Elektrické a benzínové řetězové pily. Nejlepší jsou Husqvarna, Hecht a Stihl

Zima, jaro, léto nebo podzim. Každé roční období s sebou přináší povinnosti na zahradě, na chatě nebo okolo domu. Řezání stromů, dřeva nebo ořezávání větví. Výrobním pomocníkem kromě sekery nebo ruční pily je právě řetězová pila.

Elektrická řetězová pila Black & Decker

Pro zahrádkáře nebo domácí mistry je to neodmyslitelný pomocník, který ušetří čas a také energii. Jakou řetězovou pilu vybrat? Je lepší řetězová pila benzínová nebo naopak elektrická? Přinášíme vám porovnání a také recenze těch nejlepších a nejprodávanějších modelů, které jsou na trhu k dispozici. 

Hobby nebo profesionální řetězová pila

První faktor, který vám okamžitě může ukázat, jakým směrem se při výběru řetězové pily vydat. Těm, kteří se považují spíše za příležitostné dřevorubce, určitě postačí hobby pila, která slouží na drobné práce kolem domu, zahrady nebo chaty. Většinou jde o elektrické nebo akumulátorové modely, které jsou vázané na elektrickou energii nebo akumulátor. Tyto kousky často seženete i v prodejně sítě Lidl za slušné ceny. Tato kategorie neoplývá velkým výkonem ani speciálními funkcemi.  

Druhým typem uživatelů jsou ti, kteří pilu používají běžně, a proto požadují také potřebný výkon. Pro tyto uživatele tu jsou poloprofesionální pily, které nemají problém s řezáním stromů, větví, desek nebo dřevěných trámů. Důležitý je vzpomínaný výkon a také bezpečnostní prvky. 

Řetězová pila Makita

No a poslední kategorií jsou profesionální pily, které jsou předurčené pro vysokou zátěž. Splňují nároky na bezpečnost, výkon i ergonomii. Prioritně jsou určené pro řezání stromů, a tedy pro dřevorubce, kteří toto nářadí využívají denně. Kromě bezpečnostních prvků myslí i na pohodlí uživatele a jsou přizpůsobené pro jednoduché ovládání a manipulaci. Tyto pily vyrábějí i výrobci Stihl, Husqvarna nebo Hecht. 

Specifickou kategorií je kapovací pila, která slouží přesné práci v dílně. Kapovací (pokosová) pila slouží především na řezání desek nebo dřevěných hranolů. Potřebuje zapojení do elektrické sítě.

Kapovací pila do dílny

Benzínová řetězová pila

Jejich využití je v podstatě neomezené a test ukázal, že při porovnání ceny, výkonu i kvality jde o jednoznačného vítěze. Nepotřebuje přístup k elektrické síti, podává vyšší výkon a stejně tak je mnohem odolnější než její kolegyně na baterky nebo na elektřinu.

Přestože jsou benzínové řetězové pily hlučnější a vyžadují pravidelnou údržbu, z hlediska investice jde o nejrozumnější řešení. Jedinou pravidelnou investicí, která vás čeká, je palivo v podobě oleje a benzínu.

Prohlédnout nabídku benzínových pil

Elektrická řetězová pila

Méně hluku, vyšší komfort, ale závislost na elektrické energii. S elektrickou řetězovou pilou se do lesa vydáte marně. Nedovolí vám to ani délka kabelu a ani její výkon.

Elektrická řetězová pila MTD

Elektrická pila se spíše hodí na stavění přístřešku u domu, řezání desek nebo občasné ořezávání haluzí. Rozhodně se s ní nevydáte do lesa nebo daleko od zdroje energie. Potěší však svými bezúdržbovými vlastnostmi a nižší hmotností. 

Laciné i profi elektrické pily

Akumulátorová řetězová pila

Zbavíte se kabelu, získáte nižší hluk a čistší chod. Výhodou tedy je, že s akumulátorovou pilou se dostanete i dál od zásuvky, ale nemůžete opět očekávat zázraky. Akumulátorová pila je jen tak silná jako její baterie. Přestože jsou baterie nabíjecí, 30 minut chodu někdy nepostačuje a slabá výdrž baterie Li-On vás může zlobit.

Akumulátorová řetězová pila

Přestože to můžete řešit náhradní nabitou baterií, která dobu používání prodlouží. Vhodné jsou však spíše na občasné práce, a proto je možné tento druh považovat za hobby nářadí. 

Vybrat novou AKU pilu

Výkon motoru

Při výběru pily tento údaj rozhodně převáží. U elektrických modelů se výkon pohybuje od 600 až do 2 800 W. U benzínových modelů je výkon v mnohem širším pásmu. Hobby nářadí disponuje výkonem od 1 000 do 1 500 W. Pro běžné používání při řezání dřeva, stromů nebo větví se zaměřte na výkon přes 2 000 W. Ale jestli se řezání dřevin věnujete denně, doporučujeme vám sáhnout po kategorii pil s výkonem přes 3 000 W. 

Délka lišty

Tady se v zásadě vyrábějí ve všech kategoriích různé rozměry. Pokud hledáte pilu s lištou kolem 30–35 cm, klidně s ní můžete řezat polena nebo desky.

Benzínová řetězová pila Husqvarna

Na řezání surového dřeva (stromů, větví) je však lepší mít rezervu, a proto jsou lepší motorové pily s lištou o délce 40 cm. Pokud jste profík, lišta s délkou 50 centimetrů a víc bude váš favorit. 

Bezpečnostní brzda

Bezpečnost je při práci nejdůležitější. Zvlášť pokud vám hrozí, že můžete přijít o končetinu. V případě motorové pily to není žádná výjimka. Bezpečnostní brzda se aktivuje v případě, že spínač zastaví chod řetězu během pár desetin vteřiny. Tento jev nastává nejčastěji v případě, kdy se pila vysmekne z rukou. 

Ochrana řetězu

Tato funkce funguje tehdy, když dojde k okamžitému roztržení řetězu. Tento zachytávač řetězu zabrání poškození nářadí a také zabrání zranění. Řetěz se namotá na lištu a zabrání tak případnému odletění.

Ověřené značky

U takovéhoto nářadí se nevyplatí investovat do laciné „hračky“, která každou chvíli vyplivne všechny svoje součástky. Navíc většinou nemají potřebný výkon ani funkce, takže koneckonců škodíte sobě. Pokud však přece chcete nářadí, které je lacinější a plánujete ho využívat příležitostně, Lidl nabízí pilu značky Florabest, která splní nároky příležitostného uživatele.

Benzínová řetězová pila Florabest Lidl

Mezi spolehlivé výrobce můžeme rozhodně řadit světoznámý Hecht nebo značku Stihl. Mezi spolehlivými řetězovými pilami se neztratí ani Husqvarna nebo značka Makita, přestože ta se specializuje i na jiné druhy nářadí. Za kvalitu je možné považovat také značku Dolmar, která však patří mezi ty dražší.

Nabídka laciných řetězových pil

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...Publikováno dne: 18.09.2018
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti Parkside nářadí z Lidlu – co říkají recenze a zkušenosti

Při nabídce příliš levných výrobků většina z nás zbystří pozornost v očekávání, že výrobek bude oproti konkurenci méně kvalitní či spolehlivý. Jaké je tedy nářadí značky Parkside z Lidlu?

Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká Druhy barev do interiéru i exteriéru – jaká barva je jaká

To, co běžně nazýváme barvou, je ve skutečnosti nátěrová hmota. Jaké nátěrové hmoty známe a na co všechno je můžeme použít?

Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat Nejlepší pokosová pila. Recenze a test poradí, jak vybrat

Přemýšlíte nad tím, jak se řeže dřevo do přesně určeného stupně? Na svědomí má všechno pokosová pila. Víte, na co myslet při její koupi?