Využití živého vánočního stromku po Vánocích – palivo, mulč nebo dekorace

Někteří jsou fanoušiky umělých stromků, vždyť vám vydrží po několik roků a máte to bez starostí. Ale někteří zase na živý stromek nedají dopustit. Jeho vůně a celkově ten proces vybírání stromku a komplikovaného převážení domů, je pro ně jakýsi rituál, bez kterého by neměli Vánoce.

Ako využiť vianočný stromček po Vianociach?

Když už ho konečně donesou do obýváku, tak se vyžívají v jeho zdobení a omotávání světýlek. Jsou i takoví, kteří si opatří vánoční stromeček už na začátku prosince, ať už umělý, nebo živý. Jakmile už ale přejdou svátky a Nový rok, stromek začne v obýváku překážet a lidé se ho snaží zbavit. Ale co s ním udělat, aby to bylo správné?

Tento kousek přírody, který jste měli doma během Vánoc, určitě nepatří do komunálního odpadu ani nikam vedle košů. Měli bychom se dříve informovat, jaké jsou všechny možné cesty, jak se stromku zbavit správným způsobem. A právě toto všechno se dočtete v dnešním článku.

Stromek do ZOO?

Kam s vánočním stromkem po Vánocích? Možná jste nikdy nad tím ani neuvažovali, některé lidi napadne dát stromek po Vánocích do ZOO, vždyť si na něm zvířátka pochutnají. I když je to zajímavá myšlenka, tak není ani trochu realistická. Proč? Hlavním důvodem je to, že zoologické zahrady vánoční stromky nepřijímají, takže není žádná možnost, jak byste ho tam mohli darovat, a mají pro to pádný důvod.

Téměř všichni používáme na vánoční stromek různé typy ozdob. Ať už jsou to blýštivé vánoční koule, lesklé řetězy, nebo světýlka, z těchto ozdob padají částečky, které se zachytí v jehličí. A tyto částečky jsou pro zvířata nebezpečné. Mohou jim velmi vážně poškodit trávicí systém, způsobit nevyléčitelné onemocnění a dojít to může až k tomu nejhoršímu.

Vianočný stromček ako potrava pre zvieratá v ZOO

„Vánoční stromky nejsou vhodné jako materiál pro zvířata, protože mohou obsahovat různé zbytky ozdob a háčků. Proto není vhodné je přinášet do ZOO nebo odhazovat v přírodě.“, potvrzuje pro Glob.sk mluvčí Lesů SR Pavel Machava.

Na druhé straně zoologické zahrady používají vánoční stromky, ale jen ty od prodejců. Neprodaly se, a tedy nikdy nebyly ozdobené, takže jsou pro zvířata bezpečné. Takto se aspoň ušetří bioodpad, protože nic jiného se s těmito stromky dělat nedá a jinak by zůstaly zcela nevyužité.

Recyklace vánočního stromku

Abyste se netrápili s tím, co s tím vánočním stromkem udělat, aby to bylo správné, tak je to jeho recyklace. A jak zrecyklovat živý vánoční stromek? Je více způsobů, co s ním můžete udělat a výběr je jen na vás. Záleží hlavně na tom, co bude pro vás nejjednodušší a nejvíc ekonomický způsob. Můžete si vybrat jednu z těchto následujících možností:

Palivo

Pokud máte dům a vytápíte dřevem, tak nejlepší, co můžete se stromkem po Vánocích udělat, je využít ho pro tyto účely. Stačí ho jednoduše rozřezat na menší části a ty už jen posekat na třísky. U jehličnatých stromů je ale důležité si pamatovat, že nejsou vhodné do krbů. Protože obsahují hodně živice, která při pálení prská a na základě toho odlétávají uhlíky, tak to může způsobit požár.

Dekorace

Nikde nebylo řečeno, že vám vánoční stromek nemůže zdobit domov celoročně. Ale není to v jeho klasické podobě. Chvojinu můžete i po Vánocích využít na přírodní věnečky, ikebany, svícny nebo kytice na hroby. 

Vianočný stromček a jeho využitie na dekorácie na hrob

Co se týká kmene, tak ten se dá využít skutečně na kdejaké dekorace. Když ho nařežete na 5 cm široká kolečka, vyrobit si z nich můžete například tác na šperky nebo svíčku, nebo jako obrubník pro záhony na zahradě. Stolaři nebo řezbáři dokážou z takovéhoto kmene vytvořit ptačí budku, hračky, obrazy nebo jiné dekorace do domu.

Kompost

Kompostéry jsou stále oblíbenější a nacházejí se v nespočetném množství slovenských domácností, hlavně kvůli dotacím na tato „zařízení“. Když tedy nevíte co se živým vánočním stromkem, přidejte ho k vašemu kompostu! Samozřejmě ne vcelku. Protože se dřevo z jehličnatých stromů rozkládá pomalu, tak je dobré „rozdrcení“ tohoto dřeva na malé částečky – piliny. Váš stromek se potom zkompostuje mnohem rychleji.

Ochrana rostlin před mrazem

Protože jsme většinou psali jen o využití dřeva z vánočního stromku, co se tedy dá udělat s chvojinou? Využít ji můžete na vaší zahrádce. I když jste už vaše stromy, trvalky a některé druhy zeleniny určiěe zazimovali a tak ochránili před nízkými teplotami, ty největší mrazy přicházejí nejčastěji až po Vánocích. Proč tedy nevyužít materiál navíc na jejich izolaci? Ze stromku poodlamujte všechny větvičky s jehličím a přikryjte jimi všechny rostliny.

Mulč

Kromě zkrášlování vašeho interiéru můžete využít vánoční stromek i na zkrášlování exteriéru. Stačí, když si z něho vyrobíte mulč a naaranžujete si ho na zahradě. Jehličnaté stromy jsou na výrobu mulče úplně ideální, protože, jak jsme už výše uvedli, dřevo z jehličnanů se rozkládá velmi dlouho.

Využitie vianočného stromčeka na mulčovanie

Tím pádem vám také velmi dlouho vydrží a bude ochranou pro půdu a rostliny. Pomocí štěpkovače si tak připravíte mulč na následující sezóny na vaši zahradu.

Sběr stromků ve městech

Pokud bydlíte v bytovce, tak pro vás může být těžké stromek zrecyklovat výše uvedenými způsoby. Nebo jste se jen rozhodli, že se vám nevyplatí ztrácet čas se stromkem, když už splnil funkci, na kterou byl určený. Nejjednodušším způsobem je potom pro vás zbavit se stromku bez starostí a zabitého času. Nechte to na město, ve kterém bydlíte! Protože byl vždy problém s množstvím stromků, které lidé vyhazovali vedle kontejnerů, řada měst se rozhodla toto vyřešit. Proto se vždy po Vánocích organizuje hromadný svoz nepotřebných vánočních stromků. Tyto služby dnes už poskytuje většina našich měst.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...Publikováno dne: 10.12.2021
Hodnocení článku:
(93.6%)

V této kategorii najdete i:

Povinná výbava auta na STK v České republice a v zahraničíPovinná výbava auta na STK v České republice a v zahraničí

Povinná výbava se musí nacházet v každém osobním automobilu, které vyjede na silnici. Při jejím nedodržení vám hrozí pokuta ve výšce 2 000 Kč.

Co se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůrCo se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůr

Pneumatik se musí jednoho dne zbavit každý majitel automobilu. Podívejte se, jak se jich zbavit zdarma, jednoduše a hlavně správně.

Jak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokutaJak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokuta