Pěstování chilli papriček v květináči v bytě, domě, na zahradě

Abyste si mohli dopřát pikantní domácí potěšení, nepotřebujete zahradu ani žádný skleník. Chilli si můžete dopěstovat v pohodlí domova přímo v květináči. Existují chilli odrůdy, kterým jsou podmínky na parapetu okna nebo na balkóně zcela vhodné.

Červené chilli v květináči

Je možné pěstování chilli v bytě? Jak pěstovat chilli v květináči? Všechno podstatné o tom, jak se o chilli starat, se dozvíte v následujícím článku.

Oblíbené mlýnky na chilli papričky

Odrůdy chilli do bytu

Je pravda, že mnohé typické odrůdy chilli jako Habanero, Guntur, Serrano či Trinidad Moruga Scorpion v panelákovém bytě nedopěstujete. To však neznamená, že se to nemůže podařit jiným odrůdám. Tyto odrody jsou typické menším vzrůstem a také menšími nároky na náročnost pěstování. Ideální odrůdy na pěstování v květináčích v prostředí interiéru bytu nebo domu jsou:

  • Loco (24 000 SHU)
  • Border (15 000 SHU)
  • Chinese Ornamental (30 000 SHU)
  • Pequin (30 000 SHU)
  • Praiere Fire (1 200 SHU)
  • Chyilly Chili (1 000 SHU)

(SHU – Scovillova stupnice pálivosti. Číselný údaj značí hladinu kapsaicinu v jednotlivých plodech papriček.)

Existuje mnohem víc odrůd, které je možné dopěstovat v bytě. Vybrat si můžete podle pálivosti. Dříve než semínka zasejete, udržujte je v suchu, tmě a chladu. Semínka starší než tři roky nevysázujte.

Začínáme s pěstováním

Pokud chcete pocítit pálivost vašich chilli koncem léta, s výsadbou (klíčením osiva) je rozumné začít už na začátku, případně v polovině března. Papričky v bytě nepotřebují žádný speciální ohřev ani speciální lampy a zářiče. Pokud jsou na místě, kde mají dostatek světla, nemusíte se obávat, že byste jim uškodili.

Chilli papričky pěstované v květináčích

Při výsadbě vám doporučujeme využít tzv. jiffy. Jde o rašelinové tablety, které jsou určené pro klíčení chilli papriček. Tyto rašelinové tablety dáte do vody a necháte je nasáknout. Následně semínka vložíte do rašeliny a přihrnete asi 3 mm rašeliny. Následně tablety vložíte do libovolné nádoby nebo na podnos a zakryjete igelitovým sáčkem.

Druhou alternativou pro klíčení může být vlhký kapesník nebo vata, kde semínka budete zalévat a necháte vyklíčit. Lepší možností však je, když chilli osivo zasejete do běžného substrátu bez sterilizace, který budete udržovat vlhký a zakryjete igelitovým sáčkem pro regulaci teploty. Po přibližně 14 dnech by semínka měla být vyklíčená. Důležité je, aby měla dostatečnou teplotu a vlhkost. Proto je dobré, když položíte vysetá chilli semínka na parapet, kde je radiátor a zároveň dostatek světla. Zalévejte podle potřeby, aby byla půda neustále vlhká.

Můžeme vysazovat

Po přibližně třech měsících, kdy už vidíte, že jsou sazeničky schopné, přichází další fáze. Připravit si můžete květináče. Ideální je, když odtokové dírky ucpete papírovým ubrouskem nebo dáte na spodek drenáž, aby se voda při zálivce nevyplavovala ven. Pro přesazení použijte klasický zahradnický substrát. Při přesazení dávejte pozor na kořínky, které jsou velmi jemné. Když jste sazeničky úspěšně přemístili do květináčů, nezapomeňte je zalít.

Pěstování chilli doma v bytě

Nezapomínejte ani na to, že pokud jste vysadili více odrůd, květináče si označte. Hned jak se lístky chilli papriček zvětší, je to dobrý znak. V tomto období můžete přihnojit. Pěstování chilli papriček v bytě vám zřejmě nedovolí používat příliš aromatická hnojiva, proto vám doporučíme klasické hnojivo buď v tekuté, nebo granulované formě určené pro rajčata a papriky. V tomto období papričky zaléváme podle potřeby každých 4-5 dni. Pozor, abyste však substrát nebahnili. Raději zalévat méně a často, než kořínky vytopit.

Přesouváme na balkon

Pokud se už „zletňuje“, chilli papričkám prospěje, když se jich dotknou sluneční paprsky přímo. Rostlinky začnou mohutnět. Pokud už máte pocit, že chilli papričky z původního květináče vyrostly, je správná doba dopřát jim víc prostoru. Pokud jste však zvolili ideální velikost květináče, máte o starost méně. Co nevidět můžete očekávat, že rostlinka začne tvořit pupeny.

Očekáváme kvítky

Přibližně koncem června či v polovině července byste byli rádi, pokud by vaše chilli začaly kvést. Pokud všechno šlo podle plánu, bude to tak. Květy mají obvykle bílou až fialovou barvu a na balkóně je statečně opyluje sezónní hmyz.

Pozor! Škodlivým hmyzem mohou být mšice. Někdy si možná všimnete lístku či dvou, které odtrhnete a mšic se zbavíte. Ne vždy to tak je. Pokud se chcete mšic zbavit, ověřeným prostředkem je rostlinný olej smíchaný s jarem a ředěný s vodou. Někdy však může postřik spíše uškodit, proto když nemáte jinou možnost, použijte dostupný chemický postřik proti mšicím. Ošetření udělejte co nejdříve, protože potom už může být pozdě.

Kvítky opadávají, co dělat? Důvodů může být hned několik. Nejčastěji je příčinou přemokřený substrát nebo přehnojení dusíkem. Klasická hnojiva ho obsahují, ale hnojit není třeba přehnaně. Zalévat můžete pravidelně menším množstvím vody, nebo zhruba jednou za týden větší zálivkou. Opačným důvodem, proč květy opadávají, může být právě nedostatek živin nebo škůdci (mšice).

Úroda se blíží

Plody naší práce jsou zdá se na dosah. Koncem července či v první polovině srpna byste se mohli dočkat prvních plodů. Samozřejmě, jde jen o plody, které ještě nejsou vhodné na zpracování. Nemají ještě trvalý tvar, barvu a také štiplavost je ještě ve vývoji.

Zelené chilli papričky pěstované doma v květináči

Konec srpna je však už obdobím, kdy chilli získává svoji finální podobu a co nevidět se můžete těšit na plody vaší práce. Je třeba však ještě počkat, až plody dozrají úplně, protože chilli dozrává průběžně. V této fázi neuděláte špatně, když chilli v květináčích přihnojíte opět hnojivem na rajčata a papriku.

Jak zpracovat chilli plody

Sběr, sušení a mletí. Tento proces je poměrně častý pro zpracování chilli papriček. Po sběru je nutné chilli papričky důkladně umýt a následně rozložit na stojan, kde se budou sušit. Místo musí být dobře větrané. Zavěsit je můžete i na šňůrku. Když jsou chilli příliš velké, klidně je rozřežte na polovinu. Následně vám zbývá jen čekat, až budou chilli suché. Znakem je vyšší tvrdost.

Urychlit proces sušení můžete pomocí sušičky ovoce a zeleniny, kde se plody vysuší při 40 °C. Následně můžete přejít ke mletí papriček. Pokud je možné, klidně je rozdrťte na menší kusy. Potom stačí použít klasický mlýnek na kávu a semlít na jemný prášek. Tímto způsobem doma budete mít chutné domácí chilli, které můžete přidávat do jakéhokoliv pokrmu.

Sušené chilli papričky

TIP: Domácí chilli omáčka

Je skvělou alternativou, když se vám nechce čekat na usušené plody. Můžete plody chilli zpracovat okamžitě.

Co budete potřebovat?

300 g chilli papriček

2 ČL soli

4 PL hnědého cukru

4 stroužky česneku

80 ml vinného octa

Jak na to?

Papričky umyjte, odřežte stopky a také i vrchní hlavičky (zelené). Pokrájejte česnek na menší kusy a spolu se solí, chilli a cukrem přesuňte do mixéru. Přilévejte přibližně 100 ml vody podle hustoty. Následně směs přesuňte do nádoby a uzavřete. Nechte 5 až 7 dní kvasit na teplém a tmavém místě.

Po této době směs opět dejte do mixéru a přilejte vinný ocet. Promíchejte, propasírujte skrz sítko a dejte do skleněných nádob. Omáčku skladujte v ledničce. Vydrží vám několik měsíců.

Oblíbené mlýnky na chilli papričky

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.Publikováno dne: 27.03.2020
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Moření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semenMoření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semen

Chcete vypěstovat pěknou a chutnou zeleninu? Úroda není vždy tak ukázková, jak si představujete. Často v ní najde domov plíseň a různí škůdci. Myslete preventivně a proti škůdcům...

Jak pěstovat houby doma v květináči, na dřevě, na zahradě a ve sklepěJak pěstovat houby doma v květináči, na dřevě, na zahradě a ve sklepě

Patříte mezi milovníky hub? Ode dneška je už nemusíte chodit hledat do lesa, pohodlně si je vypěstujete i doma. Prozradíme vám všechno potřebné na to, abyste se už za pár týdnů mohli...

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...