Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů

Výhodou podlahového topení je zejména rovnoměrné vytápění celé plochy místnosti. Víte však, ve kterých případech se vám víc hodí elektrické a ve kterých teplovodní podlahové vytápění?

Podlahové topení

V článku vám představíme výhody i nevýhody obou řešení.

Principy podlahového vytápění

Při elektrickém podlahovém topení se využívají na generování tepla speciální elektrické odporové kabely nebo přímo rohože. Ty se vlivem průchodu el. proudu zahřívají a odevzdávají teplo okolí – tyda i vrstvám nad nimi. Vyhřátá podlaha dále odevzdáva teplo vzduchu v místnosti rovnoměrně po celé její ploše, čímž se rovnoměrně ohřívá i celá místnost.

Podlahové topení s ventilací

Teplovodní podlahové vytápění je tvořené trubkami z plastu, ve kterých, podobně jako v radiátorech, proudí horká voda ohřívaná centrálním zdrojem tepla (nejčastěji kotlem). Ta trubky ohřívá a následně probíhá tepelná výměna mezi nimi a podlahou a mezi podlahou a vzduchem v místnosti tak jako při elektrickém podlahovém vytápění.

Ekonomika provozu

Z ekonomického hlediska je jakékoliv podlahové vytápění správnou volbou, protože rovnoměrným vyhříváním vám může pomoci ušetřit až třetinu nákladů oproti vytápěcímu systému s radiátory.

Elektřina je o 30–50 % dražší než plyn, proto když chcete na vytápění využívat plynový kotel, použitím teplovodní varianty podlahového vytápění určitě ušetříte. Na druhé straně byste měli vzít do úvahy i investiční náklady na koupi kotle, stavbu komínu nebo zřízení teplovodních rozvodů do všech místností domu.

Dohromady tyto výdaje představují navýšenie o cca 46 % proti použití lokálního elektrického podlahového vytápění v jednotlivých místnostech. Náklady na elektřinu můžete dále snížit využíváním sníženého tarifu el. energie (tzv. noční proud).

Výhodou teplovodního systému je, že ho můžete připojit na různé ekonomičtější a ekologičtější zdroje tepla jako např. solární panely či tepelné čerpadlo – s el. podlahovým vytápěním v tomto případě neobstojíte.

Podlahové topení

Teplovodní podlahový systém je oproti vytápění radiátory vhodný i pro nízkoteplotní vytápěcí zdroje jako kondenzační kotle či tepelná čerpadla.

Co se týká regulace, elektrický i teplovodní systém umožňují plynulou regulaci teploty v místnosti. Elektrický systém však můžete rozdělit na více okruhů a ty samostatně spínat, takže regulace je ekonomičtější.

Instalace podlahového vytápění

Potrubí teplovodních podlahových systémů je většinou zhotovené z plastu, což trubkám zaručuje dobrou tvárnost. Nejčastěji se používá průměr 15 mm a jako materiál polybuten. Oba systémy podlahového vytápění se ale dají instalovat dvěma způsoby.

Prvním je způsob tzv. namokro, prř kterém se trubky, resp. vytápěcí kabely zakryjí potěrem z betonu nebo anhydridu. V tomto případě vrstva zabere 10–15 cm a s tímto navýšením podlahy byste měli při návrhu prostor počítat. Při tomto způsobu montáže získá podlaha vysokou tepelněakumulační schopnost.

To znamená, že se bude déle ohřívat, ale zároveň zůstane po vypnutí vytápění dlouho teplá. Regulace vytápění v takto instalovaném systému je tedy méně pružná, protože musíte čekat, až se podlaha vyhřeje.

To je důvod, proč se instalace namokro využívá především u teplovodního systému. Ten totiž dokáže dodat vyšší tepelný výkon než systém elektrický – s elektrickým vytápěním byste museli kvůli vysoké tepelněakumulační schopnosti čekat na vyhřátí ještě déle.

Pro instalaci suchým způsobem stačí menší výška, proto se používá zejména při rekonstrukcích, kdy podlahu není možné navyšovat. Tam, kde nevadí hrubší vrstva, můžete použít vytápěcí kabely či rohože. Vytápěcí fólie jsou oproti nim poměrně tenké a můžete je instalovat i na existující starou podlahu, přičemž na fólie uložíte podlahu novou.

Systém podlahového topení

Podlahové vytápění instalované nasucho reaguje na jakékoliv změny pružně a regulace je tak rychlejší a přesnější než při teplovodním systému. Na druhé straně elektricky vytápěná podlaha nedrží teplo a rychleji vychladne.

Tyto vlastnosti předurčují elektrické podlahové vytápění zejména do místností, které nejsou celodenně používané jako např. koupelny, pracovny apod. Teplovodní podlahový systém můžete na druhé straně využít na vytápění celého domu.

Nehodí se pod každou podlahu

Elektrické podlahové vytápěcí systémy většinou pracují s vyššími teplotami, proto se nehodí pod každou podlahu. Např. dřevěné podlahy mají vysokou tepelnou roztažnost, a proto jejich max. tlouštka by měla být 8 mm a měla by se skládat z co nejméně kusů. U vinylových podlah se situace liší podle typu, každá podlaha by však měla být doporučená na podlahové vytápění přímo výrobcem.

U laminátu je tepelná roztažnost zanedbatelná, spolu s dřevěnými podlahami je však doporučený max. výkon 80 W/m2, keramická dlažba snese i výkon 160 W/m2.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...Publikováno dne: 09.09.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkovéJaké terasy u domu, chaty, bungalovu? Dřevěné i kryté hliníkové

Terasy u rodinných domů poskytují jedinečné místo na odpočinek, které je využívané minimálně 4 měsíce v roce. Pokud ji ještě nemáte, poradíme vám, kde, jak a z čeho ji postavit.

Praní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třebaPraní a čištění ovčí vlny, ovčího rouna a kožešin. Čistírna není třeba

Sháníte do svojí domácnosti přikrývky nebo polštáře, které byste mohli používat celoročně, které jsou hypoalergenní a zároveň vyrobené z přírodních materiálů? Vsaďte na ovčí rouno....

Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?Lesklý, nebo matný obklad do koupelny?

Obklady do koupelny musí být. Nejlépe od podlahy až po strop. Lesklé, nebo matné? To je otázka. Každému vyhovují jiné. Podívejte se s námi, jaký je mezi nimi rozdíl.