Co se starými knihami? Darujte je do knihovny, antikvariátu, za odvoz, vyrobte z nich obraz či lampu

Čas od času dělá každá domácnost velký uklid, který zahrnuje i třídění a vyřazování věcí, které buď už nepotřebujete, nepoužíváte, nebo jsou staré. Zřídkavou věcí, kterou lidé vyhazují, jsou staré knihy. Důvod, proč je tomu tak, není ten, že doma žádné knihy nemají, ale protože je jim jich líto. Možností, co udělat s nepotřebnými knihami, je přitom mnoho.

Jak použít staré knihy

Poradíme vám, jak využít staré knihykoho byste  jimi mohli obdarovat, i alternativy, kam byste mohli nepotřebné knihy zanést.

Výkup starožitných knih

Dnes je náročné najít někoho, kdo si od vás koupí staré knihy, ale stále se najdou vášniví sběratelé nebo výkupní místa, kde možná za ty vaše zaplatí "mastnou odměnu". Většinou se tato místa nacházejí ve větších městech jako Praha, Brno apod. Přestože můžete při odevzdání knih pořádně vydělat, většinou je výkup omezený nějakými pravidly, např. vykupují se jen knihy od určitého roku, od určitého autora, pohádkové knihy, dramata apod. Novodobá moderní technologie umožnila vykupovat knihy i online.

Koupě a prodej knih

Staré knihy můžete nabídnout také v online inzerátech nebo burzách a čekat, dokud se vám někdo neozve. Na těchto stránkách najdete i někoho, kdo staré knihy vykupuje, popřípadě někoho, kdo už dlouhé roky shání knihu, kterou vy chcete vyhodit. Někdy člověk ani neví, že má staré, ale přitom mimořádně cenné knihy. Možná knihu darujete nebo se s kupujícím dohodnete na rozumné ceně. Pokud knihu nechcete prodat, jen se jí co nejrychleji zbavit, dejte na internet nabídku, že darujete knihy za odvoz, a budete překvapení, jak rychle se jich zbavíte.

Koupě a prodej starých knih

Burza starých věcí

Další možností je zúčastnit se burzy, kterou organizují některá města, vesnice. Je jasné, že na burze, kde se prodává oblečení, nikdo nepřijde, aby si koupil staré knihy. Vhodným místem může být např. burza starých věcí, nebo běžte na to přímo a zúčastněte se burzy starých knih. Pokud nic takového ve vašem bydlišti nefunguje, spojte se s několika lidmi z okolí, kteří by měli zájem, a společně podejte návrh na obecní, resp. městský úřad. Na Facebooku se nacházejí i různé skupiny, v nichž lidé shánějí knihy, např. Knižní burza, Burza časopisů, novin a tiskovin, Burza knih nonstop apod.

Knihovna, domov důchodců, nemocnice

Určitě vás napadla myšlenka darovat knihy do knihovny nebo na další míesta, která by vaše knihy přijala s otevřenou náručí, např. dětský domov, domov důchodců, nemocnice, centra pro svobodné matky apod. Buďte však realisté, ne každý váš dobrý úmysl je vždy oceněný. Darovat knihy knihovně by bylo pěkným gestem, avšak ne všechny o to mají zájem. Ve vícerých z nich je vyhrazený pult, kde prodávají starší knihy za malý poplatek, některé je dávají zdarma. Proto doporučujeme vždy dané místo nebo organizaci, které chcete darovat knihy, kontaktovat a zeptat se, zda je tu takováto možnost.

Přečti si a vrať

Problém, kam s přečtenými a nechtěnými knihami, můžete vyřešit pomocí budek s knihami. O co jde? Některá města a obce se zapojily do projektu s názvem KnihoBudky. Principem je, že na některých místech ve vašem bydlišti se nacházejí malé dřevěné budky, které za svými prosklenými dvířky ukrývají volně dostupné knihy. Většinou se u nich nachází i lavička, abyste si knihu z budky mohli přečíst přímo na místě nebo si knihu můžete vzít domů a po přečtení ji vrátit nebo... Knihu si můžete vzít i do svého osobního vlastnictví a místo ní tam přidáte knihy, které už nechcete. Základním cílem projektu je nevyhazovat staré knihy.

Staré knihy v krabici

Darujte je

Když chcete, nový domov knihám najdete. Můžete je darovat, napž. knihovnám, které se nacházejí ve školách, nebo do antikvariátů, které knihy určitě rády přivítají, vždyť přece šance, že z nich nějaký zisk bude antikvariát mít, je vždy. Některé antikvariáty přijdou po knihy až k vám domů a vy nemáte žádné starosti s odesíláním nebo odvezením knih. Existují kavárny, které jsou vybavené knihami od lidí. Vy si je můžete při šálku kávy číst i si je vzít domů.

Domov použitých knih

Slyšeli jste už o občanském sdružení Domov použitých knih? Když chcete vyhodit knihy, je to pro vás jedna z těch nejlepších možností. Sdružení dává prachem zapadlým knihám druhou šanci. Funguje to úplně jednoduše. V terénu si najdete jeden ze stánků Domova použitých knih, na poličku přidáte vaše knihy a s sebou si vezmete knihy, které vás oslovily. Ve stánku se nacházejí také lavičky pro případ, že byste si chtěli číst přímo tam. Tyto stánky mají svoji atmosféru.

Vyrobte si ze starých knih něco zajímavého

Najděte si trochu času, vypněte hlavu a věnujte se tvořivému procesu, při kterém použijete staré knihy. Z knih se dá vyrobiť opravdu kdeco od zajímavého nábytku až po bytové dekorace, a dokonce i kabelka. Na internetu najdete opravdu cokoliv. Dokonce existují e-shopy nebo firmy, které se zaměřují na výrobu a prodej výrobků ze starých knih. My vám nabízíme pár zajímavých tipů. U každého z nich jsou samozřejmě základem nepotřebné knihy, které chcete vyhodit.

Výroba obrazu ze starých knih

Šperkovnice

Věděli jste, že existuje firma, která staré knihy přeměňuje na krásné elegantní šperkovnice a lampy? Nazývá se Fox and Dye Design. Jde o ruční práci, při které se do otevřené knihy mezi strany vyřeže otvor. Vrchní pevný obal se ponechá původní nebo se potáhne látkou. Šperkovnice jsou většinou víceposchoďové, sestavené z více knih. Jsou dotvářené vintage knoflíky nebo úchytkami, které imitují šuplíky. Jsou unikátním skvostem, který si jednoduše můžete vyhotovit i sami doma.

Obraz

Ani byste nevěřili, jaký úžasný obraz se ze starých knih dá vyrobit. Když se do toho dáte a zavěsíte si ho do svého bytu, bude to hotová pastva pro oči. Je to jednoduché, možná si při jeho výběru vzpomenete i na svoje školní léta, kdy jste hrany stran zakládali do středu a vznikal vám jakoby vějíř nebo piktogram, který symbolizuje lotosový květ. Postačí vám hromada starých knih a jedna volná police. Základem je všechny knihy, které chcete na obraz použit, zbavit těžkých pevných obalů. Potom každou knihu ve střede otevřete a strany buď po jedné, nebo ve štosu zakládejte do středu. Měl by vám vzniknout vějířovitý tvar. Pokud má kniha hodně listů, zbylé odstraňte odřezáním. Knihy následně jen poukládejte do regálu, jednu na druhou, a vznikne vám zajímavý obraz. Pro ještě lepší dojem nalepte knihy napevno na orámovaný podklad.

Nábytek

Množství starých knih můžete využít i na zhotovení zajímavého a různého nábytku. Udělejte si z nich lavici na chodbu, na kterou se můžete posadit během vyzouvání. Kromě knih na to budete potřebovat buď extrémně silné lepidlo, nebo pořádně dlouhé hřebíky nebo šrouby. Postup je jednoduchý, jen poukládejte knihy do chtěného tvaru a slepte je je překládáním spojte hřebíkem. Také stůl z překládaných knih do tvaru točitého schodiště vypadá super, i když si na vrch umístíte nezajímavou dřevěnou okrouhlou desku.

Vánoční stromek ze starých knih

Lampa

S lampou je to podobné, navršte knihy na sebe různě poukládané, slepte je, do středu urdělejte otvor odshora až dolů, provlečte skrz otvor kabel, kde na jednom konci je zástrčka a na druhém konci se dá připojit žárovka. Žárovku zakryjte skleněnou zavařeninovou lahví různých rozměrů. Láhev můžete dekoračně vyzdobit krajkou nebo provazem a vintage lampička je na světě.

Kabelka ze staré knihy

Ze starých nepotřebných knih si udělejte stylovou kabelku. Jak na to? Možností je opět několik. Potřebujete: knihu, látku, kabelkové úchytky, lepidlo. Odřežte všechny strany v knize tak, aby vám zůstal jen pevný obal. Oblepte ho z vnější strany látkou a boky vyplňte také látkou. Na každou vnitřní stranu nalepte úchytky na ouška, na ně upevněte dřevěná nebo jiná ouška (držadla, za která se kabelka drží) a máte hotovo. Kabelku můžete různě dotvořit, buď nějakými aplikacemi, nebo knoflíky, nášivkami apod. Jednou z variant je i ponechání původní titulní strany knihy. 


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....Publikováno dne: 17.10.2020
Hodnocení článku:
(89%)

V této kategorii najdete i:

Rosný bod ve zdivu, polystyrenu, ve sklepěRosný bod ve zdivu, polystyrenu, ve sklepě

Hledáte způsob, jakým se zbavíte plísní v domácnosti? V tom případě byste určitě měli vědět, co je to rosný bod. Jak ho vypočítat? Dozvíte se v našem článku.

Jak navrhnout vestavěný (walk-in) šatník?Jak navrhnout vestavěný (walk-in) šatník?

Mít šatník, do kterého vejdete a okamžitě máte přehled o šatech, tričkách, kalhotách, oblecích, košilích nebo botách, které máte, je snem mnohých. My vám ho pomůžeme navrhnout!

Nejprodávanější fotopasti s WiFi, na sim kartu s GSM? Na zloděje i zvěř Nejprodávanější fotopasti s WiFi, na sim kartu s GSM? Na zloděje i zvěř

Fotopast do domu je díly svému širokému využití skvělým bezpečnostním prvkem. Jak fotopast funguje a to, zda dokáže spolehlivě fungovat i u vás doma, se dočtete v našem článku.