Dobrá firma na rekonstrukci bytu? Víme, podle čeho ji vybírat!

Čeká vás plánovaná rekonstrukce bytu? Nebo jste se právě nastěhovali do nového, chcete dát všechno do pořádku a zařídit podle vašich představ? Vyberte si správné lidi, kteří váš sen přemění v realitu. Dobrá stavební firma je základní krok k úspěšné přestavbě.

Plánovaná rekonstrukce bytu

Jak si ji nebo jednotlivé řemeslníky vybrat, na co si dávat pozor a co všechno je nezbytné? Odpovědi na všechno podstatné se dozvíte v následujících řádcích.

Výběr stavební firmy

Pokud potřebujete vymalovat nebo vyspravit prasklinu na stěně, s trochou snahy to určitě zvládnete. S kompletní rekonstrukcí však přichází mnohem víc povinností a úkonů, než byste možná čekali. Výměna oken, elektroinstalace, vodoinstalace, obkládání či pokládání podlahy. V tom případě je řešením stavební firma, která se postará o všechno za vás. Ušetří vám čas i starosti. Jak si dobrou stavební firmu vybrat?

Ne vždy rozhoduje cena. V případě komplexní rekonstrukce není vždy tím nejdůležitějším. Respektive, neměla by rozhodovat. Ideální je, když si prověříte více firem a necháte vypracovat předběžné kalkulace. Poznáte přístup firmy, termíny a pochopitelně i cenu za vykonanou práci.

Důraz klaďte na reference. Je mnohem větší pravděpodobnost, že firma, která má 9/10 zákazníků spokojených, dokáže vyhovět i vašim požadavkům a splnit vaše představy. Zjistěte si informace i u známých, kteří mají s rekonstrukcí zkušenosti.

Plánování rekonstrukce

Pokud firma, tak se musí postarat o všechno. Výhodou firmy má být právě plynulost a návaznost práce. Bez toho, abyste museli čekat na elektrikáře či obkladače. Všechny podstatné papíry a úkony, jakož i nákup materiálu a podobně zajišťuje právě najatá stavební firma. V případě reklamace se obracíte na danou firmu, ne na různé dodavatele.

Ptejte se na záruku. Garance kvality je sice skvělá, ale už ze zákona je dané, aby vám firma dala určité záruky. Kromě dodržení termínu by to měla být i záruka na provedenou práci. I to je znakem solidního jednání firmy.

Smlouva o dílo nesmí chybět. Víceméně jde o formalitu. Každá seriózní firma na smlouvě trvá, protože jde o záruku i pro ni. Zároveň vám smlouva garantuje cenu rekonstrukce, na které jste se dohodli. Pochopitelně, pokud se nevyskytnou nečekané problémy.

Předělávání bytu svépomocí

Dohlížejte na kvalitu práce. jako laik zřejmě kvalitu práce odhadnete jen velmi těžko. Není proto na škodu přizvat  si „stavební dozor," klidně může jít o známého, který má ponětí o tom, jak má taková práce vypadat. V případě nespokojenosti stavební firmu informujte a žádejte náhradu nebo opravu.

Záloze se nevyhnete. Maximální záloha je 10 % z dohodnuté ceny za rekonstrukci. V rámci smlouvy je možné dohodnout se na sumě za nákup potřebného materiálu. Všechno však musí být na papíře. Kompletní sumu firme uhraďte až po kolaudaci, kterou by měla také zajistit.

Výhody a nevýhody stavební firmy

Pozitivem stavebních firem je to, že práce provádějí tzv. na klíč. Firma se postará o všechno od podlahy až po strop a vy tak nemáte žádné jiné starosti. Stejně tak firma plní vaše požadavky a v případě nespokojenosti máte garantované určité záruky. S reklamací se obracíte na jeden subjekt. Práce obvykle trvají kratší dobu a jdou plynule.

Nevýhodou firem je určitě vyšší cena za práci. I firmy mají svoje slabiny. Ne každý zaměstnanec musí být odborníkem a určitá pracovní činnost nemusí vypadat tak, jak si představujete. Firma zvládne všechno, ale obkladač nemusí být právě nejšikovnější.

Výběr řemeslníků

V případě, že proces rekonstrukce svěříte do rukou řemeslníkům, určitě ušetříte váš rozpočet. Zároveň však budete součástí celého procesu rekonstrukce intenzívněji, protože se stanete tak říkajíc asistentem. Kvalitních řemeslníků je dnes nedostatek, což může být také problém. Při výběru řemeslníků myslete na tyto věci:

Najděte ty lepší. Opět platí to co u firem. Vsaďte na reference a názory jiných zákazníků. Klidně dejte na doporučení známých.

Ochota spolupracovat. Určitě hledejte řemeslníky, kteří s vámi ochotně komunikují a reagují na vaše podněty. I tímto způsobem si člověk dělá renomé a tvoří si tím vlastní reputaci. Zároveň to vám pomáhá tvořit si obraz. Na tom následně závisí i jejich práce, protože dělají jméno jen a jen sobě. Sledujte ochotu řemeslníka.

Kde začít při předělávání bytu

Smlouva to jistí. Samozřejmě, funguje to různě, ale správně byste před začátkem práce měli mít v rukách aspoň razítko a podpis člověka, který se pracovní úkon chystá provést.

Oslovte víceré. Stejně jako v případě firem. Klidně sa může stát, že zatímco jeden vám v termínu nevyhoví, druhý ano. Také vám jeden může vyčíslit výměnu oken na 3 000 eur, jiný to dokáže o 1 000 eur levněji. Máte možnost výběru, využijte to.

Výhody a nevýhody řemeslníků

Rekonstrukce bytu vás vyjde levněji než v případě profesionální firmy. Zároveň je vyšší pravděpodobnost, že práce bude odvedená svědomitěji. Nejednou se stane, že řemeselník přidá k původnímu i něco navíc.

Rozsáhlá rekonstrukce nemovitosti

Avšak setkáte se i s mnoha nevýhodami. Jednou z věcí může být problematická reklamace, kdy je často těžké dovolat se náhrady. Ačkoliv je smlouva podepsaná, nejednou se jeden řemeslník vymlouvá na druhého a naopak. Také může být problém s plynulostí a návazností prací. Je velmi těžké sladit všechny řemeslníky v takových termínech, aby šla práce plynule.

Co má smlova o dílo obsahovat?

Důležité je, aby smlouva chránila především samotného spotřebitele, tedy vás. Bez smlouvy se do rekonstrukce ani nepoštějte. Ano, možná vám někdo navrhne, že cena tím pádem klesne o několik set eur, ale v případě nesrovnalostí si budete trhat vlasy, proč jste smlouvu neuzavřeli. Smlouva by měla obsahovat tyto body:

  • komplexní popis rekonstrukce
  • cena práce
  • cena za materiál
  • celková suma za vykonanou službu
  • termíny ukončení
  • podmínky platnosti smlouvy

Rekonstrukce svépomocí

Vždy je tu i tato možnost. Pokud si věříte, že tuto práci zvládnete sami, proč ne? Doporučujeme vám pustit se do toho jen v tom případě, kdy přesně víte, co všechno to obnáší. Pokud přeceníte svoje síly, náklady si navýšíte více než několikanásobně. Možná máte kamarády nebo rodinné příslušníky, kteří se této práci věnují a jsou ochotní s vámi do toho jít. Jen pozor, aby nenastaly zbytečné neshody.

Na závěr...

Možností, které v oblasti rekonstrukce bytu máte. je skutečně mnoho. Stavební firma, živnostníci nebo na vlastní pěst. Pokud máte možnost sehnat kvalitní řemeslníky, radíme využít tuto možnost. I když jste šikovný kutil, práce může být na vás příliš a půjde pomalu. Stavební firma je dražší možností, ale v případě kvalitních referencí je to zřejmě nejpohodlnější možnost, která na trhu je.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 04.05.2019
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home? Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home?

Inteligentní domácnost už dávno není tak drahou záležitostí. Víte, které činnosti vám smart domácnost zjednoduší, zda můžete systém nainstalovat svépomocí a jaká je nabídka těchto...

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.