Dvouzónová elektrická vinotéka – super domácí lednička na víno

Nemusíte být someliérem na to, abyste si mohli vychutnávat svěží a chutné dobré skladované víno. Vinařským sklepem sice disponuje málokdo, ale výborným náhradním řešením je domácí vinotéka, známá také jako lednička na víno.

Jak vybrat domácí lednici na víno (vinotéku)?

Díky vinotéce dokážete uchovat víno v perfektní kvalitě. Vinotéka chrání vaše lahve s vínem především před vlhkostí, nežádoucími pachy a oxidací. Zároveň udržuje vaše víno vychlazené na ideální teplotu a díky tomu je vždy připravené na okamžitou degustaci nebo podávání.

Oblíbené produkty

Proč si pořídit chladničku na víno?

Pokud si koupíte kvalitní domácí vinotéku, už nikdy nebudete víno muset dávat předem rychle vychladit do ledničky, aby při podávání „lépe chutnalo“. Takové provizorium nikdy vaše víno nevychladí na správnou teplotu, a jestli to dobře neodhadnete, můžete ho dokonce vychladit až příliš. Nemluvě o tom, že pokud si má víno uchovat svoje aromatické a chuťové vlastnosti, mělo by se dlouhodobě udržovat a skladovat v optimálních podmínkách. Běžná lednička je tedy na tento účel absolutně nepoužitelná.

Na trhu je mnoho různorodých typů vinoték a zorientovat se v nich na první pohled je dost složité. Ale není tomu tak. Čtěte dál a poradíme vám, jak si vybrat tu nejlepší vinotéku pro vaše potřeby. Pokud se chcete rozhodnout pro správnou vinotéku, doporučujeme vám, abyste si položili tři nejzákladnější otázky. Které to jsou? Pojďme v posloupnosti:

Vybrat si jednozónovou nebo vícezónovou vinotéku?

Prozradíme vám jedno tajemství. Otázka, jestli vybrat jednozónovou nebo dvou- či vícezónovou vinotéku, je tak trochu trikem výrobců.

Proč? Protože optimální teplota skladování jakéhokoliv druhu vína, ať už bílého, červeného, růžového, případně perlivého, se pohybuje kolem 11–12 ºC. Vyšší, ale ani nižší teploty žádnému vínu moc nesvědčí. Výkyvy teplot už vůbec ne.

Různé teploty, které se u jednotlivých druhů vína uvádějí, jsou takzvanými konzumačními teplotami. To znamená, aby víno dobře chutnalo, servíruje se vychlazené na optimální teplotu.

Ideální teplota na konzumaci jednotlivých druhů vín:

 • Šumivá vína: 4–6 °C
 • Likérové víno: 6–8 °C
 • Mladé bílé víno: 7–9 °C
 • Bílé víno sladké: 7–9 °C
 • Bílé víno suché: 9–11 ºC
 • Růžové víno: 9–11 °C
 • Červené víno mladé: 13–15 °C
 • Červené víno zralé: 16–18 °C

Milovníci vína, kteří většinou upřednostňují jeden druh vína, nejčastěji buď červené, nebo bílé, by tedy neměli mít problém ani s koupí obyčejné jednozónové vinotéky. Mohou v ní bez problémů držet různé odrůdy vína. Stačí ho nechat vychladit na vzpomenutou ideální teplotu. Zajistí si tak zachování maximální kvality jakéhokoliv vína a mohou ho při tomto teplotním rozmezí i úspěšně archivovat.

Jaká kapacita chladničky na víno je potřebná?

Odborníci ve skutečnosti právě doporučují, aby se všechna vína skladovala ve výše uvedeném teplotním rozmezí, pokud chtějí zachovat jejich co nejvyšší možnou jakost. Takže z hlediska skladování a archivování vína mají modely s jednou teplotní zónou perfektní smysl.

Do zásad výroby domácích vinoték však vstoupily do hry především rozmary spotřebitele. Jedním z nich je, že víno chceme mít vždy vychlazené na správnou konzumační teplotu, abychom ho v případě potřeby mohli přímo servírovat nebo podávat na degustaci.

Ten, kdo má rád víno, velmi dobře ví, že bílé víno chutná lépe dobře vychlazené, červené víno zase, když je jeho teplota blízká pokojové teplotě a podobně.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitríny a vinotéky

... proto se začaly vyrábět také dvoj- a vícezónové ledničky na víno

Pokud máte rádi a často pijete jen jeden druh vína, například červené nebo bílé, a chcete ho mít připravené na okamžitou konzumaci, postačí vám jednozónová vinotéka. Teplotu takové vinotéky si můžete podle potřeby nastavit podle druhu vína, které v ní chcete skladovat. Pokud máte rádi červené víno, nastavíte ji například na 17 ºC. Pokud chcete ve vinotéce skladovat bílé víno, snížite teplotu na 7 ºC.

Co však v případě, kdy jste zvyklí střídat bílé víno s červeným, nebo růžové víno s bílým a podobně? A jednou máte chuť vytáhnout jedno, potom zase druhé? Na skladování dvou různých vín je vhodná dvouzónová vinotéka. Už název naznačuje, že má dvě samostatné teplotní zóny. Jsou od sebe oddělené termoizolační příčkou, takže v každé z nich si můžete nastavit konzumační teplotu pro jiný druh vína.

Pokud držíte různé druhy vína, doporučujeme vám koupit si raději vícezónovou vinotéku. Tady je všechno jasné: tento druh vinotéky má vícero nezávislých teplotních zón, v nichž si můžete nastavit optimální konzumační teplotu pro různé druhy vín. Když přijde návštěva, máte možnost dát hostům na výběr, které víno by si přáli a můžete ho okamžitě podávat.

Vybrat si vinotéku s kompresorem nebo s termoelektrickým článkem?

Velkou výhodou termoelektrických vinoték je, že jsou tiché. Nezpůsobují žádné vibrace a spotřebovávají méně elektrické energie, což je výhodné zejména z ekonomického hlediska. K tomu ještě je třeba připočítat i hledisko ekologické: chrání životní prostředí, protože na chlazení nepotřebují chladicí plyn.

Termoelektrické vinotéky mají však také jednu podstatnou nevýhodu: mají nižší chladicí výkon. Jsou proto spíše vhodné na umístění v chladnějších prostorech, kde „zvládnou“ dělat svoji práci. V teplejší domácnosti však takováto vinotéka nemusí vyhovovat vašim potřebám.

Chod vinoték chlazených tradičním kompresorem není celkem nehlučný. Je třeba počítat se slabým „bzučícím“ zvukem. Tichost kompresorových modelů vinoték se obvykle snižuje s narůstající cenou a naopak, ale není to neměnné pravidlo. Při rozhodování mezi kompresorovou a termoelektrickou vinotékou je třeba vyhodnotit svoje priority.

Termoelektrická vinotéka je pro vás vhodná, pokud:

 • vám záleží na tichosti chodu vinotéky
 • je pro vás důležitá úspora elektrické energie
 • potřebujete jen relativně malou ledničku na víno
 • místnost, ve které bude vinotéka umístěná, není příliš přehřátá a její teplota nemá tendenci kolísat

Kompresorová vinotéka bude pro vás vyhovující, pokud:

 • chcete víno chladit co nejefektivněji
 • vás neobtěžuje mírný bzučivý chod vinotéky
 • místnost, kde bude vinotéka stát, mívá kolísavou nebo vyšší teplotu

Vybrat si volně stojící nebo vestavěnou vinotéku?

Pokud si nezařizujete svůj fungl nový byt nebo dům, nebo neděláte velké přestavby v tom starém, určitě je jednoznačným řešením poohlédnout se po pěkné volně stojící vinotéce. Můžete ji umístit na jakékoliv vhodné místo v bytě, kde máte prostor. Pokud vinotéku plánujete umístit například ve spíži, nemusí až tak záležet na jejím designu. Pokud však chcete, aby vám stála například v obýváku vedle obývací stěny nebo vitríny, zkuste porovnat víceré druhy designu a barevné povrchové úpravy vinoték.

Důležité je také si změřit, jak velkou vinotéku si můžete dovolit koupit tak, aby pěkně zapadla do interiéru jako doplněk a nekřičela jako sólové zařízení, které v pokoji nemá co hledat.

Kam umístit chladničku na víno?

Pokud si přestavujete nebo zařizujete kuchyňskou linku, můžete zvolit také vestavěnou vinotéku, která bude s ostatními spotřebiči designově ladit. Pokud oceňujete čisté linie, je to řešení šité přímo pro vás. Musíte však brát v úvahu, že budete mít omezené možnosti velikosti vetavěné vinotéky, neboť musí zapadnout šířkou, hloubkou i výškou do volného místa v kuchyňské lince.

Při instalaci vestavěné vinotéky je třeba být opatrní a práci raději svěřit odborníkům. Obzvlášť velký důraz je třeba klást zejména na hloubku vinotéky. Pokud by byl totiž mezi její zadní částí a stěnou příliš malý prostor, mohla by se přehřívat.

To byli tedy tři nejpodstatnější okruhy, které je třeba zvážit při výběru vinotéky. Při rozhodování bychom však měli brát do úvahy ještě i další faktory a parametry vinoték.

Co jdou klimatické třídy vinotéky?

Při výběru vinotéky natrefíte na parametr, který se nazývá klimatická třída. Tento ukazovatel určuje, v jaké teplotě okolního prostředí může vinotéka pracovat tak, aby byl zajištěný její řádný chod.

Pro správnou klimatickou třídu je třeba se rozhodnout podle toho, kde chcete mít vinotéku umístěnou. Proto si předtím, než se rozhodnete pro konkrétní vinotéku, změřte teplotu místnosti, v níž ji chcete mít. Pokud to bude například komora, bude vám stačit energetická třída SN. Pokud ji chcete mít v obýváku, optimální bude třída N. Do kuchyně se bude asi nejvíc hodit třída T.

O čem je řeč? Vysvětlíme si to

Poznáme 4 klimatické třídy:

 • SN: od +10 °C do +32 °C
 • N: od +16 °C do +32 °C
 • ST: od +18 °C do +38 °C
 • T: od +18 °C do +43 °C

Na některých vinotékách bývají uvedené víceré energetické třídy najednou. V takovém případě můžete vinotéku používat ve vícero prostředích se širším rozsahem teplot.

Při výběru se rozhodujte také podle energetické třídy vinotéky!

Podobně jako u jiných spotřebičů, například u běžných ledniček, také vinotéky musí mít viditelně nalepený energetický štítek, který uvádí energetickou třídu.

Energetické třídy jsou označované písmeny A až G, přičemž A (přípdně i A+ nebo A++)  znamená, že vaše vinotéka je nejúspornější. Energetickou hospodárnost vinotéky někteří výrobci, zejména známější značky, uvádějí také s údajem o spotřebě v kWh za den.

Pokud chcete mít doma co nejhospodárnější vinotéku, volte výrobky z energetické třídy A, nebo s denní spotřebou nejvíce 0,91 kWh.

Atraktivní vestavěná vinotéka do kuchyňské linky

Jakou mají jednotlivé vinotéky kapacitu?

Vinotéky se dnes vyrábějí od těch nejmenších, které jsou určené pro 6 až 18 lahví, až po opravdu velké, do kterých se vejde více než 200 lahví.

Výběr přitom záleží jen na vás. Pokud si rádi občas večer po práci dáte doušek dobře skladovaného vína, stačí vám vinotéka s kapacitou 6 lahví, optimum podle našeho názoru je 18 lahví.

Pokud jste však opravdu velkými milovníky vína a sbíráte jen ty nejkvalitnější kusy od poctivých vinařů a přejete si lahve i dlouhodoběji archivovat, potom při výběru sáhněte po kapacitně větší vinotéce.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Psaní se profesionálně věnuji od začátku svých vysokoškolských studií až dosud. Tvořím texty pro weby s ohledem na nejnovější trendy v oblasti...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.Publikováno dne: 03.06.2018
Hodnocení článku:
(87.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo ZelmerNejlepší tepovač koberců, sedaček nebo matrací pro domácnost? Kärcher nebo Zelmer

Pokud máte doma víc koberců, určitě jednou za čas hledáte způsob, jak je vyčistit.   Pomůže vám s tím tepovač, resp. vysavač na tepování koberců a my vám poradíme, jak si ten vhodný...

Nejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a GorenjeNejlepší kombinovaný sporák? Recenze a test chválí Mora, Beco, Amica, Bosch a Gorenje

Kombinovaný sporák s plynovou vrchní deskou a elektrickou troubou představuje vhodný kompromis mezi kvalitou vaření a energetickou úsporností. Víte, podle čeho si vybrat?

Nejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i RowentuNejlepší ruční vysavač? Recenze a test chválí Bosch, Sencor i Rowentu

Ruční vysavač je nenahraditelným pomocníkem při náhlé nehodě v domácnosti, např. když se vám rozsype mouka nebo strouhanka v kuchyni, když děti přinesou bláto nebo písek na botách do...