Fuchsie vzpřímená (stromková) a převislá – pěstování

Fuchsie jsou skutečně krásné, ale pro mnoho pěstovatelů i poměrně náročné na pěstování. Jejich krása si totiž vyžaduje ideální prostředí, půdu a samozřejmě i přiměřenou péči.

Pěstování a kvetení fuksie

Zdánlivě fuchsie působí jako drobný keř, který je však ozdobený nádhernými květy různorodých barev. Jak se o fuchsie starat? Kde fuchsie vysazovat? Můžeme mít fuchsie i na balkonu? Všechny podstatné informace a podstatné tipy se dozvíte v našem článku.

Fuchsie jako rostlina

Fuchsie je druh teplomilné rostliny. Patří do čeledi pupalkovitých a samotný rod fuchsií tvoří 105 druhů. Pro upřesnění, jen fuchsií je vyšlechtěných více než 12 000 odrůd. Tyto rostliny pocházejí z oblastí Mexika, Jižní Ameriky a specifické druhy se najdou i na ostrovech v okolí Nového Zélandu.

Rostlina se vyznačuje výraznými květy, které mají různé zbarvení nebo tvar. Trubkovité, poloplné, plné, dlouhé, štíhlé, zvonkovité nebo listové v závislosti na druhu fuchsie. Často se přirovnávají k populárním sukničkám. Fuchsie mohou mít od 30 cm až po 3 metry. V našich klimatických podmínkách jde obvykle o opadavý druh rostliny v teplejších podmínkách jsou stále kvetoucí a zelené.

Kvetení fuksie

Nejznámější druhy fuchsií

Existuje tedy více než 12 000 vyšlechtěných druhů fuchsií, které se liší barvou, tvarem květů, výškou, typem růstu nebo specifickými druhy listů. Některé z nich je v našich podmínkách poměrně náročné dopěstovat. Nejznámějšími jsou však určitě fuchsie hybrida (90 % prodávaných druhů), fuchsie vzpřímená, fuchsie malolistá nebo fuchsie chilská. Kromě toho však existují také řekněme „exotičtější“ druhy jako fuchsie sylvatica, boliviana, orientalis nebo summa. Tyto vyšlechtěné druhy jsou typické pro dané oblasti či regiony. Dopěstovat se dají i u nás, ale vyžadují specifičtější podmínky.

Výsadba a péče

Fuchsie je typickým květem pro balkony, terasy, ale samozřejmě i záhony. Fuchsie totiž vyžaduje pro výsadbu místo, kde nedostane příliš mnoho slunečního světla, respektive přímé slunce. Pro výsadbu je ideální kyselejší půda s pH půdy přibližně 6.

Během vegetačního období rostliny potřebují pravidelnou zálivku a pro krásné barvy a tvar je dobré fuchsie přihnojovat tyčinkovým nebo tekutým hnojivem přímo určeným na zalévání. Podstatné je odstraňování odkvetlých květů a také otrhávání žlutých listů. Jejich odstraněním zabráníte vzniku chorob nebo plísní. Právě proto je nutné kontrolovat, zda rostlinu nenapadli škůdci jako mšice nebo molice. Choroby jsou nejčastěji klasické plísně nebo hniloba.

Rozmnožování fuchsií

V kterémkoliv ročním období můžete nařezat odřezky, ideálně z vrchu rostliny.

Rozmnožování fuchsie řízkováním

Následně vložíte do vody nebo do speciálního zakořeňovacího substrátu a čekáte, až odřezky zakoření. Obvykle to trvá po dobu dvou až tří týdnů.

Priesada fuksie na výsadbu

Mladé sazenice následně stačí zapíchnout do země. Pro tvarování fuchsie je vhodné rostlinu zaštipovat, abyste ji mohli pěstovat do tvaru keříku, pyramidy nebo do výšky.

Fuchsie musíte zazimovat

Kromě pravidelné zálivky, hnojení a otrhávání lístků či sbírání květů je nutné fuchsie také zazimovat. Existují záhonové druhy fuchsií, které dokážou odolat mrazu až do -30 °C. Ty balkonové druhy jsou však méně odolné a proto je dobré, když s příchodem prvních chladných rán kolem 0 °C, rostliny zazimujete. Před zazimováním zkraťte výhonky na polovinu, aby se rostlinka nevysilovala, odeberte květy i žluté listy.

Zazimování a zkrácení výhonků fuksie

Při zazimování by teplota neměla klesnout pod -5 °C. Následně koncem února výhonky opět seřežte a klidně je můžete umístit na balkon, když teplota neklesne pod více než -12 °C. Zálivku během zazimování provádějte tak, aby byla půda vždy vlhká. Ne promočená!

Škůdci a případné choroby

Proti molicím a mšicím jako savým a žravým škůdcům, kteří napadli vaše fuchsie, doporučujeme použít postřik Karate Zeon 5 CS. Ten vás vyjde na zhruba 150 až 250 korun. Během 5 dní postřik aplikujte přímo na rostlinu aspoň 3krát.

Škůdci a plísňové onemocnění fuchsie

Fuchsie se často stávají obětí plísní, především kvůli špatné zálivce. V případě, že je rostlina napadená, je ideální dát ji bokem od ostatních a vyměnit jí substrát, ať se plísně nebo hniloba nešíří. Nejrozumnějším řešením je však plísní napadenou fuchsii vyhodit.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 12.02.2019
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jakSázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jak

Máte zahradu, ale nemáte příliš velké zkušenosti s pěstováním plodin? Rádi vám s tím pomůžeme. Připravili jsme si pro vás souhrnný návod pěstování nejrozšířenějších rostlin v našich...

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.

Pěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdciPěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdci

Paprika, to je zelenina desítek tvarů, barev i chutí. Pěstování papriky není žádná věda, v článku vám poradíme, jak se o ně starat, jaké odrůdy jsou vhodné na pěstování a jak předcházet...