Ekologické uklízení! Čisticí prostředky bez chemikálií

Mezi nejčastěji skloňovaná témata dnešní doby rozhodně patří životní prostředí. Co je v zemích západní Evropy samozřejmostí, k tomu si u nás stále hledáme cestu. Péče o prostředí, ve kterém žijeme, se nemá týkat jen továren a ochranářů lesů, ale i nás všech. A začít musíme u nás doma.

Čištění domácnosti ekologickými prostředky

Každá domácnost vyprodukuje ročně více než tunu odpadků. Avšak jedním z hlavních problémů, které nešetrně zasahují do životního prostředí, je množství chemikálií, které se dostávají do odpadních vod, půdy a vzduchu. Ty se nacházejí všude kolem nás: čisticí prostředky, gely na praní, aviváž, leštidla. Na jedné straně účinní pomocníci, na druhé straně ne nejbezpečnější spolubydlící. 

Stoupající množství alergií, přecitlivělost pokožky a větší náchylnost k nemocem jsou v našich domácnostech na běžném pořádku. Právě zdraví je důvodem, proč byste měli zvážit, jestli nepřišel vhodný čas zbavit se chemických výrobků do domácnosti a nahradit je eko čisticimi prostředky. Vyzkoušejte tuto změnu aspoň na chvíli a uvidíte, že se vám zelená domácnost zalíbí. Přináší nesporné výhody, které zkvalitní váš život. 

Výhody ekologických čisticích prostředků

  • Suché ruce, zarudnutí pokožky, podrážděné oči a neustálé nemoci? Chemické čisticí prostředky obsahují množství látek, které bez debaty způsobují zdravotní potíže. A to zejména těm nejmenším. Svoje si však odnesou i dospělí, a to zejména v podobě oslabené imunity a alergií. Zelené čisticí prostředky nešetří jen přírodu. Pomohou také vaší domácnosti získat nazpět rovnováhu a zejména citlivější obyvatelé se vyhnou různým zdravotním nepříjemnostem. 
  • Nejvíc dětských úrazů se stává právě v domácnosti a první místa příček patří kontaktu s nebezpečnými čisticími prostředky. U malých dětí může mít například vypití přípravku trvalé následky. Protože děti jsou extrémně vynalézavé, nestačí někdy ani největší opatrnost. Tomu se u ekologicky šetrných čisticích prostředků v domácnosti hravě vyhnete. 
  • Před tím, než se vrhnete na nákupy, porozhlédněte se ve své domácnosti. To, co potřebujete na ekologické uklízení, máte většinou doma. Soda bikarbona, ocet či citróny jsou ti nejspolehlivější pomocníci a zároveň nejkvalitnější ekologické čisticí výrobky, jaké si žena může přát. Odstraňují skvrny, leští, provoní a skvěle nahradí ostatní čističe. Vyzkoušejte například nahradit odstraňovač skvrn čajovou lžičkou sody bikarbony a několika kapkami octa. Vaše oblíbené šaty vám poděkují.  

Soda bikarbóna na čištění domácnosti

  • Vaší domácnosti i peněžence prospěje, když domácí rozpočet odlehčíte o koupi zbytečností. Leštidla na kuchyňské nebo koupelnové dlaždice nahraďte několika kapkami oleje. Vyhýbejte se i osvěžovačům vzduchu a vonným přípravkům. Namísto nich si vyrobte vlastní: z bílého octa a levandulového oleje.

  • Přírodní čisticí prostředky šetří vaše domácí pomocníky – pračku a myčku, a zároveň chrání dřevěné povrchy podlah, nábytek a tkaniny. Neobsahují totiž agresivní látky, které by kromě znečištění poškozovaly povrch čištěného materiálu. 
  • Pokud potřebujete šetřit čas a rádi zkoušíte nové produkty, sáhněte po biologicky odbouratelných čisticích prostřidcích. Oblíbené jsou například značky Frosch, Ecover nebo Yellow&Blue, které jsou cenově srovnatelné s ostatními přípravky do domácnosti a najdete je v běžně dostupných drogeriích. Jejich nespornou výhodou je, že neobsahují žádné složky ropy, jsou recyklovatelné a před chemickými složkami dávají přednost přírodním a minerálním složkám. Díky tomu jsou vhodné i pro alergiky.

Velký výběr EKO drogerie

První kroky k zelenější domácnosti

Rozhodli jste se pro ekologickou domácnost a nevíte, kde začít? Tím největším znečišťovatelem jsou prací prostředky – prášky, gely a aviváže. Obsahují totiž látky, které se dostávají do odpadních vod a jsou nerozložitelné. To znamená, že dále fungují v ekologickém systému a dostávají se do například do zdrojů pitné vody. Zkuste tedy prací gel nahradit přírodním prostředkem na praní.

Vyzkoušejte například mýdlové ořechy, které prádlo skvěle vyperou a zanechají je měkké a voňavé. Aviváž nahraďte 1 dcl octa. 

Mýdlové ořechy na praní

Objednat mýdlové ořechy na praní

Ekologická náhrada je vynikající volba, když při údržbě domácnosti musíte volit čisticí prostředky vhodné pro ČOV (čistička odpadních vod). Vyhnete se tak různým nepříjemnostem, ale zejména škodlivým fosfátům, které by se do ní mohly dostat.  

Ekologicky udržitelná domácnost

Ekologická domácnost představuje výzvu pro všechny, kterým leží na srdci ochrana přírody a kvalitnější život. Taková domácnost je udržitelná, mnohem zdravější a v konečném důsledku z nás dělá lepší a zodpovědnější lidi. A zejména spokojenější s prostředím, ve kterom žijeme my i naši nejbližší. A jak jste na tom s ekologickým uklízením ve vašich domácnostech? Podělte se s nami o tipy a triky, jak nahradit chemii méně škodlivou alternativou. 

Autor článku

Marcela Beňová

Miluji psaní a nejraději mám ty najobyčajne témata. Fascinují mě detaily, které mění dům na domov - knihovna plná milovaných knih, fotorámečky se...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 02.08.2018
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad! Ekologické kompostovatelné pytle do koše jsou nejlepší volbou pro biologicky rozložitelný odpad!

Pokud vám záleží na životním prostředí, potom určitě oceníte i kompostovatelné pytle na odpad.  Víte, jaké je jejich využití, z čeho se vyrábějí a jaké jsou jejich výhody? Dozvíte se v...

Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy Bavlněné 3D povlečení je hitem! Populární jsou dětské, vánoční vzory i květy

Omrzely vás klasické vzory? Zahalte svoji postel do 3D povlečení, které vás nadchne nejen krásnými, ale v mnoha případech až téměř živými vzory. Jste připravení na malé dobrodružství ve...

Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé Nejlepší kuchařské knihy pro začátečníky i pokročilé

Domácí vaření je stále populárnější. Lidé si stále víc a víc potrpí na to, co jedí. A tím nemyslíme jen kalorickou hodnotu potravin, ale zejména jejich kvalitu.