Břečťan popínavý – pěstování, rozmnožování, ošetřování

Břečťan patří mezi popínavé rostliny a díky své popínavosti a jednoduché manipulaci dokáže velmi snadno zkrášlit jakékoliv prostředí podle vašich představ.

Pěstování břečťanu v exteriéru

Estetické kreace břečťanů jsou dost široké, a proto si najdou svoje místo v interiérech i exteriérech. I když se jedná o relativně nenáročnou rostlinu, tak při jejím pěstování byste se stále měli přidržovat určitých pravidel. 

Břečťan můžete klidně pěstovat venku, například na dvoře, kde vám pomůže překrýt a zkrášlit staré zdi nebo ploty. Tuto funkci může stejně tak plnit i uvnitř domu – tam se kromě jiného postará i o čištění vzduchu. Pojďme si však rozebrat body, které byste při pěstování této rostliny měli dodržovat. 

Kolik světla byste břečťanu měli dopřát?

Pokud si chceme na tuto otázku odpovědět, tak musíme vycházet z toho, jaký druh břečťanu v domácnosti pěstujeme. Břečťany jsou sice rostliny, kterým se daří ve stínu, respektive polostínu, ale jejich konkrétní požadavky na světlo vyplývají z  barevnosti listů. 

Pokud má váš břečťan tmavé, převážně zelené, listy, tak jeho nároky na světlo nebudou vysoké a bohatě spokojí se stinnými a polostinnými místyi. Pokud jsou listy břečťanu světlejší a pestrobarevnější, tak pro svůj správný růst bude vyžadovat více světla.

Rozrostlý břečťan na domě

Ať už jsou listy tmavé, nebo světlé, tak v obou případech platí pro množství světla jedno pravidlo – světlo nesmí být přímé, protože by rostlinu „vyšťavilo“ a časem spálilo. Nejvhodnější světlo pro břečťany je nerozptýlené, tedy nepřímé. 

Jaká teplota je pro břečťany vhodná?

Břečťan jako pokojová rostlina je vhodný prakticky do jakékoliv místnosti v rámci bytu/domu, protože je dobře uzpůsobený běžné pokojové teplotě. Pokud však máte na výběr, tak určitě preferujte místnosti s trochu nižší teplotou – chodba, schodiště a tak dál.  

Na internetu se dočtete o různých doporučených teplotách pro pěstování břečťanů, ale nejčastěji se tato čísla pohybují v intervalu přibližně od 12 do 22 °C podle konkrétního druhu. Vyšší teplota by mohla mít na růst rostliny negativní vliv, ale v případě nižší teploty se nemusíte bát, protože břečťany snesou teplotu i nižší než 12 °C. 

Pěstování břečťanu v květináči v interiéru

Jako při množství svetla i tady závisí požadavky na barvě listů. Tmavší, zelenolisté druhy jsou odolnější vůči nižší teplotě. Nároky pestrobarevných typů jsou opět vyšší. Určitě je nepěstujte v blízkosti radiátorů a jiných vytápěcích míst. Vytopený prostor a suchý vzduch má na květ negativní vliv, který může zapříčinit například hnědnutí listů.

Zalévání

Břečťany pro svůj růst nepotřebují až tak mnoho vody, ale zato si potrpí na pravidelné zalévání. Substrát byste měli udržovat rovnoměrně vlhký, květinu zbytečně „nepřelévat“, ale zároveň dohlédnout na to, aby se zemina zbytečně nevysušovala.

Zalévejte v menších dávkách, ale častěji. Přílišné přelití by mohlo způsobit zčernání listů. V letních měsících je nutné zalévat častěji, v zimě je potřeba vláhy menší. Doporučujeme používat vodu pokojové teploty. 

Přesazení a rozmnožování břečťanu

Rozmnožování je velmi jednoduché. Postačí nám k tomu vrcholové a stonkové odřezky nebo kořenové úponky. Tyto části odřežeme, zasadíme do čerstvého substrátu a kromě zalévání se nemusíme starat prakticky o nic, protože „nová“ rostlina by se měla chytit velmi rychle a snadno. Doporučuje se sázet po 3-4 kusech do jednoho květináče a udržovat teplotu 15 °C. Po asi dvou týdnech začne mít břečťan velké kořeny, a proto se doporučuje přesadit do větší nádoby. 

Rozmnožování břečťanu řízkováním

Na přesazení břečťanu je nejvhodnější období jara. Jelikož jde o popínavou, a proto relativně velkou rostlinu, tak manipulace s ní při přesazování může být trochu náročnější, ale to neznamená, že by se přesazovat neměla – stačí, když s ní budete manipulovat opatrně. Pokud se břečťan rozhodnete přesadit do květináče, tak byste měli zvolit hlubší nádobu, v níž bude dostatek prostoru pro růst kořenového systému. 

Během přesazení zbavte rostlinu vysušených a odumřelých listů a výhonků, čímž podpoříte její následný růst. 

Půda a hnojení

Břečťany nepotřebují být udržované v extra kvalitních substrátech a na jejich udržování klidně postačí rašelinové nebo jílovité půdy střední kvality, do kterých můžete zamíchat písek. Kromě toho jim vyhovují i středně těžké zeminy, důležité je, aby byl zvolený substrát dobře propustný. 

Během zalévání nelze zapomínat ani na pravidelné hnojení. Během teplých letních měsíců hnojte břečťany přibližně jednou za dva týdny klasickými tekutými hnojivy. Během zimy postačí, když budete přihnojovat jednou za měsíc. 

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 28.10.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak pěstovat jahody na zahradě, v květináči a na paletáchJak pěstovat jahody na zahradě, v květináči a na paletách

Víte, jak pěstovat jahody? Můžete si je klidně vysadit na zahradě, do květináče nebo i do palet. Vysvětlíme vám všechno, co o pěstování jahod potřebujete vědět – kdy sázet, jak často...

Sázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jakSázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jak

Máte zahradu, ale nemáte příliš velké zkušenosti s pěstováním plodin? Rádi vám s tím pomůžeme. Připravili jsme si pro vás souhrnný návod pěstování nejrozšířenějších rostlin v našich...

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.