Jak připravit svůj domov na bydlení se zvířátkem

Bydlení s domácím mazlíčkem přináší mnoho radosti – společné procházky se psem, hlazení kočky u telky nebo nadšení, kterým vás váš chlupáč přivítá při příchodu domů. Život se zvířátkem však přináší i starosti.

Bydlení se zvířátkem - jak na to?

Na jeho příchod musíte připravit nejen svůj dům, ale i sebe a ostatní členy domácnosti.

Bydlení se zvířátkem má svoje výhody

Věděli jste, že sdílení domácnosti se zvířetem přináší několik výhod? Nemluvíme jen o radosti z nového člena rodiny. Vědecké výzkumy potvrdily, že spolužití se zvířetem se odráží i na zdraví. U lidí trpících psychickými onemocněními, závislostí, chronickými nemocemi nebo lidí, kteří se cítí osamocení a opuštění, dokáže adoptování si zvířátka snížit produkci kortizolu, hormonu stresu, a zvýšit hladinu hormonu štěstí, oxytocinu. Spolužití se psem nebo kočkou tak má mnohokrát výrazný vliv na léčbu deprese, úzkosti a celkovou psychickou pohodu člověka.

Zvířata však mají na lidské zdraví dalekosáhlejší vliv. V některých zemích dokonce kardiologové doporučují osvojit si psa nebo kočku při vysokém krevním tlaku. Studie totiž potvrdily, že u pacientů, kteří tak udělali, se tlak snížil, nebo dokonce dosáhl standardní hodnoty. U dětí vyrůstajících v domácnosti se psem nebo kočkou se zase prokázal menší výskyt alergií nebo astmatu a silnější imunitní systém.

Domácí mazlíčci dokonce dokážou snížit celkový výskyt různých onemocnění a vývin nádorových nemocí či srdečních chorob. Díky domácím mazlíčkům se také víc hýbeme. Zvířata jsou hravá, vyžadují si fyzickou aktivitu, pes potřebuje procházky, kočky zase rády loví. Právě díky zvířatům víc cvičíme a trávíme čas na čerstvém vzduchu, což má vliv nejen na regulaci hmotnosti a fyzické zdraví, ale i na psychiku.

Adoptováním domácího mazlíčka zodpovědnost teprve začíná

Bydlení se psem nebo kočkou může obohatit život majitele mnohými způsoby, ale koupí nebo adopcí zvířete na sebe přebíráte i množství zodpovědností. Zvíře se stane plnohodnotným členem rodiny, a proto je potřebné zajistit mu zdravou a kvalitní výživu, postarat se o jeho bezpečnost, dopřát mu zdravotní péči, zajistit dostatek pohybu, her a aktivit.

Kočka a pes na gauči

Ať už se rozhodnete pro psa, kočku nebo jiného mazlíčka, v první řadě je potřebné si nastudovat, co potřebuje, aby vedl plnohodnotný a kvalitní život, a zároveň zvažte, zda jste schopní a ochotní mu tyto potřeby zajistit a naplnit. V následujících řádcích vám přinášíme několik tipů na to, na co je nutné se před příchodem zvířete připravit, co je třeba mít na paměti o svém budoucím čtyřnohém miláčkovi a jak přizpůsobit svoje bydlení a připravit sebe i zbytek rodiny.

Zvažte, jaké zvířátko či plemeno kupujete

Prvním a snad i nejdůležitějším bodem je zvážit, zda váš vysněný domácí mazlíček je vůbec vhodný pro váš domov, způsob života a osobnost. Každé zvířátko má svoje specifika – zatímco rybičky nevyžadují moc pozornosti, psovi je nutné se věnovat dennodenně několik hodin. Některá zvířata, jako králíci a mořská prasátka, jsou společenští tvorové, kteří potřebují žít v páru, aby necítili samotu a nebyli frustrovaní. Jiná zvířátka, např. některé druhy ryb, zase potřebují žít v samostatném akváriu.

Při výběru psa nebo kočky zvažte plemeno – každé má svoje specificka. Někteří psi jsou aktivnější a potřebují častější a delší procházky, jiné si vyžadují pozornější trénink, časté vyčesávání nebo specifický přístup. Astmatici a alergici by měli dbát na výběr zvířete z hlediska jejich srsti – některá plemena, ačkoli huňatá, jsou hypoalergenní, např. samojed. Rodinky s dětmi musí zvážit, jak zvíře zvládá přítomnost dětí. Některá zvířata reagují klidně, i když je dítě při hře neopatrné, jiná reagují podrážděne kousnutím nebo poškrábáním.

Malý hnědý pes obklopen hračkami

Při výběru psa myslete i na sousedy. Uklízení psích výkalů ze společných veřejných prostor by mělo být samozřejmostí. Ale předtím, než si psa pořídíte, zjistěte si informace o tom, jak hlučné je plemeno. Jsou psi, kteří štěkají hodně a hlučně a zase jiní, kteří jsou téměř úplně tiší. Pokud máte v sousedství rodinku s miminkem nebo souseda, který se přes den potřebuje vyspat po noční službě a váš psík celý deň proštěká, vašim sousedským vztahům to rozhodně neprospěje.

Minimalizujte biologické pachy

Pokud si pořídíte koťátko nebo štěňátko od zkušeného chovatele, dostanete ho ve věku, kdy si už zvyklo chodit na záchod, resp. počkat s potřebou, než se dostanete ven, na procházku. V jiných případech to tak nemusí být a určitý čas potrvá, než ho na záchod a vhodné vykonávání potřeby vycvičíte. Navíc když si pořídíte kocoura, zvažte kastraci. Po 6–12 měsících si totiž začne pachem značkovat teritorium. V závislosti na jeho hmotnosti se kastrace může provést ve věku přibližně půl roku, ještě předtím, než se značkováním začne.

I po absolvování tréninku na záchod se však čas od času může stát, že se zvíře vymočí jinam nebo kvůli žaludečním problémům zanechá zvratky na koberci nebo podlaze. Je to fakt, s nímž je třeba počítat a připravit se na něj – ale neznamená to, že si na nepříjemné biologické pachy musíte zvyknout. Existují totiž přípravky, které dokážou překrýt a minimalizovat pachy moči nebo zvratků i z textilií. Stačí je nasprejovat na vyčištěný koberec nebo jiné místo a nechat působit. Tento přípravek můžete sem tam použít i v oblasti, kde stojí kočičí záchod, protože i místo v okolí po určité době chytí pach.

Na osvěžení vzduchu v místnosti si můžete pomoct i vonnými svíčkami nebo osvěžovači, avšak zkuste sahat po přírodních výrobcích a bio alternativách. Chemikálie, nebo dokonce toxiny, které tyto produkty často obsahují, mohou zvíře podráždit – pes i kočka mají vyvinutější čich, vyvolat alergickou reakci a způsobit zdravotní komplikace. Aby to u vás doma nepáchlo, zvažte umístění kočičího záchodu i pelechu. Měly by se nacházet ve větší, dobře větrané místnosti, v níž se zápach nebude kumulovat. Pravidelné čištění však musí být samozřejmostí.

Pozrite si viac produktov z kategórie svíčky

Zvykněte si na srst

Při osvojení si psa nebo kočky, až na několik bezsrstých plemen, musíte počítat s tím, že budou zanechávat srst. Některá budou pelichat víc, jiná méně, ale nejvíc se srsti zbavují na jaře a na podzim. Dlouhosrstá plemena si také budou vyžadovat pravidelné vyčesávání a péči o srst. Tak či tak, srst se určitě dostane na váš nábytek i oblečení. Pokud máte černou sedačku a chystáte se adoptovat bílou dlouhosrstou kočku, budete si muset zvyknout, že černá nadlouho nezůstane.

I tento problém se však dá správnými nástroji eliminovat. Chlupy z oblečení a textilií dostanete čisticími válečky s lepicími páskami, na které se chlupy jednoduše nalepí. Když po praní vytáhnete z pračky oblečení pokryté chlupy, zkuste investovat do sušičky, která dokáže oblečení chlupů účinně zbavit. Chlupů a nečistot z gauče a postele se můžete zbavit i jednoduchým trikem, a to použitím potahů nebo přikrývek, které jednoduše vyperete.

U chlupatých zvířátek se skutečně vyplatí investovat i do kvalitního vysavače. Ten musí mít silný výkon, aby si poradil například s chlupy v koberci. Ale vyplatí se koupit si i ruční vysavač, na rychlé a efektivní odstranění chlupů a dalších nečistot, například před příchodem návštěvy. Na pravidelnou údržbu doporučujeme robotické vysavače, které jednoduše spustíte a ony udělají práci za vás. Na co je však třeba myslet, je hlasitost vysavače. Sahejte vždy po co nejnižší hlasitosti, protože psi i kočky jsou na zvuk citliví a obyčejné uklízení by tak pro ně mohlo být stresujúcím zážitkem.

Aby nábytek zůstal celý

Poškrábaný gauč nebo ohryzaný polštář – tyto nehody se se zvířátky prostě stávají. Jde o něco, čemu se při tréninku musíte věnovat zvlášť, ale než se to váš mazlíček naučí, budete muset pár škrábanců obětovat. Škrábání a ničení nábytku je většinou jen součástí hry nebo známkou nudy. Proto je důležité, aby mělo vaše zvíře dostatek aktivit a hraček, kterými se může zaměstnat.

Hlavně u koček je potřebné správné rozmístění škrabadel – pokud začne škrábat gauč, jednoduše ji přesuňte ke škrabadlu. Stejné je to i s ničením nábytku. Pokud se tak stane, pozornost kočky nebo psa přesuňte k hračce, kterou může hryzat a škrábat bez jakéhokoliv trestu. Ničení nábytku je i znakem nudy a příliš mnoha energie. Psa proto vezměte na delší procházku a s kočkou si pohrajte dostatečně dlouho na to, aby si energii vybila hrou, ne poškozováním nábytku.

Dbejte i na samotné rozložení nábytku a bytových dekorací. Pokud máte na stole vázu, křišťálovou sochu nebo jakýkoliv jiný předmět, který by se mohl lehce rozbít a poškodit, přesuňte ho na vyšší místo, kam zvíře nedosáhne ani na zadních tlapkách. Tak jako u dětí i u zvířátek je třeba dbát na jejich bezpečnost a některé prvky v domácnosti jednoduše přizpůsobit jejich přítomnosti a možným hrám.

Přizpůsobte mu domov

Je skvělé, když máte domov zařízený podle vašich představ a cítíte se v něm příjemně. S novým členem domácnosti však musíte myslet i na to, aby se v něm i on cítil bezpečně a jako doma. Je potřebné zajistit, aby si zvíře v domácnosti neublížilo. Hlavně na začátku, kdy ještě nemá dostatečný trénink. Máte elektrický sporák, který se zapíná dotykem? Dbejte na to, aby na něj vaše kočka nevyskočila a nezapla dotykem tlapky. Podobně je to i s jinými spotřebiči v domácnosti. Buď zvířeti zabraňte vstup to této místnosti, spotřebiče skryjte nebo jiným způsobem zajistěte, aby je omylem neaktivovalo.

Domácnost také zajistěte před tím, aby zvíře uteklo. Nenechávejte je o samotě v místnosti s otevřeným oknem, z něhož by mohlo vyskočit, zajistěte si balkon nebo zahradu. Je skvělé, pokud má vaše zvíře výběh a přístup k čerstvému vzduchu, ale je nutné myslet i na jeho bezpečnost. Na to, aby se u vás cítilo jako doma, mu zajistěte dostatek hraček, místo nejen pro pelech, ale i lenošení, hry a podobně. Spolužití by mělo být příjemné pro obě strany. Pokud vás například trápí, že stěna v místě s miskou s vodou a jídlem bývá znečištěná, přemalujte ji vodě odolnou barvou, kterou budete moci jednoduše umýt.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 05.11.2021
Hodnocení článku:
(90.4%)