Gulášové kotlíky a kotliny do domu, chata i na zahradu

Léto je v plném proudu a vy jste ještě ani jednou nevařili guláš, protože se nemůžete rozhodnout, který kotlík je ten správný a jak velký potřebujete? Trochu vám s tím pomůžeme.

Vaření guláše v kotlíku

Nenechte se svojí nerozhodností připravit o vaření kotlíkového guláše v kruhu přátel se vším, co k tomu patří. Byla by to škoda!

Oblíbené produkty

Měděný, smaltovaný, nerezový, či dokonce litinový? To je otázka!

Na trhu se setkáme s kotlíky z různých materiálov. Od toho se odvíjí i jejich cena. Materiál tu ale není to jediné, co o ceně rozhoduje. Při porovnání kotlíků vyberte objemově stejné, případně podobné. Aby vám to cenu zbytečně nezkreslovalo.

Měděný kotlík

Guláš v kotlíku z mědi budou vařit i vaše vnoučata. Tento kotlík je téměř nezničitelný. Kromě toho, že v něm uvaříte bezkonkurenční guláš, využijete ho i při přípravě jiných, nejen gulášových pochutin. Měděné kotlíky najdete do objemu 30 litrů. Jeho nevýhodou je náročnější údržba a to, že ho musíte hned po dovaření vyprázdnit, aby měď nezačala oxidovat a guláš se nezkazil.

Smaltovaný kotlík

Pamatujete si staré hrnce se smaltovaným povrchem? Oblíbené byly zejména proto, že se nelepí, nepřipalují a snadno se umývají. To platí i v případě smaltovaného kotlíku. Uvaříte v něm guláš všude, kam si ho vezmete. Doma, na zahradě, v přírodě. Postavte ho na trojnožku, do kotliny nebo na ohniště. Nevýhodou tohoto kotlíku je jeho slabá odolnost vůči pádům a nárazům, proto se nedoporučuje je často převážet.

Smaltovaný kotlík na guláš

Kotlíky jsou dostupné v různé velikosti a v dostupné ceně. Stačí si jen vybrat.

Nerezový kotlík

Asi největší předností tohoto kotlíku je odolnost. Pády a nárazy na nich nezanechávají takové stopy, jako na smaltovaných kotlících. Nelepivý povrch je u nerezu samozřejmostí. Jednoduše se udržuje a čistí, proto je ideálním společníkem na chatě, při stanování či pobytu na horách. Na trhu se setkáte s různými velikostmi. Která nejvíc pasuje vám?

Litinový kotlík

S tímto druhem kotlíku se u nás nesetkáváme často a také jeho výběr je na našem trhu omezený. Je vyrobený z litiny a většinou nerezové rukojeti. Má nelepivý povrch a dobře se udržuje. Najdete ho ve více velikostech.

Vybíráme z katalogu

Který kotlík je nejlepší?

nás vede používání smaltovaného a nerezového kotlíku. Jsou cenově dostupnější a důležitá je i jednoduchá údržba. Komu by se po vydařené akci chtělo trávit hodiny při čištění kotle? Podle recenzí, které se nám dostaly do ruky, usuzujeme, že tyto dva druhy kotlíků jsou vyrovnaným soupeřem. Někomu víc vyhovuje smaltovaný, někomu nerezový. Nakonec je to asi i o zvyku a o tom, na jaký kotlík jste zvyklí z dětství. Pokud váš otec vařil guláš výlučně ve smaltovaném kotlíku, sáhnete po něm automaticky i vy. 

Větší nebo menší?

Objasnili jsme si, který kotlík je na vaření guláše ten nej, nyní už jen vědět, na jaký objem se zaměřit. Představte si, pro kolik lidí budete guláš vařit nejčastěji. Kolik osob jste napočítali? Na jednu osobu počítejte 330–400 ml guláše. Toto množství je jen orientační. Každý má jinou míru.

Vaření guláše v kotlíku na trojnožce

Někomu guláš chutná a dopřeje si pořádně velkou porci, někdo jen tak zobne, aby vás neurazil, neboť guláš není jeho oblíbeným jídlem. Raději uvařte víc. Při přípravě počítejte s tím, že vám zůstane i na zítra. Je to lepší než trnout, zda jste ho uvařili dost. Berte ten větší. Malý kotlík neroztáhnete.

Pokud si vyberete 15litrový kotlík, nepočítejte s tím, že v něm uvaříte 15 litrů guláše. Potřebujete rezervu, aby se vám guláš dobře míchal a abyste ho neměli všude dokola. V 15litrovém kotlíku uvaříte 12–13 litrů guláše. Jste si jistí, že to bude stačit?

Kolik porcí v kotlíku uvaříte?

Chcete vědět, kolik porcí se vejde do kotlíků různých velikostí? Tady je máte! Přepočet je dělaný při objemu 400 ml / jedna porce:

  • Kotlík 8 l = 15 porcí*
  • Kotlík 10 l = 20 porcí*
  • Kotlík 13 l = 27 porcí*
  • Kotlík 16 l = 35 porcí*
  • Kotlík 20 l = 45 porcí*
  • Kotlík 30 l = 65 porcí*

*počet porcí je samozřejmě orientační. Chce to trochu cviku a určitě se s kotlíkem skamarádíte natolik, že vám správný odhad časem nebude chybět.

Při koupi kotlíku nezapomeňte na vhodnou pokrývku. Vaření s ní půjde snáze.

Nezapomeňte na trojnožku!

Kotlík je třeba nad ohniště upevnit. K tomuto účelu poslouží trojnožka – stojan, do kterého je možné kotlík vložit nebo ho na něj zavěsit.

Vaření guláše v kotlíku zavěšeném na trojnožce

Na trhu totiž existuje více druhů – skládací teleskopické trojnožky s háčkem na zavěšení, plné trojnožky s bočními stěnami nebo nižší trojnožky bez háčku. Při výběru tohoto stojanu přihlížejte k jeho průměru. Výrobce samozřejmě uvádí objemy kotlíků, na které jsou konkrétní trojnožky vhodné.

Vaření guláše v kotlině

Smaltovaná, plechová či nerezová kotlina na guláš je praktickým pomocníkem pro každého, kdo vaří guláš zejména doma na zahradě či na chatě. Nevýhodou kotliny je totiž její velikost a hmotnost, která znemožňuje její jednoduché převážení. 

Kotlina na vaření guláše

Z výhod je však třeba uvést zejména výbornou stabilitu. Při používání kotliny nepotřebujete zakládat ohniště – zatopíte si přímo v ní. Zároveň se nemusíte bát změny počasí, neboť je oheň dokonale chráněný samotným tělem kotliny. 

Pokud kupujete svoji první gulášovou kotlinu, potom se poohlédněte po kompletním setu (tělo, kotlík s pokrývkou, dýmovod, kolínko). Na trhu však najdete i modely bez kotlíku, které jsou samozřejmě o něco levnější.

Oblíbené produkty

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 21.02.2019
Hodnocení článku:
(88%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?