na pěstování a jak předcházet...