French press – nejlevnější kávovar pro dokonalou kávu

Mnozí z nás by život bez kávy jen velmi těžce předýchali. Způsobů přípravy a možností podávání je nespočet - káva ke snídani, dopolední kávička, poobědová siesta s koláčem s kávou nebo kombinace všech tří.

Příprava kávy ve french press kávovaru

No a jestli patříte k těm, kteří si rádi kávu připravují sami, tak by vás mohl zaujmout kávovar french press. French press spojuje příznivou cenu a lahodnou chuť kávy.

Oblíbené French press kávovary

Ve zkratce o French press kávovarech

V první řadě si řekněme, že pokud si chceme udělat skutečně dobrou kávu, tak vůbec nemusíme investovat vysoké částky za drahé kávovary. Pestrost tržní nabídky nám garantuje kvalitní produkty i za nižší ceny; stačí vědět jak na to. No a toto pomyslné know-how výběru french press kávovaru se vám pokusíme předat v následujících bodech.

French press kávovar nebo konvice je zařízení na přípravu kávy s jednoduchou obsluhou a přijatelnou cenou pro každého. Další výhodou je fakt, že všechny french press kávovary fungují na stejném principu, který se vám dostane do ruky hned po prvním vyzkoušení.

Při vaření je káva přímo ve vodě a po dokončení se díky pístu a sítku tyto dvě složky velmi jednoduše oddělí a výsledkem je chutná a jemná káva. Někdy se stane, že v konvici zůstane pár rozdrcených zrníček kávy a zřídkakdy se dostanou i do nápoje, ale při kvalitním sítku/pístu se to stává minimálně.

Vybíráme z katalogu

Jaké máme možnosti při výběru materiálu?

Varná nádoba je, samozřejmě, nejvíc viditelná část a nejčastěji je tvořená sklem, nerezovou ocelí nebo polykarbonátem. Speciální borosilikátové sklo je po vizuálí stránce zřejmě lákavější a také u něho můžete pozorovat, jak voda začíná vřít, ale po funkční stránce zaostává. Toto sklo je sice odolné vůči vřící vodě, ale není nerozbitné a tím pádem nevhodné na cesty.

S kovovými typy proto nemusíte zacházet tak opatrně, zároveň si je můžete přibalit do zavazadel na dovolenou/výlet. Všeobecně však vybraný materiál nemá vliv na fungování kávovaru a jeho vzhled je čistě jen nadstavbou.

Jaký by měl být objem French pressu?

Při volbě objemu konvice je nejdůležitější počet osob, pro které se káva bude vařit. Ale do úvahy je nutné vzít také dávkování. Obvykle se káva z french pressu servíruje do menších šálků přibližně 100 až 150 mililitrů, ale někteří si raději kávy udělají víc a nalejí si ho do většího poháru. Tady zároveň dáváme malou akademickou radu "pod čarou" - přestože je zvyk železná košile a kávu si možná rádi lijete do větších pohárů, tak postupným chladnutím se z ní ztrácí příznačná chuť.

French press kávovar s menším objemem

French press kávovar si můžete koupit s objemem 300 ml až 1 litr. Tím pádem, pokud půjdete cestou běžného servírování, tak i v těch menších modelů si dokážete připravit kávu pro dva nebo tři lidi. Pokud děláte kávu pravidelně pro víc než 3/4 lidi, tak byste určitě měli hledat objem 500/600 ml a víc.

Náhradní díly a údržba

Od materiálu a objemu se plynule přesouváme k údržbě a náhradním dílům. Jak jsme už načrtli výše, tak udržování french press kávovaru není složitý proces, nehrozí žádná připálení, a proto ho po použití snaží propláchnout čistou vodou.

Kromě skla se na kávovaru nemá co pokazit a tím pádem ani co měnit - až na síťku, respektive její držák. Ta slouží jako náhrada filtru a je vystavená největšímu opotřebování, a proto je potřebné, aby se jednou za tři nebo čtyři roky měnila. Při výběru prodejce byste tedy měli zohlednit i to, zda nabízejí náhradní díly, nebo ne.

Postup výroby kávy ve french press kávovaru

Než se pustíme do konkrétních kroků, tak se trošku pověnujme jakosti kávy. Po pomletí by měla být středně hrubá až hrubá. Zrnka by měla být o něco málo větší než oka na sítku. Čím je káva jemnější, tím víc se zvýrazní její horká chuť a také lépe projde sítkem a dostane se do šálku, což nechceme.

Co se týká dávkování, tak tady se názory dost liší. Nejčastěji se udává 6 gramů na 100 mililitrů, 7 gramů na 120 mililitrů, 8 gramů na 150 mililitrů a pro ty, kteří mají v oblibě silnější kávu, je to 28 gramů na 250 mililitrů.

  1. Na začátku nalejeme vřící vodu do kávovaru, propláchneme a po pár sekundách ji vylejeme. French press se tím zahřeje na optimální provozní teplotu.
  2. Do předehřátého kávovaru vysypeme kávu a zalejeme ji troškou horké, ne vřící vody. Přibližně do výšky zrn. Z kávy se začne uvolňovat oxid uhličitý a tím pádem i příjemné aroma.
  3. Po 30 sekundách dolejeme zbytek horké vody a necháme louhovat po dobu 1 minuty. Po minutě otevřeme, promícháme a necháme louhovat další 2,5-3 minuty.
  4. Když tato doba uplyne, tak pomalu zatlačujeme píst, čímž se usazenina oddělí od kávy, která je připravená na servírování.
  5. Kávu nalejeme do šálků a můžeme si vychutnávat gurmánský zážitek.

Příprava kávy ve french press kávovaru

Co se týká postupu, tak se nejedná o stoprocentně ověřený postup, jehož je třeba se za každou cenu držet. Dávkování, hrubost zrn nebo doba louhování není fixní a klidně můžete zkoušet různé jiné varianty, udělat si zalévanou kávu podle vašeho gusta a kdo ví - možná se vám podaří vytvořit nový skvělý recept!

Oblíbené French press kávovary

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...Publikováno dne: 06.01.2019
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče

Chtěli byste si posedět na terase i v podzimních či zimních měsících?  V našem článku vám poradíme, jaký ohřívač na terasu si vybrat a jakých parametrů si při jeho výběru všímat.

Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce

Jak vybrat sendvičovač? Oblíbené jsou 3 v 1 modely či toastovač na 4 toasty Jak vybrat sendvičovač? Oblíbené jsou 3 v 1 modely či toastovač na 4 toasty

Jste milovníkem chutného opečeného chleba se sýrem či šunkou? S dobrým toastovačem tuto pochoutku připravíte raz dva. Na co se při jeho výběru zaměřit a co všechno takový malý pomocník...