Hlavolamy pro děti i dospělé: Dřevěné, nebo kovové?

Možná si říkáte, jaký smysl má úmyslně si přidávat problémy a lámat si nad nimi hlavu. Ať jste to vy, nebo vaše děti, věřte, či ne, hlavolam vám může dát velmi mnoho. Dřevěné a kovové hlavolamy jsou mechanické předměty, které vyžadují na jejich složení, rozložení, upravení, uspořádání nebo řešení určitý postup.

Hlavolam pro děti - Rubikova kostka

A kde se skrývá ten hlavolam? No přece v tom, že na to musíte přijít vy sami. Zapojit mozkové buňky můžete vy i vaše děti. A proč jsou hlavolamy dobrou volbou?

Oblíbené hlavolamy pro děti

Hlavolam jako ideální dárek

Jaký smysl má někomu darovat hlavolam? Věřte, či ne, tato věcička potěší víc, než by se mohlo zdát. I když možná v první chvíli bude obdarovaný trochu zaskočený, později pochopí, že lepší dárek dostat ani nemohl. O to víc to platí u dětí. Proč je hlavolam pro děti skvělým dárkem? Především proto, že řešením jakéhokoliv druhu hlavolamu přispíváte k rozvoji zručnosti a logiky. Přispíváte i k rozvoji poznání a motoriky.

Nejlepší dřevěné hlavolamy pro děti

Hlavolamy od vzniku světa mají různé určení, způsoby řešení a především různé výsledky řešení. Za hlavolam je možné považovat i křížovky, sudoku nebo puzzle. My se však zaměříme na trojrozměrné hlavolamy ze dřeva a kovu, s nimiž si děti i vy užijete spoustu zábavy. Zároveň hlavolamy rozvíjejí nejvíc kognitivních prvků vaší osoby nebo osoby vašeho dítěte. Předmětem musíte hýbat, pozorovat ho a zkoušet různé kombinace či možnosti. A co je nejlepší na samotném hlavolamu? Samozřejmě úspěšné řešení. Podotýkáme, řešení bez návodu. Trénink mozku se opravdu vyplatí.

Základní dělení hlavolamů:

  • Skládací hlavolamy
  • Rozkládací hlavolamy
  • Kombinační hlavolamy
  • Vybírací hlavolamy
  • Zručnostní hlavolamy
  • Překládací hlavolamy
  • Neřešitelné hlavolamy

Nejlepší a nejoblíbenější hlavolamy

Na trhu najdete desítky, možná až stovky hlavolamů různé náročnosti. Na základě prodejů a také referencí zákazníků jsme pro vás vybrali ty nejoblíbenější hlavolamy, se kterými byste se měli poprat. Pokud se vám už na první pohled zdá, že nemají řešení, nevzdávejte to, první dojem může klamat.

Nákup hlavolamu

Koupě hlavolamu je specifickým procesem. Není mnoho lidí, kteří jdou do obchodu s tím, že chtějí koupit ten nebo tamten hlavolam. Na první pohled jen těžko určíte, do jaké míry je hlavolam složitý, náročný a jaké zručnosti nebo poznatky jsou k němu třeba. Jak při nákupu hlavolamu postupovat?

Náročnost hlavolamu

Rubikova kostka je skutečně náročný hlavolam. Tak toto si řeknete v případě, že o hlavolamech netušíte absolutně nic. Rubikova kostka totiž patří k nejjednodušším hlavolamům mezi všemi, vyžaduje jen trénink. Potrápit svůj inteligenční kvocient skutečným hlavolamem, to už je jiná káva. 

Rubikovy kostky

Obvykle se náročnost hlavolamov hodnotí na stupnici od A po E, nebo hvězdičkami od 1 do 6, přičemž šest hvězdiček znamená velmi náročné. Při výběru tedy zvažujte, pro koho hlavolam vybíráte. Podle toho určíte i náročnost řešení.

Zkušeného profíka můžete nachytat i tak, že mu dáte neřešitelný hlavolam. Ano, i takové na trhu jsou. Jde obvykle o komerční tahy nebo pouze nepodařenou výrobu, která se však stala populární.

Doporučený věk

Pokud hovoříme o náročnosti hlavolamu, hodně vám napoví i věk, od kterého je hlavolam možné řešit. Hlavolamy jsou minimálně pro děti od 6 roků. U menších dětí klasické hlavolamy k dispozici nejsou, protože vnímání v tomto věku není zaměřené na jednu monotónní činnost.

Dětské hlavolamy

Hlavolamy od 6 roků jsou poměrně jednoduché, ale nejednou potrápí i starší děti. Od 9 roků už mluvíme o složitějších hlavolamech, no a hlavolamy od 12, 14 či 18 roků jsou už vskutku záhadou. Ideální věk začít trénovat s Rubikovou kostkou, abyste následné hlavolamy měli vůbec šanci zvládnout.

Řešení hlavolamu

Správné uspořádání, zamknutí, vysvobození nebo mnoho jiných řešení. V závěru je to nejlepší, co hlavolam kromě hodin zábavy může nebídnout. Odhalení správné kombinace nebo správný pohyb mechanických částí a následné úspěšné řešení je skutečně pocit k nezaplacení.

Materiál hlavolamu

Nejčastěji jde o dřevěné a kovové hlavolamy, případně jejich kombinace. Od kvality materiálu se často odvíjí i cena. Kovové a dřevěné jsou dražší než plastové hlavolamy. Mnohé kovové či dřevěné jsou precizně vyráběné a také práce s nimi se zdá jakoby na vyšší úrovni. Profesionální hlavolamy, např. kovářské vás mohou stát i více než 50 eur.

U dřevěných se nedivte, pokud uvidíte cenovku na hranici 100 či 150 eur. V případě plastových hlavolamů máte široký výběr. Mnohé z nich jsou většinou méně náročné a určené i pro děti.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 17.03.2019
Hodnocení článku:
(88.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměryNafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměry

Dopřejte vodní zábavu v létě dětem v každém věku. Už nyní je třeba myslet na to, jak bude trávit svoje volné chvíle. Víte, jaký bazén pro děti vlastně vybrat?

Jak vybrat mobil pro děti? Dětský dotykový mobil podle věkuJak vybrat mobil pro děti? Dětský dotykový mobil podle věku

Vybrat mobil pro děti může být dost náročné s ohledem na to, jaké nástrahy na ně při jeho používání čekají. Poradíme vám, jako si s nimi poradit, jak vybrat tlačítkový či dotykový...

Jak vybrat bezpečné dětské nádobí a jídelní příbor?Jak vybrat bezpečné dětské nádobí a jídelní příbor?

Pro děti jen to nejlepší, a to i v případě, že vybíráte pro svoji ratolest příbor či nádobí. Pokud se neumíte zorientovat v nabídce trhu, nechte si poradit. Čeho všeho si při koupi třeba...