Bakterie do žumpy – všechno co potřebujete vědět

Odpadní vody z bytů a domů se automaticky vypouštějí do kanalizace. Co ale dělat, když místo na kanalizaci napojené není a ani se nedá napojit? Je několik možností.

Cementová žumpa v zahradě

Těmi možnostmi jsou žumpa, septik nebo čistička odpadních vod. Tyto tři možnosti mají svoje výhody, ale také nevýhody. Ze žumpy si musíte vodu nechat vyvážet, septik už vodu za určitých podmínek vyčistí a její určitá část se může nechat vsáknout do země. Čistička odpadních vod je nejekologičtější, ale také nejnáročnější.

Žumpa, septik, nebo ČOV?

Žumpa představuje uzavřenou nádobu, do ktoré je napojený odpad. Je to nejjednodušší způsob. Pokud máte žumpu, tak musíte pravidelně nechat odpad vyvážet do čističky odpadních vod. Za odvoz se samozřejmě platí. Žumpa tedy musí být uzavřená a vývoz odpadních vod musí být pravidelný. Na její stavbu sice nepotřebujete povolení, ale může vám přijít kontrola na to, zda ji pravidelně čistíte. Proto si tyto doklady o odvozu ponechte. Dejte si ale pozor. Tam, kde není kanalizace, vám úřady nevydají stavební povolení na stavbu, případně ji nezkolaudují bez zabezpečení odpadních vod. Žumpa může být plastová nebo betonová.

Septik funguje jako usazovací nádrž a má většinou dvě nebo tři komory. V první nádrži se na dně zachytává kal a v horní části se nachází mastná část odpadu. V další komoře nastává odkalení na ještě jemnější odpad a v poslední části se nachází už přečištěná voda. Takto přečištená voda se však nevypouští do prostředí, je nutné ještě dodatečné biologické vyčištění. Doporučuje se dodatečně také zemní filtrace přes písek, který zabezpečí přečištění na cca 90 %. U septiků je ale třeba dát pozor, ani takto přečištěná voda se nemůže vždy vypouštět. Výhoda oproti žumpe spočívá v tom, že ceny nádrží jsou nižší a jejich čištění (čištění kalu a výměna filtračního písku) je finančně náročnější, i když je postačujúcí jednou za cca 10 let. Nevýhodou je právě vsakování do půdy, což může být z byrokratického hlediska složitý proces.

Septik v zahradě

Čistička odpadních vod je zařízení, na které potřebujete stavební povolení a povolení od vodosprávního úřadu. ČOV pracuje na několika principech. Nejčastější typ je založený na provzdušňování a biologickém odbourávání nečistot. Provzdušnění vyžaduje instalaci tzv. elektrodmychadla, jehož provoz také něco stojí. ČOV je závislá na správné funkci bakterií do ČOV. Čistička ale funguje s účinností 96 %. U čističky je důležitý také počet osob, které ji budou využívat, a také je s ní spojeno hodně byrokracie.

Jak pracují bakterie

S využíváním všech tří výše uvedených možností je spojený zápach. V dnešní době se však se zápachem dá bojovat. Největší zápach samozřejmě vzniká, pokud máte žumpu. Bakterie do žumpy fungují na princípu speciálně vyšlechtěných kmenů bakterií. Hned jak se dostanou do vody v žumpě, začnou produkovat specifické látky, které tento odpad rozkládají. Odpadem se myslí všechno, co může být součástí žumpy: bílkoviny, škrob, tuky, papír, uhlohydráty, případně další organický odpad. Zjednodušeně proces bakterií (ať už do ČOV, žumpy/septiku) spočívá:

Bakterie vyprodukují enzymy, sežerou odpad, rozmnoží se. Když je celý odpad strávený, tak zahynou. Rozložením organického odpadu se samozřejmě snižuje i zápach.

Tip pro práci s bakteriemi: Při práci s bakteriemi si vždy vezměte ochranné rukavice. Na čištění záchodu a dalších zařízení produkujících odpadní vodu nepoužívejte přípravky s obsahem chloru, protože mohou bakterie zničit a tím narušit celý proces.

Chlornan sodný, hydroxidy a některé kyseliny jako chlorovodíková a sírová jsou také neslučitelné s přirozenou mikroflórou. Proto si dejte opúravdu pozor při výběru čisticích prostředků.

Typy bakterií do žumpy a čističky odpadních vod

Jedním z nejúčinnějších přípravků do žumpy je Bactisan Septik. Jsou to bakterie do žump a septiků založené na suché bázi. K jejich aktivaci je nutné smíchání s vodou. Jednou z  podmínek je, že žumpa musí být naplněná aspoň do jedné třetiny. Na trhu najdete vícero prodejců a je to jedna z možností jaké bakterie do žumpy použít. Cena bactisanu septik je za 500gramové balení cca 11 eur. Výrobkem z této řady pro ČOV je Bactisan domovní ČOV. Přípravek zlepšuje činnost ČOV a likviduje zápachy. Dávkuje se do čističky pomocí sociálního zařízení v domě. Cena za půlkilové balení je do 11 eur.

Bactisan Septik - bakterie do žumpy

Jinou možností na trhu je například SCD Purus. Představuje chemii do septiku, žumpy a ČOV. Je to tekutý koncentrát živých probiotických kultur přírodního původu. Na trhu ho dostanete v balení po 1, 2, 5, 10 a 20 litrech. Cena za 5 litrů je 32 eur.

Další možností, jak se zbavit nežádoucího zápachu, je použit bio tablety do žumpy. Jsou balené většinou po šesti nebo po dvanácti kusech. Množství, které je nutné použít, se určuje v závislosti na velikosti odpadového zařízení. Cena bakterii do žumpy se v tomto případě pohybuje kolem sedmi eur za šestikusové balení. Také v tomto případě je velmi důležité přečíst si návod na použití a nekombinovat tablety s čisticími přípravky obsahujícími látky uvedené v textu výše.

 

Jedním z největších výrobců s dlouholetou tradicí je společnost Baktoma. Zaměřují se na prodej bakterií do žumpy a septiků, ale také na prodej bakterií do ČOV. Přípravek bakterie do žumpy Bacti ZS pracuje na stejném principu jako výše uvedený Bactisan. Jsou to suché bakterie, které je před použitím potřebné aktivovat smícháním s vodou. Tato společnost také představuje možnost, kde koupit bakterie do ČOV. Je to přípravek určený speciálně pro domácí čističky. V nabídce jsou bakterie v sáčku nebo větší balení v prášku. Také je nutná aktivace vodou a aplikují se přímo do domácích toalet. Cena za půlkilové balení je v obou případech necelých 13 eur.

Tip: Na trhu existují také přípravky na ošetření a zazimování žumpy a septiku. Tyto přípravky rozkládají organické nečistoty, usazeniny a kaly i při nízkých teplotách.

Zalévání zahrady vodou z hadice

Specifika použití bakterií do žumpy, septiku a ČOV

Žumpa a septik používají stejné bakterie. Rozdíl je u čističky odpadních vod. Odpad ze žump nebo septiků se dá také vyvézt a v podstatě - bakterie ani nemusíte použít, pokud vám zápach a jistý druh nehygieny nepřekáží. U ČOV je to však jiné. Tady jsou bakterie nezbytností. Častokrát už při koupi čističky dostanete jako součást balení i startovací bakterie do ČOV. Za předpokladu, že se o čističku staráte, kontrolujete pravidelně kal, čistička má dostatek kyslíku a bakterie krmiva, tak se bakterie množí samy a stačí jen startovací bakterie.

Na závěr je důležité připomenout, že bakterie do žumpy nepročistí odpadní vodu tak jako čistička odpadních vod. Zkušenosti s bakteriemi do žumpy se různí. Někteří odpadní vodou ze žumpy pomocí čerpadla zalévají trávníky. Jiné názory říkají, že odpadní voda není vůbec čistá právě kvůli aktivnímu kyslíku, který ČOV mají a septiky/žumpy ne. Také se určitě nedoporučuje vypouštět odpadní vodu do zahrady, pokud do žumpy vyléváte i saponáty a podobně. Žumpa je v první řadě učená na skladování odpadní vody, ne na čištění. Právě k tomu slouží jen čistička odpadních vod. Podle platné legislativy se žumpa do životního prostředí vypúštět nesmí. Odpadní vody z objektů, které nejsou napojené na kanalizaci, ale jsou zachytávané v žumpách, je vlastník povinný vyvážet do čistírny odpadních vod.

Jako ideální řešení podle textu výše tedy vychází čistička. Má svoje klady, ale i zápory – a to je cena. Je tedy jen na vás, jaký způsob zvolíte. Nezapomínejte si před konečným rozhodnutím prostudovat co nejvíc zdrojů. Vyhnete se tak případným nedorozuměním, škodám nebo pokutám.


Komentáre

25/07/2018 13:04
Zapalo

Správné bakterie mi trvalo vychytat strašně dlouho. Máme septik tříkomorový septik od Mirosepu. Dostali jsme rady jak ho máme usadit a co do něj dávat. Ze začátku jsme měl pocit, že toho bakterie moc nedělají. Asi jich tam bylo málo. Po nějaké době se krásně rozmnožily a nic nezapáchá a odpad přibývá pomaleji. Vyvážíme septik jednou za rok a bohatě to stačí.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.Publikováno dne: 21.05.2018
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.