Jak si zařídit home office – výhody a pravidla práce z domu

Koronavirus se kromě jiného postaral i o to, že lidé, kterým se nikdy ani jen nesnilo o práci z domu, ji dnes takto dělat musí.

Home office práce z domova

Pokud je tato situace úplnou novinkou i pro vás, možná vám pomůže pár rad a postřehů, jak si zařídit pracovní koutek pohodlně a prakticky.

Všechno, co potřebujete na zařízení home office

Práce z domu není jen o stole, židli a světle

Před tím, než se dostaneme ke konkrétním tipům na vytvoření pracovního koutku, není na škodu aspoň pár slovy zdůraznit také jakousi „psychologickou“ stránku práce z domova. Na začátku budete určitě nadšení. Nikdo nad vámi nebude stát, nikdo nebude vyžadovat přesný čas příchodu do práce, a pokud něco nestihnete v jeden, tak si to bez problémů doděláte druhý den.

Práce z domu je však hlavně o sebedisciplíně. To, co za vás jinak dělá zaměstnavatel, tedy věci jako stanovení pracovní doby a konkrétních úkolů, které máte stihnout v jejím průběhu, si budete muset teď určit a naplánovat vy sami, což nemusí být jednoduché. Špatný je jak příliš volný, tak i příliš přísný režim. Proto při plánování vašeho home office myslete i na tuto sféru.

Výběr správné místnosti

Výběr správné místnosti je asi nejdůležitější bod při vytváření pracovního koutku. Pokud si myslíte, že vám nebude překážet zapnutý mixér v kuchyni nebo křik dětí, věřte, že jste na omylu. Vydrží vám to možná pár dní, do určité míry si na to i zvyknete, ale později zjistíte, že se večer cítíte rozmrzrlí, vyčerpaní a váš mozek „mele z posledního“. Když badlíte sami, pracovní koutek umístěte tam, kde vám to vyhovuje. Pokud žijete s dalšími lidmi, vybírejte si míestnosti, kde budete mít během dne klid. Počítejte však s tím, že každá z nich má svoje úskalí.

Pracovní koutek v obýváku

Obývák, kde máte televizor, je trochu rizikovou volbou. To nutkání, mít ho zapnutý i při práci, překonáte těžko. Pokud vám zapnutý televizor nepřekáží, nemusí to být problém. Hrozí vám však to, že se ze svého pracovního místa nepohnete celý den, což není dobré. Kuchyně je riziková z podobného důvodu. Při práci budete vařit i jíst, od stolu odběhnete maximálně na toaletu, no a po několika dnech začnete trpět ponorkovou nemocí – na váš vlastní byt. Ložnice patří k nejklidnějším místnostem, kam během dne nemusí nutně vstupovat celá rodina, tato místnost tedy nemusí být vůbec špatnou volbou. Pozor, hovoříme o pracovním koutku v ložnici, ne o práci v posteli, ke které si řekneme pár slov níže.

Kam situovat pracovní koutek

Když jste si vybrali místnost, začněte s výběrem konkrétního místa. Pojmenování „pracovní koutek“ nám napovídá, že se má tento „plac“ nacházet v koutě. To však nemusí vyhovovat každému. Nejlepší místo pro váš pracovní stůl vyberete tak, že se zamyslíte, jak a kde sedíte ve své práci. Pracuje se vám pohodlně u stěny, v koutě nebo spíše v středu místnosti? Pokud se nemůžete rozhodnout, vyzkoušejte jednoduše více míst, a uvidíte sami.

Výběr vhodného osvětlení

Možná jste se nad tím dosud nezamysleli, ale osvětlení, které máte ve vaší práci, nemůže být ledajaké. Zaměstnavatel je podle vyhlášky MZ SR č. 541/2007 Z. z., podle § 62 písm. q zákona č. 355/2007 Z. z., o ochraně, podpoře a rozvoji veřejného zdraví ve znění pozdějších předpisů povinný zajistit takové umělé osvětlení, které je rozmístěné v celém prostoru a zohledňuje výkon práce zaměstnanců.

Osvětlení v home office pracovním koutku

Nebudeme zbytečně rozebírat konkrétní legislativní požadavky na typ a rozmístění osvětlení, protože ty doma nedodržíte. U osvětlení je však důležitých několik faktorů, které přímo souvisí s vaším pracovním výkonem a, samozřejmě, i zrakem:

 • Nejlepším typem osvětlení je denní světlo, které působí pozitivně na vaši psychiku i pracovní výkon. Existuje více průzkumů, které dokazují, že zaměstnanci efektivitu svojí práce při přirozeném osvětlení zvýší až dvojnásobně. Pokud tedy máte tu možnost, pracujte při denním světle.
 • Z umělého osvětlení je nejlepší takové, které imituje denní světlo. To v sobě zahrnuje i modré spektrum barev, které působí na vaši čilost a soustředěnost. Vhodné je proto bílé světlo s přítomností modré barvy. Pozor, při tomto osvětlení byste neměli pracovat těsně před spaním, protože ovlivňuje tvorbu melatoninu, bez kterého můžete mít problém usnout.
 • Teplé žluté světlo pôsobí na psychiku přesně naopak, člověka spíše uklidňuje a zpomaluje, proto není nejlepším pomocníkem při práci.
 • Důležitá je také intenzita osvětlení. Mělo by být dostatečně ostré, ale na druhé straně vám nesmí vypalovat oči. Ideální jsou 60W žárovky.
 • Sklon lampy si musíte vybrat podle vaší výšky. Světlo nesmí na pracovním stole vytvářet stíny, proto ho umísťujte vždy na levou stranu, leváci na stranu pravou. Také není dobré, když vám svítí přímo do očí, žárovka by měla být nasměrovaná spíše kolmo na stůl.
 • Blikající žárovky jsou pro vaše oči úplnou pohromou. Bez toho, abyste si to uvědomovali, budete mít červené a unavené oči a i vaše soustředěnost padne na bod mrazu.

TIP: Všechny zmíněné parametry nepochybně splňují LED žárovky, které svítí velmi stálo (neblikají). LED žárovky navíc dostanete v různých provedeních, ze kterých si vyberete takové světlo, které bude dokonalé pro váš pracovní koutek.

Jak vybrat stůl a židli

Může se to zdát přehnané, ale není. Když budete pracovat z domu, budete hodně sedět, proto potřebujete pohodlné sezení. Výjimkou jsou ti, kteří pracují manuálně. U stolu a židle je nejdůležitější jejich výška v poměru k vaší výšce. Je to stejné jako na základní škole. Když si sednete s narovnanými zády a položíte ruce na stůl, měly by být v pravém úhlu. Na stole byste měli mít také dostatek místa. Pokud pracujete jen s notebookem, je důležité, aby se vám na stůl pohodlně vešly oba lokty, a to i při práci s myší. Potřebujete mít po ruce také pero a papír? V tom případě při výběru stolu nezapomeňte ani na ně.

Výběr stolu a židle do pracovního koutku

Ergonomicky tvarované židle jsou nepochybně nejlepší volbou. Na druhé straně svoji práci z domu zvládnete určitě i bez nich. Důležité je, abyste seděli na pevném povrchu s opěradlem. Takto vaši páteř odbřemeníte nejlépe. Výška židle by měla být taková, abyste se k pracovnímu stolu nenatahovali ani neskláněli.

TIP: Pri práci neseďte na mäkkých povrchoch, napríklad v kresle alebo na gauči. Prečo? To zistíte na vlastnej chrbtici a kĺboch už po niekoľkých dňoch.

Tipy na pracovní koutek v malých bytech

V rodinném domě nebo prostranném bytě není vytvoření pracovního koutku problémem, ale pokud bydlíte v „jednopokojáku“, budete to muset nějak vyspekulovat. Tadyje několik netradičních řešení, která vám mohou pomoci vyřešit vaši situaci.

 • Vyklápěcí stolky: jde o nástěnné poličky, které se dají v jednom místě vyklopit a poslouží jako menší pracovní stůl. Toto řešení je vhodné spíše jako krátkodobé. Pokud při práci potřebujete víc místa, tak vám vyklápěcí stolek nemusí vyhovovat.
 • Otvory ve stěně, které původně sloužily jako spíž nebo místo na skříň, vám na minipracovní koutek poslouží také dobře. Jejich nevýhodou může být pocit stísněnosti, který vám bude bránit v pohodové práci.
 • Někteří koumáci si pracovní koutky vytvářejí přímo ve větších a hlubších skříních, v nichž zkombinují vyklápěcí poličky s taburetkou a dobrým osvětlením. Ano, i toto je řešení, zda vám však bude vyhovovat, je jen na vás.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie kancelářské židle

Pozor na pořádek

V práci jsou kolem vás kolegové a také šéf může mít výhrady k nepořádku na vašem pracovním stole. Doma se nic z toho dít nebude, proto je velmi snadné skončit v obklopení papírů, rozházených per a hrnků s nedopitou kávou. Věřte, takovýto chaos povede jen k většímu chaosu a vaší zbytečné nervozitě. Pracovní koutek si proto vybavte určitě i aspoň jedním stojanem na pera a zásuvkou nebo poličkou, kam si můžete odložit všechno potřebné. Odpadkový koš „po ruce“ také není k zahození.

Jak správně pracovat u počítače

Při práci z domu budete pravděpodobně využívat počítač. Monitor je velmi zrádná věc a už po krátké době můžete bojovat se zhoršeným zrakem nebo bolestmi hlavy. Počítač by se proto měl nacházet minimálně 60, ideálně 80 cm od vašich očí. Na obrazovku byste se měli dívat rovně, ne „klopit zrak“, zda je ve vhodné poloze, zjistíte tak, že se horní okraj monitoru nachází v rovině s vašima očima. Důležitá je také jeho velikost. Notebooky s úhlopříčkou menší než 17 palců nejsou dobrou volbou.

Práce z domu za počítačem

Velmi dobrým pomocníkem jsou brýle k počítači s průsvitnými skly. Další důležitá věc, snažte se aspoň třikrát denně, minimálně na 30 minut, od počítače vstát, jít na čerstvý vzduch nebo si zdřímněte, abyste dopřáli svým očím pauzu. I když máte podsvícenou klávesnici, nikdy nepracujte ve tmě! Takto vaše oči trpí asi nejvíc, jak mohou. Na zmírnění jasu z počítače vám postačí obyčejná stolní lampička.

TIP: Na novších počítačoch si môžete nastaviť nočné osvetlenie, ktoré sa automaticky zapne od vami zvolenej hodiny. Túto funkciu nájdete medzi nastaveniami – obrazovka/jas a farba.

Barvy a pracovní výkon

Vhodné nebo nevhodné barvy souvisí i s vaším pracovním výkonem. Samozřejmě, když je pracovní koutek jen dočasným řešením, nemusíte vymalovat celý byt nanovo. Pokud by vás to přece jen zajímalo, tak na práci jsou nejlepší tyto barvy:

 • Žlutá podporuje soustředěnost, energii a pocit pohody, proto je k práci vysloveně vhodná. Na druhé straně to s ní není třeba přehánět, v nadměrných „dávkach“ způsobuje depresi.
 • Oranžová barva dokáže také nakopnout, ale když se jí obklopíte až příliš, může způsobit zpomalení myšlení.
 • Fialová je barvou kreativity, takže když máte kreativní práci, je dobrou volbou.
 • Modrá uklidňuje, ale zároveň zlepšuje intelektuální schopnosti. Je vysloveně doporučená jako barva vhodná k učení.
 • Šedá barva je neutrální, na každého však působí jinak. Pokud vám vyhovuje, můžete při ní i pracovat.
 • Zelená barva je poslední, která se k práci vysloveně hodí, uklidňuje a zároveň povzbuzuje, a napomáhá předcházet únavě. Pokud to s ní přeženete, může vyvolat stagnaci.
 • Růžová barva působí až příliš tlumivě, červená je zase barvou vášně, která může vaše myšlenky pěkně rozházet, černá nebo bílá způsobují depresi a nechuť do života, no a barva hnědá je symbolem domova a klidu, ale při práci vás může také utlumit víc, než je zdravé. Těmto barvám se proto raději vyhněte.

Dá së pracovat z postele?

Tady se dostávame k častému problému, se kterým se lidé pracující z domu setkávají poměrně často. Ano, fotografie ženy s notebookem a kávou v posteli působí určitě velmi poeticky, ale z praktického hlediska to není úplně ideální řešení. Při sezení nebo „pololežení“ v posteli vás budou bolet záda, navíc se vám může snadno stát, že si jednoho dne uvědomíte, že jste z postele nevylezli už 24 hodin. Postel na druhé straně poskytuje prostor na pohodlné natažení se a celkově pohodovou atmosféru při práci. Takže, postel není zakázaná, ale jen pro ty, kteří mají dostatek sebedisciplíny a nestráví v ní den i noc.

Pracovat z postele se nedoporučuje, pokud nemáte dostatek sebekázně

Pár rad a postřehů nakonec

Jako člověk, který z domu pracuje už několik let, bych měla všechny výše uvedené zásady dodržovat na 100 %. Budu však raději upřímná, pracuji z postele v obklopení XY koček a psa, mezi kterými jsou rozložené uvedené hrnky od kávy, no a stanovený pracovní plán nejednou nedodržím a do notebooku ťukám do pozdních nočních hodin. Teď se může zdát, že jsem poslední člověk, který by vám měl radit, jak si zařídit pracovní koutek. Po pravdě, právě proto, že znám všechny mínusy nedodržování uvedených nepsaných zásad, jsem možná naopak tou nejlepší osobou, která vám může poradit.

Při práci z postele vás budou bolet záda, a to bez rozdílu věku. Při práci, při které vás neustále někdo nebo něco rozptyluje, budete skutečně nejednou s nervy v koncích. Slabé nebo ostré osvětlení se už po krátké době odrazí na vašem zraku (sama jsem nejednou mžourala jako malý Číňan). Pokud se nedonutíte několikrát denně vstát, jít se najíst jako „normální“ člověk ke stolu, pokud si nedáte normální pauzu a pokud nebudete dodržovat aspoň orientační časový harmonogram, po krátké chvíli vám to všechno začne přerůstat přes hlavu.

Za mě vám tedy můžu skutečně poradit, snažte se výše uvedené zásady dodržovat aspoň tak, jak je to možné. Na druhé straně, každému vyhovuje něco jiného, takže si váš ideální pracovní koutek budete muset vytvořit hlavně podle sebe.

Všechno, co potřebujete na zařízení home office

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 20.11.2020
Hodnocení článku:
(92.2%)

V této kategorii najdete i:

Co s nasbíranými houbami? Sušené (v troubě, na slunci, v sušičce), mražené, vařené houby + receptyCo s nasbíranými houbami? Sušené (v troubě, na slunci, v sušičce), mražené, vařené houby + recepty

Přinesli jste si z procházky lesem plný košík hub a najednou ani nevíte, co si s takovým množstvím počít? Poradíme vám, co s nasbíranými houbami, jak je uskladnit, zamrazit, sterilizovat...

Jak vybrat jezírkový vysavač?Jak vybrat jezírkový vysavač?

O zahradní jezírko je třeba se starat během celého roku, především během jara, léta a podzimu. Nejlepším a zároveň nejrychlejším způsobem, jak mít jezírko kvalitně vyčištěné, je koupení...

Kam umístit postel: Podle světových stran, pod okno či podle feng šuej?Kam umístit postel: Podle světových stran, pod okno či podle feng šuej?

Nespí se vám dobře? Důvodem může být nesprávné umístění vaší postele. Ať už se rozhodnete orientovat podle Feng shui, Vastu shastra nebo čistě pragmatických řešení, nejdůležitější je váš...