Chemická kotva do dřeva, do duté cihly, betonu a pórobetonu. Složení, cena, návod

Ve světě mistrů stavbařů se obvykle říká „keď nevíš co, použij chemickou kotvu“. Tento přípravek udrží všechno těžké tam, kde si neporadí obyčejný šroub nebo hmoždinka.

Jak vybrat chemickou kotvu

Poradíme vám, jak a podle čeho vybrat chemickou kotvu na váš domácí projekt.

Chemické kotvy do dřeva i do betonu


Použití chemické kotvy

Když potřebujete na stěnu upevnit těžší poličku, připevnit zábradlí na betonovou zídku nebo zavěsit lustr, nestačí použít obyčejný šroub. V těchto případech vstupuje na scénu hmoždinka, kterou však také není možné použít vždy. Nemusí odolat vysoké zátěži, nedrží dostatečně v dutých cihlách, rozpadnutém zdivu nebo na okrajích stěn. Všude tam, kde není možné použít hmoždinku, je tedy nutné využít právě chemickou kotvu. Zjednodušeně řečeno, šroub nebo jiný spojovací materiál se závitem doslova zalepí. Toto kotvení ve stěně nevytváří pnutí, díky čemuž vytváří trvanlivější, pevnější a kvalitnější spoje.  

Chemická kotva obsahuje polyesterovou nebo vinylesterovou živici a cement, popřípadě jiné tvrdidlo. Je možné ji použít při kotvení svorníků, roxorů, zábradlí, schůdků, těžkého nábytku, techniky či závitových tyčí, a to do plného i dutého materiálu – beton, pískovec, přírodní kámen, cihly, porotherm, ytong, plynobeton, pemza atd. Chemickou kotvu využijete jednoduše všude tam, kde potřebujete mít jistotu, že daný spoj vydrží.

Druhy chemické kotvy

Chemické kotvy můžeme rozdělitť do dvou větších skupin, a to na tekuté přípravky balené v kartuši, které připomínají klasický tmel, a na ampule, nazývané také patrony. Ampule na první pohled skutečně připomínají náboje. Jejich obal je vyrobený ze skla, které je potřebné po umístění do otvoru rozbít pomocí šroubu – ocelového svorníku, který do něj zavrtáte.

Instalace chemické kotvy do cihly

Chemická kotva může být vyrobená z polyesterové nebo vinylesterové živice a různých druhů tvrdidel. Vinylester je o něco odolnější materiál, jeho hlavní výhodou je schopnost odolávat vlhkosti a vodě. Polyester se využívá spíše v interiéru nebo u méně namáhaných spojů.

Chemická kotva – teplota

Při koupi konkrétního produktu si všímejte údaje o teplotní odolnosti. Dohromady je najdete dva. Jeden hovoří o teplotě, při které je možné chemickou kotvu aplikovat. Většinou se pohybuje od –5 °C nebo –10 °C do 25 °C nebo 35 °C. Když chcete s kotvou pracovat při silnějších mrazech nebo naopak vyšších teplotách, vybírejte si odolnější výrobky. Ty můžete použít v rozmezí od cca –20 °C do +40 °C.  Tyto informace jsou pro vás důležité hlavně tehdy, když se s kotvou chystáte pracovat v exteriéru nebo na jiných „extrémních“ místech (v blízkosti pece, v mrazírnách atd.).

Druhý údaj hovoří o tepelné odolnosti po vytvrdnutí. Tady se už čísla pohybují od více než –40 °C po více než +80 °C. Některé přípravky dokážou krátkodobě odolat i teplotě nad +120 °C. Ty jsou vhodné například na použití v blízkosti tepelného zdroje.

Nosnost chemické kotvy

Chemické kotvy jsou extrémně odolné. Dokážou „udržet“ i více než 1 500 kg. I tento údaj musíte však najít přímo na obalu daného výrobku. Někde narazíte na to, že chemická kotva má nosnost do 1 000 kg, jinde je tato informace uvedená v kilonewtonech. Všímejte si i údaje o nosnosti v tahu a střihu a také doporučené zatížení vzhledem na konkrétní materiál. Všechny tyto informace najdete v technickém listě u daného produktu. Pokud jsou pro vás tyto parametry absolutně nesrozumitelné, poraďte se raději přímo v prodejně.

Instalace chemické kotvy do cihly

Cena chemické kotvy

Cena chemické kotvy se pohybuje v průměru od 14 do 16 eur za 280ml balení a od 17 do 25 eur za 380ml balení. Vinylesterové kotvy jsou všeobecně dražší, protože tento materiál patří k odolnějším. Přesná suma závisí samozřejmě na konkrétní značce. Cena chemické kotvy v ampuli je cca 1,20 až po 2,90 eur za kus, a to v závislosti na její velikosti – průměru. Ampule jsou obvykle dostupné spíše v podobe celého balení s 10 ks.

Chemické kotvy do dřeva i do betonu


Výběr chemické kotvy podle způsobu použití

Univerzální chemické kotvy je možné použít na spoje v betonu, dřevě, pórobetonu, zdivu či přírodním kameni. Na trhu však najdete i takové, které jsou určené jen na použití v kombinaci kov + beton nebo kov + dřevo. To, jaké konkrétní materiály můžete pomocí dané kotvy spojovat a kotvit, si proto musíte přečíst přímo na daném výrobku.

TIP: Chcete-li chemickou kotvu použít v trvale vlhkém prostředí nebo přímo pod vodou (např. schůdky v bazénu) vybírejte si výrobky z vinylesterové pryskyřice.

Při výběru si všímejte, zda je daný produkt určený na použití v interiéru nebo exteriéru. Tento parametr je jeden z nejpodstatnějších. Rozhodující je tepelná odolnost po vytuhnutí, schopnost odolávat vlhkosti, ale i složení chemické kotvy. Všeobecně platí, že kotvy, které je možné použít v interiéru, je možné použít i v exteriéru, ne však naopak. Ne, nespletli jsme se. I když u většiny produktů to funguje přesně opačně, chemické kotvy jsou výjimkou.

Exteriérové kotvy mohou obsahovat látku styren, která plní úlohu tvrdidla. Styren je silným karcinogenem a není ideální ani pro životní prostředí. Pokud tedy na tento produkt narazíte, používejte ho zásadně ve vnějších prostorách, všeobecně je však lepší se této látce vyhýbat úplně.

Chemická kotva – postup použití

Způsob použití závisí na tom, zda si vyberete chemickou kotvu v ampuli nebo kartuši a do jakého materiálu ji budete aplikovat. Rozdíl je v jejím použití v pevném materiálu nebo duté cihle. Postup aplikace chemické kotvy do dřeva či do betonu je však stejný.

Tekutá chemická kotva do pevného materiálu (beton, dřevo, kámen atd.):

  • Pomocí vrtačky vyvrtejte otvor požadované velikosti – vrták musí být o 2–4 mm větší než spojovací prvek, který použijete (např. na ukotvení šroubu s tlouštkou 5 mm použijte vrták s tlouštkou min. 7 mm).
  • Otvor důkladně očistěte od nečistot, hlavně od prachu – nejvíc vám pomůže nástavec na vrtačku s kartáčem a následné vysátí.
  • Otevřete víko na chemické kotvě, nasaďte na ni plastový aplikátor a aplikujte ji do ½ nebo ⅓ otvoru (tento údaj najdete přímo na produktu).
  • Do otvoru krouživým pohybem zašroubujte šroub – použijte ruční šroubovák nebo vaši ruku, pomocí vrtačky byste se mohli omylem provrtat hlouběji.
  • Šroub nebo jiný spojovací materiál vyrovnejte do požadované polohy, nezatěžujte ho ihned – doba tvrdnutí chemické kotvy se může lišit, tento údaj najdete přímo na obalu daného výrobku.

TIP: Chemickou kotvu do Ytongu (i jiného pórobetonu) upevníte nejlépe vyvrtáním kónického otvoru, který je širší uvnitř stěny.

Postup použití chemické kotvy v ampuli

Chemická kotva v ampuli na první pohled připomíná náboj. Spolu s ní je potřebné použít ocelový svorník. Potom, když ampuli umístíte do vyvrtaného otvoru a zavrtáte do něj svorník, skleněný obal praskne, uvolní se z něho materiál, který po chvilce ztuhne podobně jko kotva v pastě. V tomto případe musíte na začátku vyvrtat otvor se stejným průměrem, jaký má ampule, a svorník do ní navrtat pomocí vrtačky. Také nezapomeňte na důkladné vyčištění otvoru po jeho vyvrtání a chemické kotvě dopřejte čas na vytvrdnutí.

Chemická kotva – postup použití při umístění v duté cihle

Když budete chtít upevnit kteroukoliv z uvedených chemických kotev do duté cihly, musíte použít speciální plastové nebo kovové sítko, které zabrání jejímu rozlití po celé dutině. Postup použití je stejný – vyvrtejte otvor, vyčistěte ho, vložte do něj sítko a aplikujte kotvu. Dejte si pozor, aby měl vyvrtaný otvor stejný průměr jako použité sítko.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 14.10.2022
Hodnocení článku:
(92.2%)

V této kategorii najdete i:

Plusy a mínusy betonového plotu z tvárnic i s imitací dřeva. Jaká je cena s montáží?Plusy a mínusy betonového plotu z tvárnic i s imitací dřeva. Jaká je cena s montáží?

Betonový plot poskytuje soukromí, snižuje hlučnost a prašnost na vašem pozemku. Betonové ploty mají i několik mínusů. Proto si toto rozhodnutí skutočně dobře zvažte.

Umístění zásuvek a vypínačů – výška osazení podle normy, vzdálenost od zárubněUmístění zásuvek a vypínačů – výška osazení podle normy, vzdálenost od zárubně

To, jak a kde jsou vypínače a zásuvky umístěné, je velmi důležité, protože přispívají k pohodlí člověka, ale také k bezpečnosti. Myslete na to, kde by zásuvka a vypínač určitě neměly...

Ohlášení rekonstrukce bytu: Je třeba souhlas sousedů? Vzor oznámení a ohlašovací povinnostOhlášení rekonstrukce bytu: Je třeba souhlas sousedů? Vzor oznámení a ohlašovací povinnost

Chystáte se rekonstruovat nebo kompletně předělat váš byt? S některými pracemi můžete začít ihned, jiné si vyžadují ohlášení nebo stavební povolení.