Baklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináči

Baklažán. Plodina, kterou známe i díky jeho specifické barvě, se u nás těší stále větší oblibě. Lehká letní jídla si bez něho mnozí nedokážeme představit.

Pěstování lilku ve skleníku

Chcete znát, jak se o baklažán starat, abyste se od semínka nebo sazenice dopracovali až k plodu?

Jak poznáte, že jde o baklažán?

Je to jednoletá letnička z čeledi lilkovitých, která se při růstu pořádně rozvětví a přináší tmavofialové, černé, bílé, zelené a žluté oválné, podlouhlé nebo kulaté plody s lesklým povrchem, široké 5 až 10 cm. Jejich velikost a tvar záleží na odrůdě a způsobu pěstování. Určitě si ho všimnete také kvůli velkým a silným listům a květům bíléj až fialové barvy. Pokud jim v tom nezabráníte vyvazováním, vyrostou do výšky 40 až 150 cm.

Věděli jste, že plod baklažánu obsahuje nikotin? Nebojte se. Na to, abyste z nich dostali takové množství, jaké se nachází v jedné cigaretě, musíte sníst skoro 10 kilogramů.

Baklažán a jeho pěstování ze semene

Plánujete dopěstovat baklažán ze semínka? Počítejte s tím, že vám to zabere více času a pozornosti. Bez skleníku, fóliovníku nebo pařeniště se k silné sazenici nedopracujete. Z vysazených semen vám vzejde jen 60 %. Nezapomeňte na to a zasaďte jich dostatečné množství. Klíčit začnou za 14 dní a nejlépe jim to půjde při teplotě 25 °C.

Skleník před vysazením sazenic 7 až 10 dní větrejte, aby sazenice trochu zesílily a na změnu teploty si pomalu zvykly.

Tři plody lilku pěstovaného v zahradě

Kde a jak baklažán zasadit?

Baklažán jste si předpěstovali, květen se přehoupl do druhé poloviny, jarní mráz už sazenicím neublíží, je čas je vysadit. Baklažánu vyberte místo chráněné před větrem s dostatkem slunce. Nejlépe se mu bude dařit v propustné a výživné půdě při denní teplotě 22 až 28 °C a v noci by se už neměla dostat pod 15 °C. Vyhovují mu stejné podmínky jako paprice a rajčatům. Pokud s pěstováním baklažánu nemáte zkušenosti, ale vypěstovat rajčata a papriku vám nedělá žádný problém, nemáte se čeho bát.

Půdu si aspoň 2 týdny před jejich vysazením pořádně připravte. Na to, aby byla úroda opravdu bohatá, dopřejte půdě dostatek superfosfátů a síranu draselného. Při hnojení postupujte podle návodu na obalu. Abyste půdě při veškeré snaze nakonec víc neuškodili.

Jak na to?

Vytvořte si řádky ve vzdálenosti cca 60 cm. Sazenice saďte ve 30–35 cm odstupech, aby měly dost místa. Kořeny baklažánů se rády roztahují a často sahají až do hloubky 1 metru. Pravidelně je zalévejte. Během růstu a vytváření plodů potřebují vody nejvíc. Když ji baklažánům nedopřejete v dostatočném množství, dá vám to najevo shazováním květů a mladých plodů. Občas je okopejte. V překypřené půdě se jim bude lépe dařit.

Zalévání lilku

Na jedné rostlině nechte 3 až 7 plodů. Zbytečně ji nepřetěžujte a vrchol rostliny zaštípněte tak, aby nad nejvrchnějším plodem zůstal jen jeden list.

Baklažán vypěstujete také v květináči a na balkóně. Přesně tak jako rajčata nebo papriku.

Baklažán a jeho choroby

Choroby se v případě baklažánů neobjevují často. Nejvíc je dokáže potrápit mandelinka bramborová. V boji s ní můžete použít přípravky určené pro rajčata. Snažte se vybrat takové, aby újmu neutrpěly i včely a nebyly toxické pro vás. Při ředění postupujte podle návodu na obalu.

Kdy utrhnout/sbírat baklažán

Při sběru baklažánů nečekejte, až úplně dozrají. Zhořknou a změknou a vaše snaha vyjde nazmar. Poznačte si, kdy baklažány odkvetly. O 30 dní později je můžete sbírat. Plody za tu dobu nabudou typickou barvu a velikost. Z první úrody se můžete těšit už v polovině srpna. S baklažánem odřežte aspoň 2 cm stopky, abyste nenarušili plod a baklažán mohli skladovat déle. Při dobrém způsobu uskladnění vám vydrží i 3 týdny.

Různé odrůdy vypěstovaných lilků

Víte, že surový baklažán obsahuje pro lidský organismus jedovatý solanin, který rozkládá jen tepelná úprava?

Proč baklažán zařadit do svého jídelníčku?

U baklažánu si v první řadě všimnete jeho barvy. V sobě však skrývá mnohem více tajemství, o kterých byste měli vědět:

  • obsahuje silné přírodní antioxidanty,
  • je bohatý na vitamíny skupiny B,
  • je zdrojem fenolových flavonoidů a antokyanů,
  • nechybí v něm železo, draslík, mangan, měď,
  • bojuje proti rakovině,
  • zpomaluje stárnutí,
  • protizánětové účinky,
  • snižuje krevní tlak,
  • udržuje hladinu cukru v krvi.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 13.07.2020
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit háďátka bramborového? Přípravky proti drátovcům, které fungujíJak se zbavit háďátka bramborového? Přípravky proti drátovcům, které fungují

Objevili jste v bramborách bílé larvy? Mohou znamenat přítomnost háďátka v zahradě. Háďátka patří mezi škůdce, kteří parazitují nejen na bramborách, ale i na jiné zelenině. Jak se zbavit...

Jak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažováníJak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažování

Sezóna pěstování a "zahrádkářství" je zase tady a my vám při této příležitosti přinášíme kompletní návod, jak pěstovat brambory. Věděli jste, že tuto plodinu si můžete vypěstovat i v...

Jak pěstovat jahody na zahradě, v květináči a na paletáchJak pěstovat jahody na zahradě, v květináči a na paletách

Víte, jak pěstovat jahody? Můžete si je klidně vysadit na zahradě, do květináče nebo i do palet. Vysvětlíme vám všechno, co o pěstování jahod potřebujete vědět – kdy sázet, jak často...