Chov včel a legislativa: Jaké jsou povinnosti včelaře?

Chov včel není přínosný jen pro samotného chovatele, ale také pro životní prostředí. Přemýšlíte nad tím, že byste si na svoji zahradu umístili jeden či dva úly?

Domáci chov včiel a legislatíva

Kromě znalostí o chovu včel, nezapomínejte ani na sousedy a platnou legislativu.

Jak se stát včelařem

Včelařem se nestanete z večera do rána. Před tím, než začnete řešit zákony, vyhlášky, povolení a oznamování, by vaše kroky měly směřovat na imunologické oddělení. S alergí na včelí jed se včelaří těžko. Následně se musíte něco naučit. Včelařství, to je hodně práce, mnohé finanční náklady (cena jednoho včelstva se pohybuje kolem 2 500 Kč a nový úl vás bude stát 1 500 – 5 500 Kč), opět hodně práce a někde na konci se možná dočkáte první lahvičky medu.

První možností, jak se stát včelařem, je, že oslovíte zkušeného chovatele ve svém okolí. Pomáhejte mu během jedné sezóny, přičemž se naučíte všechno potřebné, a hlavně zjistíte, zda se do chovu včel chcete skutečně pustit. Pokud nikoho takového neznáte, můžete absolvovat včelařské kurzy, které u nás organizuje více spolků. 

Chov včel a legislativa před jeho založením

Pokud jste se definitivně rozhodli, že jdete do toho, pusťte se do „vyřizování“. Nejprve je třeba si splnit zákonné povinnosti – registrovat se jako chovatel u Českomoravské společnosti chovatelů (ČSCH) v Hradišťku (bude vám přiděleno registrační číslo chovatele) a nahlásit se místní základní organizaci Českého svazu včelárů (ČSV).

U ČSCH třeba nahlásit budoucí umístění stanoviště (včetně počtu včelstev), kterému bude přiděleno registrační číslo stanoviště. V případě, že chcete mít včelstvo na pozemku, který nevlastníte, budete potřebovat souhlas majitele pozemku. Stanoviště včelstev musíte nahlásit také na místně příslušný obecní nebo městský úřad (formulář najdete na stránce příslušného úřadu).

V případě, že se stanoviště nachází ve volné přírodě, přiložte situačný plánek. Na označení stanoviště mimo zastavené oblasti je nutné použít žlutý rovnostranný trojúhelník s délkou strany min. 1 metr. O včelách je vhodné informovat i na přístupových cestách, postačí cedule a nápisem POZOR VČELY. Jde o prevenci vzniku škod na včelách v důsledku zemědělské činnosti.

Pravidlá umiestnenia včelích úľov na záhrade

Počkejte, ještě nekupujte úly. Abyste věděli, za jakých podmínek a zda vůbec můžete chovat včely na svojí zahradě nebo balkónu, vyhledejte si všeobecné závazné nařízení o chovu včel ve vaší obci, které upravuje podmínky pro včelaře. Pokud byste ho nenašli v online verzi, navštivte úřad osobně. Vyhnete se tak zbytečným nedorozuměním.

Další zákonné povinnosti včelaře

Včelář je každý rok, nejpozději do konce února, povinen oznámit písemnou formou umístění stanoviště. O novém umístění včelstev, případně jejich dočasných stanovišť třeba informovat nejméně 5 dní předem.

Nejpozději do 15. září musí včelář každý rok oznámit ČSCH v Hradišťku aktuální počty včelstev na stanovištích. Už zaregistrovaní chovatelé dostanou formulář k potvrzení údajů a doplnění včelstev automaticky. Pokud se rozhodne pro nové stanoviště nebo jejich přemístění, je třeba to nahlásit.

Dle zákonných nařízení a vyhlášek je závaznou a pravidelnou povinností včelaře ošetřovat včelstvo proti Varroáze. Každý včelař by si měl vést záznamy (jejich forma není určena), v případě kontroly ze strany státních institucí může být o ně požádán.

Chov včel a sousedé

Přesuňme se od zákonů k mezilidským vztahům, které mohou včely, paradoxně, pořádně narušit. Nejdříve si udělejte průzkum, zda někteří z vašich blízkých sousedů netrpí alergií. Ano, v létě je hmyz všude i bez vašich včel, ale jejich chovem riziko poštípání nepochybně zvyšujete. O svých plánech informujte také všechny nealergické sousedy. Nezapomeňte je poučit, jak se mají v blízkosti tohoto hmyzu chovat (žádné prudké pohyby, křik, výrazné voňavky atd.)

Úle v obytnej zóne a chov včiel a susedia

Přestože právem vlastnika pozemku je na něm chovat včely, je povinen zajistit, aby zvířata a hmyz, které chová, nevnikly na sousední pozemky v nepřiměřené míře a neomezovaly vlastníka v užívání jeho pozemku. No a včelám vnikání k sousedům zakážete jen těžko. Abyste si nezpůsobili zbytečné problémy, dodržujte takzvané zásady správného umístění včel na zahradě:

  • Včely mají vlastnost „držet směr letu“, proto úly otočte letáky (vchod do úlu) směrem od sousedních pozemků.
  • Včela, která létá 3 metry nad zemí, není otravná tak, jako ta v metrové výšce. Nízkému letu včel zabráníte dostatečně vysokou zábranou - plotem (minimálně 2 metry) na rozhraní pozemků a ve směru, kde včely létají za snáškou.
  • Počet včelstev, které můžete chovat, omezuje hlavně velikost vašeho pozemku. Na parcele s velikostí od 700 do 1300 metrů čtverečních neumísťujte více než 20 rodin – jednu rodinu tvoří v průměru 20 000 včel. Rozhodující je i to, zda se ve vašem okolí nenachází další včelař. Všeobecně platí pravidlo, že se v okruhu 2 km nesmí nacházet víc než 50 včelích rodin. Toto místo by spadalo do kategorie převčelených, což není bezpečné z hlediska zdraví lidí, ale ani samotných včel. Horní hranice je stanovená na základě toho, že včely létají maximálně 3 kilometry daleko od vlastního úlu.
  • Při nákupu včelstev se poohlédněte po včelích matkách z plemenných chovů, které mají potlačený pud „bodavosti“, a jsou šlechtěné ke klidnějšímu chování.
  • V těsné blízkosti úlů včelám zajistěte napajedlo vody. Nebudou si pro ni muset chodit k sousedům.

Je váš pozemek vhodný pro chov včel?

Ještě před založením chovu byste měli dobře zvážit, zda se na vaší zahradě nachází dostatek medonosných rostlin a stromů. Včely se v tomto směru chovají stejně jako kočky. Jdou tam, kde je lepší žranice, teda i na sousedovu zahradu. Důležitý je nejen počet rostlin, ale i správný druh. Včelám je potřebné zajistit takové seskupení stromů a bylin, které budou kvést postupně, od časného jara až do pozdního podzimu. S výsadbou těch trvanlivých proto začněte i 2 roky před začátkem chovu a ty jednoleté vysazujte každý rok nanovo.

Medonosné stromy, keře a rostliny s největším obsahem nektaru a pylu:

  • Jaro – tavolník zimní, vrba rakytová, líska, olše, osika, šafrán
  • Léto – řepka olejná, třešeň, višeň, jabloň, jetelina, lípa malolistá, akát bílý
  • Podzim – javor, jiřina, astra, břečťan, malina, ostružina

Co dělat, když máme souseda – nezodpovědného včelaře

Když hovoříme o chovu včel, zákonech a mezilidských vztazích, musíme uvést i případ, kdy včely nechováte, ale máte problém se včelařem „odvedle“. Pokud by vás včely skutečně obtěžovaly, můžete podat podnět na Státní veterinární správu a Obecní úřad. Při opakujícím se problému máte ještě jednu možnost, a to podání žádosti o snížení počtu včelích rodin nebo jejich přemístění.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...Publikováno dne: 23.06.2021
Hodnocení článku:
(93.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak odnaučit psa štěkat v noci, když je sám doma, na lidi a jiné psy. Jsou obojky proti štěkání účinné?Jak odnaučit psa štěkat v noci, když je sám doma, na lidi a jiné psy. Jsou obojky proti štěkání účinné?

Jak skutečně odnaučit psa nadměrně štěkat? Dá se spolehnout na obojky proti štěkání, nebo poznáme účinnější metody?

Domácí zvířátka a Silvestr – jak je chránit a uklidnit při hluku?Domácí zvířátka a Silvestr – jak je chránit a uklidnit při hluku?

Zatímco pro mnohé jsou petardy a ohňostroje během Silvestra radostné zpestření oslav, pro naše domácí miláčky jde o zřejmě nejstresující den v roce. Jak jim pomoci? Prozradíme vám v...

Jak zařídit klícku pro chov fretky, cena, potrava, zápach. Kolika let se dožívá fretka?Jak zařídit klícku pro chov fretky, cena, potrava, zápach. Kolika let se dožívá fretka?

Fretka může svým chováním a potřebami zaskočit začínajícího chovatele. V tomto článku se dozvíte základní informace o chovu fretky i to, s čím je třeba předem počítat.