Hmoždinky do cihly, polystyrenu i sádrokartonu: Víte, které a kdy použít?

Chcete na stěnu připevnit skříňku, poličku nebo knihovnu? Jedním z nejlepších pomocníků při práci budou určitě hmoždinky. Vzhledem k různým typům stavebních materiálů je nezbytné umět si mezi nimi vybrat.

Hmoždinky do různých stavebních materiálů

Hmoždinky jsou zárukou bezpečného ukotvení a my jsme si posvítili na jejich vlastnosti a použití za vás. 

Co jsou hmoždinky a k čemu slouží?

I vy je poznáte pod "lidovým" označením "hmoždinka"? Spisovná podoba tohoto slova je příchytka, kolík nebo kotvička. Hmoždinky se používají na to, aby byl šroub pevně upevnený ve stěně. Vyrábějí se z plastu, nylonu a k dostání jsou také kovové verze – nerez, mosaz nebo ocel.

Často se stává, že používání hmoždinek lidé podceňují a nepřikládají jim takovou důležitost, jak by měli. Ve skutečnosti jsou však velmi důležité a při správné instalaci máte garanci, že skříňka nebo polička bude držet pevně a nespadne

Při výběru je nejdůležitější materiál stěny

Dříve, než se pustíte do výběru konkrétní hmoždinky, je důležité vědět, s jakým materiálem budete pracovat. Je vaše stěna z cihel, sádrokartonu, železobetonu nebo dřeva? Na každý materiál je vhodný jiný typ hmoždinky, který je přesně přizpůsobený.

Stále máte možnost jít cestou univerzálních hmoždinek, které se dají aplikovat prakticky do všech materiálů. Dbejte na to, aby byla hmoždinka umístěná ve stěně stabilně a měla pevnou polohu. To znamená, že se nesmí protáčet ani  vytahovat.

Univerzální hmoždinky

Co nám nabízejí univerzální hmoždinky? Navržené jsou tak, aby dobře držely prakticky v každém materiálu. Výhodné jsou hlavně v případech, kdy si nejste jistí, na jaký materiál jdete věšet.

Univerzální hmoždinky jsou zelené barvy

Vyrábějí se z nylonu a ve stěně vroubkované tělo zabraňuje protáčení. Využití najdou tyto typy hmoždinek i u deskových materiálůch – dřevěné profily, OSB desky nebo dřevotříska. Ať už se chystáte dát na stěnu skříňku, garnýž nebo obraz, univerzální hmoždinky poslouží víc než dobře. Označené jsou většinou zelenou barvou.

Hmoždinky do pevných materiálů

Tyto příchytky se prodávají ve žlutém a oranžovém provedení. Žluté se používají u pevných plných materiálů a oranžové zase u dutých. Pokud mluvíme o pevných materiálech, na mysli máme cihlu, beton (plné) či polobeton nebo duté cihly (duté). Pravidlem u cihlových stěn je, aby byla díra pro hmoždinku přesně v cihle, ne ve spárách mezi nimi. To, zda jste se trefili do cihly, zjistíte podle toho, že se z díry bude sypat prášek cihlové barvy.

Hmoždinky do pevných plných nebo dutých materiálů jsou obvykle vroubkované, do poloviny nařezané a nechybějí ani křidélka. U plných materiálů jsou většinou dvě, u dutých čtyři. Na větší zatížení se využívají hmoždinky, které se roztáhnou do čtyř stran.

Zatloukací hmoždinky

Pokud preferujete rychlejší a jednodušší práci, zatloukací hmoždinky jsou ideální volbou. Tento druh kotviček se prodává spolu se speciálním šroubem, ktwrý je však silnější než ty klasické. Po vyvrtání díry do stěny je jednoduše zatlučete kladivem a v případě potřeby můžete šroub dotáhnout šroubovákem.

Natloukací hmoždinky do pevných stěn

Určené jsou hlavně do pevných stěn, aplikovat  je  můžete také do sádrokartonu. Udrží poměrně velkou váhu a mají široké možnosti využití – dřevěné trámy či obklady, soklové lišty, při instalaci elektrických rozvodů, upevňování plechů a fólií nebo při montáži okenních rámů.

Hmoždinky do sádrokartonu

Sádrokarton je specifický v tom, že snese menší zatížení než jeho "kolegové" v podobě cihel nebo betonu. Právě proto jsou na trhu hmoždinky, které s tímto materiálem dokážou perfektně spolupracovat. Označované jsou modrou barvou. Tvarem připomínají kužel a obvykle jsou vyrobené z umělé hmoty nebo kovu.

Hmoždinky do sádrokartonu

Do stěny/stropu je vkládáme přímo a není nutné vyvrtávat díru. Čím těsnější prostor, tím lépe. Po vložení šroubu se roztahují do šířky a zadní část se složí podobně jako deštník.

Při menších váhách volíme klasické hmoždinky do sádrokartonu, při středních váhách saháme po kovových hmoždinkách s metrickým šroubem. Pokud chceme zavěsit lustr, nejideálnější volbou je výklopná hmoždinka se strunou a hákem.

Další možností jsou chemické kotvy. Jejich výhodou je, že udrží skutečně těžké váhy a jsou univerzální. Použít se dají na všechny stavební materiály v interiéru i exteriéru. Nevýhodou je vyšší cena. Výrazně však ulehčují práci a dokážou si poradit se situacemi, které by hmoždinky nezvládly. Například tehdy, když se drolí stěna.

Poradí si se vším!

Lidé často nedůvěřují chemickým kotvám, ale skutečnost je taková, že tyto hmoty jsou vyráběné na speciálních chemických bázích a po nanesení dokážou udržet i těžké ocelové konstrukce. V domácnostech jimi můžete upevňovat radiátory, umyvadla nebo zábradlí.

Chemické lepidla na ukotvení

Jsou odolné vůči korozi, vibracím, vlhkosti, a pokud nespotřebujete celé balení, můžete ho opakovaně použít i po čase. Doba tvrdnutí při teplotě 20 °C je přibližně 20 minut. Drží si svůj tvar a objem a tím pádem nedochází k poškození stěny. Při práci je důležité používat ochranné oblečení a místnost dobře vyvětrat.

Nejkvalitnější chemické kotvy

[table2]

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...Publikováno dne: 13.03.2019
Hodnocení článku:
(91.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.

Nejčastější problémy s pračkou a jejich řešeníNejčastější problémy s pračkou a jejich řešení

Trh nabízí stovky různých modelů praček, které spolehlivě plní svůj účel. Ani jedna však není bez chyb. Jaké jsou nejčastější problémy s pračkou a jak je řešit? Dozvíte se v našem článku.