Fasáda na dům – jaké máme možnosti?

Fasáda tvoří podstatný základ domu. Aby nebyla jen krásná navenek, ale také užitečná, musí splňovat jisté požadavky, mezi které určitě patří dobrá odolnost vůči počasí, dobrá tepelná izolace, aby vám snížila účty za topení apod.

Jakou fasádu na rodinný dům? Jaké jsou možnosti?

Jednoduše dobrá fasáda vám může zpříjemnit bydlení. I z toho důvodu se využívají různé materiály, neekologické, ale nejnověji i ekologické, které jsou velmi populární, žádané a kvalitní. Budete překvapení, z jakých rozličných materiálů se dnes vyrábějí fasády a které jsou ty nej.

Akrylátové fasádní omítky

Nejlevnějším variantou fasádních omítek jsou ty akrylátové, přesněji řečeno je to směs akrylátu a živice. Jejich předností je, že jsou pevné a odpuzují vodu. Na druhé straně jsou sice  nejlevnější, je s nimi nejvíc práce, co se týká údržby. Rychle se ušpiní, těžko se čistí a mají nízkou úroveň paropropustnosti. Dalším mínusem je, že základ izolačního materiálu tvoří polystyrén, který není nejlepší volbou na tepelnou izolaci.

Silikátové fasádní omítky

Omítky ze silikátu se vyrábějí ze syntetické živice a draselného vodního skla. Tyto omítky mají na rozdíl od akrylátových mnohem lepší vlastnosti. Jsou vysoce odolné vůči UV záření, proto neztratí svoji původní barvu během pár roků a vykazují vyšší odolnost proti znečištění. Nevýhodou je, že mají póry, které rychle nasáknou vodou.

Nová fasáda na dům - vybrat omítku, dřevo, kompozit či kámen?

Silikonové fasádní omítky

Lze říct, že při kombinaci akrylátových a silikátových omítek dostaneme silikonové, přesněji obsahují akrylátovou disperzi a syntetickou živici. Díky tomu mají vyšší UV odolnost, dobré paropropustné vlastnosti a jsou odolné vůči zašpinění a vodě. Mezi lidmi jsou dost oblíbené. Doporučuje se je aplikovat na domy, které se nacházejí v blízkosti cest s rušným provozem nebo v prašných oblastech.

Nanočásticové fasádní omítky

Zajímavou možností vnější fasády jsou nanočásticové omítky, které vytvářejí tak řečeno štít domu. Obsahují sice póry, ale jsou menší než 0,0005 mm, což zajišťuje  vysokou odolnost vůči vlivům počasí, UV záření, vodě. Díky svým dobrým paropropustným vlasnostem se snadno odvětrávají, zabraňují zbytečnému nasáknutí a udržování vody, a tvorbě hniloby. Pro svoje dobré vlastnosti jsou cenově dražší.

Kámen

Fasáda z kamene není žádnou novinkou. Má ji už téměř každý dům, pokud ne po celém domě, tak aspoň po určité části nebo v interiéru. Jde skutečně o nádherné fasády různých barevných kombinací, které jsou nebo připomínají kámen. Co to znamená? Tento druh fasád se může vyrábět přímo z kamene nebo z umělého kamene, který se zhotovuje z betonových obkladů.

Výhody a nevýhody kamenné fasády na dům

Ačkoliv mají mnoho pozitivních vlastností, jako je vysoká odolnost, téměř žádná údržba, dobrá izolace, luxusní vzhled, jsou jedním z nejdražších možností fasád.

Keramika

Fasádní desky z keramiky jsou momentálně velmi stylové. Jsou sice dražší, ale mají mnoho předností. Tak například mají dlouhou životnost, protože vykazují vysokou odolnost vůči klimatickým změnám. Jsou odolné vůči UV záření a jsou schopné si svoji původní barvu udržet během celého provozu. Nepropouštějí vodu a netvoří se na nich nebo v nich hniloby. Mají dobré termoizolační schopnosti. Nevyžadují speciální péči. Podle nejnovějšího trendu se vyrábějí celé fasádní desky orientované ve svislém směru, což způsobuje lámání světla v různých směrech a zajímavou optickou hru se změnou barev.

Dřevo

Dřevěnou fasádu můžete mít i přesto, že nemáte dřevostavbu, ale zděný dům. Konstruují se jako dvojplášťové, tedy mezi dvěmi dřevěnými deskami proudí vzduch, což v případě vlhkosti zabraňuje hnilobě. Mohou to být fasády z rozličného druhu dřeva, např. ze smrku, jedle, borovice, modřínu, z dubu nebo akátu.

Moderní dřevěná fasáda na dům

V případě, kdy váš dům stojí na místě, kde silně fouká vítr, je vhodné zvolit odolnější dřeviny jako např. sibiřský modřín, skandinávský smrk, červený cedr. Když chcete zajistit dobré izolační schopnosti dřeva a prodloužit životnost dřevěné fasády, zvolte termodřevo. Je to fasáda, která se produkuje z uvedených materiálů, ale speciálním způsobem.

Kompozit

Pokud máte strach použít dřevo na fasádu, jeho věrnou napodobeninou je kompozit. Vyrábí se ze směsi dřevěné moučky a plastu, což ve finále budí dojem skutečného dřeva. Tento obklad je vysoce odolný vůči povětrnostním podmínkám a i při dlouhotrvajícím dešti či vlhku zanechává svoji barvu a provedení nepoškozené. Má dobré izolační schopnosti, dobré odvětrávání vlhkosti zabezpečuje systém odvětrané fasády, který sestává z přichytávání fasádních desek na podkladovou konstrukci. Desky jsou mezi sebou spojené pomocí "klip systému".

Hliníkové plechy

"To vážně mám dát na svůj barák fasádu z plechu?!" Napadlo asi každého, když si přečetl tento nadpis. Ale ano, je to skutečně tak. Hliníkové fasádní obklady nejsou tou nejhorší volbou, jak se na první pohled zdá, právě naopak. Mají integrovaný systém odvětrávání, z čehož vyplývá několik výhod. První je, že fasáda dýchá a v případě vlhkosti nevlhne a nehnije.výborné termoizolační schopnosti. V zimě citelně udržuje teplo v domě a tím šetří elektrickou energii za topení, v létě zase nedochází k přehřívání. Velkým plusem je její odolnost vůči požárům a nevyžaduje žádnou údržbu. Nakonec se vyrábějí v mnohých barevných provedeních, takže se nemusíte obávat, že váš dům bude obložený typickými plechy.

Cihla

Provensálský styl dosáhnete nejen použitím kamene, ale i cihly. Ta má podobné pozitivní vlastnosti jako kámen. Je mimořádně odolná vůči počasí, prašnosti a vůči nečistotám. Krásná a nepoškozená vydrží i desítky let. Disponuje výbornými izolačními schopnostmi. Uvnitř budovy udržuje během zimy teplo a během horkých dní zase chlad.

Cihlová fasáda na rodinný dům

Realizace této fasády může probíhat 2 způsoby. Prvním je zdění a druhým je lepení cihlových pásů. Použité cihly při obou způsobech mají široké barevné provedení. Při koupi fasády z tohoto materiálu si všímejte povrchové úpravy a úrovně savosti, abyste věděli jakou maltu zvolit.

Vláknocement

Moderní vzhled vašeho domu docílíte s použitím vláknocementové fasády. Jsou to velkoformátové desky, které se vyrábějí z uvedeného vláknocementu, který sestává z cementu, mletého vápence, pevnostního vlákna, z vody a ze vzduchu. Je to méně známý druh fasád, ale má mnoho výhod a je ho vhodné použít na každou budovu, novou či starší. Je odolný vůči počasí a mechanickému poškození. Nevadí mu ani UV záření. Je pevný, nehořlavý a stálobarevný. Vykazuje dlouhou životnost.

Závěrečná slova

Jak vidíte, možností na novou fasádu je hodně, stačí si jen vybrat. Pokud vám můžeme poradit, nikdy se neorientujte jen podle ceny. Ta může být zrádná a i když v počátcích zaplatíte méně, nemusí se vám to v budoucnosti vyplatit. Raději vsaďte na kvalitu, na materiál s nejlepšími vlastnostmi, a samozřejmě na ověřenou firmu, která provádí dobrou práci. Při výběru vám pomohou i aplikace od prodajců, ve kterých si nahráte váš dům a následně vizuálně měníte fasádu, což vám dá lepší představu o finálním designu.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 13.11.2020
Hodnocení článku:
(92%)

V této kategorii najdete i:

Ekologické organické vinylové podlahy bez PVCEkologické organické vinylové podlahy bez PVC

Napadlo vás někdy, že vaše migréna může být spojená právě s podlahou? Vyměňte proto podlahy s obsahem PVC (polyvinylchloridem) za ekologickou a zdravotně nezávadnou variantu.

10 nejlepších ekologických dárků k Vánocům!10 nejlepších ekologických dárků k Vánocům!

Je už zažitým zvykem obdarovat na Vánoce rodinné příslušníky, přátele a zkrátka lidi, na kterých nám záleží. V tomto článku vám proto přinášíme několik eko tipů na dárky.

Pletené gabiony – jaká je cena za kámen do gabionů? Pletené gabiony – jaká je cena za kámen do gabionů?

Pokud přemýšlíte nad investicí do gabionového plotu, potom si určitě prostudujte náš článek, ve kterém najdete odpovědi na všechny základní otázky. Prozradíme vám také výhody a nevýhody...