Co je Alexa a proč si ji opatřit?

Pokud máte rádi filmy, které zobrazují, jak by mohl svět vypadat zaXY let, určitě vás fascinuje také umělá inteligence. Asi nejpokrokovějšími ukázkami toho, jak ji dne může reálně využívat i „obyčejný“ člověk, jsou hlasoví asistenti.

Amazon Alexa

Přestože poznáme už tři různé inteligentní pomocníky do domácnosti a života, jeden z nich se stal o něco populárnějším. Jste připravení poznat Alexu? A je ve skutečnosti tak inteligentní, jak o ní mnozí tvrdí? Rozhodněte se sami.

Kde koupíte Amazon Alexa?

Co nebo kdo je Alexa

Alexa je inteligentní hlasový asistent od společnosti Amazon, pomocí něhož můžete ovládat svoji Smart domácnost, vyhledávat nespočetné množství informací z internetu, zaznamenávat si svoje setkání či poznámky, nebo se nechat vzbudit v přesný čas. Její multifunkčnost vám asi nejlépe pomůže pochopit údaj, že v současnosti ovládá více než 100 000 různých „zručností“.

Na rozdíl od jiných aplikací či internetových vyhledávačů si s Alexou povídáte. Všechny otázky a požadavky tedy nikam nepíšete nebo „neťukáte“, ale pouze je slovně oznamujete. Alexa je umělá inteligence, která se neustále zdokonaluje – učí se, například poznávat váš hlas, přízvuk, konkrétní požadavky, zlepšuje se ve vyhledávání informací nebo zrychluje svoje reakce.

Je Alexa živá?

O této technologii můžete slyšet jako o „té Alexe“. Ano, nepochybně působí velmi živě, ale ve skutečnosti jde jen o velmi komplikovaný programovací kód, který je nahraný na cloudu, daleko od místa, kde si s vámi tato hlasová asistentka povídá. Když si tedy koupíte Alexu, ve skutečnosti si koupíte jen její „tělo“, tedy zařízení, prostřednictvím kterého s ní můžete komunikovat. Samotná asistentka nemá žádnou hmatatelnou podobu. Představte si ji například jako váš e-mail. Ten se také nachází jen ve virtuálním online prostoru. Abyste se do něho dostali, musíte mít notebook, tablet nebo mobil.

Alexa navíc neslyší a nemluví. To, co jí řeknete, je přes internet odeslané na cloud a přepsané do textové podoby. Tento úkon nedělá člověk, ale programovací kód – umělá inteligence, díky čemuž odpoví na vaši otázku a „udělá“ to, co od ní žádáte. Vidíte? Žádná živá Alexa není.

Co Alexa dokáže

Něco jsme si už načrtli, ale Alexa je tak pokrokovou technologií, že by bylo hříchem nepopsat její „schopnosti“ podrobněji. Hlasovou asistentku využijete nejlépe tehdy, když máte Smart domácnost, nebo je Smart aspoň část z ní. Hovoříme o inteligentních spotřebičích (vysavač, lednička, sporák, pračka atd.), zástrčkách, oknech, ventilaci, klimatizaci, topení, prostě o čemkoliv, co řadíme do kategorie „Smart“. Alexu nejdříve s těmito spotřebiči propojíte. Následně už nemusíte na jejich ovládání používat žádnou jinou aplikaci. Všechno stačí říct Alexe.

Amazon Echo Dot systém Alexa

Alexa pro vás bude užitečná i tehdy, když máte zcela klasickou a „staromódní“ domácnost. Využijete ji jako inteligentní plánovač schůzek či budík, nebo vám pomůže s vyhledávaním informací na internetu. Alexa také přehraje hudbu na požádání, i když Echo reproduktory nejsou přednostně určené na její poslech. Proto vám může vadit mírně zhoršená kvalita. Na druhé straně, zvuk Echo spolehlivě kvalitou překoná více než polovinu reproduktorů v podobné cenové relaci.

Co Alexa nedokáže

Alexa v první řadě nedokáže komunikovat v češtině. Jazyky, které ovládá v současnosti, jsou angličtina, španělština, francouzština, němčina, italština, japonština a portugalština. Jedním z nich se s ní tedy budete muset dorozumět. Při používání Alexy v České republice se navíc můžete setkat s dalšími komplikacemi. Ryze česká slovíčka jí dělají závažné problémy. „Alexo, najdi mi recept na škubánky s mákem“, „Alexo, jaký provoz je na ulici Alexandra Dubčeka?“, „Alexo, chci poslouchat Lúčnici“, tyto otázky mohou být nad její síly. Alexa také nedokáže zavolat 911, což je ekvivalent k naší 112, a nedokáže s vámi diskutovat jako skutečný člověk. Přece jen, stále mluvíme o umělé inteligenci.

Co je to Alexa Skills Store

Kromě základních funkcí toho Alexa dokáže mnohem víc. Zahraje si s vámi různé vědomostní kvízy, hru „Hádej na co myslím“ či Blackjacka, na požádání bude imitovat zvuky zvířat, smích a různé pokřiky, nebo vám přečte bibli. Tyto schopnosti si však musíte nejdříve stáhnout přes Amazon Skills store, což netrvá déle než 20 vteřin. V současnosti existuje více než 100 000 různých Skills aplikací, které jsou zdarma.

Mezi novinky patří například hlas Samuela L. Jacksona, který vám povypráví vtipy, hlášky z populárních filmů nebo pošle vaše děti do postele. Koncem roku 2019 Amazon slíbil, že plánuje podobné aplikace s hlasy Gordona Ramsayho, Cardi B, Anthonyho Hopkinse či Rebel Wilson. Všechny Alexa Skills nyní také fungují jen v angličtině a dalších uvedených jazycích.

Jak dostat Alexu k sobě domů

Amazon Echo, to je název celé skupiny zařízení, přes které s Alexou můžete komunikovat. Velmi často se používá i slovní obrat, že v nich „Alexa žije“. Echo bychom mohli velmi zjednodušeně popsat jako reproduktor a mikrofon v jednom. Samotné Echo, jak jsme si už vysvětlili, si s vámi povídat nebude. Jde o obyčejné elektronické zařízení. V současnosti Amazon nabízí Echo 1., 2., a 3. generace, Echo plus, Echo Dot, Echo StudioEcho Show.

Na to, abyste mohli Alexu spustit a používat, budete nejdříve potřebovat právě Echo. Naštěstí už několik let není problém s dovozem do ČEské republiky skrz Amazon. Echo si však koupíte i přes Heureku, Alzu, MALL, NAY a mnoho dalších menších e-shopů. Před pár lety byl nákup přímo z Amazonu cenově výhodnější, ale dnes je to více méně jedno, dokonce se to u některých modelů Echa „otočilo“. Tedy můžete si je koupit o pár korun levněji přes české e-shopy.

Kolik stojí Amazon Echo Alexa + porovnání cen se Siri a Google Assistant

Amazon Echo Dot si koupíte v ceně od cca 40 do 70 eur. Dražší verzí jsou zařízení Echo 1.–3. generace. Ty stojí od 100 eur výše (cca 350 eur). Amazon má v nabídce i Echo Show, jehož cena se pohybuje mezi 200–400 eury. Jeho funkce jsou stejné jako u všech ostatních Echo zařízeních, s tím rozdílem, že má 7palcový dotykový displej. Na něm si přehrajete například Youtube videa, filmy nlebo uskutečníte videohovory. Dokáže také komunikovat s ostatními Echo zařízeními nebo telefony s Alexa aplikací. Echo Show tedy není nezbytností, ale když chcete skutečně vymakaného hlasového asistenta, je určitě dobrou volbou.

Google Home Mini je podstatně levnější alternativou. Malý reproduktor ve tvaru hokejového puku stojí od 20 do 40 eur. Naopak Apple-ovská Siri – Apple HomePod neseženete pod 300 eur.

Jak zprovoznit a ovládat Alexu

Když už budete mít doma svoje Echo, stačí ho zapojit do zástrčky a připojit na domácí Wi-fi síť. Logicky, bez internetu Alexa nefunguje. Následně budete potřebovat také Amazon Alexa aplikaci, kterou si zdarma stáhnete přes Google Play nebo App Store přímo do vašeho mobilu či jiného zařízení s operačním systémem Android nebo iOS.

Amazon Alexa - aplikace, cena, dostupnost na Slovensku

Nebuďte zmatení, Alexu ovládáte pomocí svého hlasu, ale různá nastavení, jako je výběr dané země, zpravodajského portálu, ze kterého bude Alexa čerpat informace (např. Wikipedie), připojení na Wi-fi, propojení na Smart spotřebiče v domácnosti nebo instalování Alexa skills musíte stahovat a nastavovat přes aplikaci Amazon Alexa.

Když chcete k „aktivní“ Alexe promluvit, stačí použít takzvané „wake“ slovíčko, tedy „Alexo“. Potom se jí můžete zeptat nebo jí přikázat cokoliv: „Alexo, kolik je hodin?“, „Alexo, řekni mi recept na listové těsto“, „Alexo, stáhni topení“ a tak dál.

Dá se Alexa propojit s PC?

Toto je velmi častá otázka a odpověď na ni je ano i ne. Zároveň je to trochu komplikované, takže si to vysvětlíme v jednotlivých bodech.

  • Aplikace Amazon Alexa se dá stáhnout i na zařízení s operačním systémem Windows 10, momentálně však pouze například ve Spojených státech amerických, Velké Británii, Německu nebo Japonsku. Pro nás je důležité, že v České republice momentálně dostupná není.
  • Aplikace Amazon Alexa se nedá stáhnout na žádné starší Windows, a to v žádné zemi na světě.
  • Když budete vlastnit takzvaný Alexa Built-in PC, na ovládání Alexy nebudete potřebovat žádné jiné zařízení, tedy Echo. Budete ji ovládat a také si s ní povídat přímo přes reproduktory a mikrofon v počítači. Jinak řečeno, Built-in PC jsou plnohodnotnou náhradou Echo reproduktorů i Amazon Alexa aplikace. Pokud byste přemýšleli nad touto možností, seznam Built-in PC najdete přímo na Amazon.de.

S jakými zařízeními dokáže Alexa spolupracovat

Alexa prvotně vznikla jako nástroj, kterým můžete ovládat všechny Smart spotřebiče a zařízení ve své domácnosti. Pokud si ji chcete opatřit vysloveně pro tento účel, předem si zjistěte, se kterými z nich bude schopná spolupracovat. Úplnou jistotou jsou zařízení s certifikátem „Works with Alexa“. Pokud však už Smart domácnost máte, nemusíte polovinu z věcí měnit. Bezproblémové je například propojení s aplikací Home Connect, kterou se ovládají Siemens Smart spotřebiče.

S jakými zařízeními spolupracuje Amazon Alexa a co vlastně umí?

Alexa by měla spolehlivě spolupracovat i se zařízeními s ZigBee protokolem. To, co a jak jednoduše s Alexou zesynchronizujete, záleží i na konkrétním Echo zařízení. Například Echo plus se dokáže na spotřebiče ZigBee připojit automaticky, u jiných modelů musíte využít externí huby nebo jiné finty. Protože Alexa v našich končinách ještě není úplně „vařená – pečená“, na mnohé věci budete muset přijít sami a postupně.

Alexa a soukromí

Pokud patříte mezi ty, kteří věří, že je odposlouchává vlastní telefon nebo že cookies ve skutečnosti slouží na osobní špionáž všech uživatelů internetu, potom budete s vysokou pravděpodobností pochybovat i o Alexe. V tomto případě je to však na místě. Přece jen, hovoříme o umělé inteligenci, která je schopná nahrávat váš hlas, přičemž je non-stop online. No a pokud byste i nepatřili k paranoikům nebo konspirátorům, tuto teorii minulý rok potvrdil i samotný Amazon.

Pro mediální společnost Bloomberg uvedl, že zaměstnává tisíce lidí po celém světě, kteří posloucají, co Alexa nahraje v našich domácnostech či kancelářích. Nahrávky následně přepisují a analyzují. Zároveň však vedení společnosti všechny uživatele ujistilo, že dodržuje ty nejpřísnější bezpečnostní předpisy a soukromí svých zákazníků si cení nade vše. „Odposlouchávání“ je nutné jen z důvodu dalšího vývoje Alexy.

Amazon také tvrdí, že odposlouchávané mohou být jen ty rozhovory, které se uskuteční při Wake-up režimu, tedy po vyslovení jasného a hlasitého „Alexo!“. Navíc pokud si nepřejete, aby vás kdokoliv z Amazonu poslouchal, můžete to asistentce zakázat v nastaveních soukromí, přes aplikaci.

Na druhé straně jsou zde takzvané „falešné alarmy“, které se mohou objevit až 3krát za den. Falešný alarm vypadá tak, že vám Alexa odpovídá bez toho, abyste se jí na něco ptali a použili „wake word“ - Alexo. Z tohoto důvodu se mnozí domnívají, že hlasová asistentka dokáže poslouchat, nahrávat, zaznamenávat a „špehovat“ tehdy, kdy se jí, nebo někomu z vývojářů z Amazonu, zachce.

Kde koupíte Amazon Alexa

Alexa – porovnání s Google Assistant a Siri

Průkopníkem mezi hlasovými asistenty byla společnost Apple, která vyvinula hlasovou asistentku Siri. Už před lety jste ji mohli mít ve svém telefonu. Poznáme i asistenta od Google, s příznačným názvem „Google Assistant“. Alexa tedy není jediná. Svoji popularitu si však získala právě díky množství doplňkových funkcí, které ostatní asistenti nemají. Na druhé straně se ukázalo, že Alexa proti Google Asistentu a Siri výrazně zaostává, což se týká hlavně její schopnosti vyhledávat relevantní odpovědi na vaše otázky. Podle testu od Loup Ventures z roku 2019, v němž bylo všem třem asistentům položených 800 otázek, Alexa pochopila 99,9 % z nich, ale odpověděla správně jen na necelých 80 %.

Siri přitom rozumněla 99,8 % otázek a zvládla 83,1 % správných odpovědí. Google Assistant test zvládl nejlépe. Pochopil 100 % otázek a odpověděl správně až v 92,9 % případů. Vysvětlení je poměrně jednoduché. Zatímco Alexa svoje odpovědi vyhledává jen v přesně ohraničeném okruhu zpravodajských portálů, převážně ve Wikipedii, Google Assistant funguje stejně jako Google vyhledávač. Projde všechny možné odpovědi a následně filtruje ty nejrelevantnější. Alexa však zároveň získala plusové body ve schopnosti a rychlosti svého učení se.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 21.06.2021
Hodnocení článku:
(88.2%)

V této kategorii najdete i:

Návod, jak udělat kvalitní pískoviště pro děti, co dát pod pískoviště a jaký písek použítNávod, jak udělat kvalitní pískoviště pro děti, co dát pod pískoviště a jaký písek použít

Dětství bez stavby hradů nebo pečení pískových koláčků snad ani není dětstvím. Provedeme vás výběrem vhodného místa, materiálu i praktických vychytávek.  

Únik freonu z ledničky – hrozí vdechnutí? Jaký je vliv na životní prostředí?Únik freonu z ledničky – hrozí vdechnutí? Jaký je vliv na životní prostředí?

Freon je látka, která splňuje úlohu chladiva v různých spotřebičích. Víte, jak odhalit jeho únik, je freon nebezpečný pro vás či životní prostředí a jak správně zlikvidovat spotřebiče s...

Péče o řezané květy, květy ve váze. Jak postupovat?Péče o řezané květy, květy ve váze. Jak postupovat?

Ať jste už kytici dostali ke svátku, nebo jen tak pro radost, určitě chcete, aby vám řezané květy vydržely čerstvé co nejdéle. Stačí zkusit několik ověřených tipů, které používají i...