Pletené gabiony – jaká je cena za kámen do gabionů?

Moderní doba s sebou přináší i moderní architekturu. Můžeme to sledovat při běžné cestě do práce v nově postavených rodinných domech. Jejich součástí se stávají zajímavé prvky, které kromě estetické stránky splňují i tu užitečnou, šetří čas a peníze.

Gabionové ploty u rodinného domu

Těmito prvky jsou hlavně ty, které pocházejí z přírody, kombinují se s jinými, průmyslově vyrobenými. Spolu vzbuzují zajímavý moderní dojem, který zároveň šetří přírodu. Jedním tímto moderních designovým prvkem jsou i gabiony.

Co jsou to gabiony?

Gabionem se označuje kontejner/koš, s mřížkovou kostrou, z kovové síťoviny, do které se umístí masa nějakého přírodního materiálu, nejčastěji kamene. Samotná konstrukce je zkroucená do mřížky, vyrábí se z drátu vysoké kvality a připomíná klec. Tyto klece se vyrábějí v menších částech, které se skládají, čímž se z nich buduje např. plot. Klece mají oddělené přihrádky, které kromě zpevňující funkce, plní také tu estetickou. Umožňují majiteli si trochu umělecky vyhrát a umístit do každé přihrádky jiný materiál. Tak může vzniknout zajímavá mozaika. Součástí každé klece je i kryt ze stejné mřížky.

Druhy

Gabiony můžeme dělit podle druhu do různých kategorií, např. podle materiálu, z něhož je vyrobená konstrukce na:

 • Pletené se využívají jako opěrné zdi k úpravě břehů a řek. Jsou ohybnější, a proto se lépe přizpůsobí terénu. Pro svoji ohebnost se nedoporučují při stavbě plotů.
 • Svařované gabiony mají konstrukci zhotovenou z hrubších drátů, aby byly svary co nejpevnější. Drát je povrchově upravený proti korozi. Tyto svařované gabiony jsou vhodné na výrobu plotů, opěrných zdí a rozličných prvků atypických konstrukcí.

Rozdíl mezi svařovaným a pleteným gabionem je i ten, že u svařované konstrukce se klec zhotovuje v jednom celku a u pletené z jednotlivých částí, ktoré si musíte postavit.

Další druhy

Gabiony můžeme dělit i na druhy podle tvaru (kvádr, který je typický a nejčastěji využívaný, na oblouk, válec, kostku a další typické a atypické tvary). Podle velikosti oček na konstrukci, podle výplně, co do gabionů umístíme ( např. na kamenné, dřevěné, cihlové...). Kamenné potom můžeme dělit podle druhu použitého kamene, a tak dál.

Jak a kde je využít v domácnosti?

Na první pohled se mnohým může vynořit otázka, kam a jak je umístit u vás doma, kromě plotů. Pokud už něco o gabionech víte, určitě víte, že je možné je kdečím naplnit a různě je využít.

Vnější gabionové sezení (lavičky)

Nejčastěji se používají v úpravě exteriéru, v terénu, ale bude výborné, když je použijete i v interiéru na:

 • vytvoření oblasti na domácí posezení předělením a izolováním prostoru, např. pod střechu altánku, ohraničení prostoru na grilování apod.
 • tvorbu zajímavého nábytku = stolky, židle, lavice, lehátka, květináče,
 • obyčejný plot nebo plot na záhon, zeleninu, ovoce, (pěkně vypadají s různým materiálem a s muškáty či jahodami),
 • dekorační stěnu – na kterou můžete uložit různé předměty, např. podzimní výzdobu,
 • posílení půdy v blízkosti vodních toků, jako bariéra proti povodni,
 • na stavbu schodů, sloupů, mostů, obkladů,
 • úložný prostor,
 • bunkr a další dětské radovánky.

Jaké kameny jsou nejlepší?

Přemýšlíte, jaký kámen dát do gabionů? V podstatě můžete použít jakýkoliv, různé velikosti, různých druhů a barev, jednoduše zvolte ten, který se vám líbí. Uvažujte však dopředu, aby zvolený kámen neprocházel přes otvory síťky, aby nebyl příliš malý nebo velký. U dekoračních prvků, ale také u plotů se používá vzhledový lomový kámen.

Gabiony jsou vhodné do zahrady i na dvůr

Nejideálnějším kamenem je žula portyf, který nemá složenou stavbu, a tedy nedochází k poškození vlivem povětrnostních podmínek. Vhodný je také čedič, gneis, křemen, mramor, andezit.

Výhody a nevýhody gabionů

Gabiony se staly populárními už v 19. století nejen díky svému atraktivnímu vzhledu, ale také kvůli výhodám a pozitivům, které poskytují.

Mezi pozitivní aspekty patří:

 • Pevnost a spolehlivost – dobrá konstrukce základny, zajistí stabilitu celé kleci i v případě naplnění.0
 • Trvanlivost – na výrobu rámu klece se používá nerezavějící pozinkovaná látka. V případě dodržování technických zásad vydrží i neuvěřitelných 100 roků a během provozu bude stále designově přitažlivá. Jediné, co budete pravděpodobně měnit, je výplň a i to jen u opotřebovaného materiálu jako je dřevo, které můžete časem nahradit kameny.
 • Nepropustnost vody, hluku a větru – dobře uložený materiál zabraňuje nebo ztěžuje průnik vody, slouží jako protihluková bariéra a chrání vás před nepžíjemným větrem.
 • Kreativnost – u gabionů se fantazii meze nekladou. Můžete si vyhotovit nebo koupit kontejner různých velikostí a naplnit je čím jen chcete.
 • Všestranné využití – zajímavé na těchto kontejnerech je, že jsou vysoce praktické a můžete je použít opravdu na cokoliv. Využívají se na výrobu plotu, posezení, květináčů, lehátek, a dokonce je můžete využít i v interiéru jako předělovací prvek místnosti. Gabiony se používají také jako úložný prostor na lahve vín, ve skladech na uložení potravin nebo z nich udělejte bunkr pro vaši ratolest.
 • Jednoduchá instalace – klece se podle instrukcí velmi lehce a rychle skládají, zvládne to i jedna osoba, i když se trochu potrápí.
 • Žádná zvláštní péče – o samotné gabiony se nemusíte vůbec starat, horší je to spíše u materiálu, kterým je naplníte. Pokud si zvolíte dřevo do interiéru, vydrží podstatně dlouho, ale venku časem navlhne, ušpiní se a usadí se v něm roztoči. V případě kamenů je můžete venku hravě postříkat vodou.
 • Ekologičnost – šetří životní prostředí.

Negativní aspekty:

 • Vlhkost - přestože gabiony udržují vodu, mohou nasáknout vlhkost, která se v materiálu uloženém v gabionu drží příliš dlouho, což znehodnocuje výplň (např. dřevo).
 • Cena – pro někoho může být přijatelná, a pro někoho ne. Je jasné, že čím větší klec, tím vyšší cena.
 • Postavení – svépomocné stavění konstrukce musí být precizní, protože pokud není, může se stát, že životnost gabionu bude podstatně kratší.

Jak si vybrat ten správný gabion?

Při výběru nebo při zhotovení klece byste měli volit vždy ty se 6 mm silným drátem, kvůli tlaku, který budou kameny vyvíjet na mřížky. Zvolte pozinkovaný drát potažený PVC, abyste zabránili vzniku koroze, čímž podstatně prodloužíte životnost gabionů. Předem, ještě před samotnou koupí, si ujasněte, jaký materiál budete do gabionů umísťovat, aby se nestalo, že oka na kleci nebudou vyhovující, a samozřejmě vsaďte na ověřeného výrobce.

Kolik stojí gabionový plot?

Cena gabionů je různá. Závisí na velikosti koše a také na výrobci. Orientačně se cena gabionů za m3 pohybuje kolem 6000 až 9000 Kč.

Cena gabionového plotu

Níže uvádíme ceny jednotlivých typů gabionů. Ceny jsou bez výplně a bez instalace.

 • Cena gabionového plotu, rozměr: výška 100 cm, šířka 30 cm =1872 eur,
 • Cena svařené stěny/zdi s rozměry: výška 83 cm, šířka 250 cm = 87 eur,
 • Cena sítě, rozměr: šířka 100 cm a výška 30 cm = 2,70 eur,
 • Cena svařených košů, rozměr: šířka 100 cm, hloubka 50 cm a výška 50 cm = 17,50 eur.

Upozornění: web topbyvanie.sk není prodejcem ani distributorem gabionových plotů. Uvádíme ceny, které jsou veřejně dostupné v rámci ceníků různých firem, které se zabývají dodávkou těchto výrobků. Ceny jsou platné v době zveřejnění článku (10/2019) a mohou se měnit.

Gabionové květináče - využití a jejich cena

Vzhledem k tomu, že gabiony můžeme naplnit opravdu různým materiálem, otevírají designerské možnosti. Velmi moderní a vkusnou možností jsou gabionové květináče. Jsou velmi oblíbené, protože se určitě hodí do každé zahrady, kterou oživí zajímavým způsobem.

To, že se hodí všude, značí široká škála tvarů, např. oválné květináče, květináče ve tvaru kostky, kvádru, dokonce květináče oblých a komplikovaných tvarů. Stejné je to také s výplní, kterou se do květináče rozhodnete dát. Tyto květináče mají různé využití. Můžete do nich zasadit jen jeden květ nebo v nich můžete pěstovat více květů a udělat si z nich hotové vyvýšené minizahrádky, které zabrání domácím miláčkům znehodnotit vaši úrodu.

Náš tip: květináče lze připevnit i na klasický plot z gabionů.

Na Gabionové plot se dají připevnit i květináče s táhlými muškáty

Kolik stojí gabionový květináč?

Cena květináče sa pohybuje zhruba od 1000 Kč výše. Závisí to na velikosti a tvaru. Je jasné, že velké květináče budou dražší. Dražší budou také ty, které mají mimořádné tvary. Samozřejmě vždy hovoříme o gabionu bez výplně.

Pro lepší orientaci vám nabízíme pár druhů květináčů s orientačními cenami a bez výplně.

 • květináč kvádr s rozměry 39 cm šířka a výška 32 cm = 1200 Kč ,
 • květináč ovál/válec s průměrem 39 cm a výškou 32 cm = 1200 Kč ,
 • květináč vypouklý válec s průměrem spodní podstavy 49 cm a s výškou 32 = 1500 Kč ,
 • květináč vázovitého tvaru s podstavou v průměru 47 cm a s výškou 38 cm = 1600 Kč .

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 02.11.2020
Hodnocení článku:
(90.8%)

V této kategorii najdete i:

Fasáda na dům – jaké máme možnosti?Fasáda na dům – jaké máme možnosti?

Budete překvapení, z jakých rozličných materiálů se dnes vyrábějí fasády a které jsou ty naj. Všechno podstatné se dozvíte v našem článku. Čtěte dál.

Ekologické organické vinylové podlahy bez PVCEkologické organické vinylové podlahy bez PVC

Napadlo vás někdy, že vaše migréna může být spojená právě s podlahou? Vyměňte proto podlahy s obsahem PVC (polyvinylchloridem) za ekologickou a zdravotně nezávadnou variantu.

10 nejlepších ekologických dárků k Vánocům!10 nejlepších ekologických dárků k Vánocům!

Je už zažitým zvykem obdarovat na Vánoce rodinné příslušníky, přátele a zkrátka lidi, na kterých nám záleží. V tomto článku vám proto přinášíme několik eko tipů na dárky.