Dudlík pro novorozence – ano, nebo ne? Kdy dát miminku dudlík a jak ho naučit na dudlík

Dát miminku dudlík, nebo ne? Roky trvající debata má svoje opodstatnění pro každou čerstvou maminku, která si láme hlavu nad tím, zda uklidnit dítě dudlíkem, nebo ho raději na něj vůbec nezvykat.

Dudlík pro novorozence - ano, či ne?

Cucání je pro dítě přirozená věc spojená s kojením i trávením potravy. Jak je to však s dudlíkem – má dudel pro novorozence svoje opodstatnění, nebo jde o zlozvyk moderní doby?

Oblíbené dudlíky pro nejmenší

Dudlík jako součást běžné výbavy novorozence

Sání je pro miminka přirozené a uklidňující, tak jako kojení. Není proto překvapující, že až 70–80 % maminek dává svým miminkům dudlík. Tento vynález často přináší jednoduché řešení na to, aby se miminko utišilo, když je nespokojené a pláče. Miminku dodává pocit jistoty a bezpečí. Dudel byl totiž vyvinutý proto, aby uspokojil potřebu kojence sát i tehdy, když nemá k dispozici prs, například když je už najezené nebo mu ho matka z různých důvodů právě nemůže poskytnout. Dudlíky se vyrábějí ze zdravotně neškodného silikonu nebo latexu a tvarem mají připomínat bradavku. Trh dnes nabízí různé velikosti a tvary dudlíků na základě věku, ale i preferencí miminka – je si tedy z čeho vybírat.

Je používání cumlu pro dítě dobré, nebo špatné?

Dudlík má svoje výhody i nevýhody. Od vynalezení prvního cumlu jak ho dnes známe v roce 1898 a dneškem uběhla už dlouhá doba, během které se cumel střídavě chválil a zatracoval. Už odjakživa se miminkům dávaly do úst předměty, které by mohly cucat, na utišení pláče, ale až s vynalezením dudlíku vznikla skupina zastánců a skupina odpůrců tohoto vynálezu. Pediatři ho jednou doporučovali, jindy zakazovali jako způsob, který vede k pokřivení ústní dutiny dítěte.

Malé dítě s dudlíkem

Ani v dnešní době nejsou názory jasné. Mezi největší obavy odpůrců používání cumlů rozhodně patří neschopnost dítěte zvyknout si na střídání sání cumlíku a skutečné bradavky, čímž by došlo k odmítání prsu, nižší frekvenci kojení, následnému snížení tvorby mateřského mléka i nesprávnému či opožděnému vývoji dítěte. Jsou však tyto obavy opodstatněné a jaké jsou skutečné výhody a nevýhody dudlíku?

Výhody používání cumlu

  • Uklidní, když miminko nedostává prs. Když miminko pláče, často si tím vyžaduje prs. Ne vždy je přitom hladové. Sání je pro něj přirozené a uklidňující, i když má plné bříško. Cumel tak uklidní, když je děťátko najezené, když kojení v dané chvíli není možné nebo pokud zkrátka maminka s bolavými bradavkami potřebuje na chvíli zastoupit.
  • Umožňuje klidnější cestování. Ať už jde o cestování letadlem nebo delší cestu v autě, dudlík přináší uklidňující efekt, který je při tomto stresujícím zážitku pro dítě důležitý. V letadle také cucání cumlu pomůže při bolesti oušek, která se může vyskytnout při vzletu a přistávání.
  • Snižuje riziko SIDS. Studie, která analyzovala používání cumlu v Medlině databázi z let 1966 až 2004 zjistila, že u kojenců, kteří používali cumel během spánku, byl výskyt SIDS (= syndrom náhlého úmrtí kojence) mnohem nižší, proto používání dudlíku během noci doporučuje jako jednu z metod možné prevence SIDS.
  • Tiší nejen pláč, ale i bolest. Miminka, která musí podstoupit určitý lékařský zákrok, například odběr krve či očkování, který způsobuje bolest a stres, zvládají tuto proceduru mnohem lépe a klidněji, když cumlají dudlík.
  • Může napomoci ke kojení při poporodní depresi. Ve studii věnované kojení při poporodní depresi došlo ke zjištění, že používání dudlíku vedlo matky k lepšímu kojení miminka. Díky cumlu plakalo dítě méně, bylo klidnější a matka měla víc času mezi jednotlivým kojením, což vedlo k méně stresujícím zážitkům.

Nevýhody používání cumlu

  • Víc cumlu = méně kojení. Cumlání dudlíku uspokojuje potřebu dítěte sát, což vede ke snížené potřebě kojení. Mateřské mléko a kojení je pro správný vývin dítěte potřebné. Jeho nedostatek může ovlivnit, jak dítě roste a nabírá hmotnost. Sání prsu a cumlu také představuje jiný druh pohybu, což může vést k odmítání prsu a sníženému kojení.
  • Může vést k předčasnému ukončení kojení. Když si dítě navykne na dudlík až tak, že začne prs odmítat, méně časté kojení povede k pomalejší produkci mateřského mléka. Méně mateřského mléka může postupně vést až k ukončení jeho produkce a tím i předčasnému ukončení kojení.

Nevýhody používání dudlíku

  • Od dobrého se těžko odvyká. Pokud dudlík poskytne dítěti emocionální komfort a utišení, bude pro něj čím dál, tím těžší se ho vzdát. Navíc namísto toho, aby se o komfort ucházelo v náručí rodiče, bude dítě hledať uklidnění v dudlíku. Čím víc času s dudlíkem stráví, tím těžší bude uklidnit a utišit ho jinými strategiemi.
  • Zvyšuje riziko ušní infekce. Sání dudlíku způsobuje určitý tlak za oušky dítěte, což vede k přesunu tekutin do středního ouška a vzniku infekce. Navíc s dudlíkem často dítě přijímá i množství bakterií, které rozvoji infekce jen pomáhají. Riziko vzniku infekce je však možné snížit omezením používání dudlíku jen na noc a spánek dítěte.
  • Může vést k problémům v ústní dutině. V tomto případě se bavíme o dlouhodobém používání cumlu, které může ovlivnit růst zubů tehdy, když dítě používá cumel i po 1. roce. Cumlání dudlíku tehdy může ovlivnit skus zubů, způsobit předkus, ale také tvarovat zuby a ústní dutinu.

Kdy je vhodné dát miminku cumel?

Jednou z nejčastějších obav spojených s dudlíkem je, aby jeho používání nenarušilo kojení a potřebu mateřského mléka. Při kojení saje miminko mateřské mléko jiným způsobem, jako když cumlá dudlík a zároveň je pro úspěšné kojení potřebné, aby si dítě zvyklo nejdříve na prs. Pokud by novorozenec v prvních týdnech střídal prs a dudlík, mohlo by to vést ke zmatení, nesprávnému sání z prsu, neschopnosti nasát mateřské mléko.

Jak naučit dítě na dudlík

Proto je nezbytné se nejdříve ujistit, že je dítě na kojení navyklé a všechno funguje tak, jak má. S dudlem se všeobecně doporučuje počkat aspoň do 4. týdne věku miminka. Pokud se však miminko od začátku nekojí a bude se krmit jen prostřednictvím lahve, není nutné s dudlíkem čekat, protože dudlík na lahvi je v mnohém podobný.

V jakém věku přestat s cumlem

Přestat s dudlíkem je většinou mnohem těžší než začít. Všechno však závisí na individualitě dítěte. Některá miminka v určitém období prostě dudlík zahodí a nechtějí ho nadále používat, jiná se ho vzdají jen těžko. Doporučená doba, kdy je potřebné začít dítě od dudlu odvykat, je ve věku 6–12 měsíců. I když může jít v mnohých případech o těžký boj a hodně křiku a pláče, je dobré pamatovat na to, že tato přechodná fáze potrvá několik dní a časem si miminko zvykne. Pokud by dudel používalo i po roce, může se stát, že to bude mít vliv na vývoj a růst zubů a způsobit předkus.

Jak správně používat cumel

Mnohým negativům, která z používání dudlíku plynou, se dá správným používáním vyhnout. V první řadě se ujistěte, že miminko dostane cumel ve vhodné době. Když dovršilo 4. týden, ale stále má problém s kojením, je potřebné tento problém nejdříve vyřešit, až pak je možné dát mu dudlík. Dudlík vždy kupujte ve specializovaných obchodech pro kojence. Při výběru se zaměřte na výběr cumlu podle věku dítěte. Někteří rodiče preferují, aby nebyl cumel vyrobený z latexu a aby byl z jednoho kusu, tedy aby nedošlo k odlomení části a udušení.

Jak správně používat dudlík?

Problémem bývá i to, když se rodič rozhodne každý pláč tišit dudlíkem a používá ho jako jakousi „zátku“ na ústa dítěte. Vždy je potřebné nejdříve zjistit příčinu. Mnohokrát má dítě hlad a potřebuje mléko, jindy jednoduše postačí, když ho uklidníte svým hlasem nebo v náručí. Dudlík není vhodné používat vždy na každý pláč, ale omezit jeho používání spíše na dobu spánku nebo během cestování.

Infekce ouška, candidu nebo tvorbu zubního kazu je také možné redukovat správným používáním dudlíku. Tyto problémy často vznikají bakteriemi, které se na povrchu dudlíku nacházejí. Častou chybou je cumel namáčet do medu nebo něčeho sladkého. To totiž přispívá ke vzniku zubního kazu. Nepomáhá ani když se snažíte cumel „očistit“ tím, že ho nejdříve vložíte do svých úst – právě naopak, to může být zdrojem bakterií. Je potřebné naučit se, jak cumel sterilizovat a provádět to pravidelně. Když zjistíte, že je cumel rozkousaný nebo jsou na něm praskliny, je čas vyměnit ho za nový.

Po zavedení dudlíku buďte vnímaví. Když pocítite zvýšenou bolest bradavek nebo odmítání kojení, zkuste opět na nějakou dobu s dudlíkem přestat. Podobně postupujte i tehdy, když zjistíte nižší tvorbu mateřského mléka nebo častý výskyt ušních infekcí. Nakonec je důležité frekvenci používání dudlíku od 6. měsíce postupně snižovat, hlavně pokud dítěti už začínají růst zoubky. Během tohoto přechodného období můžete na uklidnění dítě víc objímat, houpat, hladit, pustit mu příjemnou hudbu či promlouvat k němu jemným hlasem.

Oblíbené dudlíky pro nejmenší

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 27.08.2021
Hodnocení článku:
(91.4%)

V této kategorii najdete i:

Nejlepší monitor dechu na plenku do kočárku. Jak ho zapojit, dokdy používat?Nejlepší monitor dechu na plenku do kočárku. Jak ho zapojit, dokdy používat?

Monitory dechu dnes patří k téměř klasické výbavě každé maminky. Poradíme vám, na co se soustředit při výběru, a pro koho jsou monitory dechu jako stvořené a představíme několik...

Tipy, jak sterilizovat odsávačku mateřského mlékaTipy, jak sterilizovat odsávačku mateřského mléka

Důležitou součástí péče o odsávačku mléka je i její čištění a sterilizace. Podívejte se, jak ji udržovat co nejlépe a nejhyginičtěji.

Bezpečné cestování s miminkem v autě – odkdy je vhodné, co miminko a klimatizace, co vzít s sebouBezpečné cestování s miminkem v autě – odkdy je vhodné, co miminko a klimatizace, co vzít s sebou

Cestování v autě s miminkem může být stresující jak pro vás, tak i pro něj. V jakém věku je vhodné začít s dítětem cestovat v autě, na co všechno je třeba před cestou myslet a co všechno...