Dlažby – mrazuvzdorná, protiskluzová, venkovní. Jaké máme možnosti?

Výběr vhodné dlažby je při zařizování interiérů i exteriérů často podceňovaný. Nevhodná dlažba se může po čase poškrábat, vyblednout, dokonce se mohou začít rozpadat její okraje, nebo může úplně popraskat. Její následná výměna je časově i finančně náročná.  Jak si vybrat správně? 

Mrazuvzdorná dlažba

Abyste se tomu vyhnuli, přečtěte si následujících pár odstavců, které vám pomohou se zorientovat při výběru těch správných dlaždic pro váš interiér či exteriér.

Parametry dlažeb

U dlažeb sledujte několik parametrů, které vám napovědí o vhodnosti jejich použití.

Mrazuvzdornost

Dlažbu, která není mrazuvzdorná, nesmíte použít v exteriéru, v zimě by vám totiž popraskala. Naopak, mrazuvzdornou dlažbu můžete položit do exteriéru i interiéru. Dlaždice se obvykle označují sněhovou vločkou a jejich odolnost vůči mrazu je určená jejich savostí. Pokud dlaždice totiž nasákne vodou, ta při zmrzunutí zvětší svůj objem, což způsobí, že dlaždice praskne.

Rozdělení dlaždic podle savosti:

 • Savost do 0,5 % – Dlažba je mrazuvzdorná a vhodná i do exteriéru.
 • Savost cca 0,5–3 % Dlaždice vhodné na dlažbu do interiéru a na obklady stěn v interiéru i v exteriéru.
 • Savost nad 10 % – Vhodné jen na obklady a dlažby v interiéru.

Dlažba v exteriéru

Protiskluzová odolnost

Testuje se skluzem na nakloněné rovině a dělí se do dvou skupin.

Dlaždice pro chůzi v obuvi:

 • R9 – nakloněná rovina 6 až 10°
 • R10 – nakloněná rovina 10 až 19°
 • R11 – nakloněná rovina 19 až 27°
 • R12 – nakloněná rovina 27 až 35°
 • R13 – nakloněná rovina více než 35°

Dlaždice pro prostory s chůzí naboso:

 • A – do 12° – určené pro použití na chodbách a v šatnách
 • B – do 18° – pro dažby v koupelnách, sprchách, na schodech a na okrajích bazénů
 • C – do 24° – pro schody v bazénech a pod vodou, pro šikmé okraje bazénů, startovací bloky

Dlažba v interiéru

Odolnost vůči opotřebení

Pro glazovanou dlažbu se udává jako otěruvzdornost a označuje se značkou PEI a číslem, přičemž vyšší číslo značí i vyšší odolnost.

Otěruvzdornost glazovaných dlažeb:

 • PEI 1 – Dlaždice vhodné na podlahy bez možnosti poškrábání obuví a chůzí především naboso – např. koupelny, bazény, obklady stěen atd.

 • PEI 2 – Určené pro podlahy, které nebývají vystavené znečištěné obuvi, jako např. obývací pokoje a ložnice.

 • PEI 3 – Jsou určené pro více znečišťované prostory, jako např. chodby a balkony (pozor na mrazuvzdornost).

 • PEI 4 – Používají se v silně zatěžovaných prostorech, jako kuchyně a terasy v domácnosti nebo středně zatěžované komerční prostory, jako např. chodby hotelů, kanceláře apod.

 • PEI 5 – Jsou vhodné pro místnosti s přímým vstupem z exteriéru jako předsíně a garáže, také nacházejí uplatnění v komerčních prostorech s velkým pohybem lidí (obchody, restaurace).

 • Pro neglazované dlažby se udává odolnost vůči opotřebení jako tvrdost Mohsa (podle tzv. Mohsovy stupnice tvrdosti minerálů). Má 10 stupňů, přičemž 1 je nejměkčí a 10 nejtvrdší materiál.

Materiály dlaždíc

Režné dlaždice

Bývají červenohnědé barvy a vypalují se v tunelových pecích. Jsou celé z jednolitého materiálu a barevně stejné na povrchu i uvnitř. Výhodou režných dlaždic je, že v případě mechanického poškození – odštěpení kousku dlaždice – není toto poškození příliš nápadné. Neglazované dlaždice mají totiž stejnou barvu na povrchu i uvnitř. Mají poměrně vysokou savost.

Protiskluzová dlažba do interiéru

Gresové dlaždice (spékané)

Jsou vyrobené z kamene, který je nejdříve rozdrcený na prach a následně slisovaný a dvakrát vypálený při teplotě vyšší, než se používá u keramických dlaždic. Vznikne tak homogenní a mimořádně pevný i odolný materiál. Gresové dlaždice jsou moderním trendem v segmentu dlažeb a je pro ně charakteristická velmi nízká savost a z toho vyplývající mrazuvzdornost. Dále jsou mimořádně odolné vůči otěru a vůči chemikáliím. V neglazované verzi mají vynikající protiskluzové vlastnosti. Nacházejí univerzální využití na dlažbu i obklady v interiérech i exteriérech.

Glazované dlaždice

Na rozdíl od neglazovaných dlaždic obsahují dekorační vrstvu – glazuru, která může být barevná nebo vzorovaná. Glazované dlaždice jsou klouzavější než neglazované a také je u nich důležité sledovat odolnost vůči otěru, protože glazura může být náchylná na mechanické poškození.

Pokládka dlažby v domě

Poškození glazované dlaždice je bohužel viditelné, protože po odštípnutí kousku glazury obvykle prosvítá spodní vrstva (tzv. střep), která je jiné barvy.

Spékané glazované dlaždice

Jsou vyrobené kombinací technologických postupů používaných pro gresové dlaždice a glazování. Přinášejí lákavější designové varianty oproti běžným gresovým dlaždicím, ale nedosahují úplně jejich kvalitativních vlastností.

Klinkerové dlaždice

Jsou speciálním typem cihlových dlaždic, které jsou odolné a mrazuvzdorné. Mají totiž, na rozdíl od klasických cihel, nízkou savost, což je předurčuje právě na použití jako obkladů do exteriéru. Využití nacházejí nejen na fasádách domů, ale také na obkladech schodů, jako dlaždice na terasách a zahradních chodnících. Pokud by vás lákalo použít místo nich staré cihly, které jste objevili někde u dědy na dvoře, vězte, že takový obklad by vám vydržel pouze do první zimy.

Aby dlaždice seděly

Při ukládání dlaždic je důležité, aby měly stejný nebo přibližně stejný rozměr, jinak se to projeví na různé velikosti mezer mezi nimi. Z důvodu možných odchylek při jejich výrobě je výrobci kalibrují. Kalibrace znamená zatřídění dlaždic do skupin podle jejich přibližných rozměrů. Pro konkrétní balení dlaždic je potom udaná tolerance, tj. hodnota maximální možné odchylky rozměrů.

Lepení dlažby na chodbě

Moderním designovým prvkem jsou dlaždice ukládané (téměř) bez mezer – v tomto případě nestačí použít kalibrované dlaždice, ale musíte sáhnout po tzv. dlaždicích rektifikovaných. Ty jsou zabroušené na přesně stejný rozměr bez odchylek. Ani ty však nelze ukládat těsně k sobě, ale potřebují aspoň 1 mm širokou špáru. Samozřejmě jsou dražší.

Barevná tonalita dlaždic

Podobně jako se série dlaždic liší v jednotlivých rozměrech, mohou se lišit i jejich odstíny v rámci stejné barevné varianty. Kvůli tomu každý výrobce zpravidla nabízí více variant z jedné série:

 • Bledší než ideální kus – označení A1, A2, A3
 • Tmavší než ideální kus – označení B1, B2, B3
 • Dlaždice bez rozdílu barvy – označení S0 nebo B0

Gresové dlaždice se označují po každé výrobní sérii novým číslem, tedy bledší kus může mít označení A1 až A(nekonečno) a tmavší zase B1 až B(nekonečno). Může tedy dojít k situaci, kdy bude např. série označená jako A7 mít stejný barevný odstín jako A26.

Kvalitní kamenná dlažba v zahradě

Jaký obklad si tedy vybrat pro kterou místnost?

 • Obytné místnosti – Dlažba by měla mít otěruvzdornost PEI 4 až PEI 5, také by měla mít spolu s obkladem stálou barevnost a odolnost vůči tvorbě skvrn.
 • Koupelna a WC – Tady je nutná protiskluzovost aspoň R10, otěruvzdornost PEI 2, resp. tvrdost podle Mohse 5–7 a odolnost vůči čisticím prostředkům a chemii používané v koupelnách. Vhodné jsou spékané dlažby se sivostí 0,04 %.
 • Kuchyně – Také jsou vhodné nesavé spékané dlažby, protiskluz R10 a vyšší otěruvzdornost aspoň PEI 4, případně tvrdost Mohs 5–8. Nezapomínejte ani na odolnost vůči čisticím prostředkům a chemii.
 • Předsíně a chodby – Vysoce zatěžované, proto je vhodná otěruvzdornost PEI 5, tvrdost 5–8. Vhodné jsou spékané dlažby se sivostí pod 0,1 %.
 • Technické prostory (garáž, prádelna, dílna) – Nejvyšší otěruvzdornost PEI 5, vhodné jsou spékané dlažby se savostí do 0,1 %, ale s vyšší nosností a tlouštkou střepu 7–9 mm.
 • Terasa a vnější prostory – Tady je nutná zejména mrazuvzdornost, vysoká odolnost vůči otěru PEI 5 a barevná stálost, protože vnější obklady a dlažby jsou vystavené intenzívnímu UV slunečnímu záření.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...Publikováno dne: 21.03.2019
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastější problémy s pračkou a jejich řešeníNejčastější problémy s pračkou a jejich řešení

Trh nabízí stovky různých modelů praček, které spolehlivě plní svůj účel. Ani jedna však není bez chyb. Jaké jsou nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit? Dozvíte se v našem článku.