Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout.

Zahradní lavička zdobená květinami

Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi – jaké jsou současné trendy, se dozvíte v tomto článku.

Tipy na zahradní dekorace

Přírodní materiály jsou v kurzu

Zapomeňte na plasty a napodobeniny přírodních materiálů. Investujte raději do těch skutečných – není přece nic lepšího, než procházet se po oblých kamíncích, dřevěné terase nebo posedět si na voňavé dřevěné lavici nebo kovové židli. Osvědčené materiály, které nikdy ze zahrad nezmizí, jsou i hliněné a proutěné květináče a nádoby.

Zahradní nábytek

Tyto materiály podporují vzhled typický pro rustikální styl bydlení. Je vhodné je přiměřeně kombinovat – příliš mnoho kamene a kovu může působit chladně a sterilně, proto je nutné jejich přítomnost vyvažovat dostatečným množstvím dřevěných prvků.

Textil jako příjemný materiál

Plast a dřevo byly v zahradním nábytku trendem po dlouhé roky. Pro delší trávení času na zahradě, resp. na zahradní terase je však příjemnější čalouněný nábytek. Látka je totiž mnohem měkčí, jemnější a na dotek přirozenější než tvrdé dřevo. Současným trendem je zahradní nábytek, který se podobá tomu interiérovému. Textilie jsou proto stále víc využívané i k tomuto účelu, ať už ve formě čalounění, nebo markýz a závěsů.

Dvojice v dřevěném domku

Recyklace a upcycling

Dnešní trendy velí chovat se ekologicky a hospodárně. Neznamená to však jen šetřit energiemi, ale také nemrhat prostředky na nové výrobky. Před tím, než nějakou starou věc vyhodíte, dvakrát se zamyslete, zda z ní není možné vytvořit něco nového. Např. starý odřený rendlík nebo lavor můžete zakopat do země a používat ho jako malé zahradní jezírko, děravé rezavé kolečko můžete naplnit zeminou a zasadit do něj květy, staré odkapové trubky můžete použít jako podlouhlý květináč na bylinky a nábytek či poličku z palet snád už není třeba ani připomínat. Tento způsob recyklace, resp. zhodnocování použitých předmětů se v angličtině nazývá upcycling.

Dary přírody jako symbol hojnosti

Nepochybným znakem úrodného roku je množství nejen zkonzumovaných, ale také zakonzervovaných plodin. Ne, nevystavujte si na zahradě zavařeninové poháry. Ty sušené klasy kukuřice, hlavičky česneku, červené papričky, bylinky či různobarevné dýně rozhodně patří k létu a podzimu. Ozdobí vaši zahradu barvami a navodí příjemnou a přirozenou rustikální atmosféru.

Dekorace z bylin a chilli

Trendem mezi rostlinami jsou bylinky a sukulenty

Barevné květy určitě zkrášlí každou zahradu, aby si však zachovaly svoji krásu, vyžadují často důkladnou péči. Novým trendem jsou tzv. sukulenty. Jsou to malé rostlinky, které si získaly srdce mnohých zahrádkářů díky zajímavým tvarům jejich listů a překrásným květům. Jejich největší výhodou je, že jsou nenáročné na pěstování – většina z nich totiž nepotřebuje pravidelné zalévání a stačí jim rosení. Některé druhy mění během roku zbarvení listů v závislosti na intenzitě slunečního záření.

Skalka v zahradě

Bylinky také nejsou příliš náročné na pěstování, vyžadují si pouze pravidelné zalévání. Zahradu sice příliš nezkrášlí, ale poskytnou množství čerstvých surovin pro vaši kuchyni a inspiraci pro přípravu nových receptů.

Myslete i na svoje okolí

Na zahradě nejste nikdy sami – myslete na to i při jejím zařizování. Zhotovení budky nebo krmítka pro ptáky je otázkou pár hodin práce a přiláká do vaší zahrady radostný zpěv těchto čiperných tvorů. Nezapomínejte ani na misky s vodou, z nichž se budou moci zvířata napít.

Jezírko s lekníny jako ozdoba zahrady

Malé zahradní jezírko určitě přiláká pár žab, které během jarních a letních večerů vytvoří na vaší zahradě překvapivě příjemnou zvukovou kulisu. Výsadba vhodných druhů barevných květin zase poskytne prostor mnohým druhům pestrobarevných motýlů.

Kousek vašeho světa

Vaše zahrada je skvělým místem na vyjádření vaší jedinečné osobnosti. Vytvořte si na terase malý kousek svého světa a ozdobte ho tím, co vás vystihuje. Rádi fotografujete nebo malujete? Vsaďte na odiv vaše fotografie či obrazy v elegantních dřevěných rámech. Máte rádi vodní sporty? Zavěste na stěnu vesla nebo jejich části. Když rádi jezdíte na kole, můžete si vlastnoručně vyrobit dekorace z použitých ozubených převodových kol nebo jiných součástek. Fantazii se meze nekladou, pokud se obejdete bez kýčovitých dřevěných kol z vozů rozvěšených po stěnách.

Tipy na zahradní dekorace

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 03.04.2020
Hodnocení článku:
(85.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Vermikompostér do bytu – výhody a zkušenostiVermikompostér do bytu – výhody a zkušenosti

V tomto článku se dozvíte, jak funguje vermikompostér, zda je potřebné se obávat mušik nebo zápachu, jak se postarat o dešťovky a hlavně jak s vermikompostováním začít.

Půst v minulosti a dnes: Jak vypadal půst našich prarodičů? + recept na pečeného pstruhaPůst v minulosti a dnes: Jak vypadal půst našich prarodičů? + recept na pečeného pstruha

Podle původní křesťanské tradice trvá v těchto týdnech až do Velikonoční neděle období 40denního půstu. Jak vypydala půstní jídla našich prarodičů a co si naopak během půstu překvapivě...

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.