16 nejčastějších chyb při vysávání

Zvuk zapnutého vysavače je (kromě nikdy nekončících rekonstrukčních prací sousedů) nejčastější zvuk, na který jsme přes víkend zvyklí. Sobotní uklízení bývá pravidelnou záležitostí, do které se snad nikomu nechce. Proto často rychle přejedeme vysavačem celý byt, ať to máme co nejdříve za sebou.

Nejčastější chyby při vysávání

Právě tehdy se dopouštíme množství chyb, kvůli kterým se stává vysávání neefektivním. Chcete se jim vyhnout? Poradíme vám několik tipů.

Oblíbené modely vysavačů


16 chyb, které dělá při vysávání téměř každý

Jak už můžete tušit, způsob vysávání má skutečně velký vliv na výsledek vašeho snažení. V domě obvykle nemáme jen jednu hladkou plochu, kterou stačí přejet jediným nástavcem. Ve více místnostech se liší povrchy podlah, hladké dlaždice nebo plovoucí podlaha bývají pokryté koberci s hustými krátkými vlákny i s dlouhými vlasy. Nepříjemnou překážkou jsou různé na zemi pohozené předměty i menší nábytek, který je třeba přesouvat. A nakonec je tu i věčné dilema – vysávat před, nebo po utírání prachu? Nu, pojďme se podívat na časté i méně časté chyby při vysávání.

1.      Sáček vyměňujete až tehdy, když je maximálně plný

Plností sáčku se obvykle člověk nezabývá až do chvíle, když vysavač saje výrazně hůře a neustále se ucpává – což je znakem plného sáčku. Tehdy ho vymění a dál nic neřeší, dokud se opět nezaplní na maximum. Pravdou je, že sáček by se měl měnit už tehdy, když se zaplní do poloviny, max. 3/4 své kapacity, protože jeho plnost výrazně působí na efektivitu vysavače. To samé platí i pro vysavače bez sáčků – nečekajte s vyprázdněním obsahu až do chvíle, kdy je vysavač maximálně plný.

Pokud se zamýšlíte nad ekologickým aspektem – výměna sáčku tak často přece nemůže být pro životní prostředí prospěšná – řešením je jen výměna vysavače za nový. Vysavače bez sáčku poskytují prostor, v němž se nečistoty zachytávají, a ty stačí po čase vyprázdnit. Ale dostupné jsou také vodní vysavače, díky kterým se prach zachytí ve vodě a nevrací se zpět do ovzduší. Tyto vysavače nejsou ovlivněné plností kapacity, protože po vysávání obsah jednoduše vyprázdníte a ušetříte tak peníze za neustálou koupi nových sáčků.

2.      Nezkontrolujete stav filtru

Sáčky sice neměníme dostatečně často, ale nakonec je přece jen vyměníme. To neplatí v případě filtru – mnoho lidí si na něj často ani nevzpomene. Filtr je přitom velmi důležitý – zabraňuje tomu, aby vysavač nazpět vyfukoval prach, a také předchází zápachu. Některé filtry dokonce zachytávají až 99 % alergenů z okolí, především prach a pyl. Péče o filtr je tedy v domácnosti alergiků klíčová. Filtr je potřebné jednou za čas umýt a vyměnit jednou za 1–3 roky, v závislosti na typu filtru a doporučení na obalu.

3.      Neplánujete si vysávání

Vysávání je dobré si předem naplánovat. Vyhraďte si na to přesně stanovený den a časový horizont, například sobotní ráno, v případě domácností s domácími mazlíčky i vícekrát do týdne. Plánování je důležité proto, abyste si dokázali ve svém harmonogramu vyhradit na všechno dostatek času. Mnohokrát totiž vysáváte rychle, ve shonu, přičemž celé vysávání dopadne velmi povrchně, nevěnujete se všem koutům, nestihnete odsouvat nábytek a nezajdete i do komplikovanějších prostor. Naplánovat si vysávání je důležité i kvůli pravidelnosti této aktivity.

Muž vysávající kuchyni spolu se 2 malými dětmi

4.      Nepřipravíte si místnost předem

Je sice pohodlné do místnosti jen tak vejít a začít hned vysávat tam, kde to jde snadno. Tímto způsobem však vynecháte mnoho koutů a hůře dostupných míst. Místnost je potřebné si předem připravit. Ze země posbírejte všechno, co na ní nemá být – kusy oblečení, hračky, knihy, ale i drobné předměty, které vám mohly neopatrností popadat, zejména náušnice a šperky, upadlý knoflík, kousky obalů, případně mince. Všechno toto by vám jednak mohlo chybět a v sáčku vysavače byste to už nenašli, ale zároveň předměty jako kousky z obalů, plastu, menší střepiny skla a podobně do vysavače nepatří, mohou ho ucpat nebo poškodit.

5.      Neutřete prach před vysáváním

Utírání prachu si často necháváme až na později, pokud nám po vysávání ještě zbyde čas a chuť uklízet. Po vysávání se utíráním prachu prach rozvíří a nemalé množství skončí na zemi, tedy na už povysávaném povrchu. Vyhněte se této chybě a začněte svoje uklízení utíráním prachu. To byste měli směřovat shora dolů. Tedy nejdříve utřete prach z lamp, svrchu šatníků a skříněk, potom se přesuňte na nižší poličky, stoly, židle, komody až po nejníže postavený nábytek, sošky a jiné předměty.

6.      Nevysáváte dostatečně často

Tento problém je spojený s neplánováním vysávání. Pokud si na vysávání nepřidělíte konkrétní čas, stane se, že přejde týden dva a na vysávání si nikdo nevzpomene až do té doby, dokud se na zemi neobjeví viditelné chumáče prachu. Prach se přitom ukládá už dříve, ačkoliv ho nevidíte, a má tak dostatek času schovat se hlouběji ve vláknech koberců. Nedostatečným vysáváním tak přispíváte k většímu znečištění koberců, s nímž si už bude těžší poradit – špína se bude časem usazovat a vlákna koberců se budou víc mechanicky opotřebovávat. Samozřejmě, nepravidelné vysávání neprospívá ani vašemu zdraví, hlavně co se týká alergiků.

7.      Vysáváte jen otevřený prostor

Otevřený prostor, na kterém nic nestojí, se vysává jednoduše. Stačí párkrát přejet vysavačem z každé strany a je hotovo. V realitě však těchto otevřených prostor máme minimum. Nezapomínejte proto odsouvat nábyteok, ten, který se odsouvat dá, protože i na něj padá množství prachu. Skříně a šatníky, které neodsunete, můžete minimálně povysávat s úzkým nástavcem a dostat se tak do rohu, za skříň. Nevynechávejte prostor pod skříňkami, pokud stojí na nožkách. Podél stěn, na schodech i v místnostech bývají umístěné lišty, na kterých se zachytává prach a je potřebné je povysávat úzkým nástavcem. Nezanedbávejte místa, na která se dostává hůře, protože právě tam se potom hromadí špína a množí bakterie.

8.      Spoléháte se jen na robotický vysavač

Robotický vysavač je skvělým pomocníkem v domácnosti. Pomůže vám zbavit se špíny průběžně, a to zejména když máte malé děti, domácí mazlíčky, jste zaneprázdnění v práci či jinde a na vysávání nemáte dostatek času. Problémem robotických vysavačů je to, že se nedostanou všude. Nečistotu z rohů, úzkých prostor a lišt budete muset povysávat dodatečně na to určeným nástavcem. Nezapomeňte ani na schody a malé místnosti, do kterých robotický vysavač nevpouštíte. Pokud i tedy robotický vysavač udělá hodně práce za vás, nezapomeňte ji dokončit vaším důkladným vysáváním minimálně jednou za čas.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie klasické vysavače

9.      Vysáváte jen v jednom směru

Tato chyba se týká především vysávání koberců, ale platí to i při vysávání hladké podlahy. Je důležité vysávat nejen směrem zleva doprava, ale také shora dolů a naopak. Pokud přesouváte hlavici jen jedním směrem, vlasy koberce nemají šanci se dostatečně přesunout, aby mohl vysavač nasát i špínu skrytou za překříženými vlákny. Jinými slovy, když jedno místo projdete z více úhlů či směrů, je větší pravděpodobnost, že vysavač vsaje ty nečistoty, které mohl při prvním pokusu nezachytit. Ideální je přejet jedno místo aspoň 2- až 3krát.

10.  Neměníte výšku hubice

I když se může zdát pohodlnější vysát celý dům bez zbytečného upravování výšky hubice, opak je pravdou. Toto nastavení je potřebné hlavně při přechodu z hladké podlahy na koberec a naopak. Rozdíl pocítíte okamžitě. Na koberci se bude hlavice pohybovat hladčeji a lépe se vám bude manipulovat z více úhlů. Na parketách nebo jiném druhu hladké podlahy vám zase nebude hlavice škrábat podlahu a nestane se, že byste hlavicí poškrábali povrch.

11.  Neuvolníte zachycené nečistoty

Hlavice vysavače mívá na konci štětinky a hladší povrch, abyste při vysávání nepoškrábali podlahu. Na této části se nejednou zachytávají chumáče prachu a vlasů, které jsou napůl přichycené a napůl nasáté v hadici. Všechny tyto nasbírané nečistoty znemožňují plnou sací sílu vysavače, a tak je vysávání neúčinné. Kromě čištění hlavice nezapomeňte kontrolovat i hadici, pokud zpozorujete, že vysavač saje nedostatečně. Hadice může být ucpaná koulí prachu a vlasů, případně malých předmětů, které jste nechtíc nasáli.

12.  Vysáváte příliš rychle

Na vysávání si vždy vyhraďte dostatek času. Rychlým vysáváním totiž nikdy nedosáhnete požadovaného výsledku. I když jde o aktivitu, které se každý raději vyhýbá, a proto ji chce mít rychle za sebou, skutečně se vyplatí jít na to pomaleji. Když hlavicí přejedete místo rychle, vysavač nestihne vysát všechnu špínu, a to především při vysávání koberce, při kterém se doporučují pomalejší pohyby a věnovat se jednému místu déle.

Vysávání lišt klasickým vysavačem

13.  Nestřídáte různé nástavce

Často opakovanou chybou je nepoužívání různých nástavců. Je jednoduché používat nástavec na podlahu během celé doby vysávání, ale tímto způsobem se důkladně vysát nedá. Každý vysavač má minimálně nástavec na čalounění s hladkým povrchem, úzký nástavec na všechny kouty, lišty a úzké prostory a nástavec se štětinkami na prach. Střídáním nástavců si snadno poradíte s vysáváním nábytku, oprášením dtínidel, zábradlí či okenních parapetů. Zajímavé jsou i nástavce na zvířecí srst s rotačnými kartáči, které ocení majitelé čtyřnohých mazlíčků. I když všechny nástavce nemusíte používat každý týden, vytáhněte je aspoň jednou za 2–3 týdny.

14.  Nadměrně opotřebováváte hubici

Technika vysávání má vliv i na stav a životnost vysavače. Pokud chcete špínu pořádně vysát, často se do toho vžijete tak, že hubici k povrchu tlačíte příliš silně. Výsledkem jsou sedřené štětinky (a někdy i koberec) a opotřebovaná hlavice. Ta se dokáže rychle opotřebovat i tehdy, když vysáváte zbytečně příliš často. Namísto každodenního vysávání si proto vyhraďte 1–3 dny v týdnu na vysávání a držte se svého plánu.

15.  Nejpoužívanější a nejrychleji znečistěné místnosti nevysáváte častěji

Zatímco většinu místností v domě stačí vysávat jednou týdně, v některých místnostech je uklízení potřebné častěji. Vstupní hala bývá hlavně v chladnějších měsících zanesená různými kamínky a kousky bláta, které na botách uschne a spadne na podlahu. V kuchyni často na zem spadnou menší kousky potravy, drobky z chleba, sem tam se zatoulá hrášek, spadne kousek nakrájené zeleniny, rozsype se mouka nebo za sporák zapadne pár těstovin.

V obýváku se zase obvykle zdržujete častěji, nejednou se tam i stravujete nebo večer nadrobížte čipsy a krekry. Tato místa zkrátka dostávají zabrat víc než jakékoliv jiné místnosti, proto byste je měli vysávat častěji. Ale nezapomeňte větší kousky předem posbírat, a to zejména v kuchyni, kde může jít o biologický odpad, který by se vám ve vysavači začal rozkládat.

16.  Nečistíte samotný vysavač

Vysavač je nástroj na čištění, proto zapomínáte, že i samotný vysavač potřebuje občas vyčistit. Takto se prodlužuje jeho životnost a zlepšuje se účinnost vysávání. Z vysavače je možné odejmout nástavce a důkladně je umýt, zejména kartáčky, ve kterých se zachytává prach a vlasy. Pokud se něco zaseklo v hadici, odpojte ji a zkuste předmět uvolnit dlouhým drátem. Čištění zahrnuje i čištění filtru a části, ve které se nachází sáček. U vysavačů bez sáčku se tato část dá vyjmout a umýt. Po umytí částí, které jsou vhodné na mytí, počkejte, až úplně vyschnou, a nikdy je nevkládejte zpět mokré.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 19.10.2022
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(92%)

V této kategorii najdete i:

Zahradní krb z cihly nebo ytongu – návrh, hloubka základu pod zahradní krb, stavbaZahradní krb z cihly nebo ytongu – návrh, hloubka základu pod zahradní krb, stavba

Zahradní krb je centrálním bodem zahrady a večerním posezením dodá teplo a tu správnou náladu. Stavba vnějšího krbu však má svoje jedinečnosti, na které je třeba myslet.

Jak přilákat do zahrady motýly – vhodné květiny a keře pro motýlyJak přilákat do zahrady motýly – vhodné květiny a keře pro motýly

I vy můžete do své zahrady přilákat motýly – stačí udělat několik změn ve výsadbě rostlin i v uspořádání zahrady.

Jak si vybrat paddleboard – pevný, nafukovací, s plachtou? Jak jezdit, kam na paddleboard

Paddleboarding je zábavný, vhodný pro všechny věkové kategorie a dá se praktikovat v různých obměnách. Jaké benefity paddleboarding přináší, jak s tímto atraktivním sportem začít a podle...