Nejlepší doplňkové/vrchní matrace Dormeo s paměťovou pěnou – recenze

Spánek je neoddělitelnou součástí našeho života. Ve velkém ovlivňuje naše zdraví, psychické i fyzické. Proto je nezbytné, abyste si během noci nebo i přes den pořádně odpočinuli a načerpali síly do nového dne. Na kvalitu spánku působí více faktorů. Jedním z nich je i to, na čem spíte, čili kvalita postele, ložní prádlo a matrace, o které vám povíme něco víc v tomto článku. Nejde o klasickou matraci, ale o doplňkové matrace.

Jak vybrat doplňkovou matraci

Vrchní matrace, doplňková matrace nebo topper slouží na ochranu vašeho zdraví a používá se i z hygienických důvodů. Dokonce může zmírňovat příznaky alergie a astmatu. Hledáte vhodné doplňkové matrace a nevíte, jak na to? V tomto článku se vám pokusíme co nejpodrobněji vysvětlit postup. Shrneme vám výhody a nevýhody doplňkových matrací od značky Dormeo a v případě, že by vás nezaujaly, tak máme pro vás i další alternativy. Každý totiž preferuje něco jiného, takže zde najdete různé tipy, z nichž si budete moci vybrat to pravé pro vás.

Oblíbené doplňkové matrace


Vlastnosti doplňkových matrací

Proč jsou doplňkové matrace tak dobré a proč se vyplatí si je obstarat? V první řadě je to tehdy, když nemáte kvalitní základní matraci, máte ji proleželou nebo vám nevyhovuje její tvrdost. Zároveň ještě nechcete investovat do úplně nové matrace, takže vám může postačit jen doplňková matrace. Doplňkové matrace, jak to už z jejich názvu vyplývá, doplňují tu základní matraci, která nemusí dobře působit na vaše zdraví a kvalitu spánku. U doplňkových matrací si můžete vybírat z různých cenových kategorií a podle toho mohou mít různé vlastnosti. Pojďme konkrétně k doplňkovým matracím Dormeo a vlastnostem, které podporují zdravý spánek.

Vlastnosti matrací Dormeo

Abyste si vybrali matraci, která vám bude nejvíc vyhovovat a bude přesně podle vašich představ, tak značka Dormeo vyvinula množství vychytávek a zakomponovala materiály, díky kterým mají matrace speciální vlastnosti a zvyšuje to jejich kvalitu. Jednou z nich je i ochranná vrstva CleanEffect, která je zakomponovaná do vnější látky doplňkové matrace. Díky ní je chráněná před vznikem zápachu, plísní, bakteriemi a roztoči. Je jednodušší ji udržovat čistou a voňavou. O cirkulaci vzduchu ve spodní části matrace se stará vrstva 3D Airmesh, díky které je povrch suchý a svěží. Ochranná vrstva Essential dokáže matraci ochránit před roztoči, houbami, bakteriemi bez použití chemikálií, které by mohly být pro vaše tělo škodlivé.

Další z oblíbených vlastností těchto doplňkových matrací je paměťová pěna Ecocell. U tvrdých matrací je problém to, že se nepřizpůsobí tvaru těla, tím pádem není páteř vyrovnaná. V případě paměťové pěny vytváří matrace oporu pro páteř, takže se vyhnete bolestem a necítíte se ráno „polámaně“. Paměťová pěna vytváří elastický povrch s trojrozměrnou buňkovou strukturou. S tím se pojí i individuální opora různým částem těla, díky čemuž se matrace úplně přizpůsobí vašemu tělu. Rozděluje se do tří částí – zóna pro hlavu a krk (jemně je masíruje), zóna beder (tvoří oporu a ulevuje páteři tím, že zmírňuje tlak) a zóna chodidel (vzduchová průdušnost a opora).

Matrace obsahují také vlákna Tencel, která jsou hypoalergenní a vyrobená z eukalyptů. Tím, že jsou přírodního původu, tak nedráždí pokožku a jsou hladká na dotyk. Nedrží se v nich vlhkost, takže se nevytvářejí žádné plísně ani bakterie. Ochranná vrstva Silver Plus byla vyvinutá pro zvýšení hygieny v matracích. Protože na ní denně člověk stráví několik hodin, potí se, tak se vytváří ideální prostředí pro množení mikroorganismů. Vrstva Silver Plus chrání matraci před všemi těmito mikroorganismy, zachovává matraci čistou, voňavou a chrání ji před roztoči.

S doplňkovými matracemi je možné i cestovat, takže když trpíte citlivostí na kvalitu matrací a působí to i na váš spánek, určitě byste si ji měli s sebou sbalit, pokud cestujete autem. Proto mají některé matrace dva praktické popruhy, které matraci udrží složenou. Nemusíte se proto bát, že by se vám rozmotala. Také se s ní mnohem jednodušeji manipuluje a nezabírá tolik místa.

Doplňková/vrchní matrace

Výhody a nevýhody doplňkových matrací

Doplňkové matrace nemusí být pro každého, ale pokud jste nad její koupí přemýšleli nebo nejste spokojení s kvalitou vašeho spánku na aktuální matraci, tak byste to mohli aspoň zvážit. Abychom vám to rozhodování trošku ulehčili, máme pro vás shrnutí všech výhod a nevýhod doplňkových matrací. Opět platí – to, co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat dalšímu, takže je třeba na to při rozhodování myslet. Výhody doplňkových matrací jsou tyto:

 • Ochrana zdraví – chrání vaši páteř, podporují zdravý spánek a zároveň se v ní nedrží plísně, bakterie a roztoči, takže jsou vhodné i pro alergiky.
 • Přizpůsobení teploty – doplňkové matrace jsou navržené tak, aby během spánku regulovaly teplotu. V létě vás budou příjemně chladit a v zimě vás dokážou během celé noci udržet v teple.
 • Speciální vlastnosti a úpravy – ať už je to paměťová pěna, nebo mikrovlákna s antibakteriálními vlastnostmi, tyto matrace mají vylepšení, díky kterým je spánek pohodlnější a umožňují i jednodušší ošetřování. Nemusíte je dávat pravidelně větrat a přesto budou stále voňavé.
 • Jednoduchá manipulace – tento typ matrací můžete různě přenášet, přesouvat a v případě cestování autem s ním můžete vyrazit na dovolenou. Je skladná, a když má popruhy, tak je manipulace s ní ještě jednodušší.
 • Nižší cena – pokud si ještě nechcete kupovat novou matraci, do které byste museli investovat stovky eur, tak to stačí vyřešit právě doplňkovou matrací. Její cena je výrazně nižší.
 • Údržba – nejen doplňkové matrace Dormeo, ale i matrace od jiných značek se dají udržovat velmi jednoduše. Stačí odepnout odnímatelný potah a vyprat v pračce, podle instrukcí na štítku.

Nevýhody doplňkových matrací:

 • Nenahradí klasickou matraci – a s tím je třeba počítat. Jak už název říká, jsou to jen doplňkové matrace. Dokážou změnit vlastnosti matrace, která je pod nimi, ale bez ní doplňkovou matraci nemůžete používat. Toto je asi jediná nevýhoda, kterou doplňkové matrace mají, ale na druhé straně, pravděpodobně kvůli tomuto důvodu si je většina kupuje, takže s tím počítá.

Top 5 doplňkových matrací

Výběr doplňkové matrace není úplně jednoduchý a je třeba se dívat při výběru na více faktorů. Abychom vám tímto článkem usnadnili hledání v nabídce doplňkových matrací Dormeo, tak vám dáme pár tipů na konkrétní produkty. Každá z nich je něčím jiná a má jiné vlastnosti či vychytávky.


Jiné alternativy doplňkových matrací

Pokud vás nezaujaly doplňkové matrace Dormeo, nenašli jste v jejich nabídce to, co jste hledali, nebo si je chcete porovnat i s jinou značkou, tak máme pro vás tipy na společnosti, které vyrábějí kvalitní matrace. Samozřejmě, i u jiných značek se můžete řídit postupem výběru a důležitými faktory při nákupu.

Značka matrací Materasso nabízí doplňkové matrace z paměťové pěny, latexu nebo kokosu, takže výběr je opravdu široký. Různé cenové kategorie vrchních matrací najdete i u značky JYSK, která nabízí tento typ v kategoriích Basic, Plus a Gold. Liší se i podle tlouštky a jiných vlastností. Výhodou je dostupnost těchto obchodů a možnost si je přímo vyzkoušet. Oblíbená je také značka Benab, u níž je možnost koupení matrace ve více e-shopech. Výhodou je i to, že je to slovenský výrobce postelí a matrací, takže tím podpoříte lokálního podnikatele. 

Materiály používané u doplňkových matrací

Aby byla matrace kvalitní a spánek byl co nejpohodlnější, je důležité, aby byla vyrobená z těch správných materiálů. U doplňkových matrací Dormeo se používá více materiálů a důvodem jsou různé vlastnosti a využití. Když si tyto matrace prohlížíte, aťi už na internetu, nebo přímo v prodejně, tak byste se o materiály použité u konkrétního modelu měli zajímat. Od toho se potom bude odvíjet i jejich údržba. Materiály používanými u doplňkových matrací Dormeo jsou latex, paměťová pěna, vlna, bavlna a polyester.

Latex

Latex je přírodním materiálem – pochází z mízy kaučukových stromů. Je to bílá tekutina, která vytéká z kůry stromů, když se poškodí vrstva kmene. Nejnovější verzí používanou v matracích je 100% přírodní latex, který je jediný na světě s nulovou uhlíkovou stopou. Kromě matrací se z něho vyrábějí i pneumatiky, hadice nebo těsnění.

Matrace z latexu patří k těm dražším, protože to je velmi odolný materiál, který vám vydrží dlouhé roky. Tělu a hlavně páteři poskytuje maximální pohodlí a oporu. Také zabraňuje hromadění mikrobů a nečistot. Nepřenáší otřesy, takže když máte s partnerem společnou matraci, během noci se neprobudíte jeho pohyby. Nevýhodou je, že je oproti ostatním materiálům těžší, takže je náročnější s ní manipulovat.

Paměťová pěna

Nebo anglicky „memory foam“ je vynález, jehož autorem je NASA. Základním materiálem je polyuretan, který se používá také u klasických, levných matrací. Rozdíl je ve způsobu výroby. U paměťové pěny se do matrace vpouštějí speciální plyny, které mění vlastnosti polyuretanu. Vzniká z toho termoaktivní a vysoce elastická pěna. Dokáže kopírovat tvar těla, ale zároveň je stále podpůrná.

Doplňková matrace s paměťovou pěnou

Paměťová pěna je jedním z nejoblíbenějších materiálů u doplňkových matrací. Kromě toho, že slouží jako prevence proti bolestem svalů a kloubů, tak tlumí pohyby. Opět se proto tento materiál hodí i pro matrace na celou manželskou postel. Nevýhodou může být nepříjemný zápach, který vzniká kvůli způsobu výroby těchto matrací, ale po pár dnech by měl vyprchat.

Vlna

Vysokokvalitní přírodní materiál – je přirozeně měkký, pohodlný, ale zároveň odolný a ve stejném stavu dokázala vydržet i roky. I kvůli tomu je třeba počítat s tím, že doplňkové matrace z vlny se nacházejí ve vyšší cenové kategorii, ale pokud se rozhodnete pro jeho koupi, tak nebudete litovat.

Vlněné matrace jsou vhodné i pro alergika, kteří na pokožce nesnesou syntetické materiály. Ve vlně se nedrží ploštice a roztoči, takže vlna je vhodná i z pohledu zdraví a údržby. V létě vás dokáže příjemně ochladit a v zimě bude držet teplo. Pokud jste zvyklí na paměťovou pěnu, tak může být pro vás přechod na vlnu těžší, protože neposkytuje takový komfort a podporu.

Bavlna a polyester

Dalším z velmi vhodných materiálů pro matraci je bavlna. Protože je to přírodní materiál, je pro naše tělo příjemná, průdušná a zároveň má termoregulační vlastnosti. Bavlněné materiály vám vydrží dlouhé roky, když se o doplňkovou matraci dobře staráte. Na výběr jsou čistě bavlněné matrace nebo ze směsi bavlny a polyesteru, případně jsou přidané ještě další syntetické materiály.

Podle procentního podílu bavlny se potom liší i cena matrace. Samozřejmě, čím vyšší podíl bavlny v dané matraci je, tím lépe. Nevýhodou je, že bavlna se mnohem snáze proleží a nedrží svůj tvar tak dobře jako například latex nebo paměťová pěna.

Postup správného výběru a nejdůležitější parametry

Když už si jednou doplňkovou matraci kupujete, tak ji nebudete chtít měnit hned za pár měsíců. Toto jsou nejdůležitější parametry při výběru doplňkové matrace Dormeo, případně matrací od jiných značek.

 • Zdraví – nejdůležitější by mělo být pro vás to, který typ matrace je pro ochranu vašeho zdraví nejlepší. Máte problémy s klouby nebo svaly? Vybírejte si matrace, které mají dostatečnou podporu těla, aby vás ráno nic nebolelo. Máte problémy s dýcháním nebo alergie? Vybírejte si matrace, které jsou z přírodních materiálů a nedrží se v nich mikroorganismy a ani prach.
 • Cena – pro mnohé je cena faktor, podle kterého se rozhodují, ale u doplňkových matrací to nedoporučujeme. Stanovte si rozpočet, ale přihlížejte k tomu, v jaké cenové relaci se pohybují matrace, které vyhovují vašim požadavkům. To by mělo být pro vás prvořadé.
 • Povrch – každý preferuje jinou tvrdost matrace a pro každého je pohodlné něco jiného. U doplňkových matrací máte na výběr z různých materiálů, tlouštěk i hustoty, takže byste měli najít ten ideální povrch, který bude právě pro vás pohodlný.
 • Udržování tepla – a s tím se pojí i regulace vzduchu. Matrace by vás měla během zimy ohřát, během léta ochladit a neustále by měl cirkulovat vzduch, aby v něm nevznikaly plísně a houby. Nejlepší vlastnosti má v tomto případě paměťová pěna a latex. K vlastnostem matrace přispívá i materiál použitý na vnější vrstvě.
 • Údržba – při výběru se ptejte na to, jak jednoduchá je údržba vybrané doplňkové matrace. Ideální volbou je odnímatelný potah, který jen vyperete v pračce a vnitřek necháte vyvětrat. Také jsou výhodné i speciální technologie a materiály, které se spojují s čistotou matrace.
 • Vrácení peněz – nejen Dormeo, ale také další prodejci matrací nabízejí možnost vrácení peněz v případě, že se zbožím nejste spokojení. V případě Dormea můžete bez udání důvodu vrátit všechny doplňkové matrace do 30 dní.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 06.01.2023
Hodnocení článku:
(92.4%)

V této kategorii najdete i:

Nerezové, smaltované, porcelánové, keramické, skleněné čajníky – návod, jak vybrat, cenaNerezové, smaltované, porcelánové, keramické, skleněné čajníky – návod, jak vybrat, cena

Proč se vyplatí pouvažovat nad koupí čajníku a jak si ze široké nabídky vybrat ten správný pro vás, to všechno si řekneme v článku.

Vysokotlaká, šetřící, masážní, filtrační nebo stropní sprchová hlavice – oblíbené jsou Siko a GroheVysokotlaká, šetřící, masážní, filtrační nebo stropní sprchová hlavice – oblíbené jsou Siko a Grohe

Existuje několik druhů sprchových hlavic, každá má svoje pro a proti a zároveň ne všechny druhy jsou vhodné do každé domácnosti. Jak si vybrat?

Jak vybrat proutěný piknikový koš pro 2, 4 a 6 osob s dekou i bezJak vybrat proutěný piknikový koš pro 2, 4 a 6 osob s dekou i bez

Piknikové koše zažívají comeback. Stačí si vybrat ten správný pro vás a kousek romantiky si budete moci dopřát kdykoliv.