Domácí zvířátka a Silvestr – jak je chránit a uklidnit při hluku?

Příchod nového roku oslavují lidé po celém světě svým způsobem. V našich končinách jsou oslavy spojené s rachotem dělbuchů a oblohu osvětlujícími ohňostroji. Zatímco pro mnohé je to příjemné a radostné zpestření oslav, pro naše domácí miláčky jde o zřejmě nejstresující den v roce.

Jak chránit domácí zvířata před hlukem během Silvestra?

Jak připravit svého psíka či kočku na silvestrovský hluk a jak se dá bojázlivému zvířeti co nejlépe pomoci? V tomto článku vám prozradíme ty nejlepší tipy.

Jaké známky strachu vykazuje zvíře na Silvestra?

Z domácích miláčků na hluk petard nejcitlivěji reagují psi a kočky, ale ve stresu mohou být také další zvířatá jako králíci či mořská prasátka. Zatímco jedna si zvýšenou hlučnost jen uvědomují, další zvířata reagují doslova panikou. Psi a kočky mají mnohem citlivější sluch než lidé, proto také reagují obzvlášť citlivě na hluk, hlavně když se nacházejí blízko zdroje.

Zatímco králíci ve strachu znehybní, psi a kočky reagují různě – pohybují se po bytě, vydávají zvuky (kňučí/mňoukají), mohou se třást, pomočovat, zvracet i dostat průjem. Není neobvyklé, že zalezou do tmavého kouta nebo si hledají co nejbezpečnější úkryt. Pokud mají přístup na zahradu, stane se, že ve stresu utečou. Někteří psi a kočky ve strachu slintají, jsou podráždění a v panice mohou pohryzat, poškrábat a zničit nejen nábytek.

Na půlnoční rachot se předem připravte

Už před samotným silvestrovským večerem můžete udělat několik opatření, která vám a vašim domácím miláčkům pomohou tuto dobu zvládnout lépe.

Jak uklidnit vystrašené zvíře během silvestrovského hluku?

Těmito kroky se na to můžete připravit postupně:

Pár týdnů před Silvestrem:

  • Ujistěte se, že váš pes nebo kočka mají čip, který je řádně zaregistrovaný a/nebo mají na obojku štítek s vašimi kontaktními informacemi jako jsou telefonní číslo nebo adresa. Pokud zvíře během silvestrovské noci uteče, s čipem a štítkem bude jeho návrat domů jednodušší.
  • Před plánováním silvestrovských oslav berte do úvahy, jak náročný den to je pro vašeho domácího miláčka. Neznamená to, že Silvestr musíte strávit na samotě v lese, ale přece jen, když bydlíte v centru, kde bude noc zaručeně rušná a vaše zvíře reaguje obzvlášť citlivě, není na škodu místo oslav zvážit.
  • Jak po loňských zkušenostech víte, že váš domácí miláček zvládá Silvestr velmi těžko, zachvacuje ho panika a má trávicí problémy, poraďte se se svým veterinářem. Pomoci může předepsání sedativ, která zvíře dokážou uklidnit, mírně utlumit a možná silvestrovskou noc v klidu prospat.

Pár dní před Silvestrem:

  • Váš psík nebo kočka by na Silvestra měli mít pocit bezpečí a najít místo, kde se mohou ukrýt, kam nedoléhá světlo vybuchujících ohňostrojů a kde je aspoň relativně ticho. To by mělo být vaší úlohou pár dní před Silvestrem, kdy je vhodné v tiché místnosti připravit zvířeti pelech, deku, přinést oblíbené hračky a nějaké pamlsky.
  • Když máte psíka na zahradě, ubezpečte se, že nemůže utéct. V tento stresující večer bude potřebovat skrýš, a proto i těm domácím miláčkům, kteří zůstávají venku, připravte teplý úkryt aspoň v garáži.

Na Silvestra:

  • V den Silvestra vystihněte čas, kdy ještě nepropuklo petardové šílenství, a vezměte svého psíka na delší procházku. Psíkovi to pomůže uvolnit se, vybít energii a do jisté míry unavit, díky čemuž možná večer lépe usne. Samozřejmostí musí být vodítko, jinak by kvůli případným předčasným výbuchům mohl utéct.
  • Podobně je to s kočkami. Pokud je berete na procházku, také to udělejte dopoledne, ale pomůžou i různé hry, chytání hračky na provazu, trošku nahánění a běhání s odměnou.
  • Podvečer pozatahujte závěsy, spusťte rolety, zavřete okna a navoďte v domě příjemnou, klidnou atmosféru. Zvířeti nemusíte věnovat speciální pozornost, protože i ono vycítí, že se něco děje, a bude na to následně reagovat.
  • Pokud po konzultaci s veterinářem víte, že váš pes či kočka budou potřebovat sedativa, podejte jim je podle pokynů veterináře.

Takto dokážete vystresovanému zvířeti nejvíc pomoci

Když je silvestrovská noc už v plném proudu a do vašeho bytu stále proniká hlasitý rachot petard, pokuste se okna víc izolovat hrubšími materiály, například překrytím kartóny nebo dekami. Ujistěte se, že je váš pes nebo kočka v pořádku. Některá zvířata uvítají pohlazení a úkryt v náručí majitele, jiná si raději zalezou do pelechu, skrýše nebo v případě koček do krabice. Dbejte na to, aby váš domácí miláček dostal právě to, co potřebuje.

Co dělat, když se pejsek nebo kočka bojí ohňostrojů a petard?

Zvířeti nejvíc pomůže, když zůstanete klidní a nepřenesete svoje obavy na zvíře. Zkuste ho svým chováním uklidnit a odvést pozornost na hru nebo pamlsek. Určitě to ale se stravou nepřehánějte, protože stres u zvířat se spojuje i s trávicími těžkostmi a nechutenstvím. Svoje emoce držte pod kontrolou hlavně tehdy, když se zvíře začne chovat hyperaktivně a pobíhat po celém domě. Rozhodně nekřičte a zvíře netrestejte, to by mohlo situaci jen zhoršit.

Se svým domácím miláčkem zůstávejte po celou dobu v kontaktu, nezavírejte ho samotného do izolované tmavé místnosti. Už to, že jste s ním a že jste klidní, působí na zvíře uklidňujíce. Vyhněte se i přehnanému hýčkání a uklidňování, kvůli kterému dáte zvířeti najevo, že jeho obavy a stres jsou odůvodněné.

Na koho se obrátit, když vám domácí miláček uteče?

Při hledání zatoulaného zvířete máte několik možností. Můžete se obrátit na místní policejní sbor, městskou policii, ale také na místní útulky a karantény, kde odchycená zvířata většinou končí. V době sociálních sítí velmi účinně funguje i sdílení zpráv o ztraceném zvířeti mezi přáteli a na stránkách obce, ve které se zvíře zatoulalo. Nepodceňujte důležitost čipu a štítku s kontaktními informacemi, které návrat vašeho domácího miláčka několikanásobně urychlí.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.Publikováno dne: 19.12.2022
Hodnocení článku:
(88.8%)

V této kategorii najdete i:

Jak odnaučit psa štěkat v noci, když je sám doma, na lidi a jiné psy. Jsou obojky proti štěkání účinné?Jak odnaučit psa štěkat v noci, když je sám doma, na lidi a jiné psy. Jsou obojky proti štěkání účinné?

Jak skutečně odnaučit psa nadměrně štěkat? Dá se spolehnout na obojky proti štěkání, nebo poznáme účinnější metody?

Jak zařídit klícku pro chov fretky, cena, potrava, zápach. Kolika let se dožívá fretka?Jak zařídit klícku pro chov fretky, cena, potrava, zápach. Kolika let se dožívá fretka?

Fretka může svým chováním a potřebami zaskočit začínajícího chovatele. V tomto článku se dozvíte základní informace o chovu fretky i to, s čím je třeba předem počítat.

Kvalitní krmivo pro kočky nabízí Royal Canin, Whiskas, Purina i Carnilove – test, recenze, cenaKvalitní krmivo pro kočky nabízí Royal Canin, Whiskas, Purina i Carnilove – test, recenze, cena

Také kočky mají určité nároky na potravu. Potřebují vyváženou stravu prospěšnou jejich zdraví. Víte, které krmivo je pro vaši kočku nejvhodnější?