Designové knihovny do obýváku

Knihovny představují jeden z nejoblíbenějších designových prvků v domácnosti. Můžete ji umístit do ložnice, obýváku, ale také do dětského pokoje. Knihovna odhaluje povahu rodiny. Představuje nositele sbírek knih, vzpomínek, fotografií nebo oblíbených knih. Knihovna dotváří celkový dojem dané místnosti a věci, respektive knihy v by měly být uspořádané vyváženě tak, aby byl dosažen co nejlepší vizuální dojem.

Dřevěná knihovna v obýváku

Knihy mají svoji historii v dávné minulosti. Způsob jejich ukládání do knihoven a způsob, jak je ukládáme, však zdaleka není tak starý. Knihy se odkládaly do polic bez nějakého většího smyslu. Ukládání knih do knihoven svázanou stranou ven se datuje k roku 1535 a je tomu tak proto, že se knihy začaly potiskovat i na “hřbetu”. 

Jak si však uložíme knihy, je však jen na nás. Uložit si je můžeme do policé sestavy, do regálů nebo na sólo police na stěně. To jsou standardní způsoby ukládání. V dnešní době však už najdete velké množství designových kousků nebo si jednoduše nějaký vytvoříte sami doma.

Oblíbené modely

Knihovna pro různé styly badlení

Skandinávský styl se vyznačuje zejména minimalismem, funkčností, čistotou a využíváním přírodních materiálů. V tomto duchu se nesou i knihovny. Dřevěné knihovny mají buď přírodní, nebo bílou barvu. Minimalismus a funkčnost se projevuje v tom, že skandinávské knihovny jsou většinou policové. Knihovna častokrát představuje jen jakýsi regál na knihy a kromě knih je na nich ještě pár rodinných fotek.  

Ve skandinávském stylu jsou ale časté také “výklenky” u oken, které se využívají jako místo na čtení. Pokud takové nemáte nebo to není dispozičně možné, tak si zkuste udělat knihovnu se sezením v ní – jako je na obrázku níže. 

Knihovna se sezením v skandinávském stylu

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie knihovny

Rustikální styl se zase naopak vyznačuje svou drsností a “neopracovaností” materiálu. Knihovny v tomto stylu jsou z přírodních a co nejméně opracovaných materiálů. Tento styl nabízí prostor například na masivní knihovnu. Ty jsou většinou velké. Nebo pak knihovna, která vnese do domu trochu přírody – například jako větev zavěšená na stěně. 

Knihovna v rustikálním stylu

Podle feng šuej jsou zase doporučení ani ne tak v designu, ale v tom, co knihovna obsahuje. Feng šuej doporučuje zbavit se knih, na které máte špatné vzpomínky, a vyčistit od nich knihovnu. Navrhněte si jednoduchý systém ukládání knih tak, aby uložení bylo přehledné. Knihy vždy udržujte čisté bez zbytečného prachu. Do knihovny neukládejte příliš mnoho věcí a drobností, ale vložte do ní určitě něco lesklého.  

Pokud máte malý byt, tak existuje pár triků jak umístit knihovnu a vytěžit z ní prostorově a designově co nejvíc. Umístěte knihovnu do chodby. Chodby většinou slouží jen na přechod z bodu A do bodu B a častokrát zapomínáme, že mohou mít mnohem účinnější využití. Nebo knihovnou rozdělte prostor například v garzonce nebo  jednopokojovém bytu. 

Dřevěná knihovna na oddělení místnosti 

Pár tipů jak zařídit knihovnu

- nenaplňujte každou polici knihami. Držte se zásady méně je více. Je mnoho možností, co můžete vložit do poliček. Knihovnu do obýváku můžete zaplnit fotografiemi, obrazy nebo svíčkami. Nechte knihovnu dýchat.  

- myslete “out of box”. Knihovnu v dětském pokoji také nemusíte plnit jen knihami. Může posloužit také jako úložiště pro hračky.  

- ne každá kniha se vejde do police svisle. Nechte to tak. Vyberte knihy, které se nevejdou svisle a jednoduše je na sebe poskládejte vodorovně. 

- myslete na pozadí. Pokud máte velkou knihovnu na knihy, která nemá zadní stěnu, tak myslete také na pozadí. Vytapetujte ho tak, aby dotvářelo celkový vzhled místnosti. 

Tip: Máte knihy seřazené podle abecedy? Co tak popustit uzdu fantazii a seřadit je podle barevnosti? Váš prostor nabude najednou celkem jiný barevný dojem. 

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie knihovny

Tři tipy na knihovnu lacino a rychle

Vyrobit si knihovnu svépomocí nemusí být vůbec složité. Často stačí troška kreativity, zručnosti, pár hřebíků a kladivo. Jak si vyrobit knihovnu nejjednodušeji i doma? 

Použijte krabice, například z Ikey nebo jakékoliv podobné, jaké máte doma. Můžete je natřít nebo polepit. Spojte je kancelářskými svorkami a knihovna na míru je hotová. 

Knihovna do obýváku svépomocí

Máte na zahradě starý žebřík a desky? Není nic lehčího jak udělat knihovnu. Na zkrášlení můžete také použít barvy. Kreativitě se hranice nekladou a dřevěná knihovna je na světě! 

Doma vyrobená knihovna z žebříku

Pokud máte přístup k paletám, tak tento nápad je určený právě vám. Jednoduše je naskládejte na sebe a základy knihovny jsou postavené. Pokud máte víc času, tak je také můžete opracovat a natřít barvou. A asi nejjednodušší způsob, jak vyrobit knihovnu doma, zabere opravdu málo času. 

Knihovna z euro palet

Oblíbené modely

Netradiční knihovny

Knihoven je opravdu mnoho. Ať už obyčejné policové, velké masivní nebo přírodní dřevěné, na výběr je skutečně široká paleta. Na závěr článku přinášíme pár fotek netradičních knihoven, kterými se možná inspirujete a vymyslíte si knihovnu, která se bude dokonale hodit právě do vašeho interiéru. 

Knihovna jako strom  

Knihovna ve tvaru stromu

 

Knihovna jako sedadlo

Knihovna a sezení v jednom

Nerovnoměrná knihovna

Asymetrická knihovna do obýváku

Knižhovna jako housenka 

Designová knihovna ve tvaru housenky

Check knihovna 

Netradiční knihovna do bytu

Už víte, jakou knihovnu si vyberete do svého příbytku? 

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.Publikováno dne: 31.07.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý bytJak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý byt

Byt si můžete zařídit či zútulnit i bez toho, abyste investovali tisíce korun. Nabízíme vám pár tipů a triků, jak levně zařídit svůj příbytek.

Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?

Obraz oživí každou místnost v domácnosti. V obýváku nebo pracovně je obraz samozřejmostí, vyhýbat se mu však nemusíte ani v kuchyni či ložnici.

Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.

Věděli jste, že do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení? Podívejte se, podle čeho si v jednotlivých místnostech osvětlení vybírat.