Co je to diagnostika potravin a jak si vybrat ten nejlepší přístroj?

Jste si jistí, že víte, jaké ovoce a zeleninu kupujete? Mnohé potravinové testy prokázaly, že dokonce ani některé plodiny s nálepkou BIO na tom nejsou z hlediska obsahu dusičnanů právě dobře.

Diagnostika nitrátů v zelenině

Dnes už ale existují přístroje, kterými můžete parametry potravin jednoduše zkontrolovat i doma. Prozradíme vám, s čím vám takový přístroj pomůže a pro koho je určený.

Co jsou dusičnany a proč jsou nebezpečné

Dusičnany a dusitany (není to to samé) jsou soli kyseliny dusičné, resp. dusité, které se vyskytují ve vzduchu, v půdě a ve vodě. V malé míře našemu tělu neškodí, avšak ovoce, zelenina a zemědělské plodiny je z vody a půdy absorbují. Z důvodu nárůstu objemu zemědělské produkce se rozšířilo také intenzívní využívání umělých hnojiv. Právě ty jsou zodpovědné za to, že za posledních 50 let se zvýšil obsah dusičnanů a dusitanů v zelenině až 20násobně.

Nebezpečnost dusitanů spočívá v tom, že v těle mohou reagovat s aminokyselinami, čehož výsledkem jsou látky zvané nitrozaminy, které mají karcinogenní, mutagenní a teratogenní (poškozující plod) účinky.

Kojencům do věku cca 4 měsíců hrozí při vstřebání dusitanů do krve methemoglobinemie, t. j. stav, kdy hemoglobin v krvi není schopný přenášet kyslík. Je to důsledek nevyvinutého enzymového systému v jejich malém těle.

Zdroje dusičnanů a dusitanů

Ze zeleniny mají nejvyšší obsah těchto látek salát, špenát, ředkvička, celer a kukuřice (nad 1 000 mg/kg). Lépe jsou na tom zelí, kapusta, květák, baklažán, petržel, mrkev, brokolice, česnek a brambory. Nejnižší obsah mezi zeleninou má růžičková kapusta, cibule, rajčata, hrách, chřest nebo okurky (obvykle pod 250 mg/kg).

Salát ze špenátu, kukuřice a ředkvičky

Co se týká ovoce, vyšší hodnoty vykazují obvykle jahody, banány a melouny.

Kromě toho však tyto látky najdete také v masných výrobcích a uzeninách, sýrech a rybách, do kterých se přidávají formou dusitanových solí (tzv. rychlosůl). Tyto soli udrží výrobky déle čerstvé a zejména zachovají jejich příjemnou růžovou barvu – např. takto neošetřená domácí šunka vám vybledne a vydrží pouze pár dní.

Dusitan sodný a draselný poznáte na obalu výrobku podle označení E 250 a E 249, dusičnan sodný a draselný má označení E 251 a E 252. Nejvyšší přípustná denní dávka těchto látek je 3,5 mg na každý kg tělesné hmotnosti.

Sůl s obsahem dusitanů

Diagnostika potravin kapesním přístrojem

Nemusíte každé rajče posílat do zkušební laboratoře – malou revoluci v tomto směru totiž způsobily kapesní diagnostické přístroje Greentest.

Jak funguje měření

Přístroj měří vodivost v potravině pomocí dvou elektrod. Vodivost je závislá na obsahu iontů, přičemž právě 98 % iontů tvoří dusičnany. Elektrody jsou umístěné na kovové sondě, která se při měření zapíchne do potraviny. Měření trvá 3 sekundy a jeho výsledky se mohou lišit i v závislosti na místě, kam zapíchnete sondu. Největší koncentrace dusičnanů je v horní a spodní části zeleniny a také v oblasti semen.

Diagnostika potravin Greentest pracuje s přesností 77,5 %, což je na domácí orientační měření dostačující.

Výbava přístroje

Přístroje Greentest mají kapesní rozměry a jsou vybavené barevným dotykovým displejem. Před měřením si pomocí něho nastavíte druh kontrolované potraviny a přístroj vám potom zobrazí kromě množství naměřených dusičnanů také informaci, zda je množství těchto látek vzhledem k jejímu druhu ještě v normě.

Použití Greentestu v krocích

Měření radiace

Pokud vás zajímá pokročilá diagnostika potravin, přístroj Greentest vyšší modelové řady vám nabídne možnost změřit množství radiace v potravině nebo v okolním prostředí. V některých státech je totiž běžnou praxí ozařování potravin za účelem jejich konzervace, tyto procesy jsou však většinou kontrolované a usměrňované příslušnými předpisy. Ozařování není zakázané ani pro potraviny prodávané na Slovensku.

Měření tvrdosti vody

Do výbavy některých přístrojů Greentest patří i funkce vyhodnocování tvrdosti vody. Ta vám napoví, zda je nutné používat změkčující přípravky na vodu do kávovaru, pračky nebo žehličky.

Čerstvost masa a ryb

Kromě těchto přístrojů najdete v e-shopech i kapesní analyzátory čerstvosti masa a ryb. Ty vyhodnocují množství bakterií prostřednictvím pachové sondy ve spolupráci s aplikací ve smartphonu. Tyto analyzátory ocení i milovníci ryb a mořských plodů, protože právě u nich se vyskytují problémy s čerstvostí nejčastěji.

Pro koho jsou diagnostické přístroje na potraviny určené?

Protože uvedené látky jsou rizikové zejména pro menší děti a pro těhotné ženy, diagnostické přístroje na potraviny by neměly chybět v domácnosti každé pečlivé (případně budoucí) maminky. Také ho využijete, pokud dbáte o zdravý životní styl a snažíte se konzumovat pouze zdravé potraviny. Pokud jste majitelem restaurace, poskytovatelům stravovacích služeb nebo distributorem potravin, určitě oceníte možnost rychle orientačně posoudit kvalitu produktů od vašich dodavatelů.

No a pokud jste lokálním pěstitelem zeleniny a ovoce, díky diagnostickému přístroji můžete sebe i vaše zákazníky přesvědčit, že vaše produkty jsou zdraví skutečně neškodné.

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...Publikováno dne: 20.07.2020
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na deskuJaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na desku

Při zařizování koupelny je třeba myslet na mnoho věcí – sprcha, toaleta nebo kvalitní umyvadlo. Umyvadlo se skříňkou, zapuštěné umyvadlo, umyvadlo na desku? My vám poradíme, jak si...

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...