Co dělat se sněhem na střeše? Jaká je prevence?

Zima s sebou přináší i bílou nadílku v podobě sněhu, který vždy v prosincovém období už toužebně očekáváme, samozřejmě jen do té doby, než opravdu přijde. Sníh není jen radost, ale i mnoho starostí a mnohem víc práce než zima bez něho.

Co dělat se sněhem na střeše? Jaká je prevence?

Každé ráno musíte dříve vstát, odhrabat příjezdovou cestu, možná garáž nebo chodník, kde se během noci sesypal kopec sněhu, abyste mohli vůbec jít do práce. Odhrnování a odhazování se stane každodenní rutinou, dokud nepřestane sněžit a jedinou skutečnou radost mají jen bezstarostné děti.

Přestože sníh na zemi, resp. tam kde na něj máte dosah, můžete s velkou "radostí" odklidit, možná jste si ani neuvědomili, že mimořádnou pozornost je třeba v tomto ročním období věnovat také údržbě střechy. Sníh na ní může být pro vás, ale i pro střechu velkým nebezpečím. Poradíme vám jak chránit střechu před sněhem, na co byste si měli dávat pozor a jaká je prevence proti možným nehodám.

Nezapomínejte na okapy

Možná jste se během podzimu vůbec nezabývali vyčištěním okapů. Udělejte to ještě před tím, než napadne sníh, protože dříve nebo později vás to nepěkně doběhne. Buďte raději připravení a snažte se, aby v okapech nezůstalo žádné napadané listí. Když na listí v okapu napadne vrstva sněhu, voda nebude mít kam odtékat, protože přilepené listí na dno okapu ji dostatečne nepropustí. Z tohoto malého problému může vzniknout několikaeurová oprava poškozeného nebo spadlého okapu. Navíc pomalu odkapávající voda z listů způsobuje při bodu mrazu vznik zmrazků, které vás a vaše děti mohou při tání vážně zranit.

Tvar střechy

Možná si při představě a realizaci vašeho nového bydlení nebo nové střechy ani neuvědomujete jak důležitý je tvar střechy. Samozřejmě, že nejen z estetického hlediska, ale hlavně kvůli efektivnosti. Střecha s malým úhlem naklonění způsobuje, že sníh se bude ukládat na celé ploše rovnoměrně, což vede sice k lepšímu rozložení hmotnosti, ale sníh se nebude posouvat směrem dolů a účinně tát. Šikmější střecha je proto lepší volbou, nazývá se i sedlová. Pozor však na příliš šikmé střechy, které jsou dnes maximálně moderní. U nich sníh taje rychleji, ale také rychleji padá na zem, proto si tyto i jiné střechy "pro každý případ" určitě neváhejte ošetřit vhodnými sněhovými zábranami.

Kopec sněhu na střeše

Střechy z kvalitních materiálů vykazují vysokou odolnost proti povětrnostním podmínkám, proto by pro ně váha sněhu neměla být žádný problém až do rozpuštění. Naschvál jsme použili spojení "neměla by být", protože nějaké procento selhání tu vždy je. Problém může hlavně nastat v případě, když se na střeše nachází velká vrstva čerstvě napadaného sněhu, která působením tepla nebo dsště ztěžkne tak, že poškodí celou střešní konstrukci.

Nejlepším řešením je myslet na dostatečnou nosnost střešního systému už při projektování domu. Při výběru krytiny máte 2 možnosti. Buď zvolíte krytinu (například hliněnou) s nižší odolností, která vyžaduje víc práce s odstraňováním sněhu, nebo zvolte krytinu s vysokou odolností (např. betonovou tašku), což vede k nižší údržbě, ale k vyšší ceně.

Střešní zábrany

Střešní zábrany jsou zařízení, které brání padajícímu sněhu udělat vám práci navíc, např. s čištěním zasypaného auta. Kromě toho plní i bezpečnostní funkci, protože chrání váš majetek i před poškozením, které může vzniknout pádem velkého objemu sněhu, např. na uvedené auto.

Instalace střešních zábran proti pádu sněhu

Když budete mít vhodně zvolené a upevněné zábrany, nestane se, že by uvolněný sníh shora střechy zasypal chodník nebo něco či někoho. S upevněnými zábranami se bezpečně můžete pohybovat i pod střechou se sněhem.

Druhy zábran

Existují víceré druhy sněhových zábran, např. háky, zoubky, mřížky, trubkové zachytávače sněhu, lapače sněhu a další. Rozlišují se podle toho, zda chcete padající sníh rozsekat na menší kusy, tzv, bodové zábrany, nebo chcete sníh bezpečně udržovat na střeše, dokud se nerozpustí sám. Sem spadají sněhové háky, protisněhové mříže, zachytávače a lapače sněhu na střechu, tyčové zábrany. Všechny si můžete zvolit v několika barevných provedeních tak, aby ladila s vaší taškou.

Savost tašek

Před pokládkou střechy se informujte i o savosti tašek. Je to důležitý technický parametr, který vám může zachránit střechu i celkové bydlení. Čím nižší savost, tím lépe. Taška s nižší savostí je mnohem odolnější proti povětrnostním změnám než ta s vyšší savostí. Touto taškou je i betonová. A co to vlastně znamená? Jednoduše to, že taška do sebe nenasákne mnoho vody, která by mohla během zimy zmrznout na led, který se rozpíná, roste a tímto způsobem poškozuje nejen tašku, ale i celou střechu. Prevencí je, při rekonstrukci nebo při budování nové střechy, sáhnout po taškách s co nejnižší savostí.

Zároveň se informujte o tom, zda je nebo není povrchová úprava krytiny náchylná na poškození mrazem.

Zatopte taškám

Při velkých nánosech sněhu, které ne a ne se na střeše rozpustit, pomůže zatopení. Sníh rychleji roztaje a v případě nové vrstvy sněhu střechu nezatěžujte. Zatopením však nemyslíme klasické topení pomocí kamen, ale instalací speciálních elektrických kabelů, které se upevňují jen na některá místa. Která to jsou? Jde o kritické body střechy, kde se sníh podle vašeho vlastního pozorování netaje nebo taje jen těžko. Dobře umístěné kabely zajistí tání sněhu i v jiných místech kolem vodičů.

Co dělat v případě nehody?

Pokud i přes všechny možné způsoby jak zabránit nehodě, k ní dojde, je ve většině případů na vině majitel objektu. Ten, podle práv a povinností, musí neustále zajišťovat co nejvyšší péči o střechu, hlavně během zimních měsíců.

Sníh a led na střeše - jak se jich zbavit?

Pokud jste si jistí, že jste všechno udělali pro to, aby se nehoda nestala, kontaktujte výrobce, resp. prodejce střechy, od kterých jste tašku kupovali, a lidi, kteří vám ji montovali. Oni udělají podrobnou analýzu a vyhodnotí, čí chyba to skutečně byla. Neříkáme, může se stát, že pouze vaše tašky byly z várky, která se při výrobě znehodnotila nebo byla taška nekvalitně položená.

Pár neocenitelných rad na závěr

  • Výběr materiálu - uvědomte si, že při vzniklé sněhové zátěži je důležitá informace o tom, jaká je tíha samotné krytiny na m². Je to důležité, protože při napadaném sněhu bude střecha namáhaná o tuto hodnotu víc. Proto se krytiny rodělují na lehké a těžké a něco mezi nimi. Bez rozdílů váhy však musí stále splňovat základní parametr, nosnost 200 kg / 1 ks.
    (Upozornění: rozlišujte mezi nadimenzovanou nosností krovu, nosností krytiny - kg / 1 ks a nosností krytiny udávané v - kg/m2)
  • Savost tašek - vybírejte tašky s nízkou savostí do 6 %, od ověřených kvalitních výrobců. Většinou na domech, které byly stavěné před pár roky, se stále nachází klasická pálená taška, která má příliš vysokou savost, až přes 40 %.
  • Kvalitní práce s kvalitní taškou - vybírejte si tašku, jejíž záruka je několik roků (i 15 roků). Možná si za to připlatíte víc peněz, ale nikdy nevíte, co se může stát. Na pokládku střechy si také vyberte kvalitní firmu. Určitě vám to nedoporučujeme dělat svépomocí. Můžete přijít o dohodnutou záruku a přijít velmi snadno k úrazu.
  • Čtěte, co podepisujete - při výběru tašky si dobře prostudujte všechny papíry, které podepisujete, abyste věděli, co vlastně kupujete. Protože když se stane, že koupíte levnou tašku od pofidérní firmy a při poškození střechy zjistíte, že taška disponovala jen nosností do 150 kg na m², bude už pozdě.
  • Střešní zábrany - pro co největší efektivitu je potřebné zvolit originální zábrany od výrobce tašek, které máte na střeše, protože jednotlivé značky se mohou svým příslušenstvím lišit. Výběr střešních zábran od jiného výrobce nemusí být účinný. Lapače sněhu rozmísťujte a instalujte přesně podle pokynů nebo si na to zavolejte firmu, která všechno udělá za vás, tak jak má.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 06.11.2020
Hodnocení článku:
(92.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak odstranit skvrny ze dřeva a z masivního nábytkuJak odstranit skvrny ze dřeva a z masivního nábytku

Dáváte si zvýšený pozor na svůj drahý, dřevěný nábytek, používáte podložky pod poháry a i tak se nějakým způsobem ocitly na stole otisky od sklenic? Prozradíme vám účinné tipy a triky,...

Tepelné mosty v bytě okolo oken i po zateplení. Řešení je jednoduchéTepelné mosty v bytě okolo oken i po zateplení. Řešení je jednoduché

Tepelné mosty podceňují vznik plísní v domácnostech a také mohou zvýšit tepelné ztráty, tím pádem i vaše účty za vytápění. Kde vznikají a je možné je odstranit? Dozvíte se v našem...

Interiérové a exteriérové fólie na okna – výhody, nevýhodyInteriérové a exteriérové fólie na okna – výhody, nevýhody

Interiérové, nebo exteriérové fólie? Podívejme se na jejich výhody a nevýhody a také na to, pro koho jsou lepší volbou interiérové a pro koho zase exteriérové fólie.