Jak si vyrobit domácí vlhčené utěrky/ubrousky

Vlhčené utěrky se dnes už využívají na denní bázi. Ocení je každý jako praktickou pomůcku na čištění pokožky, povrchů i dezinfekci. O jejich oblibě svědčí i jejich dostupnost – najdete je v každé drogerii, větších potravinách, a dokonce někdy i v restauracích nebo v kanceláři.

Jak vyrobit vlhčené utěrky

Vlhčené utěrky nemusíte jen kupovat, můžete si je jednoduše vyrobit i doma, díky čemuž budete mít úplný přehled o tom, z čeho jsou vyrobené. Návod je jednoduchý a zvládne ho úplně každý.

Kupované vlhčené ubrousky pro děti i dospělé


Na co všechno se dají vlhčené ubrousky použít

Vlhčené ubrousky se vyrábějí v různých formách. Samotné ubrousky mohou být z různorodých materiálů a textilií namočených v odlišných roztocích podle toho, k jakému účelu slouží. Svoji popularitu si získaly díky tomu, že jejich použití je velmi výhodné a pohodlné – je možné si je s sebou vzít kamkoliv, a když potřebujete něco očistit, nemusíte mít po ruce mýdlo a tekoucí vodu. Existuje množství typů vlhčených utěrek, podívejme se tedy na ty nejčastěji používané.

 • Dětské vlhčené utěrky – Bez těchto utěrek si nejeden rodič nedokáže první měsíce novorozence ani představit. Dají se využít velmi univerzálně a jsou vždy po ruce. Používají se při přebalování, na ušpiněné ručičky a pokožku, po jedení na odstranění zbytků jídel z tvářičky, ale také na očištění různých dětských předmětů a hraček, které se přirozeně znečistí. Od jiných utěrek se liší složením, které musí být citlivé k dětské pokožce.
 • Vlhčené utěrky na intimní hygienu – V mnohém jsou podobné dětským ubrouskům. Jsou však určené pro dospělé na intimní hygienu. Jsou skvělou pomůckou hlavně pro dámy během menstruace, ale použít je může každý, např. při cestování. Mnohé jsou však zaměřené speciálně na ženskou hygienu a obsahují složení, které má intimním partiím navrátit rovnováhu pH. Tyto utěrky tak musí být vhodné na použití pro citlivou pokožku intimních oblastí.
 • Odličovací vlhčené utěrky – Dalším praktickým využitím vlhčených utšrek je na odličování make-upu. Jsou praktické hlavně při cestování, a pokud se chystáte strávit noc mimo domov, protože si s sebou nemusíte brát celý odličovač a tampóny. Od jiných utěrek na pokožku se liší svým složením tak, že jsou schopné poradit si s odstraňováním vrstev make-upu, přičemž pokožku nedráždí, ale zvlhčí, příp. jemně vyživují.
 • Antibakteriální vlhčené utěrky – Tento druh vlhčených ubrousků zaznamenal poptávku hlavně během pandemie. Stejně jako dezinfekční gely také ubrousky slouží na dezinfekci rukou tehdy, když jste mimo domov a nemáte přístup k vodě a mýdlu. Ubrousky se dezinfikují i předměty, např. v době koronakrize je mnozí využívali na rychlou dezinfekci klíčů, mobilu a  předmětů osobní potřeby po příchodu domů. Jejich složení je jiné v tom, že obsahuje alkohol nebo jiné dezinfekční látky, které zabíjejí 99 % bakterií.
 • Vlhčené utěrky na uklízení – Utěrky na uklízení mají široké využití. Poslouží na utírání prachu, utření podlahy, vyčištění klik a vypínačů, utření klávesnice, nábytku, knih, dokonce i na zbavení se prachu z listů rostlin. Jsou vhodné tam, kde nemáte po ruce klasickou prachovku nebo hadr, např. do kanceláří a na pracovištích. Nejsou vhodné na pokožku, mají zbavit prachu a očistit.
 • Dezinfekční vlhčené utěrky na uklízení – Podobně jako antibakteriální utěrky i tyto slouží na dezinfekci a odstranění bakterií. Rozdíl je v tom, že tyto utěrky nejsou určené na pokožku, ale na čištění různých povrchů, např. koupelen a toalet, kuchyňské linky nebo klik a vypínačů. Jsou praktické i na dezinfekci předmětů tehdy, když jeden člen rodiny trpí nakažlivým onemocněním.
 • Vlhčené utěrky pro zvířata – Jak už z názvu vyplývá, tyto utěrky jsou určené speciálně pro domácí mazlíčky. Utěrky určené pro lidi totiž nejsou bezpečné pro zvířecí pokožku, která má jiné nároky. Proto je potřebné pro zvířata kupovat jen tento druh vlhčených ubrousků. Používají se na rychlé očištění tlapek po příchodu zvenku nebo jiných částí těla podle znečištění.

Proč si vyrobit vlhčené ubrousky doma

Vlhčené ubrousky si můžete koupit v kterékoliv drogerii, což se může zdát praktičtější a jednodušší, tak proč se trápit domácí výrobou? Důvodů je několik. Pro rodiče novorozenců a dětí je určitě velmi důležité poznat, jaké ingredience obsahuje balení ubrousků. Často jsou v roztoku přimíchané i látky, které jsou rozporuplné a mohou způsobovat alergické projevy či jiné zdravotní problémy. Vlastní výrobou budete mít úplný přehled o všem, co ubrousky obsahují.

Postup výroby domácích vlhčených ubrousků

Důležitým aspektem je také ekologie. Při koupi vlhčených ubrousků kupujete také plastový obal, ve kterém jsou balené, a samotné ubrousky často obsahují plasty, aby byly pevnější a lépe držely. Tyto materiály nejsou rozložitelné a představují pro životní prostředí problém. Na výrobu domácích vlhčených utěrek se používá kuchyňská rolka, která je naopak lehce rozložitelná. Je sice pravda, že nejekologičtějším řešením by bylo nepoužívat nic jednorázového, avšak v tomto případě jde o lepší alternativu.

Dalším důvodem je ekonomická stránka. Pokud jich v domácnosti spotřebováváte větší množství, určitě víte, že náklady za vlhčené ubrousky se rychle mohou vyšplhat. Především v rodinách s malými dětmi, kde jsou náklady už beztak vysoké, je dobré sem tam ušetřit. A ušetřit se vám s domácími ubrousky určitě podaří, protože jejich výroba vás vyjde levněji. Kromě všech těchto benefitů je potřebné poznamenat i to, že výroba domácích ubrousků je rychlá a jednoduchá. Nezabere vám tak mnoho času a připravit si je můžete kdykoliv, když utěrky spotřebujete.

Příprava domácích vlhčených ubrousků vám zabere jen pár minut. Budete na ni potřebovat několik pomůcek. Na všechny druhy vlhčených utěrek budete potřebovat plastovou krabičku nebo sklenici s víkem, které budou dostatečně velké na to, aby se do nich vešla polovina kuchyňské rolky. Někteří si vytahování vlhčených ubrousků usnadňují tím, že do plastového víka vyrobí zářezy ve tvaru X, skrz který budou ubrousky vytahovat, ale není to nutností. Pokud je víko neporušené, utěrky vám nebudou vysychat.

Dále budete potřebovat kuchyňskou rolku, která musí být z kvalitního, ne tenkého recyklovaného papíru, aby se při namočení rychle nerozpustila, ale jednotlivé ubrousky držěly integritu. Jedna rolka vám vydrží na dvakrát – je potřebné ji v polovině přeříznout. Na přeříznutí používejte jen velký a dobře ostrý kuchyňský nůž, půjde to snáze. Polovinu rolky si vložte do plastové krabičky a připravte si roztok, kterým rolku zalejete. Na výběr máte z několika roztoků podle toho, na co budete vlhčené utěrky používat.

Vlhčené utěrky pro děti

Na výrobu roztoku budete potřebovat:

 • 450 ml destilované vody nebo vychlazené převařené vody (ne vodu přímo z vodovodu, protože v takovém roztoku by se rychle rozmnožily bakterie)
 • 2 PL dětského šamponu nebo sprchového gelu (díky čemuž budou moci vlhčené utěrky i čistit pokožku)
 • 1,5 PL kokosového oleje nebo olivového oleje (na hydrataci pokožky)
 • 1,5 PL dětského olejíčku

Domácí vlhčené utěrky pro děti

Všechny ingredience můžete smíchat v jedné nádobě. Voda by měla mít pokojovou teplotu nebo být mírně teplá. Kokosový olej si ohřejte, dokud nezkapalní. Po smíchání ingrediencí vložte přeřezanou rolku do připravené plastové nádoby (nezapomeňte ji dobře umýt, abyste si nezanesli bakterie) a rolku zalejte připraveným roztokem. Plastovou nádobku uzavřete víkem a nechte utěrky dobře nasáknout. Druhý den se bude dát ze středu lehce vytáhnout kartonová rolka a ze středu budete moci začít vytahovat vlhčené utěrky stejně jako z balení kupovaných utěrek.

Vlhčené utěrky na odličování

Na výrobu roztoku budete potřebovat:

 • 450 ml destilované vody nebo vychlazené převařené vody
 • 2 PL odličovače nebo micelární vody (zajistí odstranění make-upu)
 • 2 PL kokosového oleje nebo olivového oleje (na hydrataci pokožky)
 • (volitelné) pár kapek oleje s vitamínem E (který je účinný antioxidant, snižuje záněty a chrání před stárnutím pokožky)
 • (volitelné) pár kapek esenciálního oleje (který dodá vlhčeným utěrkám příjemnou vůni; vynechte v případě citlivé pokožky)

Ingredience si můžete přizpůsobit vlastním preferencím. Namísto kokosového oleje klidně použijte váš oblíbený olej, např. mandlový, jojobový, meruňkový nebo avokádový. Přidat můžete i další složky, které rádi používáte na pleť, jako aloe vera či růžovou vodu. Všechny ingredience smíchejte ve vodě pokojové teploty nebo mírně teplé vodě. Když použijete kokosový olej, před smícháním si ho rozpusťte. Kuchyňskou rolku vložte do plastové nádobky a zalejte ji roztokem. Přikryjte víkem a nechte 24 hodin stát. Druhý den vytáhněte kartonový střed a vlhčené utěrky můžete začít vytahovat ze středu.

Antibakteriální vlhčené utěrky na ruce

Na výrobu roztoku budete potřebovat:

 • 200 ml destilované vody nebo vychlazené převařené vody
 • 150 ml čistého lihu (na dezinfekci)
 • 1 ČL tekutého mýdla
 • (volitelné) pár kapek esenciálního oleje (který dodá vlhčeným utěrkám příjemnou vůni)

Všechny ingredience spolu smíchejte v jedné nádobce. Destilovaná voda by měla mít pokojovou teplotu nebo být mírně teplá. Kuchyňskou rolku vložte do plastové nádobky a zalejte ji připraveným roztokem. Zakryjte víkem a nechte stát do druhého dne. Po nasáknutí vyndejte ze středu kartonovou rolku a můžete používat.

Antibakteriální vlhčené ubrousky/utěrky

Vlhčené utěrky na uklízení

Na výrobu roztoku budete potřebovat:

 • 250 ml destilované vody nebo vychlazené převařené vody
 • 120 ml octa (dobře rozpouští nečistoty a mastnoty a poradí si i s plísněmi)
 • 1 PL saponátu na nádobí nebo jiného čisticího přípravku, když chcete ubrousky použít na specifický účel, např. přípravek na podlahy nebo přípravek na čištění dřevěného nábytku
 • pár kapek esenciálního oleje (který dodá vlhčeným utěrkám příjemnou vůni)
 • (volitelné) čistý líh (můžete přidat v případě, když chcete, aby měly utěrky dezinfekční účinek)

Všechny ingredience spolu smíchejte, voda by měla mít pokojovou teplotu nebo být mírně teplá. Po dobrém promíchání zalejte kuchyňskou rolku v plastové nádobce. Zakryjte víkem a nechte 24 hodin stát. Druhý den vytáhněte ze středu kartonovou rolku a začněte vytahovat utěrky ze středu.

Jak skladovat vlhčené utěrky

Vlhčené utěrky je potřebné uchovávat při běžné pokojové teplotě, tedy ne v extrémních teplech nebo chladu. Je potřebné mít je uskladněné v uzavíratelné nádobě, nejlépe v plastové nádobce s víkem, aby si udržely svoji vlhkost a nevysychaly. Vlhčené utěrky mohou vydržet 2–4 týdny podle toho, jak dobře je uchováváte. Pokud se do nich zanesou nečistoty, může se stát, že se v nich začne tvořit plíseň. V tom případě ubrousky ihned vyhoďte.

Eko tip

Všechny druhy vlhčených ubrousků si můžete připravit i v ekologické variantě, když místo kuchyňské rolky použijete látku. Na dětské utěrky si můžete nastříhat stejně velké čtverce osušky, na odličovací utěrky můžete použít buď také nastříhaný ručník, nebo látkové tampony. Na přípravu ubrousků na uklízení zase můžete použít staré, vynošené oblečení, které už nikomu nedarujete. Látku si nastříhejte na čtverečky 10 x 10 cm a vložte do plastové nádobky s víkem. Zalejte kterýmkoliv roztokem z předcházejících návodů podle toho, na co je potřebujete. Zbylou tekutinu vylejte a ubrousky jemně vyždímejte, aby byly vlhké, ne úplně mokré. Po použití jeh vhoďte do koše na prádlo a vyperte v pračce. Skladují se stejně jako papírové ubrousky.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 22.09.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(89.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak čistit černou baterii?Jak čistit černou baterii?

Černé dřezové baterie jsou zajímavým designovým prvkem domácnosti. Poutají na sebe pozornost a dodávají místnostem elegantní nádech. Jak je však čistit a udržovat?

Špatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných místŠpatné návyky při uklízení – čisticí přípravky a nářadí, pořadí, uklízení jen viditelných míst

Při uklízení každý hledá způsoby, jak si práci ulehčit a urychlit. Tyto různé tipy a triky nemusí být vždy správné.

Nápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obývákuNápady, jak vytvořit úložné prostory v chodbě, kuchyni, koupelně, ložnici či v obýváku

Úložných prostor není nikdy dost. Vytvořit si je můžete i z toho, co máte doma, nebo z jiných kusů nábytku, které zapadnou do vašeho interiérového designu.