Jak vybrat bezpečné dětské nádobí a jídelní příbor?

Pro děti jen to nejlepší, a to i v případě, že vybíráte pro svoji ratolest příbor nebo nádobí. Pokud se neumíte zorientovat v nabídce trhu, nechte si poradit. Důležitý je totiž nejen zdraví neškodný materiál, ale i tvar či hmotnost.

Modrý nádobí a příbory pro děti

Čeho všeho si při koupi třeba všímat a jakému nádobí se raději vyhnout? Poradíme vám!

Oblíbené produkty

Vybírejte certifikované výrobky

V poslední době se na trhu objevily talíře, poháry i dětský příbor, které dokážou způsobit víc škody než užitku. V první řadě proto při výběru dbejte na certifikované výrobky. Ty, jejichž původ a materiál není známý, mohou vašim dětem způsobit nejen bolest hlavy, kožní problémy nebo astma, ale i alergické reakce.

Dítě jedouce špagety

Vyhněte se následovným materiálům a všímejte si obrázků:

  • PVC – nádobí pro děti z tohoto materiálu může být změkčované změkčovadly, která se časem stejně jako ftaláty stávají zdraví škodlivými. Přestože na jejich obsah nejsou stanovené mimořádné přísné limity, dbejte na to, aby se mezi použitými změkčovadly nenacházely například adipáty.
  • Bisfenol – při koupi dětského nádobí sledujte také obsah bisfenolu. Jde o látku, která se objevuje především ve výrobcích z polykarbonátu. V materiálu není pevně vázaný a v průběhu používání se uvolňuje a dostává do dětského těla, kde se chová jako estrogen. Ten může v pozdějším věku podle výzkumů souviset např. s poruchami prostaty.
  • Melamin – tento materiál může obsahovat rakovinotvorný formaldehyd. Jde o toxickou látku, která dráždí sliznice a poškozuje dýchací cesty, proto není tento materiál vhodný na výrobu dětského nádobí.
  • Bez obrázků – při výběru talířků nebo misek si všímejte i obrázků, které se na dětském nádobí nacházejí. Přestože to výrobci ne vždy dodržují, obsahovat by neměly těžké kovy, jakými jsou olovo nebo kadmium.

Všímejte si certifikátu, původu a osvedčeného materiálu

Abyste si byli jistí tím, co kupujete, klidně si v prodejně vyžádejte certifikát, který garantuje zdravotní nezávadnost výrobku.

Vsaďte na evropský trh

Přednost dejte těm talířkům nebo příboru, které pocházejí z evropského trhu. Výrobky z Číny a jihovýchodní Asie jsou většinou těmi, které přísné podmínky nesplňují. Krok vedle neuděláte ani tehdy, když si pro dětské nodobí zajdete přímo do lékárny.

Oranžový dětské nádobí

Vhodný materiál

Pokud se rozhodujete, jaký materiál bude pro vaše dítě vhodný, dejte přednost těm klasickým. Sklo bez barevných aplikací, porcelán, smalt, dřevo, bambus a certifikovaný plast. Respektujte také pokyny výrobce, pokud nádobí není vhodné do myčky nádobí, raději ho tam ani nevkládejte. V případě dětských příborů dbejte na vhodnou velikost a zkontrolujte, zda jsou spoje kvalitní hlavně v případě, když jde o kombinaci plastu a kovu.

Vybíráme z katalogu

Co všechno děti potřebují?

I výběrem pěkného nádobí můžete děti motivovat k tomu, aby jedly s chutí a samostatně. Součástí jejich základní výbavy by měly být různé druhy talířků, mističky, šálky, pohárky, příbor, ale i termohrnek, který oceníte vy i dítě během pobytu venku. Vybrat si můžete ze sólo kusů, ale i jídelních setů s motivem oblíbených dětských hrdinů a postaviček z pohádek. Myslete na věk a manuální zručnost vaší ratolesti.

Sada, či kusy?

Na začátku si možná vaše dítě vystačí s jedním kusem dětského nádobí. Pokud se však rozhodnete koupit kompletní sadu, nejen že ušetříte peníze, vyhnete se také tomu, že každý kus bude s jiným vzorem nebo od jiného výrobce.

Tečkovaná sada dětského nádobí a příborů

Základní sada většinou obsahuje 2 různě hluboké talířky, pohárek či hrnek a dětský příbor. Dokoupit můžete misky na ovoce, podnosy nebo lahve. Na cestách oceníte uzavíratelné dózičky na svačinu a pochutiny, ale i odolnější cestovní lahve či termohrnky.

Základním pravidlem při výběru dětského nádobí a příboru je sáhnout po osvědčeném, kvalitním a certifikovaném výrobku. Nenechte se zlákat levnějšími alternativami, jejichž škodlivost se nemusí projevit hned, ale až časem.

Oblíbené produkty

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 04.05.2020
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměryNafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměry

Dopřejte vodní zábavu v létě dětem v každém věku. Už nyní je třeba myslet na to, jak bude trávit svoje volné chvíle. Víte, jaký bazén pro děti vlastně vybrat?

Jak vybrat mobil pro děti? Dětský dotykový mobil podle věkuJak vybrat mobil pro děti? Dětský dotykový mobil podle věku

Vybrat mobil pro děti může být dost náročné s ohledem na to, jaké nástrahy na ně při jeho používání čekají. Poradíme vám, jako si s nimi poradit, jak vybrat tlačítkový či dotykový...

Nejlepší dětská trampolína pro děti? Poradíme, jak vybratNejlepší dětská trampolína pro děti? Poradíme, jak vybrat

Snad neexistuje zábavnější pohybová aktivita pro děti než je skákání na trampolíně. Při výběru vhodné trampolíny byste však neměli dbát jen na atraktivní vzhled, ale také na bezpečnost a...