Jakou cykloelektroniku si opatřit? Sporttester, tachometr i navigaci

Pokud jste pocítili někdy touhu měřit svoje výkony při jízdě na kole, určitě vás jako první napadlo sáhnout po klasickém tachometru, resp. cyklopočítači.

Cyklopočítač s GPS

V tomto článku se podíváme, jak vybrat tachometr na bicykl, a představíme vám také jiné alternativy v podobě cyklonavigace a sporttesterů.

Oblíbená cykloelektronika

Klasický cyklopočítač

Nazývá se také cyklocomputer a jde o jednoduché zařízení, které díky senzoru na přední vidlici měří počet otáček kola. Po nastavení jeho správného průměru dokáže z počtu otáček a jeho obvodu vypočítat aktuální rychlost a z ní následně odvodit další údaje.

Funkce

Základem je měření okamžité rychlosti, výpočet průměrné rychlosti, počítání najetých kilometrů a hodiny.

Kromě základních funkcí mohou mít modely vyšší třídy také měření spálených kalorií, tepu s pomocí hrudního pásu, teploty, různých tréninkových časů a kadence. Mezi další funkce patří podsvícení displeje, počítadla kol, zaznamenávání výkonu ve wattech a zobrazování všech uvedených údajů v přehledných grafech.

Cyklopočítač pro měření otáček kola

Tachometr na bicykl s GPS nezobrazuje, na rozdíl od cyklonavigace, přímo mapu trasy, ale dokáže zobrazit převýšení, kompas a všechny tyto údaje včetně trasy zaznamenat. Později si je můžete vyhodnotit pomocí aplikace ve smartphonu nebo v počítači, se kterou cyklopočítač propojíte přes USB rozhraní, nebo bezdrátově přes Bluetooth. Pokud tedy chcete cyklocomputer s výškoměrem, vybírejte mezi modely s GPS.

Vyhotovení

Jednotka cyklopočítače má velikost zápalkové krabičky, obvykle jednoduchý černobílý displej a je ovládaná tlačítky na přední nebo na boční straně. Napájení je nejčastěji řešené plochými tzv. knoflíkovými bateriemi.

Se senzorem je hlavní jednotka propojená tenkým kabelem. Pokud vám kabel překáží, můžete si vybrat cyklopočítač bezdrátový. Bezdrátový tachometr na bicykl má však nižší výdrž baterií a musíte s ním použít druhou baterii na napájení bezdrátového senzoru.

Výhody a nevýhody cyklopočítačů

Výhodou těchto zařízení je jednoduchá obsluha a především nízká cena – ty nejlacinější seženete už za cenu pod 10 eur, za 15 eur dostanete už cyklocomputr bezdrátový. Nevýhodou je, že jde o jednoúčelové zařízení, které nikde jinde nevyužijete.

Cyklonavigace

Je to v podstatě cyklocomputr s GPS. Kromě základních funkcí měřících rychlosti a časy však tato zařízení dokážou graficky zobrazit mapy a směrové pokyny k trasám.

Vyhotovení

Displeje cyklonavigací jsou většinou barevné a některé dosahují úhlopříčku až 4”. Mnohé z nich mají také dotykové ovládání, které je intuitivní, ale na malém displeji může být pro lidi s tlustšími prsty obtížné. Vhod přijde i antireflexní vrstva, která vám zaručí viditelnost na přímém slunci.

Cyklonavigácia - cyklopočítač s GPS na řídítkách kola

Cyklonavigace využívají na napájení vestavěný nabíjitelný akumulátor, jehož výdrž si předem ověřte zejména v případech, když budete chtít vyrážet na delší cesty. Při nich se určitě nevyhnete ani dešti, proto při výběru nezapomínejte ani na vodotěsnost, resp. voděodolnost – většina cyklonavigací tuto vlastnost má.

Tyto přístroje se dodávají se standardním senzorem otáček předního kola, ale v balení některých modelů najdete i senzor kadence (otáček pedálů) a hrudní pás na měření tepu.

Funkce

Cyklonavigace jsou většinou nabité funkcemi. Díky vestavěným přijímačům GPS či GLONASS dokážou přesně určit vaši polohu včetně nadmořské výšky a zobrazit ji na mapě spolu s naplánovanou trasou. Také dokážou vypočítat převýšení, které jste překonali nebo budete muset na trase překonat. Kromě toho mnohé z nich dokážou měřit i kadenci, tepovou frekvenci, detekovat anaerobní práh při tréninku apod. Dotykové modely také umožňují nakreslit trasu na mapě dotykem prstu.

Se smartphonem nebo počítačem se spojují pomocí vestavěného USB rozhraní nebo bezdrátově přes Bluetooth. V modelech vyšší třídy najdete i WiFi připojení, díky kterému můžete všechny údaje přímo synchronizovat s různými internetovými portály nebo aplikacemi.

Určení

Jsou vhodné zejména na cykloturistiku nebo pro cyklisty, kteří objevují stále nové trasy. Využijete je nejen na Slovensku, ale také v zahraničí. Mají totiž většinou předinstalované aktuální mapy pro mnohé evropské země, které jsou na tom z hlediska množství cyklotras většinou lépe než Slovensko.

Používání cyklopočítače s GPS

Výhody a nevýhody cyklonavigace

Hlavní nevýhodou cyklonavigací je vyšší cena a tak trochu i větší rozměry. Cyklonavigace může na řídítkách překážet např. při jízdě v terénu a při pádu z kola je první „na ráně“. Také je víc nápadná než cyklopočítač a může se snadno stát terčem zlodějů. Cyklonavigace jsou jednoúčelové a není možné je použít při jiných sportech nebo s jinými dopravními prostředky.

Sporttestery

Známé také jako sportovní hodinky, jsou v podstatě digitálními hodinkami na ruku, které díky vestavěné GPS navigaci můžete využít na sledování a záznam různých veličin při různých druzích aktivit.

Vyhotovení

Velikostí se podobají větším a hrubším digitálním hodinkám. Nejlevnější modely mají černobílý displej zobrazující číselné údaje, ty pokročilejší dokážou zobrazit i různé grafy a modely nejvyšší třídy dokonce barevnou mapu s trasou, po které jdete.

Cyklistika se sporttesterem

Většina sporttesterů se nedodává se žádnými senzory, dokoupit si však můžete např. hrudní pás na měření tepu, snímač otáček na bicykl nebo senzor kadence na nohu. Na spodní straně některých modelů najdete také optický senzor na měření tepu, nemusíte tedy používat hrudní pás (ten je však přesnější).

Sporttestery jsou sice určené do každého počasí, pokud je však chcete používat na plavání, poohlédněte se po vodotěsných modelech.

Funkce

Základní funkcí je měření rychlosti, kterou vypočítává na základě polohy ze systémů GPS či GLONASS (stejně jako navigace v autě). Dalšími funkcemi jsou potom jako u cyklopočítačů výpočet průměrné rychlosti, měření času, projeté vzdálenosti, spálených kalorií atd.

Velkou výhodou jsou také časové funkce jako např. stopky a měření časových intervalů, což se hodí při intervalových trénincích. Vibrační funkce integrovaná v některých modelech vás potom může upozornit na změnu intervalu, ukončení či začátek tréninku.

Sporttestery nejvyšší třídy potom mohou sloužit i na navigaci po trase jako miniaturní GPS přístroj. Dokážou vám graficky zobrazit mapu spolu s trasou a směrovými pokyny a také s údaji o převýšení a o vzdálenostech či zájímavých bodech.

Můžete je synchronizovat s počítačem nebo smartphonem přes USB rozhraní nebo bezdrátově přes Bluetooth. Některé modely dokonce dokážou přehrávat hudbu a zpříjemnit vám tak sportovní aktivity.

Určení, výhody a nevýhody

Sporttestery využijete při nejrůznějších sportovních aktivitách jako jsou běh, turistika, cyklistika, plavání apod. Jejich výhodou je tedy univerzálnost a fakt, že jsou kompaktní a lehké, přestože některé modely vám mohou při celodenním nošení překážet. Nevýhodou je vyšší cena, která cyklopočítače a cyklonavigace výrazně překonává.

Oblíbená cykloelektronika

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.Publikováno dne: 30.07.2020
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybaveníJak vybrat elektroboard? Podstatný je dojezd, deska, ale i vybavení

Cesty už dávno nepatří jen autům, motocyklům a bicyklům. Velkou oblibu si získávají také nejrůznější osobní dopravní prostředky na elektrický pohon, např. elektroboardy. Poradíme vám,...

Jakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo YasakaJakou raketu na stolní tenis? Butterfly, Stiga nebo Yasaka

Chcete se stolním tenisem začít, případně jste už aktivní hráč? Pomůžeme vám s výběrem pingpongové rakety. Co je při výběru rakety důležité? V čem se jednotlivé druhy raket odlišují?

Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?Jak vybrat městský bicykl? Jaké výhody nabízí?

Bicykl do města je stále víc preferovaným řešením dopravy mnohých obyvatel měst. Hlavní vliv má na to především hustá doprava a také rozvoj cyklistických tras. Jak si městský bicykl...