Dětská vanička nebo koupací kbelík? Poradíme vám, jak koupat děťátko!

Večerní koupel patří obvykle k příjemnému zakončení dne nejen v případě dospělých, ale i dětí. Nejmenší si mohou koupání užít a pro rodiče se z něho může stát oblíbený rituál. 

Nejlepší dětská vanička

Pokud vás zajímá, co všechno ke koupání potřebujete, podle čeho si nádobu na koupání vybrat i to, jak dítě správně koupat, neváhejte a čtěte dál.

Vanička, nebo kbelík?

Při koupání dítěte máte více možností. V nabídce je koupací kbelík, malá nebo velká dětská vanička, ale také umyvadlo nebo klasická vana. Prvorodičky, které ještě nemají zkušenosti, mají z koupání novorozence často obavy. Otázky typu „co všechno ke koupání potřebuji?" nebo „v čem budu dítě koupat?" je třeba si zodpovědět před samotným porodem. Nejčastěji se rozhodují mezi dětskou vaničkou a tummy tub, neboli koupacím kbelíkem. Každá z těchto alternativ má svoje výhody.

Oblíbené vaničky a kbelíky na koupání

Jakou vaničku pro batole?

Vanička na koupání novorozence patří k základní koupací výbavičce. V nabídce je několik typů – dětská vanička s lehátkem, dětská vanička s podložkou či dětská vanička s přebalovacím pultem. Všechny z nich jsou velmi praktické. Vzhledem k tomu, že děťátku je třeba dát po koupání plenku, je třeba ho někam položit. Podložka zase zabezpečuje, aby děťátko při koupání nesklouzlo a nezranilo se.

Koupání v kyblíku

Vaničky jsou obvykle mírně anatomicky tvarované, některé obsahují zátku na vypouštění vody, ty klasické mají i prostor na odkládání umývací emulze nebo žínky. Jiné vaničky mají zase protiskluzovou úpravu, která je důležitá pro bezpečnost dítěte. K dispozici je také nafukovací vanička, která se snadno uskladňuje a je vhodná i na cestování. Její součástí obvykle bývá nafukovací lehátko. Dětská vanička s teploměrem obsahuje tepelný pásek, který pomůže mamince lépe změřit vhodnou teplotu vody na koupání.

Koupání ve vaničce

Před koupí vaničky je nutné si pořádně rozmyslet, jaký prostor na ni budete mít, nebo to, kde ji chcete používat. Dětskou anatomickou vaničku můžete používat ve vaně, sprchovém koutě na kuchyňském stole. Z praktických důvodů si můžete opatřit vaničku pro děťátko se stojanem. Díky němu si ji můžete postavit prakticky kamkoliv. Pokud máte koupelnu pouze se sprchovým koutem a chcete, aby se vaše dítě cítilo při umývání pohodlně, dobrou volbou je i dětská vanička do sprchového koutu. Ta je, s ohledem na její tvarování, určená pro deti od 15 do 36 měsíců.

Jak správně postupovat při koupání ve vaničce?

Koupání by mělo být radostnou událostí pro rodiče i dítě. Přestože je vyvrcholením dne, dítě není nutné koupat každý den, stačí každý druhý. Zvýšenou pozornost věnujte zadečku a oblasti okolo plenek, právě tam se totiž mohou objevovat zapařeniny.

Teplota vody u novorozenců má být 36–37 ˚C, postupně ji můžete snižovat, ve věku kolem 6. měsíce se teplota může pohybovat kolem 30 ˚C. V místnosti by přitom mělo být 22 až 24 ˚C. Výška vody by měla být několik prstů ode dna. Děťátko je nutné koupat 5 až 7 minut se šetrnými přípravky s obsahem hydratační složky, vlásky stačí umývat jednou za týden. Při koupání můžete použít dětskou pěnu do koupele, která by měla být bez obsahu mýdla a neměla by dráždit oči. Používejte žínky – jednu na tvář a druhou na tělo.

Kvalitní dětská vanička

Před koupáním si připravte místo na převlečení a přebalení děťátka, osušku, žínky, čistou plenku, mast proti zapařeninám i kosmetiku na ošetření dětské pokožky. Nezapomeňte ani na kartáč na vlasy a vatové tyčinky. Po vysvlečení a očistění zadečku od nečistot ponořte dítě do vody. Drobka chyťte levou rukou za levou ruku pod zády, pravou ho držte za levé stehno. Po umytí děťátko položte na připravené místo, poutírejte ho a rychle zabalte, aby neprochladlo. Následně ho pomasírujte dětským olejíčkem vhodným po koupeli, vyčistěte ouška, přebalte a oblečte. Nezapomeňte pořádně osušit a ošetřit podkolení a místa s kožními záhyby, aby se netvořily zapařeniny. Jako poslední učešte vlásky.

Koupání novorozence ve kbelíku

Skvělou variantou na koupání je také koupací kbelík. Malé děti se v něm cítí jako v maminčině bříšku. Vyhovuje jim malý prostor, cítí se v něm bezpečně. Koupací kbelík má protiskluzovou spodní část a zakřivené dno, vhodné je pro děti do 6 měsíců. Při koupání je potřebné mít v kbelíku dostatek vody, ponořené by dítě mělo být až po ramena. V kbelíku jsou děti, podobně jako v děloze, v klubku, je nutné jim však držet hlavičku. Pokud se dítě dotýká nohama nebo zadečkem dna nebo se od něho dokonce odráží, musíte přidat víc vody, aby bylo nadnášené.

Koupání dítěte v kyblíku

Voda v kbelíku chladne pomaleji, teplá voda napomáhá v případě bolesti bříška k úlevě. Na postavení kbelíku potřebujete méně prostoru než v případě vaničky, můžete si ho dát dostatečně vysoko, abyste bez problémů dosáhli na dítě a netrpěla tím vaše páteř. Koupání v tummy tub je zcela bezpečné, je třeba však zvolit kbelík přímo na tento účel, ne klasický domácí kbelík. Výhodou koupacího kbelíku je také úspornost, protože na jednu koupel postačí 1,3 litru vody.

Problémem při koupeli v kbelíku může možná být trochu to, že se nedostanete ke všem částem tělíčka tak pohodlně jako ve vaničce a délka používání kbelíku je relativně výrazně omezená. Koupání novorozence v „kbelíku“ je však pro dítě příjemnou připomínkou prostředí dělohy. A rodiče budou díky této jednoduché vychytávce v rámci péče o svoji ratolest o jeden nevšední zážitek bohatší.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...Publikováno dne: 25.03.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat dětský fusak do kočárku nebo autosedačky? Nejlepší jsou z ovčí vlny a s kožešinkouJak vybrat dětský fusak do kočárku nebo autosedačky? Nejlepší jsou z ovčí vlny a s kožešinkou

Nejlepší odsávačka mléka je elektrická. Recenze chválí AventNejlepší odsávačka mléka je elektrická. Recenze chválí Avent

Mnohé maminky dobře vědí, že s kojením se pojí i takové zařízení, jakým je odsávačka mléka. Stane se pro vás pomocníkem k nezaplacení. Jak si vybrat tu správnou? Jsou lepší ruční, nebo...

Dětský kolotoč nad postýlkou se světlem či projektorem? Recenze chválí Fisher Price a ChiccoDětský kolotoč nad postýlkou se světlem či projektorem? Recenze chválí Fisher Price a Chicco

Dětský kolotoč upoutá pozornost vašeho dítěte a jemná melodie ho příjemně uklidní. Proč kolotoč nad postýlku zavěsit a jak ho správně vybrat?