Bytové jádro ze sádrokartonu – ano, nebo ne?

Pokud se chystáte přestavět staré umakartové bytové jádro, jistě se rozhodujete, jak na to. Mezi nejčastěji kladené otázky patří: je sádrokarton dobrým řešením? Nebo jsou lepší tvárnice typu Ytong nebo Porfix?

Bytové jádro ze sádrokartonu

Hned v úvodu vám vzkazujeme, že sádrokarton je lacinější a plnohodnotné řešení. Proč to tvrdíme tak sebejistě? Jednoduše proto, že tomu tak je. Zdění pomocí tvárnic má nesporně svoje výhody, ale funkčně je se sádrokartonem srovnatelné. Navíc, předělání bytového jádra s použítím sádrokartonu vás vyjde také laciněji a práce s ním je pohodlnější než s tvárnicemi.

Sádrokarton je navíc neporovnatelně lehčí, takže nezatěžuje stropní konstrukci bytu pod vámi, což by mohlo být u některých typů bytů problémem při získání stavebního povolení.

Proč je bytové jádro ze sádrokartonu lacinější?

Práce na bytovém jádru ze sádrokartonu jsou skutečně lacinější, přestože se to na první pohled vůbec nemusí zdát. Kdyby jste si udělali předběžnou cenovou kalkulaci, tak by vás sádrokarton vyšel stejně jako Ytong a možná dokonce ještě o něco dráž než Porfix.

Je však třeba vzít do úvahy také to, že pokud se rozhodnete pro vybudování bytového jádra ze sádrokartonu, nemusíte kupovat lepidlo ani síťku a stěrku, které jsou nezbytné na vyrovnání povrchu a zabránění pozdějšímu praskání povrchu stěny.

U sádrokartonu se tmelí jen spoje (neboli přechody mezi sádrokartonovými deskami) a skrutky, pomocí nichž se sádrokarton upevňuje k profilové konstrukci, abyste dosáhli jednolitého pěkného rovného povrchu.

Navíc většina stavebních firem si účtuje vyšší hodinovou sazbu při budování jádra z tvárnic než ze sádrokartonu. I to je úspora, se kterou musíte počítat a ve výsledné sumě nemusí jít o nízkuu položku!

Předělání bytového jádra se sádrokartonem je suma sumarum jednoznačně lacinější. Mírnou nevýhodou oproti "ytongům" je skutečnost, že práce se sádrokartonem bývá hlučnější a prašnější.

Ostatní výhody však tento diskomfort vyvažují. Když vezmete do úvahy, že celá předělávka bytového jádra trvá solidní firmě, která se tím zabývá, přibližně jeden týden, nejde o nic, co byste vy nebo vaši sousedé nemohli vydržet.

Přestavbu bytového jádra nechte raději odborníkům!

Možná někteří z vás uvažujete, že se s přestavbou bytového jádra poperete sami. Toto řešení vám nedoporučujeme, protože pokud nejste skutečně technicky zdatní, můžete při přestavbě bytového jádra narazit na mnoho problémů.

Ty sice nejsou neřešitelné, ale mohou zpomalit průběh přestavby a způsobit vám nemálo zbytečných nervů. Při přestavbě bytového jádra se vám totiž může stát, že zjistíte, že potřebujete vyměnit i vodovodní či odpadové potrubí a doporučuje se i celková výměna elektroinatalace. Tyto práce určitě nezvládnete sami a budete potřebovat přivolat odborníky. Pokud si na přestavbu bytového jádra zavoláte firmu, která má s tím dlouholeté zkušenosti, práce budou probíhat hladce. Mistři jsou totiž už obvykle dopředu dohodnuti s vodaři i elektroinstalatéry.

Navíc, pokud plánujete ve svém bytovém jádru měnit i dispoziční parametry, v takovém případě je přenechat práci odborné stavební firmě přímo nezbytné. Důrazně vás varujeme před pracemi na vlastní pěst! V konečném důsledku vás může náprava škod stát víc, než ušetříte na práci dělníků.

V neposlední řadě ještě jedna důležitá věc: pro přestavbu bytového jádra potřebujete mít vždy povolení od příslušného stavebního úřadu! Někdy se stává, že na stavbu bytového jádra z tvárnic povolení nedostanete, ale na bytové jádro ze sádrokartonu ano. Obvykle to bývá kvůli váze celé vystavěné konstrukce. I to je jedna z výhod řešení ze sádrokartonu.

Myslete na to, co budete chtít vešet na stěny ze sádrokartonu!

U sádrokartonu není třeba dělat drážky na vodovodní potrubí a kabely, jako je tomu u tvárnic. Ty se totiž vejdou do příčky mezi vnitřní a vnější stěnou vybudovanou ze sádrokartonu, tedy do prostoru mezi nosnou konstrukcí, sestávající z obvodových a stojkových profilů, na které se upevňují jednotlivé sádrokartonové dosky. Říká se tomu oplášťování. Dutina v příčce se vyplňuje minerální vlnou, která slouží jako zvuková izolace.

Je nutné dělat pevné výstužové konstrukce na místech, kam budete potřebovat něco věšet, například umyvadlo, skříňky, závěsné WC či bidet a podobně. Na toto je třeba myslet dopředu. S mistry, kteří vám přijdou stavět bytové jádro ze sádrokartonu, byste měli důkladně probrat, kde plánujete mít zavěšenou sanitu nebo jiné těžší prvky koupelnového nábytku. Dělníci budou podle toho postupovat a na těchto místech nainstalují speciální výztuže, které umožní pozdější instalaci těchto zařízení.

Nejpevnější a nejširší musí být konstrukce stěny, na které bude umístěná kuchyňská linka. Tudy také nejčastěji vede vodovodní a odpadové potrubí, které bývá běžně silné i 50 milimetrů. Zároveň je třeba myslet i na to, zda nechcete mít na této stěně závěsný typ kuchyňské linky, což je třeba také zohlednit při přípravě vhodných výztuží dříve, než se přejde k osazení sádrokartonových desek.

Obložení sádrokartonu i malování jsou jednoduché

Sádrokarton je výborný povrch na lepení obkladaček. Není přitom nutné ani jeho zdrsnění, může se hned lepit. Jedinou podmínkou je, že šrouby a štěrbiny musí být dobře a do rovna zatmelené.

Lepení obkladaček na sádrokarton

Také na malování je sádrokarton ideální plocha, kterou není třeba nijak speciálně upravovat. Zatmelené štěrbiny by se měly vybrousit do hladka jemným brusným papírem a doporučuje se i akrylová disperzní penetrace.

Místa, o kterých se předpokládá, že budou v přímém kontaktu s vodou, se doporučuje natřít ochranným hydroizolačním nátěrem. Potom už stačí jen malovat, přičemž se ve vnitřní části bytového jádra doporučuje použít kvalitní vodou omyvatelnou a otěruzdornou barvu na stěny.

Mýty a fakta o bytovém jádru ze sádrokartonu

Hlavně na internetových fórech se ozývají hlasy sýčků o tom, že rychlost výstavby je u sádrokartonu delhší. Není to však pravda, čas potřebný na celou přestavbu je shodný s dobou budování bytového jádra z tvárnic.

Dalším často uváděným mýtem je, že pokud si dáte udělat bytové jádro ze sádrokartonu, při nejbližším možném vytopení susedy budete lomit rukama. Ani toto není pravda! Na budování bytového jádra ze sádrokartonu se totiž používá takzvaný zelený sádrokarton, který je impregnovaný a tím pádem odolný proti vlhkosti. Zároveň je také pevnější. Impregnovaný zelený sádrokarton přitom stačí použít při budování vnitřních stěn koupelny, na vnější obvodové stěny to není nezbytné, ale doporučuje se to.

Pro objektivitu je však třeba přiznat, že sádrokarton má jednu malou nevýhodu. A to, že oproti tvárnicím nedokáže koupelnu tak dobře odhlučnit od ostatních částí vašeho bytu. Z praktického hlediska však tento aspekt není tak důležitý, jak se na první pohled může jevit, protože to, že vaše zpívání ve sprše nebudou slyšet vaši rodinní příslušníci, neznamená, že se nebude linout napříč poschodími přes větrací šachtu.

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Psaní se profesionálně věnuji od začátku svých vysokoškolských studií až dosud. Tvořím texty pro weby s ohledem na nejnovější trendy v oblasti...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.Publikováno dne: 08.07.2018
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopikyJak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopiky

Dětem s velmi citlivou pokožkou mohou nevhodné prací prostředky nebo kosmetika způsobovat nepříjemné kožní problémy. Co je důležité vědět o pracích prostředcích pro děti? Které látky...

Kolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto avivážeKolik aviváže, pracího prášku a gelu? Hitem je i ocet namísto aviváže

Správné dávkování pracího prášku a aviváže vám pomůže ušetřit. Podle čeho se při praní řídit? Poradíme vám.

Jak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůžeJak se zbavit plísně v koupelně na silikonu? Přípravek proti plísni bez chloru pomůže

Výskyt plísní v domácnostech je poměrně častým nechtěným jevem, který nejenže škaredě vypadá, ale také znehodnocuje zdivo a fasádu a k tomu je i zdraví škodlivý. Pomůžeme vám s ním...