Výrobky z bambusu do domácnosti – výhody a nevýhody bambusových eko produktů

Bambusové produkty jsou určitě kvalitnější a méně škodlivé než PVC (polyvinylchlorid). Co to je vlastně bambus, co všechno se z něho vyrábí, jaké jsou jeho výhody a nevýhody a proč si zvolit místo bavlny a dřeva bambus? To se teď dozvíte.

Jaké jsou výhody a nevýhody bambusových produktů?

Po přečtení následujícího článku se určitě zamyslíte nad koupí bambusových produktů.

Bambus – strom, nebo tráva?

Bambus má mimořádně silné a tvrdé dřevo. Některé druhy bambusů jsou tak silné, že se mohou rovnat síle a odolnosti oceli. Jenže co je tedy bambus –  strom, keř, nebo nedejbože tráva? Bambus je tráva, která se charakterem podobá obilninám, které pěstujeme na slovenských polích. Stéblo bambusu může dosáhnout výšky až 36 metrů a zdřevnatět až na několik centimetrů v průměre a dosahuje pevnost ocele.

Nejde o žádnou novinku

To, že Slováci se jen postupně dostávají k "bambusovým výhodám", neznamená, že jde o novinku. Čína využívá bambusový materiál už více než 7 000 roků. Zpočátku se bambus využíval na výrobu oblečení, ale také na výrobu kuchyňských misek. Před vynalezením papíru se psalo v Číně na bambusové proužky, hrálo se na hudebních nástrojích, které se vyráběly z bambusu, vyráběly se bambusové šperky. Díky síle bambusových vláken se velmi rychle dostal i do stavebnictví, kde jeho sílu a výhody znovu objevujeme v dnešní moderní architektuře.

Několik stovek druhů

Čína je známá i tím, že se v ní pěstuje více než 400 druhů bambusů. Dohromady známe až 600 druhů. Některé se pěstují na výrobu textilií, některé se používají na výrobu nábytku, jiné se používají ve stavebnictví. Některé druhy dokážou za jeden den narůst až 100 cm, některé dorůstají až do výšky 36 metrů. Bambusy jsou zajímavé i tím, že mají různou barvu stébel, resp. tyčí a také různé struktury, které vytvářejí bambusové vlásečnice.

Existuje až 600 druhů bambusu

Mezi ty nejzajímavější druhy patří:

  • Madake bambus – je nejrychleji rostoucí bambus, v dokonalých podmínkách dokáže během jednoho dne narůst až o 132 cm. Tento rychlý růst se projevuje zvláštním praskáním.
  • Brandisův bambus je druh bambusu, který dorůstá až do výšky 40 m.
  • Niagara bambus má tyče černé jako ebenové dřevo.
  • Golden bambus patří mezi druhy, které jsou invazívní, když se mu u vás zalíbí, jen těžko se ho potom zbavíte.

Výhody bambusových produktů

Ze všech dostupných materiálů, z nichž se vyrábí textil nebo nábytek, se bambus řadí k těm lepším – a to z více důvodů. Mezi TOP výhody jednoznačně patří jeho nenáročné pěstování a šetření klasických lesů. Jaké další výhody a nevýhody poskytuje tento exotický materiál?

✅ Ekologičnost

Bambus nezatěžuje životní prostředí, a to od jeho pěstování přes zpracování až po rozklad. Při pěstování nevyžaduje hnojiva, pesticidy, chemické postřiky a ani nějakou speciální péči, co se týká okopávání, pikírování apod. Pži zpracování a výrobě prostředků nevyžaduje náročnou úpravu ani extrémně velké používání chemického ošetření či napouštění a barvení. Lze říct, že v některých případech se nepoužívá žádný syntetický prostředek.

✅ Šetrný a rychlý rozklad

Tento druh trávy je přirozeným přírodním javem, který je i přes svoji mimořádnou odolnost schopný se přirozeně rozkládat. Některé druhy se v přírodě, bez jakéhokoliv zásahu člověka, už během 3 let rozloží bez toho, aby po sobě něco zanechaly.

✅ Univerzální využití

Z bambusu dnes vyrobíte opravdu cokoliv. Velmi populární jsou bambusové ponožky, ale i bambusové kartáčky, které jsou zdraví neškodné a jemné k ústní flóře, kartáče na vlasy, které se pokládají za nejkvalitnější mezi všemi vlasovými kartáči, různé nádobí, poháry, skříně. Bambus se používá i na výrobu kosmetiky, např. šampónů. Bambusové tyče se používají jako dekorační a velmi moderní prvek do bytů, do umělých bytových fontán, na trámy do dřevěnic apod.

Bambus je univerzální materiál vhodný pro výrobu čehokoliv

✅ Antibakteriální vlastnosti

Bambus je vysoce antibakteriální, což znamená, že je odolný vůči plísním, bakteriím a dalším mikrobům. Může za to bambusový kun, látka, která je přirozeně antibakteriální a antimikrobická.

✅ Odolnost

Z bambusu se vyrábí už cokoliv, velmi populární jsou i bambusové rolety, kuchyňské desky či exteriérové a interiérové podlahy. Produkty jsou ošetřené tak, aby byly odolné vůči vlhkosti. Bambus nepuká při delším působení vody a nescvrkává se při vysychání. U produktů, které jsou určené do exteriérů, je potřebné dodržovat precizní péči, která zahrnuje olejování, voskování, leštění. Při krájení zeleniny a dalších pokrmů přímo na kuchyňské lince z bambusu si zachová svůj původní tvar, bez zářezů. Bambus se pokládá za silný materiál, který se využívá i jako podpěry či lešení.

✅ Barevná variabilita a textura

Všeobecně se tvrdí, že barva bambusu je žlutohnědá, ale existují i druhy, které mají červenou barvu, např. Himalayacalamus falconeri, oranžovou, žlutou a černou, např. druh Phyllostachys nigra. Každý bambus má odlišnou texturu dřeva, i přestože jde o ten samý druh. Některé stonky se vyznačují vodorovnou texturou vláken, některé jsou svislé, dokonce i diagonální s výraznějším lemováním stéblových článků apod.

✅ Nenáročnost

Kromě toho, že při pěstování sa o bambus není třeba nijak obzvlášť starat, je nenáročný i při údržbě. Na to, aby vám vydržely produkty z něho co nejdéle, vám postačí jen suchý hadřík. Týká se to produktů určených do interiéru. U produktů na exteriérové použití je vhodné ošetření speciálními oleji.

Vitamínová bomba

Bambus není potravou jen pro pandy, ale vzhledem ke své nízké kalorické hodnotě a vysokému obsahu vlákniny je výbornou surovinou na přípravu různých jídel, od salátů až po hlavní jídla nebo polévky. Obsahuje množství draslíku, vitamínu E, C, A, B6, vápník, tiamin, fosfor, zinek, měď a mangan. Obsahuje protirakovinové látky, má antibakteriální, protiplísňové a antivirové vlastnosti.

Bambusové výhonky jsou vitamínovou bombou

✅ Absorpce

Textil utkaný z bambusové tkaniny je antibakteriálním a hypoalergenním produktem. Oblečení rychle a bezpečně absorbuje pot, bez vytváření zápachů. Lidem, kteří mají citlivou pokožku, nezpůsobuje kožní problémy, zapařeniny, záněty, ekzémy apod. Navíc oblečení je měkčí než to z bavlny.

✅ Další výhody

Mezi další výhody, hlavne co se týká oblečení, patří: suší se 2krát rychleji než bavlněné oblečení; jde o přizpůsobivý materiál – v létě chladí, v zimě ohřívá; bambus se snadno barví, bez použití chlóru a bez zákeřných chemických metod; neuvolňuje toxiny ani při styku s horkou vodou či s pracími prášky.

Vybíráme z katalogu

Nevýhody bambusových produktov

Každá mince má 2 strany, to znamená, když má něco výhody, najdou se i nevýhody a u bambusu to platí také. Mezi zjevné nevýhody patří:

Bambusové dřevo pracuje

Je známé, že i postel z klasického masívu pracuje. To znamená, že vlivem oxidace se mění jeho struktura, slábne jeho síla a dostávají se do něj i různé organismy. Nedostatečně vysušené dřevo pracuje rychleji. Každopádně, i dřevo, tak jako všechno, má svoji životnost. Je přirozené, že bambusové dřevo pracuje o něco rychleji než klasické dřevo. Pokud je však kvalitně vypěstované trvale udržitelným zpôsobem a o bambusové produkty se staráte i v domácím prostředí, může mít delší životnost než masív.

Chemické a toxické přísady?

U bambusových produktů si dávejte pozor na to, aby šlo o 100% přírodní produkt, tedy takový, který je čistě vyrobený z bambusu. Pokud tomu tak není, produkt je napuštěný různými chemickými prostředky, lepidly, syntetickými živicemi a dalšími škodlivými prostředky, které mohou ohrozit zdraví člověka. Uvolňují se hlavně při kontaktu s horkou vodou, kyselými potravinami, nápoji, při působení horké páry nebo při kontaktu s jinými chemikáliemi, např. při praní a používání pracího prostředku.

Bambusové produkty jsou zdraví neškodné, pokud jsou 100% přírodními produkty

❎ Vyšší cena

Přestože bambus je surovinou, kterou je možné vypěstovat rychle ve velkém množství, produkty z bambusu jsou drahé. Důvodem je, že je to něco nového, zajímavého a je po tom velká poptávka. Nábytkový, textilní a jiný průmysl využil tento fakt ve svůj prospěch a za bambusové výrobky si připlatíte.

Tipy na bambusové produkty

V případě koupě bambusového produktu se o něj určitě starejte co nejlépe, ať vám vydrží co nejdéle. Pro inspiraci vám nabízíme některé produkty z bambusového dřeva, kterými byste si mohli oživit svůj každodenní život.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 22.03.2021
Hodnocení článku:
(89.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak vybrat relaxační houpací křeslo do interiéru a na zahradu? Poradíme vámJak vybrat relaxační houpací křeslo do interiéru a na zahradu? Poradíme vám

Houpací křesla jsou synonymem pohody. Na výběr máte křesla dřevěná, kovová nebo plastová, která jsou zároveň i velmi designovými prvky. Poradíme vám, jak vybrat to správné.

Vyplatí se kupovat nábytek z bazaru? Na co si dát pozor při koupi nábytku z bazaruVyplatí se kupovat nábytek z bazaru? Na co si dát pozor při koupi nábytku z bazaru

Jak vybrat lustr do jídelny, kuchyně a obývákuJak vybrat lustr do jídelny, kuchyně a obýváku

Lustr v domácnosti je vnímaný především jako dekorační prvek, ale při jeho výběru byste měli dbát i na funkční vlastnosti. Poradíme vám jak si vybrat ten nejlepší!