Biokrby jsou ideální do bytu na stěnu. Vybrat pomohou recenze

V posledních letech se stal moderním způsobem dotápění místností právě biokrbBiokrb představuje jednak výhřevné těleso, ale zároveň je pěknou ozdobou každé domácnosti. Může to být také velmi pěkný a praktický dárek.

Biokrb v obýváku 

Hlavní výhodou biokrbů je, že nepotřebují komín. Způsob jejich fungování spočívá v nerezovém hořáku, který je naplněný bioalkoholem. Jeho základem je etanol (líh bez barvy), který je vyrobený technologií kvašní biomasy.

Oblíbené biokrby a elektrické krby

Jak funguje biokrb?

Na správné fungování biokrbu se používá buď bioalkohol, nebo 96% denaturovaný etanol. Když etanol hoří, tak vzniká přirozený plamen, který není provázený zápachem nebo popelem. Produkt, který vzniká, je voda a oxid uhličitý, který sice není zdravý, ale jeho produkce není ze žádného biokrbu tak velká, aby byla pro lidi škodlivá. A v životě sě s ním setkáváme prakticky každý den – už jen tím, že dýcháme. Důležité je jen dodržovat pravidlo pravidelného větrání místnosti. I proto je potřebné umisťovat biokrb do větších místností.  

Každý biokrb obsahuje tzv. vaničku na biopalivo do krbu. Do té se naleje biolíh, zapálí se krbovou zápalkou. Posuvnými dvířky u vaničky se potom dá regulovat velikost plamene. Ale pozor - lacinější biokrby možnost posuvných dvířek a tím pádem regulaci nemusí mít. 

Spotřeba biokrbu závisí na velikosti hořáku. Standardní spotřeba se pohybuje 1 litr na 3–6 hodin u hořáku o objemu 0,8 litru. Jeden litr bioalkoholu stojí cca 2,5 eur. 

Vestavný biokrb se sklem

I přesto, že je biokrb zejména designerským doplňkem, tak má i ohřevnou funkci, protože v něm hoří skutečný oheň. Výhřevnost biokrbu závisí na počtu hořáků, jejich velikosti a jejich nastavení. Takže při výkonu 3 kW se za hodinu zvýší teplota o 3–5 stupňů u místnosti s rozlohou 20 m2. Biokrb by se ale neměl používat jako náhrada za topení. Je primárně určený jako estetický doplněk tam, kde není možné použít klasický krb - do bytů, restaurací, obchodních center nebo kanceláří.

Jaké typy biokrbů známe?

Biokrby dělíme většinou do tří kategorií: 

  • závěsné biokrby - jak i z názvu vyplývá, věší se na stěnu. Závěsné biokrby se vyrábějí větršinou se sklem, které chrání děti nebo zvířata před otevřeným ohněm. U lihových krbů na stěnu se doporučuje pomoc s instalací od odborníka.  
  • zabudovatelné biokrby se sklem - jsou asi nejnáročnějším typem, protože vyžadují vybudování stavebního prostoru. Stěna, do níž je krb vestavěný, musí být nehořlavá. Například klidně můžete umístit biokrb i do sádrokartónu, ale nesmí být hořlavý. 
  • volně (samostatně) stojící biokrby - jsou volně stojící v prostoru a tím pádem nenáročné na instalaci, protože mohou stát kdekoliv. 

V nabídce na trhu najdete také stolové biokrby, které jsou určené na stůl, nebo biokrby, které si můžete vyrobit na míru vašim požadavkům.  

 Volně samostatně stojící biokrb

Při instalaci krbu je potřebné pozorně dbát na bezpečnostní upozornění od výrobce. Standardně tato upozornění zahrnují faktory jako vzdálenost krbu od nábytku, zejména pokud je uzavíratelný, tak je obzvláště nutné ji dodržovat. Také co se instalace týká, tak se doporučuje využít služeb odborníků, zejména u rohového biokrbu nebo samostatně stojícího biokrbu. Důležité je také, do jaké výšky umístit biokrb, protože 90 % tepla jde směrem vzhůru. Umístit biokrb pod televizor je také možné. Jsou to ale speciální krby a prostor mezi televizorem a biokrbem je potřebné oddělit příčkou.

Výhody a nevýhody biokrbů 

Biokrby mají množství výhod, ale také pár nevýhod. Jaké jsou ty nejpodstatnější? 

Za nejvýraznější výhodu by se dalo považovat to, že není potřebná speciální stavební příprava. Také na biokrb nepotřebujete žádné stavební povolení. Biokrby jsou bezkomínové krby na zkapalněné palivo. Také je vhodný biokrb i do paneláku. Výhodou je už výše vzpomenutý fakt, že biokrby nešíří zápach, dým a popel a tím pádem zajišťují i větší bezpečnost, protože z krbu nelétají jiskry. A na závěr k výhodám - plamen se rozhoří okamžitě jak si přejete, a také okamžitě zhasne.

Biokrby mají však také pár nevýhod...

Jak bylo vzpomenuto, představují především estetický kus nábytku, který designově dotváří teplo domova. Ve skutečnosti ale neprodukují tolik tepla, aby vytopily místnost. K jeho provozu potřebujete speciální palivo. No, a na závěr - přece jen vůně a zvuk praskajícího dřeva je atmosféra, kterou biokrb nepřinese. 

Výhody a nevýhody biokrbů jsou však subjektivní. Každému vyhovuje něco jiného a je jen na zvážení, zda takovým designovým kouskem oživit prostor příbytku, nebo ne.

Vestavný biokrb do zdi

Zkušenosti s  biokrbem uživatelů jsou různé. Asi jako v každé oblasti, tak i v tomto případě jsou jak přívrženci, tak také odpůrci. Za hlavní plus lidé uvádějí právě estetičnost a design. Na trhu je množství biokrbů, které dotvoří příbytek. Také je uváděný jako plus fakt, že dotvářejí celkové teplo domova. Za negativum se nejčastěji uvádí vysoká cena a fakt, že nevytopí místnost.  

V dnešní době sa však dají koupit krby, které jsou v přiměřené ceně. A faktem zůstává, že v místnosti zvýší teplotu o přibližně 5 stupňů, ale tímto se ani žádný výrobce ani prodejce netají.

Cena biokrbů

Cena biokrbů se pohybuje opravdu různě. Laciný biokrb na stěnu koupíte od cca 30 eur, ale za opravdu designový kousek můžete dát až 1500 eur. K dispozici jsou nejrůznější podoby zděných krbů, od minimalistických děl až po ty skutečně umělecké.  

Tipy na závěr

Biokrby je možné doplnit o množství příslušenství, které dotvoří ještě víc atmosféru a zároveň zabezpečí vůni. Na vůňu slouží různé éterické oleje, které se nalévají do speciální misky. Tato je tvořená podstavcem a nerezovou mističkou - tam se naleje voda s olejem. Mistička se umísťuje vedle hořáku biokrbu, ale pokud to konstrukce dovoluje, tak se může umístit i přímo na hořák. 

Dalším doplňkem mohou být různé dekorace přímo do krbu - dřevo nebo kámen. A pro ty, kteří chtějí mít absolutní komfort, slouží krby s dálkovým ovládáním. 

Biokrb je tedy vhodný zejména pro ty, kteří si chtějí oživit příbytek a přinést domů trochu atmosféry, která by jinak nebyla možná. Je to řešení, které je cenově dostupné. Nezapomeňte však na opatrnost, protože biokrb je skutečný oheň. A právě proto s sebou přináší sice i komfort, ale i jistý druh nebezpečí. 

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Komentáre

08/10/2018 10:44
Lenka

Dobrý den
Měla bych otázku ohledne biokrbů
nechala jsem se inspirovat clankem a premyslim o biokrbu v koupelne.
Je to ale bezpecne? V pripadnem kontaktu s vodou? Děkuji

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 02.07.2018
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý bytJak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý byt

Byt si můžete zařídit či zútulnit i bez toho, abyste investovali tisíce korun. Nabízíme vám pár tipů a triků, jak levně zařídit svůj příbytek.

Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?

Obraz oživí každou místnost v domácnosti. V obýváku nebo pracovně je obraz samozřejmostí, vyhýbat se mu však nemusíte ani v kuchyni či ložnici.

Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.

Věděli jste, že do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení? Podívejte se, podle čeho si v jednotlivých místnostech osvětlení vybírat.