Hučení pračky nejen při ždímání. Výměna ložiska odstraní divné zvuky

Určitě to znáte – týden před výplatou, věci špinavé a pračka vrže, vydává divné zvuky a vy začínáte tušit, že dlouho už fungovat nebude. Ne každá porucha pračky je však tak vážná, abyste si museli koupit novou.

Oprava pračky

Seznámíme vás s příčinami těch nejčastějších a poradíme, jak je vyřešit.

Cizí těleso v prací vaně

Není to nic neobvyklého – různé mince, knoflíky, sponky, či dokonce klíče zapomenuté v kapse se jednoduše mohou dostat do prostoru mezi prací buben a prací vanu (prostor kolem bubnu). Nejčastěji se tam dostanou mezerou mezi těsnicí manžetou a bubnem, případně propadnou skrz otvory bubnu samotného.

Takovýto předmět se potom může při otáčení bubnu vzpříčit a vydávat při dalším otáčení nepříjemné zvuky. Navíc mnohé modely moderních praček mají prací vanu z plastu, kterou může toto těleso poškodit, či dokonce proděravět. Dávejte si proto pozor, když budete cizí předmět z tohoto prostoru vybírat.

V bubnech svrchu plněných praček najdete odnímatelný plastový kryt, pod kterým se nachází servisní otvor. Skrz ten si můžete jednoduše zkontrolovat, zda pod buben nějaký cizí předmět nespadl, případně také to, jaký je stav ohřívacího tělesa.

Opotřebovaná ložiska bubnu

Poznáte je tak, že pračka hučí při ždímání – jde o výrazný a tupý zvuk v nižší části frekvenčního spektra, případně podle ostrého pískání. V případě výraznějšího opotřebení se může objevit i vrzání bubnu pračky. Za tyto zvuky však může být zodpovědný také uvolněný buben na pračce.

Při běžném praní se to zpočátku nemusí projevit, protože pračka pracuje s nižšími otáčkami. Pokažená ložiska na pračce však pravděpodobně ještě vydrží cca rok provozu, potom už hrozí jejich poškození a znemožnění dalšího praní.

Buben pračky

Výměna ložiska na pračce je náročnější servisní úkon, který se často neprovádí na místě (u vás doma), ale v opravárenské dílně. Z toho důvodu je jeho cena vyšší, proto byste měli zvážit, zda se vám tento servisní zákrok v případě velmi staré pračky vyplatí.

Pračka při odstřeďování bouchá

Prádlo v pracím bubnu nikdy není rozložené rovnoměrně. Důsledkem toho je, že buben není vyvážený a při vysokých otáčkách během ždímání tedy skáče ze strany na stranu.

Aby se zabránilo pohybu pračky, jsou v jejích útrobách osazená závaží a samotná prací vana, v níž se buben otáčí, je zavěšená na několika pružinách, které nadměrný pohyb bubnu do určité míry tlumí. Pokud se jedna z pružin nebo některé ze závaží uvolní, může se to projevit právě tupým boucháním při odstřeďování.

Další příčinou může být přetížení pračky (příliš velké množství těžkého prádla v pracím bubnu).

Nadměrný hluk při vypouštění

Vypouštěcí čerpadlo patří mezi ty hlučnější komponenty každé pračky. Tato čerpadla jsou nastavená tak, aby běžela určitou dobu nasucho i po vypuštění vody z bubnu. Toto opatření má za cíl dostat z bubnu všechnu vodu včetně té, která se postupně uvolňuje při ždímání.

Z toho důvodu tedy vypouštěcí čerpadlo mění intenzitu svojí hlučnosti v závislosti na množství přečerpávané vody. Je to běžný provozní stav, který zpravidla nesignalizuje poruchu.

Buben se netočí

Když slyšíte, jak se točí elektromotor pračky, ale buben se nehýbe, může jít o uvolněný nebo roztržený klínový řemen (ten spojuje motor s bubnem). Prvními příznaky uvolněného řemene může být to, že pračka píská při ždímání ve vysokých otáčkách.

Někdy stačí řemen došponovat, jindy pomůže až jeho výměna. Pokud má řemen na povrchu praskliny, rovnou ho vyměňte za nový – je to totiž předzvěst jeho blížícího se konce. Pračky s přímým pohonem bubnu (tzv. direct drive) tento problém obchází, protože motor se v nich nachází přímo za bubnem a je s ním pevně spojený hřídelí.

Ukončení pracího programu

Pokud se netočí buben ani motor, pravděpodobně jde o poruchu motoru, případně řídící elektroniky. Starší modely praček byly osazené motory s uhlíky – právě ty se po čase opotřebovaly a motor kvůli nim přestal fungovat. Uhlíky jsou poměrně levným náhradním dílem, v motorech moderních praček je však už zpravidla nenajdete – v nich se mění celý motor, resp. deska řídící elektroniky.

Pračka nevypouští vodu

Pokud pračka doprala, ale stále v ní zůstává voda, pravděpodobně je ucpaný odtokový filtr. Řešením je jeho vyčištění.

Najdete ho za malými výklopnými dvířky v levém nebo pravém dolním rohu na přední straně pračky. Některé modely praček ho mají skryté za spodním krytem. Po odklopení krytu filtr jednoduše vyšroubujete a vyčistíte pod tekoucí vodou. Nezapomeňte si však připravit malý lavor nebo plech na pečení, abyste měli do čeho zachytit vodu, která při vybírání filtru vyteče.

Při běžném praní byste měli filtr čistit cca každé 3 měsíce. V případě, že často perete svetry, deky nebo máte domácí zvířata se srstí, budete ho pravděpodobně muset čistit ještě častěji.

Pračka neohřívá vodu

Tato porucha se projevuje tak, že na prádle zůstávají skvrny i po vyprání, během praní je pračka studená nebo přeruší program.

Pokud pračka neohřívá vodu, může být poškozené vytápěcí těleso, případně na něm může být tlustá vrstva vodního kamene. Příčinou však mohou být i zbytečně vysoké dávky pracího prášku, v důsledku čehož plave ohřívací těleso v pěně a nemůže tedy vodu dokonale ohřát. Protože těleso je zkonstruované na ponoření do vody, může tato situace způsobit i jeho přehřátí a spálení.

Zkuste tedy nejdříve použít např. polovičnní dávku pracího prostředku, a pokud se situace nezlepší, zavolejte servisního technika.

Servisní technik kontroluje pračku

Prádlo není vyždímané

Nejčastější příčinou je, že v pračce se snažíte prát velké kusy prádla, případně i deky, povlečení, záclony či kabáty. Tyto textilie se v pračce skrčí do jednoho kusu a není možné je vyždímat.

Pokud vaše pračka při ždímání stávkuje, zastavte program, vytáhněte prádlo ven a ždímejte ho v menších dávkách. Velké kusy jako kabáty či záclony byste však měli dávat do čistírny.

Pračka teče

Netěsností na pračce může být hned několik. V první řadě zkontrolujte těsnění dvířek pračky, zda není zdeformované, propíchnuté nebo popraskané (u starších praček).

Často se také opotřebují těsnení na přívodní hadici, případně uvnitř pračky. Útroby pračky se postupně zanášejí vodním kamenem a kousky textilií (např. vlny). Může se tak ucpat odtokový filtr či odpadní hadice a voda si potom hledá jiné cesty, kudy bude téct. 

Oblíbené modely praček

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Simona Halásová

Jmenuji se Simona a jsem tak trochu schizofrenik. Vystudovala jsem mezinárodní vztahy, pracovala v nadnárodní korporaci, navrhla se sestrou kolekci...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.Publikováno dne: 25.07.2020
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na deskuJaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na desku

Při zařizování koupelny je třeba myslet na mnoho věcí – sprcha, toaleta nebo kvalitní umyvadlo. Umyvadlo se skříňkou, zapuštěné umyvadlo, umyvadlo na desku? My vám poradíme, jak si...

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...