Nejlepší zahradní drtiče větví a štěpkovače? Poradí nám recenze

Podzim nám klepe na dveře a to je čas na úpravu zahrady. Vzniklý zahradní odpad můžete zpracovat pomocí drtičky větví, která odřezané větvě rozdrtí na drobné dřevní štěpky. Ty potom můžete použít do kompostu nebo jako kvalitní mulčovací materiál.

 Drtička zahradního odpadu Black Decker

Na trhu jsou různé typy drtiček větví. Při jejich výběru je důležité se rozhodovat podle vícera kritérií. Jinak koupíte zajíce v pytli a výrobek nesplní vaše očekávání.

Drtičky větví pohání buď elektrický, nebo spalovací motor. Podle mechanismu drcení větví se rozdělují na dva základní typy:

  • nožové drtičky
  • válcové drtičky (s frézovacím válcem)

Jak se v tom všem vyznat a podle čeho si vybrat tu správnou drtičku větví? V následujících řádcích si všechno vysvětlíme.

Oblíbené produkty

Benzínová nebo elektrická drtička větví?

Všeobecně se dá říct, že drtičky větví s benzínovými motory jsou výkonnější a dobře bodují ať už v uživatelských, nebo profesionálních recenzích. V současnosti je už ve spolehlivosti sice poměrně úspěšně dohánějí elektromotory, ale přesto v případě drtičky větví platí, že benzín je benzín.

Zapamatujte si jedno pravidlo: pokud chcete mít doma kvalitní drtičku větví, kupujte takovou, jejíž výkon jsou minimálně 2 kW. A to bez ohledu na to, zda jde o benzín, nebo elektřinu. Drtička s tímto výkonem je schopná bez problémů drtit i větve s tlouštkou 40 mm.

Nožová drtička větví

Nožové drtičce větví se obvykle říká také rázová drtička, protože pracuje velmi rychle. Přes výkonově nižší motorizaci dokážou nožové drtičky nadrtit velmi velké množství záhradného odpadu.

Drticí mechanismus, který se nachází v jejich útrobách, funguje na principu rychle rotujícího kotouče, na kterém jsou umístěné ostré nože. Ty rozsekávají vložené větvičky, větve a ostatní zahradní odpad na drobné kousky. Před noži se nacházejí ještě otvory ve tvaru obdélníka, které větvě i kořeny nadrobno nalámou. Když si uvědomíme, že v tomto směru synergicky pracují lámavé i sekající prvky, je nám jasné, že výsledná drtina bude velmi jemná.

Nožová drtička větví a zahradního odpadu

Mnozí výrobci uvádějí, že nožové drtičky větví se hodí do zahrady s větším množstvím zeleného odpadu, ale my s tím zcela nesouhlasíme. Podle zkušeností uživatelů si nožové drtičky větví neumí příliš dobře poradit s tenkými čerstvými větvičkami. Nožové drtičky je namísto rozdrcení jen "sezžvýkají". Výběr je však vždy jen a jen na vás!

Dalšími nevýhodami nožových drtiček větví je jejich vysoká hlučnost a skutečnost, že se poměrně často zasekávají. Potom je potřebné zaseknuté dřevo z drticího mechanismu uvolnit ručně. Válcové nebo sněkové drtičky mají také funkci zpětného chodu, která tento problém víceméně odstraňuje.

V minulosti tomu tak nebylo, ale moderní nožové drtičky větví mají i funkci samovtahování drceného materiálu. Je to možné díky šikmému uložení nožů na drticím kotouči.

Válcová drtička větví

Válcová drtička větví se obvykle nazývá také drtičkou s frézovacím válcem. Tento válec vtahuje větev nebo kořen a přitlačuje je na kovovou protidesku, případně přítlačné kolo (závisí na konkrétním konstrukčním řešení).

Tímto způsobem se frézovací válec postupně zařezává stále hlouběji do dřeva, dokud ho zcela nerozdrtí. Protože se fréza otáčí cca 40 až 60krát za minutu, provoz válcové drtičky je mnohem méně hlučná, než je tomu u rázové nožové drtičky.

Válcová drtička větví se výborně hodí i na zpracování měkčího a poddajnějšího zeleného zahradního odpadu. Poradí si také s úplně malými větvičkami a listím.

Válcová drtička větví

Nic však není zcela dokonalé a občas se přece stane, že se v drtičce něco zasekne. Na to je dobrá funkce zpětného chodu. Někteří výrobci už přišli v tomto směru i s vylepšením v podobě dutého frézovacího válce s kónickým tvarem. Takový válec zabraňuje zanášení drticího mechanismu zelenými částmi i častějšímu zasekávání vetví.

V případě válcové drtičky větví je samovtahování zabezpečené už konstrukčním řešením. Frézovací válec si sám vtahuje větve a zároveň je postupně drtí.

Bezpečnostní pojstka a posuvník materiálu na drtičkách větví

Bezpečnostní pojistka v případě drtiček větví zajisťuje bezpečnosť při práci. Pokud je drticí mechanismus a motor přetížený (například přílišným naložením materiálem), případně se v drtičce zasekne větev, pojistka automaticky vypne motor. Pokud je potřebné ruční uvolňování zaseknutí, bezpečnostní pojistka slouží i k tomu, aby se při odklopení krytu tělesa drtičky nespustil motor během odstraňování příčiny zaseknutí.

Válcový mechanismus drtičky odpadů

Ne všechny drtičky mají posuvníky. Pokud máte v zahradě větší část spíše zeleného odpadu, určitě se poohlédněte právě po drtičkách s posuvníky. Posuvníky totiž dotlačí listy, malé stopky, býlí a jiný měkký zelený materiál až k nožům. Zároveň zvyšují drticí výkon až o 40 procent.

Pokud chcete kvalitu, kupujte značkové drtičky větví!

Při výběru drtičky větví se rozhodně vyhýbejte laciným a neznámým "značkám", které vám při drcení neposkytnou dostatečný komfort a jejich životnost také nestojí za řeč. S většími větvemi než 20 mm mají už problém, často se zasekávají, a proto je s nimi práce velmi pomalá. Navíc drticí mechanismus i s motorem nejsou dostatečně těžké a robustní, což způsobuje, že drtičky nejsou stabilní a třesou se, nepřiměřeně vibrují až skáčou.

V redakci Topbývanie.sk vám doporučujeme sáhnout raději po výrobcích v cenové kategorii od 200 eur výš a kupovat výrobky jen od renomovaných značek. V opačném případě se může stát, že budete svoji snahu ušetřit pár eur velmi litovat. Chcete přece drtičku větví, která bude pro vás skvělým pomocníkem, ne stroj, kterému budete muset sloužit spíše vy než on vám.

Značky, které vám doporučujeme:

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Psaní se profesionálně věnuji od začátku svých vysokoškolských studií až dosud. Tvořím texty pro weby s ohledem na nejnovější trendy v oblasti...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 04.07.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips

Tyčový vysavač je zajímavou alternativou k běžnému vysavači s hadicí. Při vysávání s ním se nemusíte příliš ohýbat a skladování je díky jeho svislému tvaru také jednodušší. Pomůžeme vám...

Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita

Průmyslové vysavače nacházejí využití nejen na stavbě nebo v profesionálních dílnách, ale také v garážích či hobby dílnách domácích mistrů. Čeho je třeba si při jejich výběru všímat?

Nejlepší elektrický sporák (indukční, sklokeramický) – Recenze a test chválí Gorenje, Mora, Beco i Amica Nejlepší elektrický sporák (indukční, sklokeramický) – Recenze a test chválí Gorenje, Mora, Beco i Amica

Elektrické sporáky jsou oblíbené zejména v kuchyních rodinných domů, protože vyžadují silnou elektrickou přípojku. Při výběru se můžete rozhodnout mezi litinovými, sklokeramickými nebo...