Písková nebo kartušová filtrace do bazénu. Která je nejlepší?

Pokud chcete mít bazén, měli byste k němu přikoupit také spolehlivý filtrační systém, který ho bude zbavovat všech nečistot usazených na dně a ve vodě.

Písková filtrace k domácímu bazénu

V této souvislosti se dříve nebo později pravděpodobně budete zabývat otázkou „jakou filtraci do tohoto systému zvolit?“ – pískovou, nebo kartušovou?

Písková filtrace

Pracuje na absolutně přírodním a přirozeném principu – na filtrování totiž používá křemičitou náplň, která zachytává nečistoty z vody a čistou vodu vhání nazpět do bazénu.

Náplň do pískové filtrace bazénu

Tato filtrace nabízí dostatek výkonu pro napojení solárního ohřevu, bazénového vysavače alebo UV lampy. I tato zařízení dokážou přispět k čistší vodě ve vašem bazénu a vás to, vzhledem na náklady za spotřebu, nebude stát ani korunu navíc.

Proč se rozhodnout pro pískovou filtraci?

Tato filtrační metoda je nejen moderní, ale také velmi účinná a hospodárná. Zvládne i mohutný sezónní nápor, při kterém bývají bazény využívané denně během několika hodin. I tento typ filtrace ale vyžaduje údržbu – ta probíhá v podobě propláchnutí jednou za týden.

Z dlouhodobějšího hlediska je potom potřebné měnit písek, ale k tomuto kroku se přistupuje jedenkrát v průběhu dvou tří roků, v závislosti na míře znečištění vody v bazénu. Není je neobvyklé, pokud se písková náplň ve filtrech mění i jen jednou za pět až osm roků.

Parametry, které se při pískové filtraci vyplatí sledovat

Důležitým parametrem při výběru pískové filtrace je hodnota objemu vody, kterou je zařízení schopné přefiltrovat, velkým plusem zase fakt, že s pískovou filtrací podstatně ušetříte na bazénové chemii (ta je častou příčinou alergických reakcí, zejména u malých dětí). Je nutné také říct, že pískové filtry jsou všeobecně schopné odstranit nečistoty ve velikosti od 20 do 40 mikronů.

Kartušová filtrace

Je složená z kartušové vložky a čerpadla. Filtrace probíhá přes papírovou vložku, která slouží právě na zachytávání nečistot z vody.

Kartušová filtrace do bazénu

Z toho vyplývá, že papírový filtr se zanáší a je ho potřebné pravidelně čistit, a to až několikrát za týden. Filtr se tak opotřebovává nejen přirozeně, ale i čištěním. Aby kvalita filtru neměla dramatický dopad na celý proces filtrování, je nutné vložku během letní, respektive koupací sezony několikrát vyměnit.

Proč se rozhodnout pro kartušovou filtraci?

Její největší devízou jsou nízké počáteční náklady. Ty se ale mohou navýšit právě kvůli opakované a poměrně časté údržbě. Ačkoliv dokážou vyčistit vodu v bazénu i od nečistot s rozměry 10–15 mikronů, výkon těchto filtrací není vzhledem na vyčištěný objem vody za hodinu vysoký, a proto je potřebné použít o to víc bazénové chemie.

Uváděná negativa se však dotýkají zejména situace, kdy se kartušová filtrace používá na čištění velkých a rozměrnějších bazénů. Pro ně de facto není určená. Mnohem víc tomuto systému pasují menší bazény, které nevyžadují tak výkonnou filtraci a právě u nich najde taq kartušová svoje uplatnění.

Cena a náklady

Cena pískových filtrací závisí na příkonu čerpadla a průtoku vody, který dokáže za hodinu přečistit. Nejlevnější pískové filtrace dostanete už za cenu několika stokorun, cena těch nejdražších se však šplhá i nad 12 000 korun a výš.

Na druhé straně je třeba dodat, že náhradní náplň v podobě písku neznamená výraznější položku. Do filtrace by se měl používat jen písek přesně určené hrubosti, ale orientační cena za 25kg pytel písku s hrubostí 0,6–1,2mm se pohybuje na úrovni 250–400 korun.

Cena nejlacinějších kartušových filtrů začíná už pod úrovní 500 korun a může se vyšplhat až nad hranici 2500 korun. Spolu s ní je ale třeba mít na zřeteli i cenu za kartušové vložky, která se pohybuje od 70 až 130 korun až po několik set korun za kus. Cena provozu kartušových filtrů tak může znamenat poměrně dramatický zásah do rozpočtu majitele bazénu.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 12.05.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace? Kdy je nejvyšší čas na výměnu matrace?

Kvalitní spánek je základem, který ovlivňuje naše zdraví, proto není jedno, jak se vyspíme. Zajímá vás, jak zjistit, že vaší staré matraci zvoní umíráček? Kdy je třeba vyměnit starou...

Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší? Levná krbová kamna na dřevo nebo s výměníkem. Jak vybrat nejlepší?

Krbová kamna se v mnohých domácnostech stávají i designovým a interiérovým doplňkem. Jak si vybrat ta nejlepší a na co dávat pozor?

Údržba pákových a automatických kávovarů. Důležité je nejen čištění, ale i odvápňování Údržba pákových a automatických kávovarů. Důležité je nejen čištění, ale i odvápňování

Koupili jste si pákový nebo automatický espresso kávovar, vaříte si na něm kávu a chutná vám. Chuť kávy však ovlivňuje kromě jiného také čistota útrob stroje a kvalita vody. Poradíme...