French press, Aeropress, Moka kávovar a Dripper – alternativy kávovarů

Dnes se za standard přípravy kávy považuje espresso stroj. Jenže to je metoda pro rozmazlené lidí 21. století. Kdysi káva chutnala jinak. Dokonce i dnes, na kávových plantážích, kde dozrávají kávová zrna a degustují první sběry, neexistuje žádný automatický kávovar.

Moka kávovar koťogo

Přinášíme tedy pár návodů, jak si vychutnat vůně a tóny kávy tradičně, jinak a možná i lépe.

Oblíbené produkty

Mletí je absolutní základ

Před tím, než se do přípravy kávy vůbec pustíte, je potřebné si obstarat dobrý mlýnek. Zapomeňte na všechna zařízení, která kávu sekají noži. Ta zrna akorát prohřejí, přepraží a hlavně nepomelou rovnoměrně. Pryč s takovými zarízeními pro obyčejné kávičkáře. Vždy je nutné vybrat klasické mlýnské kameny. Ať už sáhnete po mlýnku ručním, nebo elektrickém. Samozřejmostí je regulace hrubosti mletí, protože bez ní dobrou kávu nepřipravíte.

Oblíbené kávovary pro každého

French press

Asi nejjednodušší způsob přípravy kávy, jak se říká klasika. Nejvíc připomíná zalévanou kávu, ale s tím rozdílem, že po čtyřech minutách oddělíte kávovou usazeninu od hotového nápoje.

Příprava kávy ve french press kávovaru

Tady platí zásada, že pomocí french press připravujeme kávu světlejší praženounamletou přibližně na velikost krystalového cukru. Voda klasicky 80–95 stupňů Celsia a nezapomeňte na poměr kávy. Nejlepšího zážitku dosáhnete při poměru 8 gramů kávy a 120 mililitrů vody. Pro víc porcí přirozeně poměr násobíte. Výhodou je rychlé čištění a žádné náklady na filtry. Kávu jednoduše vyhodíte a french press promyjete.

Moka kávovar

Je součástí každé italské rodiny. U nas jej známe i jako koťogo. Připravuje voňavou kávu a je vhodný pre italské, tmavší pražené kávy. U tohoto zařízení hrozí, že se káva přehřeje. Ale při správném způsobu přípravy se tomu vyhnete a máte delikátní lahůdku. Kávu namelete na hrubost větší než u espresa, ale jemnější než na french press. Kávu naložíte do filtru podle návodu, přidáte vodu a postavíte na zdroj tepla.

Příprava kávy v moka kávovaru

Pro lahodnější chuť kávy je malým tipem dát trochu vody i do vrchní nádoby, aby se nová káva nezačala připékat. Druhým tipem na skvělou přípravu je vypnout vařič zhruba 2–3 sekundy před vyvřením vody. Káva dojde sama. Bude velmi lahodná. Pěnu, která vznikla na povrchu, vmíchejte do kávy.

Aeropress

Mezi milovníky kávy si vysloužil velkou oblibu, protože nabízí rychlou a kvalitní výrobu dobré kávy.

Příprava kávy v aeropress kávovaru

Mletí kávy vyžaduje nastavit přibližně na hrubost kuchyňské soli. Tehdy dostanete z ní maximum. Systém zalévání je postupný. Káva se zalije první částí vody, následně druhou částí vodynechá se následně pár vteřin louhovat. Následuje extrakce, která by měla být asi 20 vteřin. Dostanete kávu na pomezí filtrované a espresa.

Dripper

Nic jednoduššího než použití dripperu při přípravě kávy nenajdete. Jde v principu o jakousi násadku na šálek, do které dáte filtr, kávu nasadíte nad jiný šálek a necháte výsledný nápoj překapat. Dripper je bezelektrická náhrada běžného kávovaru na filtr. Mletí opět ponecháte na jemnost kuchyňské soli a použijete podobně jako u french press 8 gramů kávy na 120 mililitrů vody.

Příprava kávy v dripper kávovaru

Zalévejte postupně a pomalu, po celém okraji tak, aby proces trval přibližně tři minuty. Během nich vám do šálku překape lahodný nápoj. Při použití papírového filtru je důležité promýt ho horkou vodou ještě před přidáním kávy. Zbavíte ho tak jakýchkoli chuťových příměsí, které by do kávy dokázal napustit. Vyzkoušejte a uvidíte rozdíl, když filtr nepromyjete.

Dripper je asi nejvíc vhodný pro lidi, kteří rádi experimentují s množstvím kávy, délkou extrakce nebo teplotou vody. Je to čistý manuál, plně k vašim službám.

Manuální espreso

Pro lidi, kteří si chtějí vychutnat skutečné espresso, ale jedou někam na chatu, do divočiny, nebo nemají rádi elektrické mašiny, je k dispozici i pákový ruční espresso stroj. Připraví plnohodnotné espreso jen čistě ručním pohonem.

Příprava kávy v manuálním espressu

Základem je pevná konstrukce a dvě páky, kterými vytváříte vysoký tlak. Díky němu do šálku steče kvalitní káva. Mletí jemné jako na klasické espreso. Ruční presso stroj je designová a poměrně drahá věcička (cca 5 000 Kč) pro ty, co si i někde v opuštěné chatce chtějí pochutnat na plnohodnotném espresu. Příprava, čištění, sušení a péče však zaberou o něco víc času než samotné vychutnávání kávy. Je třeba s tím počítat.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.Publikováno dne: 12.08.2018
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičůVýběr spotřebiče podle hladiny hluku + tipy jak snížit hlučnost spotřebičů

Při výběru spotřebiče vás často ani nenapadne, že byste se měli zajímat o jeho hlučnost. Jde přitom o jednu z kategorií, jejíž důležitost se často ukáže až po začátku používání přístroje.

Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?Jakou sněhovou frézu? Elektrickou, nebo jednostupňovou či dvojstupňovú benzínovou?

Trápíte se s odklízením sněhu z chodníku? Řešením je sněhová fréza. Jak si tohoto pomocníka na zimu vybrat? Je lepší elektrická, nebo benzínová sněhová fréza? S výběrem vám pomůžeme v...

Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?Jak vybrat nejlepší kapslový kávovar?

Výhodou kapslových kávovarů je především   jednoduchost jejich obsluhy a rychlost přípravy kávy. Poradíme vám, jak si vybrat nejlepší kapslový kávovar do domácnosti.