Hnízdo do postýlky a ochranný mantinel: Kupovat, nebo vyrobit doma?

Hnízdo do postýlky je dnes neodmyslitelnou součástí výbavičky, maminky ho chystají už před narozením svého dítěte. Jeho používání je mezi maminkami, které chtějí pro svoje dítě to nejlepší, velmi oblíbené. Bezpečnost jejich potomků je na prvním místě. Máte ho připravené už také vy?

Nejlepší mantinel do postýlky

Odborníci mají na jeho používání jiný názor. Jak to s tím hnízdem vlastně je?

Oblíbená hnízda a mantinely

Hnízdo do postýlky stále populárnější

Ochranné hnízdo do postýlky u nás nabírá na popularitě. Bezpečnost dítěte rozhoduje, ale důležitý je také materiál, z něhož si hnízdo vyberete. Kvalitní pevná látka vás zláká různými motivy a barvami, hnízdo je příjemně měkoučké. Pokud ho má každá maminka, proč vy ne?

Výhody hnízda pro děťátko podle maminek

 • dítě je v něm v bezpečí, protože zabraňuje převalování a možným pádům
 • u těch nejmenších poslouží i jako cestovní postýlka a přebalovací podložka
 • ideální pro dítě do 6. měsíců
 • jednoduchá manipulace
 • bezpečný spánek novorozence v posteli u rodičů

Proč hnízdo do postýlky odborníci nechtějí?

Hnízdo do dětské postýlky

Odborníci, kteří se na výhody/nevýhody hnízda zaměřili, mají na jeho používání jiný názor. Shodli se na tom, že jeho používání je pro dítě nebezpečné. Vzniklo několik studií, které potvrdily, že v hnízdě je vysoké riziko úmrtí novorozenců udušením. Dítě se dostane mezi hnízdo a polštář nebo mantinel, který je také oblíbenou součástí postýlky. Zaklesne se tam a nemůže se nadechnout. Skutečně hnízdo potřebujete?

Kde se hnízdo vzalo? 

Vznikla proto, aby se hlavička dítěte nedostala mezi dřevěné tyče postýlky a neublížilo si. Dnes je vzdálenost tyčí upravená tak, aby se mezi ně hlavička dítěte v žádném případě nedostala. Postýlka má zůstat prázdná. Dítě se v ní potřebuje dobře vyspat, nepotřebuje rušivé elementy, které mu v tom mají zabránit. Můžete argumentovat tím, že dítě se v postýlce převrací a úder mu může ublížit. Zranění v postýlce nejsou častá a nepředstavují žádné riziko, které by mohlo dítě ohrozit na životě. 

Vybíráme z katalogu

Jak hnízdo správně vybrat?

Seznámili jste se se všemi výhodami hnízda a varování odborníků vás od jeho používání neodradilo? Vyberte hnízdo vyrobené z kvalitní a pevné látky, aby dobře drželo.

Mantinel do dětské postýlky

Odpusťte si ozdůbky různého druhu. Dítě je nepotřebuje a jejich vdechnutí může dítěti i vám nadělat zbytečné problémy. Hnízdo je nejčastěji vyplněné molitanem nebo polystyrenovou náplní. Návlek můžete kdykoliv stáhnout, vyprat nebo vyměnit. 

Hnízdo do postýlky a jeho cena

Cena hnízda je různá. Záleží na tom, kde a z jakého materiálu ho koupíte. Dostanete ho samostatně, ale také jako hnízdo do postýlky s baldachýnem, nebo hnízdečko s peřinkou. Pokud vám nedělá problém ruční práce, ušijete si ho i sami a my vám prozradíme, jak na to. 

Hnízdo do postýlky

Handmade hnízdo do postýlky

Vyberte si látku, která se vám líbí, vsaďte na kvalitu, aby hnízdo něco vydrželo. Umístíte do něho svoje dítě, tak ať se v něm cítí dobře.  

Všechno, co na výrobu hnízda potřebujete, je:

  • bavlněná látka 100 x 72 cm dvakrát
  • 2–3krát vatelín/termolín
  • 3 metry šňůrky
  • polystyrenová výplň cca 750 g nebo molitanová výplň

Postup

  • látku uložte lícem k sobě
  • jednu stranu vystřižených obdélníků zaoblete
  • ve středu spodní strany obdélníků vystřihněte otvor s rozměry 20 x 32 x 20 cm
  • látku obšijte dokola tak, aby vám neobšité zůstaly dva otvory o velikosti 20 cm na spodní straně obdélníků
  • hnízdo převraťte na pravou stranu a látku na spodních okrajích dvakrát přehněte a obšijte, aby vám vznikl pěkný rovný okraj
  • nezapomeňte, že potřebujete tunel na šňůrku. Prošijte hnízdo po obvodu 1,5 cm od okraje a tunel na šňůrku je hotový
  • vystřihněte si vatelínovou část, která bude 60 cm dlouhá a 35 cm široká
  • všechny tři vrstvy položte na sebe a prošijte je po celém obvodu asi 2 cm od kraje
  • poznačte si, kde vložíte vatelínovou vložku tak, aby se nacházela ve středu hnízda
  • prošijte spolu vatelínovou vložku a hnízdo, aby se vložka nehýbala
  • šňůrku navlečte dovnitř ještě před tím, než hnízdo po stranách vyplníte. Jde to lépe
  • hnízdo vyplňte molitanem nebo polystyrenovou výplní. Vyberte si to, co vám je sympatičtější; výplň nedávejte úplně na kraj, aby se vám hnízdo podařilo zašít
  • na šňůrku dejte posuvnou sponu a hnízdo stáhněte

Hotovo! 

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...Publikováno dne: 01.04.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Dětský kolotoč nad postýlkou se světlem či projektorem? Recenze chválí Fisher Price a Chicco Dětský kolotoč nad postýlkou se světlem či projektorem? Recenze chválí Fisher Price a Chicco

Dětský kolotoč upoutá pozornost vašeho dítěte a jemná melodie ho příjemně uklidní. Proč kolotoč nad postýlku zavěsit a jak ho správně vybrat? 

Chodítko pro děti: Vyberte si z těch nejlepších podle recenzí Chodítko pro děti: Vyberte si z těch nejlepších podle recenzí

V mnohých rodinách patří chodítka k povinné výbavě pro dítě v prvním roce života. Na druhé straně však mnoho rodičů řeší, zda je vhodné. 

Dětská vanička nebo koupací kbelík? Poradíme vám, jak koupat děťátko! Dětská vanička nebo koupací kbelík? Poradíme vám, jak koupat děťátko!

Večerní koupel patří obvykle k příjemnému zakončení dne nejen v případě dospělých, ale i dětí. V čem nejraději koupete vaše dítě vy?