Fuchsie vzpřímená (stromková) a převislá – pěstování

Fuchsie jsou skutečně krásné, ale pro mnoho pěstovatelů i poměrně náročné na pěstování. Jejich krása si totiž vyžaduje ideální prostředí, půdu a samozřejmě i přiměřenou péči.

Pěstování a kvetení fuksie

Zdánlivě fuchsie působí jako drobný keř, který je však ozdobený nádhernými květy různorodých barev. Jak se o fuchsie starat? Kde fuchsie vysazovat? Můžeme mít fuchsie i na balkonu? Všechny podstatné informace a podstatné tipy se dozvíte v našem článku.

Fuchsie jako rostlina

Fuchsie je druh teplomilné rostliny. Patří do čeledi pupalkovitých a samotný rod fuchsií tvoří 105 druhů. Pro upřesnění, jen fuchsií je vyšlechtěných více než 12 000 odrůd. Tyto rostliny pocházejí z oblastí Mexika, Jižní Ameriky a specifické druhy se najdou i na ostrovech v okolí Nového Zélandu.

Rostlina se vyznačuje výraznými květy, které mají různé zbarvení nebo tvar. Trubkovité, poloplné, plné, dlouhé, štíhlé, zvonkovité nebo listové v závislosti na druhu fuchsie. Často se přirovnávají k populárním sukničkám. Fuchsie mohou mít od 30 cm až po 3 metry. V našich klimatických podmínkách jde obvykle o opadavý druh rostliny v teplejších podmínkách jsou stále kvetoucí a zelené.

Kvetení fuksie

Nejznámější druhy fuchsií

Existuje tedy více než 12 000 vyšlechtěných druhů fuchsií, které se liší barvou, tvarem květů, výškou, typem růstu nebo specifickými druhy listů. Některé z nich je v našich podmínkách poměrně náročné dopěstovat. Nejznámějšími jsou však určitě fuchsie hybrida (90 % prodávaných druhů), fuchsie vzpřímená, fuchsie malolistá nebo fuchsie chilská. Kromě toho však existují také řekněme „exotičtější“ druhy jako fuchsie sylvatica, boliviana, orientalis nebo summa. Tyto vyšlechtěné druhy jsou typické pro dané oblasti či regiony. Dopěstovat se dají i u nás, ale vyžadují specifičtější podmínky.

Výsadba a péče

Fuchsie je typickým květem pro balkony, terasy, ale samozřejmě i záhony. Fuchsie totiž vyžaduje pro výsadbu místo, kde nedostane příliš mnoho slunečního světla, respektive přímé slunce. Pro výsadbu je ideální kyselejší půda s pH půdy přibližně 6.

Během vegetačního období rostliny potřebují pravidelnou zálivku a pro krásné barvy a tvar je dobré fuchsie přihnojovat tyčinkovým nebo tekutým hnojivem přímo určeným na zalévání. Podstatné je odstraňování odkvetlých květů a také otrhávání žlutých listů. Jejich odstraněním zabráníte vzniku chorob nebo plísní. Právě proto je nutné kontrolovat, zda rostlinu nenapadli škůdci jako mšice nebo molice. Choroby jsou nejčastěji klasické plísně nebo hniloba.

Rozmnožování fuchsií

V kterémkoliv ročním období můžete nařezat odřezky, ideálně z vrchu rostliny.

Rozmnožování fuchsie řízkováním

Následně vložíte do vody nebo do speciálního zakořeňovacího substrátu a čekáte, až odřezky zakoření. Obvykle to trvá po dobu dvou až tří týdnů.

Priesada fuksie na výsadbu

Mladé sazenice následně stačí zapíchnout do země. Pro tvarování fuchsie je vhodné rostlinu zaštipovat, abyste ji mohli pěstovat do tvaru keříku, pyramidy nebo do výšky.

Fuchsie musíte zazimovat

Kromě pravidelné zálivky, hnojení a otrhávání lístků či sbírání květů je nutné fuchsie také zazimovat. Existují záhonové druhy fuchsií, které dokážou odolat mrazu až do -30 °C. Ty balkonové druhy jsou však méně odolné a proto je dobré, když s příchodem prvních chladných rán kolem 0 °C, rostliny zazimujete. Před zazimováním zkraťte výhonky na polovinu, aby se rostlinka nevysilovala, odeberte květy i žluté listy.

Zazimování a zkrácení výhonků fuksie

Při zazimování by teplota neměla klesnout pod -5 °C. Následně koncem února výhonky opět seřežte a klidně je můžete umístit na balkon, když teplota neklesne pod více než -12 °C. Zálivku během zazimování provádějte tak, aby byla půda vždy vlhká. Ne promočená!

Škůdci a případné choroby

Proti molicím a mšicím jako savým a žravým škůdcům, kteří napadli vaše fuchsie, doporučujeme použít postřik Karate Zeon 5 CS. Ten vás vyjde na zhruba 150 až 250 korun. Během 5 dní postřik aplikujte přímo na rostlinu aspoň 3krát.

Škůdci a plísňové onemocnění fuchsie

Fuchsie se často stávají obětí plísní, především kvůli špatné zálivce. V případě, že je rostlina napadená, je ideální dát ji bokem od ostatních a vyměnit jí substrát, ať se plísně nebo hniloba nešíří. Nejrozumnějším řešením je však plísní napadenou fuchsii vyhodit.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 12.02.2019
Hodnocení článku:
(89.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování