Cykasy – pěstování, rozmnožování, přesazování a zalévání

Cykasy jsou po vzhledové stránce velmi přitažlivé rostliny, které mají exotický nádech a svojí stavbou připomínají palmy, protože jejich dlouhé tmavozelené listy vyrůstající přímo z kořene mohou dorůst až do délky jednoho metru.

Pěstování cykasy v květináči

Tato původem japonská rostlina se vyznačuje poměrně pomalým růstem a tím pádem relativně vyšší cenou, ale při vhodné péči s potřebnou dávkou trpělivosti se vám určitě odmění příjemným oživením prostoru.

Pěstování těchto rostlín nepatří mezi nějaké extra náročné záležitosti, ale i přesto je nutné držet se určitých kroků, které se vám pokusíme srozumitelně rozebrat v tomto článku.

Při jaké teplotě pěstovat cykasy?

Začneme volbou optimální teploty, což úzce souvisí s konkrétním výběrem místa pro pěstování. Cykasy jsou teplomilné rostliny a z toho si lehce můžeme odvodit, že potřebují takové stanoviště, kde bude vhodná teplota a také dostatek světla. Co se týká konkrétní teploty, tak během celého roku by neměla klesnout pod 18 °C. Nejvyšší teplotu potřebují na jaře při růstu nových listů.

Doporučuje se, aby byly pěstované na místech s dostatkem přímého světla, a proto byste se měli vyhnout stinným/polostinným místnostem. Pokud se rostlince bude dařit méně, tak by mohlo pomoci, pokud ji na nějakou dobu umístíte nad radiátor k oknu na jižní straně. Přes zimu je přesouváme na chladnější místa a ke konci tohoto chladného ročního období je musíme postupně navyknout na světlo, aby se listy pod vlivem slunce nespálily.

Výběr vhodného květináče a zalévání

Dalším důležitým bodem je výběr správné nádoby. Kořeny by měly mít v květináči dostatek prostoru na růst, a proto by měla být použitá nádoba hlavně hluboká, ne široká. Po výběru nádoby a místa je dobré, když budete květináč držet v misce s vodou, čímž se plynule dostáváme k zalévání.

Na fórech se dočtete různé rady v oblasti množství zálivky, ale všeobecně se píše, že zemina by měla být udržovaná ve vláze, je dobré rostlinu pravidelně zalévat a rosit, ale zároveň dbát na to, aby substrát nebyl příliš vlhký, protože v těchto případech hrozí odumření rostliny. Je lepší, když počkáte, až zemina trošku proschne a až potom zaléváte. Během zimy, když je teplota nižší, můžete dávkování vody omezit na úplné minimum, protože tehdy cykas neroste.

Substrát a hnojení

A jaké vlastnosti a kvality by měl mít použitý substrát? Půda by měla být lehká, provzdušněná a dobře propustná. Právě poslední uvedenou propustnost docílíte přidáním keramzitu. Buď si můžete vybrat substrát určený pro palmy, nebo můžete jít cestou běžného substrátu, do kterého přidáte rašelinu, zahradní kompost, písek, kamínky nebo perlit.

Substrát pro pěstování cykasů a palem

Výběr je relativně široký, stačí, když bude mít zemina vlastnosti uvedené na začátku odstavce. Je jedno, jaké materiály se rozhodnete zkombinovat, stačí když dodržíte jednotný poměr 1:1 mezi všemi složkami.

Rostlina si nepotrpí na přehnané hnojení, takže přihnojujeme během vegetačního období od jara do podzimu jednou měsíčně. Používáme slabší vícesložkové tekuté roztoky.

Přesazení a rozmnožování cykasů

Cykasy nejsou velkými fanoušky přesazení, a proto se uvádí, že by se měly přesazovat jen jednou za 3 až 5 roků. Když už na to přijde, tak přesazujeme začátkem jara do trochu většího květináče, než byl ten původní s tím, že použijeme stejnou zeminu jako v předchozím. Rostlinu do nové nádoby osadíme tak, aby byl kompletně zakrytý její kmen.

Přesazování cykasy do nového květináče

O správnosti přesazení sa dozvídáme přibližně až po roce, když rostlina začíná opět růst. Častým problémem bývá skutečnost, že po přesazení se cykas nemusí ujmout a začnou mu opadávat listy.

Cykas jako dvojdomá rostlina se rozmnožuje semeny, takže začátkem jara je můžeme začít vysazovat. Druhým způsobem je množení prostřednictvím postranních výhonků – ty odebíráme v zimě, když rostlina odpočívá. Výhonky pokládáme do zeminy smíchané s hrubším pískem za vysoké teploty přibližně 30 °C. Tato metoda je však poměrně náročná.

Škůci a choroby

Běžným problémem cykasů bývají vlnatky, proti kterým se bojuje pesticidy, ale není to nejoptimálnější řešení, protože zejména ty silnější druhy mají hodně negativních vedlejších účinků. Proto doporučujeme používat instekticid Mospilan – několik týdnů po sobě ho jednou do týdne kombinujte se zálivkou.

Žluté listy na cykasy

Mezi klasické problémy patří také zežloutnutí listů, které může být způsobené suchým vzduchem nebo vystavení přímému slunci – zejména po zimě. Tento problém je třeba řešit změnou stanoviště.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Komentáre

04/07/2020 15:10
Pavel Chalupsky

Dobrý den,dostal jsem semeno cykase,dal jsem ho do prodyšné zeminy.Pak jsem někde vyčetl že se má oloupat vrchní kůra semene.
A potřebují vědět jak ho zasadit,jestli oválnou stranou dolů nebo tou špičatou nahoru.A jestli má být celé semeno v zemi.
Díky za odpověď

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 08.01.2019
Hodnocení článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažováníJak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažování

Sezóna pěstování a "zahrádkářství" je zase tady a my vám při této příležitosti přinášíme kompletní návod, jak pěstovat brambory. Věděli jste, že tuto plodinu si můžete vypěstovat i v...

Baklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináčiBaklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináči

Baklažán. Plodina, kterou známe také díky jeho specifické barvě se u nás těší stále větší oblibě. Lehká letní jídla si bez něho mnozí nedokážeme představit. Chcete znát, jak se o...

Jak pěstovat jahody na zahradě, v květináči a na paletáchJak pěstovat jahody na zahradě, v květináči a na paletách

Víte, jak pěstovat jahody? Můžete si je klidně vysadit na zahradě, do květináče nebo i do palet. Vysvětlíme vám všechno, co o pěstování jahod potřebujete vědět – kdy sázet, jak často...